Hanende Melek

Hanende Melek
Kitabın Yazarı:Sabahattin Ali Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Mavi Çatı Yayınları Yayınlandığı Yıl:2019 Sayfa Sayısı:170 ISBN:9786052944523 Kitap Puanı:6.9 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:9,60 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Hanende Melek - Sabahattin Ali

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Hanende Melek Özet

Hanende şarkı söylemeyi kendine meslek edinmiş kişi demektir. Günümüz Türkçesinde ise Şarkıcı olarak adlandırılır. Öykünün ana karakteri Melek de bu yüzden Hanende Melek olarak bilinir ve tanınır.

Üç kişiden oluşan saz heyeti yerlerini almış, kahve yavaş yavaş dolmaya başlamıştır. Bu sırada dava vekili olarak bilinen Hüseyin Avni mekana girer. Hüseyin Avni bir zamanlar Hukuk Mahkemesi üyesiymiş. Fakat sürekli sarhoş olunca onu üyelikten çıkartmışlar. Bunun üzerine dava vekilliği yapmaya başlamış fakat pek de başarılı değilmiş. Ufak tefek işler yapıp evde üç çocuğunu ve karısı bırakıp kazandığı parası ile içermiş.

Hüseyin Avni’nin yeni tutkusu da Hanende Melek’tir. Melek onun kapıdan girdiğini görünce yine iç geçirir ve keyfi kaçar. Kendisini o kadar sevmezdi ki onun aldığı bilezikleri hala koluna takamıyordu. Melek her ne kadar istemese de Hüseyin Avni bunun cilve olduğunu düşünüp daha da üzerine giderdi.

Hanende Melek şarkılarını söyleme başladığında Hüseyin Avni sürekli kendi istek parçalarını ona göndermeye başlar. Melek de sorun yaşanmaması için şarkıları tek tek söylemeye devam eder. Bu sırada Hüseyin Avni’nin küçük kızı gelir ve onun eve dönmesini ister. Fakat Hüseyin Avni onu herkesin önünde kovar.

Hanende Melek şarkılarını tamamladıktan sonra ayrılmak için hazırlanır. Bu sırada Hüseyin Avni gelir ve onu bırakmak istediğini söyler. Melek bunu kabul etmez. Bunun üzerine Hüseyin Avni kızar ve bu kadar nazın da fazla olduğunu söyler. Melek’in kolunu sıkıca tutar ve kabalaşmaya başlar. Melek çevresine bakınarak yardım arayışındadır fakat kimse bulaşmak istemez. Hüseyin Avni son kez sert bir şekilde gelip gelmeyeceğini sorar. Melek yine hayır deyince tokatı yüzüne yer. Bunun üzerine kahveci ve iki çırağı Hüseyin Avni’yi dövmeye başlar. Sonrada onu alıp kahvenin önüne yağmurun altına bırakırlar.

Melek yaşadığının şokunu atlatır. Garsona hadi gidelim diyerek kahveden çıkar. Çıktığında yerde Hüseyin Avni’yi ve başındaki küçük kızı görür. Kız ağlayarak babasını kaldırmaya çalışır ama başaramaz. Bunun üzerine Melek yanındakilere adamı kaldırmalarını ve eve kadar taşımalarını ister. Onu sürükleye sürükleye eve kadar götürürler. Eve geldiklerinde kapıyı karısı açar ve Melek’e bakarak “demek şimdiki de sensin ha?” der.

Melek cevap veremez. Garson adamı evine bırakır. Melek fazla dayanamaz. Çantasında Hüseyin Avni’nin ona hediye ettiği bilezikleri ve bir çift küpeyi çıkartıp “bunlar sizin” deyip kadına verir. Daha sonra küçük kıza dönüp ona sarılır. Çantasından aldığı yevmiyeyi çıkartır ve kızın avucuna sıkıştırır. Daha sonra hiç arkasına bakmadan oradan uzaklaşır.

Hanende Melek Soruları ve Cevapları

Hanende Melek kimin eseri?

Sabahattin Ali

Hanende Melek türü nedir?

Öykü/Hikaye

Hanende Melek kaç sayfa?

170

Hanende Melek Yorumları

sabahattin alinin en sevdiğim öykülerinden bir tanesi bir dönemi hatta günümüzdeki pavyon yada kadın tutkusunu çok iyi anlatmış içkiye ve kadına saran bir adam bu yüzden dağılan bir adam bununla yüzleşmek zorunda kalan şarkıcı bir kadın bunun gibi çok hikaye var ama en güzelini sabahattin ali yazmış

09-03-2022 16:21

melek, öykünün sonunda hüseyin avni’nin evinin kapısındaki küçük kıza nasıl davranır?

10-04-2022 13:34

melek, hüseyin avni’yi evine karısına teslim ettikten sonra karısıyla nasıl bir diyalog kurar?

12-04-2022 22:01

hanende melek nerede geçiyor?

26-08-2022 21:26