Yeni Dünya

Sabahattin Ali Yeni Dünya
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Öykü/Hikaye
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1943
Sayfa Sayısı:124
ISBN:9750806612
Kitap Puanı:
6.4 / 10 | Oy: 97 | Yorum: 11
Editör Puanı:9
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:6,50 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Arka Kapak Bilgisi

Yeni Dünya Özeti

Sabahattin Ali Yeni Dünya


Yeni Dünya, Sabahattin Ali'nin birbirinden muhteşem öykülerinin bulunduğu öykü kitabıdır. Kitabın içindeki on üç hikayenin tamamı ince bir ustalıkla kaleme alınmış. Sabahattin Ali'nin akıcı üslubu ve ele aldığı konuların inceliği yazarın ustalığını ön plana çıkarıyor. Kitabın içindeki ilk öykü olan Asfalt Yol'un kısa özeti ise şöyle:

Uzak bir şehrin uzak bir köyüne bir öğretmen atanır. Köyün tek yolu olan oldukça bozuk bir yolun üzerinden köye doğru ilerlerken, kendisi de bir köylü olduğundan köylülerle iyi anlaşacağını düşünür. Köye girdiğinde köy kahvesinin önünde birkaç ihtiyarın oturduğunu görür. Yanlarına gider. Oldukça soğuk bir muameleyle karşılanmıştır. İhtiyarlar ona köye en son altı ay önce bir öğretmen geldiğini, fakat şu anda tarla işlerinin olduğunu bu yüzden de üç beş gün oturup dinlenmesini kimsenin okula gelmeyeceğini söylerler. Sesini çıkarmaz, bir süre sonra öğretmenliğe başlar. Bu süre zarfında bozuk köy yolunu yaptırmak amacıyla uğraşmaya başlar. Kendi köyü ve civar köyleri belediyeye başvurmaları konusunda harekete geçirir. Fakat kimse bir şey söylemez, evet veya hayır dahi olsa bir cevap vermezler. Öğretmen sürekli gidip gelmektedir fakat onu ciddiye almamakla kalmayıp, alay etmektedirler. Üstelik üst mevkiler ona sinirlenmeye de başlamaktadır, çünkü köylüye kanunu gösterip bilinçlendirerek kafalarına göre iş yapmalarına engel olmaya başlamıştır.

Bir gün şehire büyük zatlardan biri gelir. Şehire giderken de bizim bozuk yoldan geçer. Valiye bu konuda neden bir şeyler yapmadığını sorar. Vali yol yapılırsa zatın tekrar geleceğine dair kendisinden söz alır. Böylece yol işi canlanmış olur. Vali yolu yaptırmakla kalmayıp bir de asfalt döktürmeye karar verir. Mühendisler masrafı hesaplar, yarım milyon lira gereklidir. Fakat bütçe yalnızca üç yüz elli bin liradır. Bankalardan borç almaya kalkışırlar, biraz meşakkatli olsa da başarırlar. Yol yapımına başlanır, birkaç ay sonra da biter. Öğretmen çok mutlu ve gururludur. Yolun açılışını da ön sıralardan izler. Fakat yolun sağlam yapılmadığı konusunda da söylemler gelir kulağına. Fazla umursamaz, şimdilik çok gururludur. Köylü de çok takdir etmektedir onu.

Bir süre sonra yolun kağnı ve öküz arabalarının geçmesiyle bozulmaya başladığı fark edilir. Öküz arabaları bir yana, biraz yüklü bir kamyon geçtiğinde, yol yamulmaktadır. Bu durum valini kulağına gider, yetkilileri toplar, bir karar alırlar. Lastik tekerleği olmayan hiçbir araç asfalt yoldan geçemeyecektir. Köylü buna çok sinirlenir. Özellikle de öğretmen zan altında kalmıştır. Köylünün ne kağnısına lastik teker taktırmaya, ne de tek seçenekleri olan altı saat daha uzun süren dağ yolundan ilerlemeye gücü vardır. Muhtar birkaç gün sonra öğretmeni yanına çağırır, durumu anlatır. Köylü olanlardan onu sorumlu tutmaktadır. Hatta birkaç kez onu dövmeye kalkışmışlarsa da muhtar onları engellemiştir. Fakat ondan köyden ayrılmasını ister. Öğretmen zaten bir süredir bunu beklemektedir, birkaç parça eşyasını toplar ve asfalt yoldan geldiği gibi ilerlemeye başlar.

Yazar: Miraç Elif Kanbay

Yeni Dünya Yorumları

Yeni Dünya Yorum her sabahattin ali kitabı gibi bu da çok güzel

21-07-2015 19:15 !!

Yeni Dünya Yorum sababhattin ali'nin usta kalemini konuşturduğu muhteşem bir kitap. herkese tavsiye ederim.

26-07-2015 22:43 !!

Yeni Dünya Yorum özetini okudum güzel bir kitaba benziyor kitap seçmemiz gerekiyor sanırım bu kitabı seçeceğim

24-12-2015 23:59 !!

Yeni Dünya Yorum çok güzel bir öykü kitabı çok beğendim

17-11-2016 20:02 !!

Yeni Dünya Yorum adam ne güzel kitaplar yazmış biz de onu ölüme terk ettik yazık kitaplarını okudukça için acıyor

20-11-2016 21:11 !!

Yeni Dünya Yorum kitaplığımda bulunan kitaplardan bir tanesi çok beğeniyorum

26-11-2016 00:54 !!

Yeni Dünya Yorum yeni dünya kitabının ana fikri ne söyleyebilir misiniz

14-02-2017 19:39 !!

Yeni Dünya Yorum klask sabahttin ali kitabı mükemmel

15-03-2017 18:26 !!

Yeni Dünya Yorum içindeki tüm öykülerin özetini paylaşırmısın hepsi lazım kısa kısa yeterli

22-05-2017 19:23 !!

Yeni Dünya Yorum kitaptaki zaman aralıkları neler?

31-07-2017 20:40 !!

Yeni Dünya Yorum kitabı çok güzel ben aldım herkese tavsiye ediyorumm

09-10-2017 18:23 !!

Yorum Yaz

:: Sabahattin Ali ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.