Prens

Prens
Kitabın Yazarı:Niccolo Machiavelli Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Alter Yayınları Yayınlandığı Yıl:1513 Sayfa Sayısı:103 ISBN:9786054099313 Kitap Puanı:6.2 / 10 | Yorum: 20

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:57,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Prens - Niccolo Machiavelli

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Il PrincipeÇeviren:İlhan Erşanlı

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Prens Özet

Kilisenin deyimiyle yasaklı şeytanın kitabı mıdır? Yoksa sivri dilini sakınmayan bir eski kurt siyasetçi midir? Her ne olursa olsun İtalya, Fransa ve dönemine damgasını vurmuş pek çok ülkenin tarihin hatalarıyla ve izleriyle yer vermiş bir felsefe ve Niccolo MACHIAVELLI‘nin modern siyaset ve yönetim tarzında ele aldığı edinimlerle yazılmış bir kitaptır. Prensleri genel olarak konunun merkezine alsa da kilisenin başarısız politikaları, Prens halk ilişkileri ve ordu gücü kitabının birkaç önemli konularından bazılarıdır.

Sürgüne sürüldükten sonra yazıldığı kitapta belirtilmiştir. Yirmi altı bölümden oluşan Prens kitabı ideal bir Prens yönetim ütopyasını anlatmaktadır. Doğu ve batı siyaset kitaplarından yaşama somut şekilde dayandırılması, İdeoloji veya din gibi konuları merkeze almamasıyla ele alınmaktadır. Pek çok prenslik ve ülkelere iyi ve kötü yönleriyle ele almasıyla aç günlerde dahi kalemini satmadığı veya iyi görünme amacı taşımadığı hissedilmektedir.

Döneminden ayrılan bir diğer noktaysa tarihin hatalarını ve gerçeklerini titiz bir şekilde konu dahilinde sunması gelmektedir. Basit bir deyişle geçmişte ki pek çok hatanın fark edilerek ders alınması tekrar edilmemesi gerekmektedir.

Ülkemizde Can Yayınları’nın çevirisini Mehmet ATAKAY tarafından yapılmıştır. Erdal Öz’e armağan edilmesiyle de Prens kitabının önemsendiği hissedilmektedir. Geniş bir önsöz ve ayrıntılı dipnotlarıyla okuyucunun nesnel bir okuma deneyimi sunması sağlanmıştır.

Prens kitabı, yaşadığı dönemde yaşadığımız coğrafyada ki imparatorluk hakkında Türk Devlet’i olarak çevirtilmiş. (Çevirmenin çevirisini tarafsız şekilde aktararak yazıma devam edeceğim.) Türk Devlet’i güçlü ve fetih edilmesi zor bir şekilde Fransa ve Prensliklerin yönetimiyle karşılaştırılarak anlatılmış. Hükümdarın iki bin kişilik bir asker ordusuyla gezdiği ve asker devleti olduğu şeklinde vurgu yapılmış. Bir diğer noktada ise halkın hükümdarın kulu olarak düşündükleri kavramıdır. Bundan dolayı derebeyliklerin herhangi birinin desteğiyle yıkılması mümkün olmamakta olarak anlatılmış.

Yıkıldığı zamanda da yönetimi konusunda Prenslikten çok daha farklı olarak yönetildiğinden bahsedilmiş. Yönetme yetkisinin isimlendirilmiş bir ilahi güce dayandırıldığını okuyucu hissediyor.

Kitabın bir diğer bölümünde ise günümüzde de pek çok paralı askerlik konusunda içsel bir tartışma yaşıyor. Paralı askerlerin, diğer ideolojik, sosyal ve dini değerlerle oluşturulmuş ordular karşısında bırakıp kaçacakları üzerinde durulan değerlerden. Ölüm duygusuyla karşılaştıklarında para, ülkeye hizmet ve Prens’in geleceği gibi konuların pek önemsenmeyeceği belirtilmiş.

Talih fikri Doğu’nun kader anlayışla kesişse de bir iki bölüm de talih konusunda açıklama konusuna yer verilmiş. Bu da önemsendiğini gösteriyor. Kitapta ki bir diğer konuysa konular üzerinde tek bir yolun olmadığı noktasıdır. Örneğin halkın zorbalıkla ve iyi niyetle yönetilmesi konusunda genel geçer bir çözüm sunulmuyor. Yaşanmış ve tarihin tanıklığında örneklerle zenginleştirilmiş anlatımla prenslikler üzerinden -Modern bir siyaset nasıl olur?- sorusuna yanıt arıyor. Geçmiş bugün ipuçları barındırsa da her dönem içerisinde kendine ait doğruları bulundurduğu kitabın ana fikirlerinden.

Pek çok insan ve yönetim şeklinden bahsedilen kitapta dürüstlük, erdem ve bilgelik konuları da önemli konulardan lakin bu 26 bölümde de bir pencere aralanırken kesin bir görüş sağladığını söylememiz doğru olmaz.

Dönemine damgasını vurmuş ve pek çok prenslik üzerine; tarihin çizgisinde okumayı sevenlerin tercih edebileceği titiz ve birikimli bir kaynak. İsimlerin çokluğu, kurgu olmayışı, bir ansiklopedi eşliğinde pek çok değere yer veriyor olması zayıf noktalarıdır. Zamanını aşması ve yayınevinin başarılı çalışması da her kütüphanede olması için gerekli bir klasik nedeni.

Kitabı bitirdikten sonra sürgünde geçmişiyle ve tarihiyle güçlü yarınların hayalini kuran bir siyasetçi gördüğümü söylemem gerekiyor. Bu bazen güvendiği pek çok şeyin onu terk etmesiyle tarihiyle kişisel geçmişi arasında çatışma yaşayan bir bireyin sabundan kalesi gibi…

Yazan: Şeyhzade Bilgin

Prens Soruları ve Cevapları

Prens kimin eseri?

Niccolo Machiavelli

Prens türü nedir?

Yabancı Romanlar

Prens kaç sayfa?

103

Prens Yorumları

klask diye okumamızı istediler ama berbat bir kitaptı nasıl klask olmuş anlamadım

13-12-2015 00:05

oldukça sıkıcı bir konusu vardı

06-01-2016 02:04

siyasete ve politika farklı bir açıdan bakmak için mükemmel bir eser olmuş

09-02-2016 21:46

bence fena değildi..

05-04-2016 22:16

prens- hükümdar-iktidar-politika-yönetici-müdür nasıl olunur, çeşitleri nelerdir, makbul olan hangi yoldur, iktidarda nasıl kalınır, halk nasıl uyutulur, nasıl yönetilir, nelere dikkat lazım gibi çok farklı konuları içeren, farklı bakış açısı veren, bakabilenlere yazılmış bir eser. okumama vesile olanlara teşekkürler. bence bu gözle bir daha bakın yada özetini okuyun.

15-11-2016 00:54

kitap kısa ama ona rağmen bitmiyor resmen çok sıkıcıydı

02-12-2016 20:39

efsane bir eser siyaset bilimini okuduğum için çok faydalı oldu...

05-12-2016 17:44

bu ne yaa allahtan kısa kitap yoksa okunmaz konusu da saçma karakterler de saçma

16-03-2017 20:38

3 kere okuduğum kitap.efsane !! her defasında farklı şeyler çıkarılıyor.siyaset ve politik eserlere başlamanın ilk kitabı olarak okunulmalı ve okutulmalı.

22-04-2017 14:10

kitap güzel bir bakış açısı ile yazılmış o yüzden konu sizi etkiliyor güzel bir kitap

02-08-2017 22:57

kitabın ana fikri ne söyler misiniz hoca ödev verdi kitabı alamadım

15-11-2018 20:46

neden klask olduğunu bir türlü anlayamadım çok sıradan bir roman

15-01-2019 16:59

mecbur kalınmadıkça okumaya gerek yok.

22-05-2019 15:44

hocamız machiavelli prens özet ödevi verdiği için okudum keşke okumak yerine buradan hazır özet yazsaymışım çok sıkıcı çok anlamsız bir kitap tavsiye etmem

03-12-2019 15:33

prens kitap özeti güzel olmuş da hükümdar kitabının da özetini ekleyebilir misiniz hiç bir yerde bulamadım

22-02-2020 18:44

okuduğum en sıkıcı romanlardan biriydi ödev için okumak zorunda olmasak okunacak kitap değil sıradan bir konusu var çok sıkıcı

24-03-2022 20:19

kitap analizi gerekiyor özeti yazsam olur mu

08-10-2022 19:11

hükümdar ile prens hikayeleri arasındaki fark ne

04-04-2023 22:43

kitap ne anlatıyor kısaca yazacak var mı

10-09-2023 21:49

bana sadece konusu gerekiyor buradaki çok uzun kısa hali yok mu

09-03-2024 21:26

Hükümdar Prens en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Çocuk Kitapları Fantastik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Psikoloji Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Komik Kitaplar Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Gizem Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları