Ölü Canlar

Gogol Ölü Canlar
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1842
Sayfa Sayısı:484
ISBN:9944889858
Kitap Puanı:
5.9 / 10 | Oy: 42 | Yorum: 14
Editör Puanı:
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:14,30 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Orjinal Adı:Myortvyje dushi
Çeviren:Mazlum Beyhan

Arka Kapak Bilgisi

Ölü Canlar Özeti

Gogol Ölü Canlar


Kitabımızın yazarı Nikolay Vasilyeviç Gogol, 19. Yüzyılın ilk dönemlerinde yaşamış, gerçekçi akımı benimsemiş Ukrayna asıllı biridir. En önemli ve ünlü eseri Ölü Canlar’dır. Rusya’nın ünlü yazarı Puşkin’in yakın arkadaşlarındandır. Hatta bu kitabın konusunun Puşkin tarafından kendisine önerildiği söylenmektedir. Aslında Gogol romanı üç cilt olarak tasarlamak istemiştir. Fakat o kadar çok tepki almıştır ki diğer iki cildini tamamlayamamıştır. Bir kriz anında ikinci cildi için yazdıklarını yaktığı söylenir. Tam bir vatansever olan Gogol, bu eserinde ülkesindeki çarpıklıkları gerçekçi bir dille anlatır. Ama her dönemde olduğu gibi içinde bulunduğu sistem eleştiriye açık değildir.

Romanın ana kahramanı maceraperestliği ve dolandırıcılığı ile dikkat çeken Pavel Ivanovich Çiçikov’dur. Zengin olmak en büyük hayalidir ve bu hayalini gerçekleştirmek için her şeyi yapabilecek kapasitededir. Pavel, Rusya’da kasaba kasaba dolaşıp toprak sahiplerinden köylülerini satın almaya başlar. Fakat Çiçikov’un farklı bir amacı vardır; sadece ölü olan ama kayda geçmemiş köleleri satın almaktır. Zaten her toprak sahibi o zamanlarda her kölesi için vergi verdiğinden zaten ölü olan bu köleleri para karşılığı satarak kara geçtiklerini düşünür ve mutlu olurlar. Pavel ise mevcut olmayan bu mülkü rehine koyar ve karşılığında para alır. Oldukça karlı bir iştir. Öncelikle Rusya’nın N... kentine gelir. Kendisini toprak sahibi olarak tanıtır. Konuşması ve görgüsü ile herkesin hayranlığını kazanır. Kimse ondan şüphelenmez. Şehrin ileri gelenleri ile tanışır. Ki bunlar, polis, vali, savcı yargıç gibi önemli insanlardır. Bu insanlarla akşam toplantıları yapar, yemeklere katılır. Bu insanlarda kibar ve saygılı bir insan izlenimi yaratır.

Sonra sırayla çiftlik sahipleriyle görüşemeye başlar. Önce Manilov’un çiftçiliğine gider. Bu adam silik karakterli ve çabuk kanan saf bir insandır. Pavel Manilov’da iyi bir izlenim bırakır. Yemekten sonra Pavel köylülerin ve özellikle yaşıyor gibi gözüken ama ölü olan köylülerin sayısını sorar. Bu soru Manilov’u önce telaşlandırsa da, Pavel’in boştan yere vergi verdiğini söylemesi üzerine satmayı kabul eder. Yalnız aralarındaki arkadaşlığı öne sürerek karşılığında para almaz. Bu durum kahramanımız için oldukça karlı bir iş olur. İkinci olarak gece kaldıkları Bayan Koroboçka ile ölü köleler hakkında konuşur. Kadın önce gerilir, fakat ilerleyen sohbette kadının çiftliğinden alışveriş yapacağını teminat verir ölü kölelerini satın alır. Üçüncü olarak yalancı, sarhoş ve sevilmeyen toprak sahibi Nozdryev ile konuşur. Yemekti, içkiydi derken söz yine ölü kölelere gelir. Fakat bu adam çok uyanıktır. Neden bu ölü canları satın aldığını sorar. O sırada Pavel bir yalan uydurur. Bir kızı çok sevdiğini, fakat babasının üç yüz kölesi olmadıkça kızı vermeyeceğini söyler. Nozdryev inanmasa da inanmış numarası yapar.

Bu sıralarda Çiçikov’un köle satın alması kentin dedikodu konusu okur. Herkes kendine göre yorumlar yapar. Neden köylülerin başka bir yere taşınmasına kimsenin aklı ermez. Fakat ortalıkta Çiçikov’un çok zengin olduğu sözleri dolaşır, bu da açıkçası kahramanımızın işine gelmektedir. Bu durumdan dolayı daha çok sevilmektedir. Özellikle kadınlar birer Pavel Çiçikov hayranı olmuşlardır. Kentteki insanlar zaten konukseverdir ve Pavel’i de çok sevdikleri için onu daha çok misafir etmek isterler. Bu yüzden Pavel bir yolunu bulup da gitmenin çaresini bulamaz. Bu konukseverlikten o da çok memnundur. Ancak o sıralarda başına talihsiz bir olay gelir. Bir partide Nozdryev birden salona dalar ve Pavel’in bir sahtekar olduğunu ve ölü canlar satın aldığını söyler. Herke şok olmuştur. Kimse ölü canları neden satın aldığını anlamaz. Hatta bazıları amacının valinin kızını kaçırmak olduğunu söyler. Bu durumlardan dolayı kenti terk eder.

Bu bölümden sonra kitap Pavel’in neden bu kadar açgözlü ve sahtekar olduğunu anlamamız sağlar. Kötü bir çocukluk yaşamıştır. Memur olmuş ve orada ölü canlar ile nasıl para kazanılacağını öğrenir. Bir dizi olaydan sonra yaptığı sahtekarlıklar öğrenilir ve Prens’in kulağına kadar gider. Pavel hapse atılır. Arkadaşı sayesinde kurtarılır. Arkadaşının tek isteği sahtekarlığı bırakmasıdır. Fakat bu sahtekarlık tüm ülkede almış başını gitmiştir.

İşte Gogol, ülkesini kıskaca alan bu durumlardan rahatsız olduğu için bu romanı yazmıştır. Doğal olarak da çok tepki çekmiştir. Günümüzde de bu tarz durumlar ülkelerin en büyük sorunlarından biri olmaya devam etmektedir. O yüzden yazımı kitapta bahsi geçen valinin sözleri ile bitirmek istiyorum:

"Sahteciliğin hiçbir ceza, önlem ve yaptırım ile ortadan kaldırılamayacağını bilirim. Çünkü sahteciliğin kökleri ruhumuzun ta derinliklerine kadar sokulmuş ve rüşvet alma, olağan bir hak durumuna girmiştir. Düşman karşısında nasıl silaha sarılmışsak, namussuzluk ve sahteciliğe karşı da ayaklanmamız gerektiğini herkes anlamadıkça kötülükleri ortadan kaldırmamıza olanak yoktur..."

Ölü Canlar Yorumları

Ölü Canlar Yorum genel olarak çok sıkıcı bir roman zor bitirdim ölü canlar özeti çıkartmak için dayandım diyebilirim

03-09-2015 21:50 !!

Ölü Canlar Yorum mükemmel bir klask edebiyat severlerin okuması gereken bir eser tavsiye ederim bakış açınızı değiştiriyor

09-01-2016 03:27 !!

Ölü Canlar Yorum kitabı okudum birşey anlamadım özeti okudum anlar gibi oldum bir daha da okumak istemiyorum

21-01-2016 02:42 !!

Ölü Canlar Yorum ölü canlar kitabı çok güzel bir roman ama anlayana.....

17-02-2016 20:56 !!

Ölü Canlar Yorum ben çok sevdim bazıları sıkıcı olduğunu düşünüyor. ama her ne olursa olsun bi emek var

27-05-2016 23:20 !!

Ölü Canlar Yorum sıkıcı olduğunu düşünmüyorum çok güzel bir konusu var önyargı ile okumayın

23-11-2016 22:21 !!

Ölü Canlar Yorum ölü canlar özeti için teşekkür ederim çok yardımcı oldu özetinizden kitabın ana fikrini çıkarttım bir tek konu anlatımı kaldı çok sağolun

14-02-2017 19:48 !!

Ölü Canlar Yorum kitabın konusu çok güzeldi

16-03-2017 20:38 !!

Ölü Canlar Yorum birincisi gogol diye isim olmaz ikincisi ölü ve can yanyana olmaz üçüncüsü bir öğrenciye böyle bir analiz ödevi verilmez

25-05-2017 17:26 !!

Ölü Canlar Yorum bana göre kitap oldukça iyiydi beğenmeyenler çoğunlukta kişisine göre değişir ama kötü olduğunu iddia etmek için kitabın konusunu anlamamış olmak gerek

02-08-2017 22:58 !!

Ölü Canlar Yorum kitap cok güzeldi ama hiçbir şey anlamadım
kitabı okumadım ama çok güzeldi

22-10-2017 12:25 !!

Ölü Canlar Yorum burda cicikov la panel ivanovic cicikov aynı kişimı lütfen cevap

01-12-2017 20:08 !!

Ölü Canlar Yorum çiçikov ile pavel ivanoviç çiçikov aynı kişi.

18-01-2018 01:09 !!

Ölü Canlar Yorum gogol eserlerini okumayı düşünüyorsanız içinde birçok önemli hikayeciklerin olduğu "petersburg öyküleri" nden başlamanızı tavsiye ederim.ölü canlar evet ağır bir tempodadır ama gerçekçi rus edebiyatı şaheserlerinin çoğu 18.yüzyıl rusyasını ve insan manzaralarını tasvir ettiği için bu tempodan kurtulması kolay değildir.aslına bakarsanız okuyucuya ağır gelen gerçekçi rus edebiyatının birazda sefalet edebiyatı olmasıdır.o çağın bütün eserleri bundan kurtulamaz.

18-01-2018 01:22 !!

Yorum Yaz

:: Gogol ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.