Sırça Köşk

Sabahattin Ali Sırça Köşk
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yerli Romanlar
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1947
Sayfa Sayısı:141
ISBN:9750806629
Kitap Puanı:
6 / 10 | Oy: 152 | Yorum: 14
Editör Puanı:10
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:6,88 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Arka Kapak Bilgisi

Sırça Köşk Özeti

Sırça Köşk Sabahattin Ali


Sırça Köşk, Sabahattin Ali'nin birbirinden güzel, anlamlı, yer yer manidar öykülerinin yer aldığı muhteşem eseridir. Yazarın daha çok kendi hayatından esinlendiği, bazen de tamamen kendi anılarını anlattığı öyküleri ve yönetime, düzene gönderme yaptığı başkaldırı niteliğindeki masallarından oluşan kitapta, Sabahattin Ali adeta tüm çıplaklığı ve gerçekliğiyle okura kendini gösteriyor. Belirtmeliyim ki öyküleri ve özellikle masalları ise oldukça manidar.

Benim en beğendiğim, açıkçası sonunda ağlatan Cankurtaran adlı öyküsünde yazar, kaderine boyun eğmiş bir kadının hikayesini anlatıyor: Bir akşam üzeri Anadolu köylerinden birindeki küçücük bir kulübeden canhıraş çığlıklar yükselmektedir. Doğumunu bir türlü gerçekleştiremeyen Asiye, ikindiden beri deyim yerindeyse ölümden beter doğum sancıları çekmektedir. Köyün ebesi bir çare bulamamış, komşu köyün ebesini de çağırtmıştır. Asiye'nin kocası İbrahim ise, çaresizliğin verdiği ağırbaşlılıkla, evin kapısı önüne çökmüş, bir haber beklemektedir. Komşu köyün ebesi içeri girdiğinden belli ise kızın çığlıkları iyice artmıştır. Sonunda iki ebe birden dışarı çıkar ve İbrahim'e doğumu gerçekleştiremediklerini, kızı şehire götürmesi gerektiğini, yoksa bebeğin de anasının da öleceğini söylerler. İbrahim de çaresiz öküz arabasının arkasına attığı döşek ve yorganın üstüne gencecik karısını da koyar ve yollara düşer. Sabaha karşı hastaneye vardığında ise ümidi iyice kırılmıştır. Çünkü alanı olmadığı halde birçok ameliyat yaptığı için daha önceden şehirdeki özel muayenehanenin sahibi, Doktor Mutena Cankurtaran tarafından şikayet edildiğinden, ameliyat yapamayacağını söyler. Ne kadar yalvarıp yakarsa, oraya verecek parası olmadığını söylese de, doktoru ikna edemez. Bunun üzerine Asiye'yi aldığı gibi Mutena Cankurtaran'a götürür. Fakat bu doktor da çok para istemektedir. Doktorla bir kağıt imzalayarak Asiye'yi hemen ameliyata almalarını, öküzlerden birini satıp döneceğini söyler.

Döndüğünde bebeğinin öldüğünü, karısının ise iyi olduğunu öğrenir. Fakat doktor ölü bebeği çıkardığı için de ayrıca para istemektedir. İbrahim diğer öküzü, arabayı ve hatta içindeki yatak yorganı da satar ama parayı denkleştiremez. Nitekim Doktor Mutena Cankurtaran da Asiye'yi İbrahim'e vermez. Asiye hasta haliyle muayenehanede çalışmaya, geceleri ise pis bir döşekte yerde yatmaya başlar. İbrahim sürekli gidip gelmekte, karısını almak için elinden geleni yapmaktadır. Fakat doktor nuh der peygamber demez. Sonunda bir gün canına tak eden İbrahim doktorun karşısına çıkar ve Asiye'nin hayrını görmesini, köyde başka kadın mı olmadığını söyler. Sinirle kapıyı çeker ve çıkıp gider. O sırada doktorun kapısına sinmiş ağlayan Asiye'yi görmemiştir bile. Asiye, gece yarısı ağlayarak hastaneden kaçar ve yalınayak köyün uzun yolunu tutar. Bir yandan ağlayıp, bir yandan İbrahim'in sözlerini tekrar etmektedir: “Bana köyde karı yok, a!" Bu sırada açılan yarasından oluk oluk kan akmaktadır. Sabaha karşı köylüler onu bulduğunda, çoktan ölmüştür.

Sabahattin Ali'nin üstün öykü yeteneğini bir kez daha kanıtladığı kitabında, okuyucuya Anadolu'nun kapılarını açıyor. Mutlaka okunması gereken bir kitap olduğunu söyleyebilirim.


Sırça Köşk Yorumları

Sırça Köşk Yorum mükemmel bir kitap çok beğendim

15-04-2015 21:29 !!

Sırça Köşk Yorum çok güzel bu kadar geç okumuş olmak utandırıyor

22-05-2015 19:34 !!

Sırça Köşk Yorum diğer eserleri gibi buda çok güzel .

12-07-2015 00:19 !!

Sırça Köşk Yorum harbiden guzel ve bu kadar aci olmasada benzeri yasanilmis hadiseler vardir

05-01-2016 00:57 !!

Sırça Köşk Yorum arkadaşlar bana portakal bölümünün özetini yazarmısınız

14-01-2016 13:36 !!

Sırça Köşk Yorum çok kötü bir kitap keşke okumasaydım sırça köşk kitap özeti lazım olmasa okumazdım zorla kitap okutmayın lütfen bizlere bırakında sevdiğimiz türde kitapları okuyalım

14-04-2016 14:44 !!

Sırça Köşk Yorum çok güzel bir eser tıpkı diğer eserleri gibi muhteşem

20-04-2016 14:54 !!

Sırça Köşk Yorum gerçekten anlatılmaz yaşanır süper bir hikaye

31-07-2016 09:24 !!

Sırça Köşk Yorum gerçekten cankurtaran romanı insanı çok duygulandiriyor okunacak bir eser mimari

31-07-2016 09:32 !!

Sırça Köşk Yorum yani

16-11-2016 14:07 !!

Sırça Köşk Yorum bazı arkadaşlar güzel değil diyorlar.

23-10-2017 10:58 !!

Sırça Köşk Yorum çok güzel bir kitap okumanizi tavsiye ederim

01-12-2017 21:49 !!

Sırça Köşk Yorum kahramanlar kim

14-12-2017 19:50 !!

Sırça Köşk Yorum bu kitap çok degerli bir paylasim

03-02-2018 15:20 !!

Yorum Yaz

:: Sabahattin Ali ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.