Notre Dame'ın Kamburu

Notre Dame'ın Kamburu
Kitabın Yazarı:Victor Hugo Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1831 Sayfa Sayısı:572 ISBN:9786053320104 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Notre Dame'ın Kamburu - Victor Hugo

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Notre-Dame de ParisÇeviren:Volkan Yalçıntoklu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Notre Dame'ın Kamburu Özet

Notre Dame'ın Kamburu kitabının hikayesi 1482’li yıllarda Paris şehrinde geçmektedir. Çan sesleri ile güne başlayan halkın önemli bir gün olmadığı halde bu şekilde uyandırılmasına ve o gün için herhangi bir kutlama veya bir idam günü olmadığını düşününce halk şaşkınlık içerisinde güne başlamıştır.

Eski zamanlardan beri kutlamalarda genel bir yöntem olduğundan bahsedilmektedir. Kutlamalarda ilk olarak ateşler yakılır ve daha sonra kilise ve Adalet Sarayının önlerine ağaçlar dikilirdi. Bir gün öncesinden haber edilen bu kutlamaları belediye başkanı tarafından özel bir kıyafet ile duyurulmuştur ve çan sesini duyan halk ise belirlenen kutlama alanına doğru gitmeye başlarken herkes ya ateş yakılan yerde durmaya ya da ağaç dikmek için hazırlığını tamamlamış bir şekilde kutlama alanına doğru yol alıyorlar. Dinsel oyunlar ve Deliler Başkanı seçimleri yapılıyordu. Ocak ayında iki kutlama aynı gün yapılmaktadır. Bu kutlamalar Krallar Günü ve Deliler Bayramı olarak belirlenmiştir. Halk ise kapı ve pencerelerde kalabalığı izlemek oldukça zevk verici bir durum olarak görüyor ve onları izliyorlardı. Salona giren insanların gördüğünü anlatmaya başlayan yazarımız her şeyin ayrıntılarından bahsederek şatafatlı bir ortam olduğunu da göstermektedir. Oyunlar saatin tam on ikisi olması ile başlamaktadır. Tiyatronun bu saatte olmasının temel sebebi ise Flaman elçilerinin geleceği saat olduğu için tam on iki bekliyorlardı. Salonda bulunan grupları anlatmaya başlayan yazarımız oldukça kalabalık bir salon olduğunu vurgulamaktadır. Kişiler arasında geçen konuşmalar ile kişiler arasında geçen kralın hastalanması tartışması ile kitap devam etmektedir.

O dönem içerisinde görülen sınıf farklılıklarını kitaba yansıtan yazarımız burjuva sınıfı ile halk arasında geçen konuşmalarına dikkat çekmektedir.

Notre Dame'ın Kamburu kitabında bölümler belirli başlıklar halinde devam ederken ilerleyen sayfalarda Bir çingenenin bir çocuk kaçırdığını ve bu çocuk yerine başka bir çocuk koyduğundan bahseder. Bu çocuk ise çok çirkin ve kamburu olan bir çocuktur. Kilisenin kapısına bırakılan bu bebeği Frollo büyütmeye başlamaktadır. Kitabın içerisinde yer alan cümleler ile kölelik ve özgürlüğü iç içe anlatmaya çalışmıştır. Durumun ve bedeninin dayanılmaz bir hal alması ile artık daha çok kendini aramaya başlayan bir karakter ortaya çıkmıştır.

Kitap ilerledikçe bir kutlamada en çirkin adam seçilmesi ve çanları onun çalacak olması durumu gerçeğini değiştirmeyecekti. Lakin kamburu olan Kuasimoda’nın Esmeraldayı görüp ona âşık olması ile işler daha farklı bir hale gelmeye başlamıştır. Çirkin bedeni içerisinde yer alan kocaman ve sımsıcak kalbi o kızı görünce ona âşık olmasına sebep olmuştu. Lakin o kız daha önce çalınan ve onun yerine konulan bir kızın olduğunu bilmiyordu. Kız ise geçmişinden tamamıyla habersiz bir biçimde hayatına devam etmektedir. İçerinde ki aşka yenik düşen Kuasimoda ise kızı kaçırma planları yapar ve kaçırırken yakalanır. Korkunç işkencelere maruz kalır. Kızın verdiği su ile kendi içerisine düşen ateşi daha da çok körükler. Kız ise başkasını sevmektedir. Yapılan bir kumpasta kız bir yüzbaşıyı öldürür ve idam edilecekken Kuasimoda kızı yeniden kaçırır ve kiliseye götürür. Geleneklere göre kızın suçu ne olursa olsun kilisede iken ona kimse zarar veremez. Kuasimoda ise Esmeraldayı kurtarmaya gelen herkes ile tek başına çatışır ve onu korumaya çalışır. Esmeraldayı ise kurtarmaya çalışırken yeniden kendini idam edileceği yerde bulur. Orada linç edilerek öldürülen Esmeralda ise annesi kızını fark etmesi sonucu ile kızı kurtarmaya çalışsa bile artık her şey için çok geçtir. Çünkü artık Esmeralda ölmüştür. Rahip yüzünden ölen Esmeraldayı ise Kuasimoda öldürür.

Geleneksel çatışmalar, arzular, sınıfsal çatışmalar ve çingenelerin harmanlandığı Notre Dame'ın Kamburu kitabında kambur ve çirkin bir adamın kocaman kalbi, sevgisi ve sevdiği kıza sarılarak ölümü beklemesi anlatılmaktadır.

Notre Dame'ın Kamburu Konusu

Victor Hugo Notre Dame'ın Kamburu kitabı ile gerçek anlamda bir klasik esere imza atmıştır. Günümüze kadar bir çok film ve tiyatro oyununa konu olan eser gelmiş geçmiş en iyi eserlerden bir tanesi olarak kabul edilir.

Notre Dame'ın Kamburu konusu ise adından da anlaşılacağı üzere dışta kambur ve çirkin olan ama içte iyi bir insan olan Kuasimoda’nın aşkıdır. Aşık olur ve aşık olduğu kızı kaçırmaya çalışır. Fakat bunu yaparken yakalanır ve işkenceye maruz kalır. Fakat aşkından asla vazgeçmez. Yaşanan bir olay sonrası kızın idam edilmek istemesi üzerine kızı alıp kiliseye sığınır ve kızı ölesiye korur.

Hikaye basit gibi dursana da okura aktarılan duygular, adalet ve eşitsizliğin farklı bir şekilde mükemmel ele alınması kitabı değerli kılan etkenlerden sadece bazılarıdır.

Notre Dame'ın Kamburu Soruları ve Cevapları

Notre Dame'ın Kamburu kimin eseri?

Victor Hugo

Notre Dame'ın Kamburu türü nedir?

Yabancı Romanlar

Notre Dame'ın Kamburu kaç sayfa?

572

Notre Dame'ın Kamburu Yorumları

tam bir klask mükemmel bir eser

24-09-2016 19:18

çok güzel bir romandı daha önce bir çok filmi izledim hepsi farklı farklıydı ama kitap gerçekten en güzeli detaylar ve konu farklı mutlaka romanı okuyun

07-11-2016 23:36

hikayesi çok güzel verdiği mesajlarda güzel çok iyiydi

20-11-2016 21:00

hayatımda okuduğum en güzel kitaptı;çok etkilendim ozellile esmeraldanin o sondaki salakligi beni çok üzmüştür bence kesinlikle okuyun zaten çok akiciydi

07-07-2017 23:12

sanat tarihi bilince daha anlamlı oluyor kitap

12-01-2018 02:26

notre dame kamburu özet ödevi vardı filmini izlemiştim ama emin olmak için buradaki özetle karşılaştırdım aynı görünüyor oradan yazdım umarım doğru çıkar

18-12-2019 21:19

özetini çıkarmam gerekiyor filmini izledim yeterli olur mu yoksa kitap tamamen farklı mı ona göre okuyacağım çok kalın bir kitap zor okunur aynı ise hiç zorlamayayım filmden özet çıkartayım

11-03-2022 14:02

Deniz İşçileri Gülen Adam Hernani Bir İdam Mahkumunun Son Günü Notre Dame'ın Kamburu Sefiller en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Madalyonun İçi Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Leyla ile Mecnun Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli