Cennetin Doğusu

Cennetin Doğusu
Kitabın Yazarı:John Steinbeck Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Sel Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1952 Sayfa Sayısı:656 ISBN:9789755708836 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:62,90 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Cennetin Doğusu - John Steinbeck

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:East of EdenÇeviren:Roza Hakmen

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Cennetin Doğusu Özet

Samuel Hamilton köklerinin olduğu İrlandayı bırakıp Amerika'ya göç eder. Fakir hayatını Salinas'ın bir kasabasında devam ettirir. Evlenir ve dördü erkek, beşi kız olmak üzere dokuz çocuk sahibi olur. Çok parası olmadığı için verimsiz bir arsa alır ve hayatı boyunca da o arsayı işletir. Yenilikçi ve hayalperest kişiliği dokuz çocuğunu da yetiştirmesine olanak sağlar. Tüm Salinas, eşsiz güzellikteki karakteri ve yardımsever yanıyla Samuel'i çok sevip sahiplenir.

Adam Trask'in annesi öldükten sonra babası tekrar evlenir ve Charles adında bir kardeşi olur. Yıllarca babasının askerlik aşkını dinlemiş ve askerlikten nefret etmiş biri olarak babası tarafından askere gitmesi için zorlanması Adam'ın isyan bayrağı çekmesine sebep olur. Sonunda istemeyerek de olsa askere gider. O sırada babası ve babasının ikinci eşi ölürler. Charles ve Adam'a babalarından yüklü miktarda miras kalır. Bir daha hayatları boyunca çalışmalarına gerek olmayacak kadar yüksek bir miktar... Birkaç kez eve dönmüş ancak her seferinde kardeşiyle tartışıp orayı terk etmiştir. Git gel ile geçen yıllardan sonra Adam sonunda eve döner.

Cathy Ames temiz bir ailenin içi türlü kötülüklerle dolu olan kızıdır. Küçük yaşlarından itibaren insanları yalanlarla kandıran, boyundan büyük işlere girişen, kadın olmanın tüm dünyayı aldatmaya yarayacağını düşünen biri olarak yetişir. Yeryüzünde iyiliği göremeyen bir göz olarak hayatına devam eder. Kendini kötülükle besler. Ailesinin ahlaklı yapısına ayak uydurmak istemeyen Cathy, hain bir planla onların ölümüne sebep olur ve hiçbir şey olmamış gibi kasabayı terk eder. Çeşitli genelevlerde çalışır. Bay Edwards onun işlerini ayarlayan bir genelev sahibiyken Cathy'ye aşık olur ve onun genelevde çalışmasına izin vermez. Cathy'ye bir ev açıp ona istediği her şeyi vererek onu bu hayattan çekip aldığına inanır ancak bu çok büyük bir yanılgıdır. Cathy kalıplara sığamayan bir kadındır. Bir süre sonra yine bildiği yola sapar. Bu Bay Edwards'ı çok üzer ve Cathy'yi öldürmeye kalkar.

Ağır yaralanan Cathy'yi bulanlar onu en yakındaki ev olan Trask'lara götürür. Adam Trask Cathy'ye aşık olur ve onunla evlenmek ister. Cathy gücünü toparladığında Adam'la evlenir ancak bu sırada Charles'ı tarafına çekebilmek için onunla da birlikte olur. Charles kardeşini bu kadından uzaklaştırmak isterken Adam'la araları bozulur ve Adam yeni yuvasını büyüdüğü yerden farklı bir yerde kurmaya karar verir. Cathy her ne kadar gitmek istemese de hamiledir ve gücünü toparlayıp çocuklar doğana kadar Adam'la kalmak zorundadır. Salinas'ın reklamlarını gören Adam oraya yerleşme kararı alır ve Cathy ile Salinas'a göç ederler. Eşine en güzel araziyi vermek isteyen Adam bölgenin en iyi arazisini alır ve Samuel Hamilton'dan da su kaynağı bulması için yardım alır. Böylece Samuel ile dostlukları başlar.

