Niccolo Machiavelli

Niccolo Machiavelli Kimdir

Niccolo di Bernardo dei Machiavelli, 3 Mayıs 1469 yılında Floransa da dünyaya gelmiştir. Soylu bir aileden gelen Niccolo Machiavelli, zamanla ailesinin maddi durumu bozularak burjuvalığa düşmüştü. Babası avukat olan Niccolo Machiavelli, öğrenim hayatını çalkantılı şekilde geçirmiş ve Latince ile birlikte klasik Latin ve Yunan edebiyatı üzerine öğrenim görmüştür.

Floransa’nın kısa sürelide olsa değişen yönetim rejimlerinden beslenen Niccolo Machiavelli, politika üzerine çok büyük eserler vermiştir. En ünlü eseri Prens’tir. Politikayı hiçbir yazılı belge veya dini kurallar üzerinden değerlendirmeden en harmanlanmamış şekliyle incelemiştir. Hayatını İtalya’nın aydınlık geleceği ve idealistliğine adamıştır.

Lakin bir süre sonra eserleri ile duyurduğu politik düşünceleri bomboş bir kuğuyu andıran gereksiz ve olumsuz şeyler olarak görülmeye başladı. Lakin Niccolo Machiavelli’nin ne demek istediğini anlayıp ona arka çıkan düşünürlerde vardı.

Politika ve tarih üzerine eser veren Niccolo Machiavelli, şiir ve oyunları da vardı. Kendisi İtalyan Rönesans'ının en önemli sembolizesi olarak kabul görülmüştür.

Niccolo Machiavelli, düşünceleri felsefice olup bu kurama dayansa da kendisi bir felsefeci değildir. Kendisi kiliseye karşı ve ülkesinin o durumda olmasının sebebini kilisenin sorumlu olduğunu savunuyordu. Görüşleri yüzünden işkence görüp, hapis yatsa bile hiçbir zaman davasından vazgeçmemiştir.

Niccolo Machiavelli 21 Haziran 1527 yılında yine doğduğu yer olan Floransa ‘da hayata veda etmiştir.

Niccolo Machiavelli Kitapları: Floransa'da Komplolar ve Karşı-komplolar Tarihi, Savaş Sanatı, Titus Livius'un İlk On Yılı Üzerine Söylev, Luccalı Castruccio Castracani'nin Yaşamı (1520), Floransa Tarihi (1525), La Mandragola (Adamotu), Altın Eşek, Başdiyakoz Belfagor, Prens


7.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Niccolo Machiavelli Kitapları

Hükümdar Hükümdar

Niccolo Machiavelli adeta bir siyasetnâme yazmış, bunu da idealindeki birleşmiş İtalya’yı kurabilecek birine, Lorenzo de Medici’ye sunmuştur.

Puan: 8 | Yorum: 5

Prens Prens

Yirmi altı bölümden oluşan Prens kitabı ideal bir Prens yönetim ütopyasını anlatmaktadır.

Puan: 6.2 | Yorum: 20

Niccolo Machiavelli ile ilgili yorumlar

sadece prens kitabını okudum çok güzel bir kitaptı

22-12-2016 12:22

mükemmel bir yazar altın eşek kitabını çok beğendim

23-03-2017 18:28

hangi kitaplarını tavsiye edersiniz?

16-01-2019 18:49

türkça adı makyavelli kitapları çok güzeldir sadece prens kitabı yok özellikle titus livius'un ilk on kitabı üzerine söylevler kitabı çok güzel ve eğiticidir

22-10-2019 14:02

hayatı çok ilginç keşke daha fazla eser yazsaymış

14-01-2023 00:33