Ölü Canlar

Ölü Canlar
Kitabın Yazarı:Gogol Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1842 Sayfa Sayısı:484 ISBN:9789944889858 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 21

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ölü Canlar - Gogol

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Myortvyje dushiÇeviren:Mazlum Beyhan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ölü Canlar Özet

Kitabımızın yazarı Nikolay Vasilyeviç Gogol, 19. Yüzyılın ilk dönemlerinde yaşamış, gerçekçi akımı benimsemiş Ukrayna asıllı biridir. En önemli ve ünlü eseri Ölü Canlar’dır. Rusya’nın ünlü yazarı Puşkin’in yakın arkadaşlarındandır. Hatta bu kitabın konusunun Puşkin tarafından kendisine önerildiği söylenmektedir. Aslında Gogol romanı üç cilt olarak tasarlamak istemiştir. Fakat o kadar çok tepki almıştır ki diğer iki cildini tamamlayamamıştır. Bir kriz anında ikinci cildi için yazdıklarını yaktığı söylenir. Tam bir vatansever olan Gogol, bu eserinde ülkesindeki çarpıklıkları gerçekçi bir dille anlatır. Ama her dönemde olduğu gibi içinde bulunduğu sistem eleştiriye açık değildir.

Romanın ana kahramanı maceraperestliği ve dolandırıcılığı ile dikkat çeken Pavel Ivanovich Çiçikov’dur. Zengin olmak en büyük hayalidir ve bu hayalini gerçekleştirmek için her şeyi yapabilecek kapasitededir. Pavel, Rusya’da kasaba kasaba dolaşıp toprak sahiplerinden köylülerini satın almaya başlar. Fakat Çiçikov’un farklı bir amacı vardır; sadece ölü olan ama kayda geçmemiş köleleri satın almaktır. Zaten her toprak sahibi o zamanlarda her kölesi için vergi verdiğinden zaten ölü olan bu köleleri para karşılığı satarak kara geçtiklerini düşünür ve mutlu olurlar. Pavel ise mevcut olmayan bu mülkü rehine koyar ve karşılığında para alır. Oldukça karlı bir iştir. Öncelikle Rusya’nın N... kentine gelir. Kendisini toprak sahibi olarak tanıtır. Konuşması ve görgüsü ile herkesin hayranlığını kazanır. Kimse ondan şüphelenmez. Şehrin ileri gelenleri ile tanışır. Ki bunlar, polis, vali, savcı yargıç gibi önemli insanlardır. Bu insanlarla akşam toplantıları yapar, yemeklere katılır. Bu insanlarda kibar ve saygılı bir insan izlenimi yaratır.

Sonra sırayla çiftlik sahipleriyle görüşemeye başlar. Önce Manilov’un çiftçiliğine gider. Bu adam silik karakterli ve çabuk kanan saf bir insandır. Pavel Manilov’da iyi bir izlenim bırakır. Yemekten sonra Pavel köylülerin ve özellikle yaşıyor gibi gözüken ama ölü olan köylülerin sayısını sorar. Bu soru Manilov’u önce telaşlandırsa da, Pavel’in boştan yere vergi verdiğini söylemesi üzerine satmayı kabul eder. Yalnız aralarındaki arkadaşlığı öne sürerek karşılığında para almaz. Bu durum kahramanımız için oldukça karlı bir iş olur. İkinci olarak gece kaldıkları Bayan Koroboçka ile ölü köleler hakkında konuşur. Kadın önce gerilir, fakat ilerleyen sohbette kadının çiftliğinden alışveriş yapacağını teminat verir ölü kölelerini satın alır. Üçüncü olarak yalancı, sarhoş ve sevilmeyen toprak sahibi Nozdryev ile konuşur. Yemekti, içkiydi derken söz yine ölü kölelere gelir. Fakat bu adam çok uyanıktır. Neden bu ölü canları satın aldığını sorar. O sırada Pavel bir yalan uydurur. Bir kızı çok sevdiğini, fakat babasının üç yüz kölesi olmadıkça kızı vermeyeceğini söyler. Nozdryev inanmasa da inanmış numarası yapar.

Bu sıralarda Çiçikov’un köle satın alması kentin dedikodu konusu okur. Herkes kendine göre yorumlar yapar. Neden köylülerin başka bir yere taşınmasına kimsenin aklı ermez. Fakat ortalıkta Çiçikov’un çok zengin olduğu sözleri dolaşır, bu da açıkçası kahramanımızın işine gelmektedir. Bu durumdan dolayı daha çok sevilmektedir. Özellikle kadınlar birer Pavel Çiçikov hayranı olmuşlardır. Kentteki insanlar zaten konukseverdir ve Pavel’i de çok sevdikleri için onu daha çok misafir etmek isterler. Bu yüzden Pavel bir yolunu bulup da gitmenin çaresini bulamaz. Bu konukseverlikten o da çok memnundur. Ancak o sıralarda başına talihsiz bir olay gelir. Bir partide Nozdryev birden salona dalar ve Pavel’in bir sahtekar olduğunu ve ölü canlar satın aldığını söyler. Herke şok olmuştur. Kimse ölü canları neden satın aldığını anlamaz. Hatta bazıları amacının valinin kızını kaçırmak olduğunu söyler. Bu durumlardan dolayı kenti terk eder.

Bu bölümden sonra kitap Pavel’in neden bu kadar açgözlü ve sahtekar olduğunu anlamamız sağlar. Kötü bir çocukluk yaşamıştır. Memur olmuş ve orada ölü canlar ile nasıl para kazanılacağını öğrenir. Bir dizi olaydan sonra yaptığı sahtekarlıklar öğrenilir ve Prens’in kulağına kadar gider. Pavel hapse atılır. Arkadaşı sayesinde kurtarılır. Arkadaşının tek isteği sahtekarlığı bırakmasıdır. Fakat bu sahtekarlık tüm ülkede almış başını gitmiştir.

İşte Gogol, ülkesini kıskaca alan bu durumlardan rahatsız olduğu için bu romanı yazmıştır. Doğal olarak da çok tepki çekmiştir. Günümüzde de bu tarz durumlar ülkelerin en büyük sorunlarından biri olmaya devam etmektedir. O yüzden yazımı kitapta bahsi geçen valinin sözleri ile bitirmek istiyorum:

"Sahteciliğin hiçbir ceza, önlem ve yaptırım ile ortadan kaldırılamayacağını bilirim. Çünkü sahteciliğin kökleri ruhumuzun ta derinliklerine kadar sokulmuş ve rüşvet alma, olağan bir hak durumuna girmiştir. Düşman karşısında nasıl silaha sarılmışsak, namussuzluk ve sahteciliğe karşı da ayaklanmamız gerektiğini herkes anlamadıkça kötülükleri ortadan kaldırmamıza olanak yoktur..."

Ölü Canlar Konusu

Rus yazar Gogol’un en ünlü romanı olarak kabul edilen Ölü Canlar aslında seri olacakken aldığı tepkiler nedeni ile devamı getirilememiş bir eserdir.

Ölü Canlar konusu genel olarak ana karakter olan Pavel’in hikayesinden ibarettir. Pavel zengin olma hayalini gerçekleştirmek için herşeyi yapmaya hazır birisidir. Köyleri dolaşarak buradaki toprak sahiplerinden köylüleri satın alır. Fakat bu köylüler aslında ölü olan köylülerdir. Yani olmayan köylüleri var gibi göstererek onlar üzerinden gelir elde etmeye başlar.

Kitabın en ilginç kısmı Pavel’in nasıl ölü köylüler üzerinden para kazandığı kısımdır. Bunun için yazar Pavel’in geçmişine gider ve nasıl bir çocukluk yaşadığıdan itibaren Pavel’in hayat hikayesini sunar. Pavel’in memur olması ile ölü insanlar üzerinden para kazanabileceğini öğrenmesi sonrası bu sahtekarlığa başlamış ve zengin olmasını sağlamıştır. Fakat bu sahtekarlığın ortaya çıkması ile hapse atılır ama artık zengin olduğu için kurtulmanın da yolunu bulur.

Gogol’un Ölü Canlar romanı bir dönemin Rusya’sındaki çarpıklıkları çok güzel ele almıştır. Bu yüzden çok fazla eleştiri almış ve dışlanmıştır. Bunun neticesinde de kitabın devamını getirememiştir.

Ölü Canlar Soruları ve Cevapları

Ölü Canlar kimin eseri?

Gogol

Ölü Canlar türü nedir?

Yabancı Romanlar

Ölü Canlar kaç sayfa?

484

Ölü Canlar Yorumları

genel olarak çok sıkıcı bir roman zor bitirdim ölü canlar özeti çıkartmak için dayandım diyebilirim

03-09-2015 21:50

mükemmel bir klask edebiyat severlerin okuması gereken bir eser tavsiye ederim bakış açınızı değiştiriyor

09-01-2016 02:27

kitabı okudum birşey anlamadım özeti okudum anlar gibi oldum bir daha da okumak istemiyorum

21-01-2016 01:42

ölü canlar kitabı çok güzel bir roman ama anlayana.....

17-02-2016 19:56

ben çok sevdim bazıları sıkıcı olduğunu düşünüyor. ama her ne olursa olsun bi emek var

27-05-2016 23:20

sıkıcı olduğunu düşünmüyorum çok güzel bir konusu var önyargı ile okumayın

23-11-2016 22:21

ölü canlar özeti için teşekkür ederim çok yardımcı oldu özetinizden kitabın ana fikrini çıkarttım bir tek konu anlatımı kaldı çok sağolun

14-02-2017 19:48

kitabın konusu çok güzeldi

16-03-2017 20:38

birincisi gogol diye isim olmaz ikincisi ölü ve can yanyana olmaz üçüncüsü bir öğrenciye böyle bir analiz ödevi verilmez

25-05-2017 17:26

bana göre kitap oldukça iyiydi beğenmeyenler çoğunlukta kişisine göre değişir ama kötü olduğunu iddia etmek için kitabın konusunu anlamamış olmak gerek

02-08-2017 22:58

kitap cok güzeldi ama hiçbir şey anlamadım
kitabı okumadım ama çok güzeldi

22-10-2017 12:25

burda cicikov la panel ivanovic cicikov aynı kişimı lütfen cevap

01-12-2017 20:08

çiçikov ile pavel ivanoviç çiçikov aynı kişi.

18-01-2018 01:09

gogol eserlerini okumayı düşünüyorsanız içinde birçok önemli hikayeciklerin olduğu "petersburg öyküleri" nden başlamanızı tavsiye ederim.ölü canlar evet ağır bir tempodadır ama gerçekçi rus edebiyatı şaheserlerinin çoğu 18.yüzyıl rusyasını ve insan manzaralarını tasvir ettiği için bu tempodan kurtulması kolay değildir.aslına bakarsanız okuyucuya ağır gelen gerçekçi rus edebiyatının birazda sefalet edebiyatı olmasıdır.o çağın bütün eserleri bundan kurtulamaz.

18-01-2018 01:22

ben bu kadar sıkıcı kitap görmedima arkadaş hoca ölü canlar özet ödevi vermese okumazdım burada varmış zaten sıkıntıdan birşey anlamayınca gogol ölü canlar özet diye googleda arattım burası çıktı keşke okuyup zaman kaybetmektense buradan bakıp yazsaymışım hiç tavsiye etmem

06-06-2019 16:23

ölü canlar konusu nedir acaba buradaki konusu ile aynı mı? buradakini yazsak yeterli oluyor mu?

06-12-2019 13:20

hem uzun hem kısa özet eklemişiniz harika olmuş işimi gördü

09-03-2022 12:27

harika bir özet hazırlamışsınız tam aradığım gibi olmuş

21-06-2022 17:56

kitap özeti için teşekkür ederim çok işime yaradı

06-12-2022 19:32

ölü canlar kitabının konusu ve ana fikri nedir

06-06-2023 22:12

kitabın konusunu tek paragraf olarak yazmamız gerek özet çok uzun ayrı kısa konusu yok mu

06-12-2023 22:01

Taras Bulba Petersburg Öyküleri Fayton Müfettiş Palto Bir Delinin Hatıra Defteri Ölü Canlar en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Tarihi Kitaplar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Gizem Kitapları Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Felsefe Kitapları Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Beslenme Diyet Kitapları Psikoloji Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Şiir Kitapları