İkizleri doğurup da gücünü topladıktan sonra Cathy, Adam'ı omzundan vurup her şeyi bırakıp gider. Adam tek aşkının onu terk etmesiyle derin bir sessizliğe gömülür. Yardımcısı Lee olmasa çocuklarla ilgilenecek kimse olmayacaktır. Samuel bu duruma bir türlü çare bulamaz. Üzerinden yıllar geçip de yaşlanan Samuel çocukları onu yanına çağırınca çok sevdiği kasabasını bırakacağı gün Adam'ı kendine getirecek darbeyi vurur. Ona Cathy'nin bir genelev işlettiğini ve adını Kate olarak değiştirdiğini anlatır. Böylece yıllardır bildiği, sırtındaki yük olarak taşıdığı bu sırrı Adam'a açmış olur. Adam bu darbeyle yavaş yavaş hayata döner. Çocuklarıyla daha çok ilgilenmeye, hayata daha çok tutunmaya başlar. İkizlerden Calep içinde hem iyilik hem kötülük barındıran bir çocukken, Aron iyilikten başka pek bir şey bilmeyen bir çocuktur.

Aradan geçen yıllarda, Kate çalıştığı genelevin sahibini öldürüp yerine geçmiş, çocuklar büyümüş, Adam ve ailesi şehre yerleşmiş ve Samuel Hamilton da ölmüştür. Kate'in genelevinin bulunduğu yere yerleşen Adam çocuklarının anneleri hakkında hiçbir şey öğrenmesini istemez. Bu sırrı saklayabildiği kadar saklar. Bir gün Kate'in genelevine gidip onunla yüzleşir ve çocuklarının babasının kardeşi Charles olduğunu öğrenir ancak yine de ikizleri kendi çocukları olarak kabul edip yetiştirir.

Calep annesi hakkındaki gerçekleri öğrenir. Bunu kardeşi Aron'dan saklamak ister. Kardeşi koleje gidip bir şükran günü için gelene kadar da bu sırrı saklar. Babasına yürekten bağlı olan Calep babasının Aron'u daha çok sevdiğini gördükçe buna daha fazla dayanamaz ve Aron'u Kate'in genelevine götürüp gerçekleri anlatır. Aron buna dayanamaz ve orduya yazılır. Kate yaşadığı bu gecenin sonunda intihar eder. Savaşın patlak vermesi ve Aron'un ölümüyle Adam felç geçirir ve düzelemez. Tüm yaşananlardan kendini sorumlu tutan Calep'in yardımına yıllardır yanlarındaki bakıcıları olan Lee yetişir. Baba ile oğulun arasındaki bağı kurtarır. Hamiltonlar tek tek yıllara yenik düşerken, Trask ailesi de büyük bir yıkımın kurbanı olur.

Yazarın 'Bugüne kadar yazdıklarım, bu kitap için bir hazırlık niteliğindeydi' diye belirttiği bu eser, geçmişten günümüze gelen en değerli iyi-kötü, erdem-ahlak örneği olarak tarihte yerini alıyor. Yazar bizleri, birbirinden hem çok farklı hem de özünde benzerlikler barındıran ailelerin hayatlarının tam da orta noktasına atıyor. Hamilton'lardan erdemi, ahlakı; Trask'lerden kopuk aile ilişkilerini, çatışmayı ve Ames ailesinden kötülüğün nasıl iyiliğin içinden çıkabileceğini öğreniyoruz. Her bir satır büyük bir ustalıkla işlenmiş. Her olay birbirine kenetlenmiş ve bizlere eşsiz bir eser olarak sunulmuş. Akıcı bir üslup ve derinlikli içeriğiyle bizleri Salinas'ın güzelliklerine ve içinde barındırdığı karmaşaya sürükleyen eser, insanın var olduğu günden başlayan iyi kötü çatışmasının en güzel örneği. Yazar, kitabı elinize aldığınızda asla bırakmak istemeyeceğiniz, olayların içinde kaybolacağınız, sanki her şeyi siz yaşıyormuşsunuz gibi hissedeceğiniz bir olay örgüsü yaratmış. Öylesine eşsiz ve güzel ki hayran kalmamak elde değil. Bu eser her insanın mutlaka bir gün okuması gereken güzelliklerden birisi. Keyifli okumalar dilerim.

Yazan: Ebru S. Bektaş

Cennetin Doğusu Soruları ve Cevapları

Cennetin Doğusu kimin eseri?

John Steinbeck

Cennetin Doğusu türü nedir?

Yabancı Romanlar

Cennetin Doğusu kaç sayfa?

656

Cennetin Doğusu Yorumları

hikaye güzel ama yavaş ilerliyor fazla detay vermiş daha kısa olsa süper olurmuş

10-10-2020 14:21

kitabın ana fikri nedir?

24-06-2022 18:13

acil olarak karakterler lazım

04-04-2023 17:03

kız güzel özet yazmış ana fikrini de karakterleri de oradan kendiniz yazabilirsiniz

22-01-2024 23:27