Dudaktan Kalbe

Dudaktan Kalbe
Kitabın Yazarı:Reşat Nuri Güntekin Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İnkılap Kitapevi Yayınlandığı Yıl:1925 Sayfa Sayısı:400 ISBN:9789751026453 Kitap Puanı:4.7 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:55,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

4.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Sıkıcı
Giriş Yap Üye Ol

Dudaktan Kalbe - Reşat Nuri Güntekin

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Dudaktan Kalbe Özet

Reşat Nuri Güntekin, 25 Kasım 1889 yılında İstanbul'da doğdu. Edebiyat hayatına 1918'de ''Harabelerin Çiçeği '' adlı romanı ve '' Eski Ahbap'' adlı öyküsüyle başlamıştır. Ününü Çalıkuşu adlı romanıyla kazanmıştır. Yazarın Çalıkuşu, Yaprak Dökümü, Akşam Güneşi ve Dudaktan Kalbe adlı romanları sinema ve televizyon filmi olarak uyarlanmıştır. Yapıtlarında, yanlış batılılaşma anlayışını, bozulan insani ilişkileri işlemiştir.13 Aralık 1965'da tedavi görmek için gittiği Londra'da vefat etmiştir.

Hüseyin Kenan, mavi gözlü, esmer ve zayıf bir gençti. Annesi Melek Hanım ailesinin rızası olmayan Nail isimli bir adamla kaçarak evlenmişti. Nail'in sabıkası vardı. Fakat beraatine karar verilmişti. Ailesi Melek'i hayatlarından silerek unutma kararı aldılar. Yıllar geçti Melek'in Kenan ve Afife adında çocukları oldu. Nail Bey ise çocuklarına bakamıyor, zorluk çekiyorlardı. Nail Bey çocuklarının aç kalmaması için hırsızlık yapmayı göze aldı. Tutuklanarak hapse girdi. Melek hanım ailesinden yardım istedi. Fakat hiçbir kardeşi yardım edecek kadar varlıklı değildi. Yalnız kardeşi Sait'in durumu iyiydi. Sait Bey kardeşini kocasından boşatarak yanına aldı. Aile için konakta günler zor geçmeye başladı. Çünkü Sait Kenan'ı hiç sevmiyordu. Kenan bu konakta ilk defa bir arkadaş edindi. O da kendinden yaşça büyük olan Şem-i dedeydi. Kenan zorla mühendislik okulunu bitirdi. Ancak içinde tutuşan bir musiki aşkı vardı.

Kenan okulunu bitirdikten sonra Avrupa'ya gitti. Avrupa'da musiki yeteneğini ilerletti. Şan ve şöhret kazandı. Kız kardeşinin evlendiğini duyunca onları görmek için geri gelir. Dayısının komşusu olan Münir Bey, arkadaşının kızı Cavidan'la Kenan'ın evlenmesini ister. Kenan ve Cavidan nişanlanırlar. Kenan, İzmir Bozyaka'da müziklerinin hayranı olan on beş yaşlarında Lamia adında bir kızla tanışır. Bu kızın nişanlısı vardır. Ailesini kaybettiği için amcasının yanında kalıyordur. Kenan, bu kızın hikayesini kendi hayat hikayesine benzetmiştir. Kenan, Lamia'ya yüzündeki çillerinden dolayı Kınalı Yapıncak adını takmıştır. İlk başlarda aralarındaki ilişki abi kardeş ilişkisi gibi görünse de Kenan Lamia'nın yaşının ilerlemesi ile ondan etkilenmeye başlamıştır. Her gece buluşmaya başlarlar. Lamia, Kenan'ın Kemanına büyük bir hayranlık besler. Komşuların dedikodusu üzerine amcası Lamia'yi Kütahya'da ki dayısının yanına gönderme kararı alır. Amcası Lamia'nın nişanlısına her şeyi mektupla anlatmış onları ayırmıştır.

Lamia trenle Kütahya'ya gider. Fakat Kenan'dan hamiledir. Kütahya'da kocası ölmüş bir dul olarak tanıtılır. Lamia doğan kız çocuğuna Mebrure adını koyar. Dayısının evinde iyi kötü bir düzen yakalar. Dayısının kızı Mahmure çocukları ve kocası ile babasının evinde kalıyordu. Mahmure'nin bir çavuşla ilişkisi olmuştu. Kocasının öğrenmemesi için suçu Lamia üstlendi. Bu olay üzerine Rasih Bey Lamia'ya göz koyarak; Çavuşla birlikte oluyorsa benimle de birlikte olur düşüncesi ile Lamia'ya saldırır. Lamia ise Rasih'i öldürür. Mahkeme beraatine karar verir. Fakat bu olaydan sonra dayısı dedikodu olur diye Lamia'yı evinde tutamayacağını söyledi. Onu tanıdık bir arkadaşının evine bıraktı. Lamia'nın arkadaşı Makbule'nin babası Lamia ile evlenmek istedi. Lamia elli yaşlarında ki Kenan Bey ile evlendi. Burada rahatı yerindeydi. Kocası, kızına ve kendisine iyi bakıyordu. Kemal Bey'in evine Kız kardeşinin oğlu Doktor Vedat Bey gelir. İstanbul'dan Kütahya'ya sürgün olarak gelmiştir. Lamia bir gün Kenan'ın müziklerinden birini söylerken Vedat duyar ve Kenan'a ait olduğunu anlar. Vedat, Kenan'ı İstanbul'dan tanıyordur. Kenan'ın ismini duyan Lamia çok heyecanlanır. Başından geçen her şeyden nerdeyse Kenan sorumludur. Ama yine de onu seviyordur. Uzaklara gitmek onun aşkını bastırmamış daha çok ilerletmiştir. Vedat'a onunla ilgili sorular sormak ister ama o cesareti edinemez. Makbule halasının oğlu Vedat Bey'den hoşlanmaya başlar. Onun gözüne girmeye çalışır. Bir gün komşuya giden Lamia Vedat'ın ava çıkarak vurulduğu dedikodusunu duyar. Kocasının duyup telaş yapmaması için Vedat'ın evine gider. Ev sahibi yüzünden bir zehirlenme olayı yaşarlar. Bu olaydan sonra Lamia'nın kocası onları hayatından silmiştir. Çünkü bunu kendine yediremez. Fakat ikilinin arasında hiçbir şey olmamıştır. Yine de anlatmak isteseler de onları dinlemezler. Lamia bu olay üzerine bebeğiyle İstanbul’a dönme kararı alır. Vedat Lamia'ya evlenme teklifi eder. Lamia kabul etmez.

Kenan Bey ise Cavidan'la evlenmiştir. Varlıklı bir müzisyendir. Ancak mutlu bir evlilik hayatı yoktur. İzmir'e geri dönmek ister. Birkaç aylığına karısı ile gelirler. Buradaki her şey ona Lamia'yı hatırlatır. Kenan, Kınalı Yapıncak'ını çok özlemiştir. Bu sevda gizli bir zehir gibi Kenan'ın dudaklarından kalbine akıyordur. Kenan İzmir'de Lamia'yı göremeden geri döner. Daha sonra Cavidan'la boşanırlar. Vedat'la uzaktan arkadaş oldukları için Lamia ile Vedat'ın muayenesinde karşılaşırlar. Lamia'ya evlenme teklifi eder. Lamia kabul etmez ve "o bir yaz rüyasıydı" der. Lamia Vedat'ın evlenme teklifini kabul eder. İkilinin ilişkisi bu şekilde son bulmuştur. Kenan'ın artık kimsesi kalmamıştır. Annesinin mezarına gider. Kısa bir süre sonra vefat eder.

Dudaktan Kalbe Reşat Nuri'nin kurgu bakımından biraz zayıf bulduğum tek romanıdır. Yine de Lamia ve Kenan'ın aşkı şehirler arasında sürüklenirken, ilişkinin yaşadığı özlemler birbirlerine karşı sevgilerinin azalmasının önüne geçmiştir. Şayet aralarındaki ilişki okuyucuyu çoğu zaman merakta ve üzüntü içerisinde bırakabiliyor. Yanlış kararların nelere etki ettiğini anlatıyor. Gerçek mutluluğun sevilen insanlarla beraber olduğu şöhrette olmadığı vurgulanıyor. Hüseyin Kenan'ın hikayesi hepimiz için birer ders oluyor. Reşat Nuri'nin unutulmaz eserlerinden birisi olan Dudaktan Kalbe'yi herkes için tavsiye ediyorum.

Yazan: Elif POYRAZ

Dudaktan Kalbe Yorumları

mükemmel bir roman klask reşat nuri kitabı kendisini okutuyor dili mükemmel anlatımlar mükemmel karakterler mükemmel tavsiye ederim mutlaka okuyun

13-02-2018 09:13

bu tarz klask eserlerin bu kadar pahalıya satılmasını anlamıyorum zaten öğrencilere zorla okutuyorlar üzerine bu kadar pahalı kitapları almak zorunda kalıyorsuz kütüphanelerde bulunmuyor zaten ilk gelen kitabı almış işin yoksa 3 hafta en az bekle ama hocalar beklemiyor mecbur alıyorsunuz allahtan ikinci el buldum da okuyabildim biraz daha anlayışlı olun lütfen

22-01-2019 18:08

bana dudaktan kalbe roman özeti lazımdı sizin sayenizde okuyup yazmama gerek kalmadı çok sevindim iyiki varsınız

08-02-2020 19:04

Tanrı Misafiri Sönmüş Yıldızlar Gizli El Anadolu Notları Damga Acımak Eski Ahbap Ateş Gecesi Dudaktan Kalbe Kızılcık Dalları Kavak Yelleri Harabelerin Çiçeği Miskinler Tekkesi Eski Hastalık Bir Kadın Düşmanı Son Sığınak Akşam Güneşi Kan Davası Yeşil Gece Yaprak Dökümü Çalıkuşu en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna