Hernani

Hernani
Kitabın Yazarı:Victor Hugo Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Mitos Boyut Yayınları Yayınlandığı Yıl:1830 Sayfa Sayısı:156 ISBN:9789757785431 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:89,70 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Hernani - Victor Hugo

Kitap Türü:Yabancı Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Hernani Özet

Sol Silva amcası Pastrana Dükü Kont Ruy Gomez de Silva ile nişanlıdır. Ancak Donya Sol’un kalbi Hernani’ye aittir. Hernani’nin tek rakibi Kont Silva değildir. Kastilya Kralı Don Carlos da Donya Sol’a aşıktır. Carlos iki aşığın gizli buluşmalarından haberdardır. Bir akşam Sol’un dadısı Josefa Duarte’in şaşkınlığından istifa ederek Hernani’nin Sol’un odasına girerken kullandığı gizli kapıdan içeri girer ve duvardaki dar bir dolaba saklanır. Her şeyden habersiz Donya Sol odasına gelir, hemen ardından da az önce Don Carlos’un girdiği gizli kapıdan Hernani. Hernani genç kadından Aragon’un sayılı zenginlerinden yaşlı kont ile kendisi arasında seçim yapmasını ister. Donya Sol’un seçimi bellidir. Ertesi gün gece yarısı birlikte kaçmak için sözleştikleri anda Don Carlos saklandığı dolaptan çıkar ve Donya Sol’a aşkını ilan eder. İki erkek kılıçlarıyla kozlarını paylaşmak üzereyken odaya yaşlı kont girer. O saatte iki erkeği nişanlısının odasında görünce gereğini yapmak üzereyken Carlos kendini tanıtır ve dedesi Kutsal Roma İmparatoru Maximillian’ın öldüğünü bildirir. Kont Silva karşısındakinin Kastilya Kralı olduğunu görünce büyük bir şaşkınlık yaşar ve kendisini Figueras’a vali yapan bu genç kralın yeni imparator olmasını canı gönülden desteklediğini belirtir. Hernani tüm bunları dinlerken karşısındakinin sadece sevgilisine göz koyan bir erkek değil aynı zamanda uzun zamandır intikam almak için tutuştuğu adam, babasını idam eden Yakışıklı Felipe’nin oğlu olduğunu anlar. Carlos ise Hernani’nin Aragon Dağlarında yakalamaya çalıştığı çetenin lideri olduğundan habersizdir ve Hernani’yi Kont Silva’ya maiyetindeki biri olarak tanıtarak gitmesine izin verir. Ancak aşıkların gece yarısı buluşacaklarını unutmamıştır. Ertesi akşam saatler gece yarısını göstermek üzereyken Don Carlos, Silva Sarayının avlusunda Donya Sol’u bekler. Bu sırada maiyetindekilerden Monterey Kontu Don Sancho’dan Hernani’nin gerçek kimliğini öğrenir ancak önceliği sevdiği kadını bu adamın elinden kaçırıp imparatoriçesi yapmaktır. Kendisini bekleyenin Hernani olduğunu zanneden Sol karşısında kralı görünce şaşırır ve kaçmak ister. Kralın buna izin vermemesi üzerine belindeki hançeri alır ve kendini korumaya çalışır. Bu esnada Hernani yetişir ve onu düelloya çağırır. Carlos ise bir kralın haydutla düello yapmasını aşağılayıcı bularak karşılık vermez. Ne yapacağını şaşıran Hernani, Carlos’un gitmesine izin verir. Carlos intikam yeminiyle oradan ayrılır. Hernani bu sözlerden sonra Donya Sol’la hayatını paylaşamayacağını anlar. Sevdiği kadın için en doğru olan onunla sadece ölüm getirecek gelecekten uzaklaşarak Kont Silva’yla evlenmektir.

Kont Silva ile Donya Sol’un düğün günü Hernani kendini Saragoza’ya giden bir hacı olarak tanıtıp Silva Şatosuna gelir. Donya Sol’u gelinlikle görünce kendisinin kralın başına bin altın koyduğu Hernani olduğunu haykırır ve onu Krala teslim etmelerini ister. Konta göre ise o bir Tanrı misafiridir ve kim olursa olsun o şekilde ağırlanacaktır. Kont de Silva şatosunu silahlandırmak için çıkıp geri döndüğünde müstakbel gelinini Hernani’nin kollarında görünce ve birbirlerine söyledikleri aşk sözcükleri duyunca beyninden vurulmuşa döner. Yeğeninin ve misafirinin ihanetine rağmen Hernani’yi şatoya baskın yapan Kraldan korumak için kendi tablosunun arkasına saklar. Kralın yaptığı hiçbir tehdit Kontun Hernani’yi ortaya çıkarmasını sağlayamaz. Kral da bunun üzerine Sol’u alarak şatoyu terk eder. Hiçbir şeyi duymayan Hernani saklandığı yerden çıkınca sevdiği kadının kaçırıldığını öğrenir. Sol’u kurtarmak için Konttan izin ister. Karşılığında da Kont ne zaman isterse Hernani’nin canını alacaktır. Bunun için Kontun av borusunu çalması yeterli olacaktır. Hernani sesi duyar duymaz itaat etmeye söz verir.

İlk Kutsal Roma İmparatoru olan Şarlman’ın mezarının yer aldığı mahzende Don Carlos yeni imparatorun ilanını beklerken aynı zamanda onu öldürmek isteyenleri öncesinde haber almış pusuda beklemektedir. Suikastçıların yaklaştığını duyan Carlos, Şarlman’ın mezarının içine saklanır. İçinde Hernani ve Kont’un da yer aldığı intikamcı grup konuşurken üç top atışıyla yeni imparatorun seçildiği duyurulur. Artık yeni Kutsal Roma İmparatoru Şarlken adıyla anılacak olan Carlos’tur. Carlos’un imparator olarak ilk icraatı herkesi affetmek olur. Hernani’ye Don Juan ismini ve diğer unvanlarını geri verir, onu şövalye ilan eder. En önemlisi de Sol ile evlenmesine razı olmasıdır. Bu işte tek kaybeden gözü yaşlı Kont olur.

Sol ile Juan’ın düğün gecesi geldiğinde Juan, Kontun çaldığı av borusunu duyar. Sonunun geldiğini anlayan Don Juan, Sol’ü odadan uzaklaştırır. Yeni evli çiftin odasına gelen Kont, Juan’a kılıç ve zehir arasında seçim yapmasını ister. Hernani zehri seçer. Odaya geri gelen Sol durumu öğrenince Konttan merhamet diler. Kontun kararlı olduğunu görünce de Hernani’nin elinden kaptığı gibi zehrin yarısını içer, diğer yarısını da sevdiği erkeğe uzatır. İki aşık birbirinin kollarında ölüme giderler. Kont da şahit olduğu duruma dayanamaz ve kendini öldürür.

1519 İspanya’sının siyasi ve tarihi ekseninde oluşturulan bu 5 perdelik romantik oyunda Hugo, bir aşk hikayesinin gerisinde Restorasyon Dönemi Fransa’sının eleştirisini yapmıştır. 1830’da klasik oyunların sergilendiği Comedie- Française’deki prömiyerinin ardından büyük eleştirilere maruz kalmasına rağmen zamanla klasizm karşısında zafer elde etmiştir.

Editör: Pınar Tufanlı

Hernani Soruları ve Cevapları

Hernani kimin eseri?

Victor Hugo

Hernani türü nedir?

Yabancı Romanlar

Hernani kaç sayfa?

156

Hernani Yorumları

10 üzerinden 10 bir kitap okuduğum en güzel kitaplardan biriydi

16-03-2020 15:26

hernani kimin eseri biri yazarı anlatır mı

23-04-2022 13:10

güzel bir kitap kısa zaten hemen okunuyor

07-02-2023 19:23

victor hugonun pek bilinmeyen mükemmel eseri sefillerden sonra en güzel romanı

12-11-2023 23:35