Yeni Dünya

Yeni Dünya
Kitabın Yazarı:Sabahattin Ali Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:1943 Sayfa Sayısı:124 ISBN:9789750806612 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 21

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:23,40 TL BKM:23,40 TL D&R:24,45 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Yeni Dünya - Sabahattin Ali

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yeni Dünya Özet

Yeni Dünya öyküsü Sabahattin Ali’nin ölümle sonuçlanan acıklı hikayelerinden bir tanesidir.

Bir düğün evinde 25-30 kişinin bulunduğu bir odada sazların çalması ile birlikte bir kadın avuçlarına kaşıkları alarak oynamaya başlar. Fakat kadının oynaması odadaki kimsenin dikkatini çekmez. Bunun üzerine düşün sahibi bu kadını nereden bulduklarını sorar. Bakımsız, hafif hasta bir kadının kimseyi eğlendiremeyeceğini düşünürler. Düğün koşturması arasında bula bula sadece Yeni Dünya’yı bulmuşlardır. Bunun üzerine düşün sahibi başkasını bulmalarını ister ve acele ile şehirden başka bir kadın getirirler.

Deli Emine geldiğinde Yeni Dünya düğündekiler münakaşa eder. Bir kadının düğüne yeteceğini, oyna dediklerinde oynadığını, daha ne istediklerini sorup durur.

Deli Emine’nin gelmesi ile ortam da şenlenmeye başlar. Deli Emine hünerlerini sergilemeye başlar ve yandan da Yeni Dünya’ya laf atar. Bunun üzerine de Yeni Dünya altta kalmamak için ortaya gelir ve iki kadın oynamaya başlar. Fakat Yeni Dünya’nın sahnede olması homurtulara neden olur. Sahneden inmesi istenir. Fakat Deli Dünya kendini kanıtlamaya niyetlidir. Yılların verdiği tecrübesi vardır ve meydanı bu yeni genç kadına bırakmaya niyetli değildir. Birden bire tüm hünerlerini göstermeye başlar. Bu davranış davetlilerin ilgisini çeker ve kadınların danslarını yarıştırması hoşlarına gider.

İki kadın arasındaki bu dans inatlaşması yorulmak bilmeden dans etmeleri ile devam eder ve Yeni Dünya kan ter içinde kalır. Bu da zaten hafif olan hastalığını daha da kötüye götürür. Fakat meydanı diğer kadına bırakmaya da niyeti yoktur. Şenlik sürdükçe oynamaya ve düşüne gelenleri eğlendirmeye devam eder.

Ertesi gün sabah erkenden yola koyularak gelinin köyüne doğru yola koyulurlar. Yeni Dünya’nın hastalığı daha da kötüleşmiş ve sürekli öksürmeye başlamıştır. Bu yola dayanamam dese de ona pek aldırış eden olmadı. Uzun bir yolculuktan sonra gelinin köyüne gelmişlerdi. Eğlence burada da devam ediyordu. Deli Emine’nin baskısı üzerine de yeniden meydanda oynamaya başlar ama hastalığı pek fırsat vermez. Daha fazla dayanamaz ve düşün sahibinden bir yere gidip onu yatırmasını ister.

Düğün sahibi onu bir evde bir köşeye yatırır ve düğüne geri döner. Dışarda tüm coşkusu ile eğlence devam ederken Yeni Dünya öksürük krizlerine girer. Bir taraftan ateşi yükselir, nefes almakta zorlanır ama düğün eğlencesinde olanlardan yardım eden olmaz.

Sabah olduğunda herkes toplanır ve dönüş yoluna geçer. Tam yola koyulacaklarında arkadan biri seslenir ve ölülerini de almaları gerektiğini söylerler. Herkes şaşırır ama Yeni Dünya sabaha kadar dayanamamış ve ölmüştür. Bunun üzerine düşün sahibi ölüsünü bir arabanın arkasına atar ve yola koyulurlar.

Yeni Dünya Konusu

Yeni Dünya, Sabahattin Ali'nin birbirinden muhteşem öykülerinin bulunduğu öykü kitabıdır. Kitabın içindeki on üç hikayenin tamamı ince bir ustalıkla kaleme alınmış. Sabahattin Ali'nin akıcı üslubu ve ele aldığı konuların inceliği yazarın ustalığını ön plana çıkarıyor. Kitabın içindeki ilk öykü olan Asfalt Yol'un kısa özeti ise şöyle:

Uzak bir şehrin uzak bir köyüne bir öğretmen atanır. Köyün tek yolu olan oldukça bozuk bir yolun üzerinden köye doğru ilerlerken, kendisi de bir köylü olduğundan köylülerle iyi anlaşacağını düşünür. Köye girdiğinde köy kahvesinin önünde birkaç ihtiyarın oturduğunu görür. Yanlarına gider. Oldukça soğuk bir muameleyle karşılanmıştır. İhtiyarlar ona köye en son altı ay önce bir öğretmen geldiğini, fakat şu anda tarla işlerinin olduğunu bu yüzden de üç beş gün oturup dinlenmesini kimsenin okula gelmeyeceğini söylerler. Sesini çıkarmaz, bir süre sonra öğretmenliğe başlar. Bu süre zarfında bozuk köy yolunu yaptırmak amacıyla uğraşmaya başlar. Kendi köyü ve civar köyleri belediyeye başvurmaları konusunda harekete geçirir. Fakat kimse bir şey söylemez, evet veya hayır dahi olsa bir cevap vermezler. Öğretmen sürekli gidip gelmektedir fakat onu ciddiye almamakla kalmayıp, alay etmektedirler. Üstelik üst mevkiler ona sinirlenmeye de başlamaktadır, çünkü köylüye kanunu gösterip bilinçlendirerek kafalarına göre iş yapmalarına engel olmaya başlamıştır.

Bir gün şehire büyük zatlardan biri gelir. Şehire giderken de bizim bozuk yoldan geçer. Valiye bu konuda neden bir şeyler yapmadığını sorar. Vali yol yapılırsa zatın tekrar geleceğine dair kendisinden söz alır. Böylece yol işi canlanmış olur. Vali yolu yaptırmakla kalmayıp bir de asfalt döktürmeye karar verir. Mühendisler masrafı hesaplar, yarım milyon lira gereklidir. Fakat bütçe yalnızca üç yüz elli bin liradır. Bankalardan borç almaya kalkışırlar, biraz meşakkatli olsa da başarırlar. Yol yapımına başlanır, birkaç ay sonra da biter. Öğretmen çok mutlu ve gururludur. Yolun açılışını da ön sıralardan izler. Fakat yolun sağlam yapılmadığı konusunda da söylemler gelir kulağına. Fazla umursamaz, şimdilik çok gururludur. Köylü de çok takdir etmektedir onu.

Bir süre sonra yolun kağnı ve öküz arabalarının geçmesiyle bozulmaya başladığı fark edilir. Öküz arabaları bir yana, biraz yüklü bir kamyon geçtiğinde, yol yamulmaktadır. Bu durum valini kulağına gider, yetkilileri toplar, bir karar alırlar. Lastik tekerleği olmayan hiçbir araç asfalt yoldan geçemeyecektir. Köylü buna çok sinirlenir. Özellikle de öğretmen zan altında kalmıştır. Köylünün ne kağnısına lastik teker taktırmaya, ne de tek seçenekleri olan altı saat daha uzun süren dağ yolundan ilerlemeye gücü vardır. Muhtar birkaç gün sonra öğretmeni yanına çağırır, durumu anlatır. Köylü olanlardan onu sorumlu tutmaktadır. Hatta birkaç kez onu dövmeye kalkışmışlarsa da muhtar onları engellemiştir. Fakat ondan köyden ayrılmasını ister. Öğretmen zaten bir süredir bunu beklemektedir, birkaç parça eşyasını toplar ve asfalt yoldan geldiği gibi ilerlemeye başlar.

Yeni Dünya Soruları ve Cevapları

yeni dünya kimin eseri?Yeni Dünya Sabahattin Ali'nin bir eseridir.

Yeni Dünya Yorumları

her sabahattin ali kitabı gibi bu da çok güzel

21-07-2015 19:15

sababhattin ali'nin usta kalemini konuşturduğu muhteşem bir kitap. herkese tavsiye ederim.

26-07-2015 22:43

özetini okudum güzel bir kitaba benziyor kitap seçmemiz gerekiyor sanırım bu kitabı seçeceğim

24-12-2015 22:59

çok güzel bir öykü kitabı çok beğendim

17-11-2016 20:02

adam ne güzel kitaplar yazmış biz de onu ölüme terk ettik yazık kitaplarını okudukça için acıyor

20-11-2016 21:11

kitaplığımda bulunan kitaplardan bir tanesi çok beğeniyorum

26-11-2016 00:54

yeni dünya kitabının ana fikri ne söyleyebilir misiniz

14-02-2017 19:39

klask sabahttin ali kitabı mükemmel

15-03-2017 18:26

içindeki tüm öykülerin özetini paylaşırmısın hepsi lazım kısa kısa yeterli

22-05-2017 19:23

kitaptaki zaman aralıkları neler?

31-07-2017 20:40

kitabı çok güzel ben aldım herkese tavsiye ediyorumm

09-10-2017 18:23

kürk mantolu madonna kitabını da beğenmemiştim bunu da beğenmedim bu adamın kitaplarında ne buluyorsunuz anlamıyorum bana göre konuları çok sıradan

18-11-2018 16:16

güzel bir eserdi sebahattin ali hep güzel yazıyor zaten dışlanan insanları çok iyi ele alıyor kendisinde zamanında dışlanmıştı nasıl öldürüldüğünü de herkes biliyor hakkı önemmez

23-02-2019 00:27

muhteşem bir kitap. baya hoşuma gitti. okunması gerekiyor.🤗 puanım 9/10🦄size de tavsiyemdir.🎉🎉🎉

maNga • 23-02-2019 12:29

yeni dünya sabahattin ali nin en güzel kitaplarından bir tanesi oldukça etkileyici içten bir kitap ben herkese tavsiye ederim sizin de çok hoşunuza gidecektir

17-10-2019 13:13

yeni dünya harika bir kitap sabahttin aliyi çok severim mükemmel bir yazar yeni dünya da mükemmel bir kitap mutlaka okuyun

23-01-2020 21:55

bana sadece kısa olarak konusu lazım özet uzun buradaki konusu da uzun yazılmış tek paragraflık konu özeti yok mu

22-03-2022 14:20

asfalt yol özeti yok mu

30-09-2022 15:01

içindeki tüm öykülerin özetini ekleseniz iyi olurdu böyle yarım yamalak olmuş

31-03-2023 21:34

bu öyküden sınav olan var mı sorular lazım

08-09-2023 20:31

kitabın karakterlerini bulamadım yardımcı olsanız

27-02-2024 22:36

Sabahattin Ali Bütün Öyküleri - 3 Sabahattin Ali Bütün Öyküleri - 2 Hanende Melek Bütün Şiirleri Kağnı Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Kamyon Çakıcı'nın İlk Kurşunu Yeni Dünya Değirmen Sırça Köşk İçimizdeki Şeytan Kuyucaklı Yusuf Kürk Mantolu Madonna en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar