Aforizmalar

Aforizmalar
Kitabın Yazarı:Franz Kafka Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Tutku Yayınevi Yayınlandığı Yıl:1924 Sayfa Sayısı:128 ISBN:9786054962969 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Aforizmalar - Franz Kafka

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Çeviren:Emir Aktan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Aforizmalar Özet

Aforizmalar, Franz Kafka'nın veremle boğuştuğu sırada kız kardeşinin evinde geçirdiği sekiz ay boyunca yaşamı, evliliği, düşünceleri, felsefi görüşleri ve pişmanlıkları gibi birçok konuda yazdığı küçük yazılardan oluşan kitabıdır. Franz Kafka'nın ölümünden sonra birçok farklı isimle yayımlanmış olan Aforizmalar, Roberto Calasso adlı bir vatandaşın şans eseri Kafka'nın iki defterinin aslını Oxford'da bir kütüphanede bulmasıyla yeniden düzenlenmiştir.

Aforizmalar, daha çok romanları ve biraz da denemeleriyle tanıdığımız Franz Kafka'ya farklı bir bakış açısı ile bakmamıza imkan tanıyor. Aynı zamanda kitabın Tutku Yayınevi'nden çıkan baskısının giriş bölümündeki Franz Kafka'nın hayatı hakkında yazılmış yazı da Kafka'yı tanımayanlar ve daha yakından tanımak isteyenler için çok güzel bir fırsat olmuş.

Aforizmalar 'da yer alan Kafka'nın hastalıklarla boğuşurken kaleme aldığı 'küçük' yazılar, yazarın düşünceleri hakkında bir şeyler öğrenmemize olanak sağladığı gibi, kendi hayatımıza da başka bir pencereden bakabilmemiz açısından önemli fikirler edinebilmemizi sağlıyor. Kafka'nın kültleşmiş cümlelerinden biri olan "Kafesin biri bir kuş aramaya çıktı." dahil birçok cümlenin yer aldığı kitapta, altını çizmek ve hatta kafanıza kazımak isteyeceğiniz birçok cümle yer alıyor. Kitabın bir başucu kitabı niteliğinde olduğunu söyleyebilirim. Aforizmalar'ın Kafka'yı ve onun hayata dokunan cümlelerini sevenlerin mutlaka okuması gerektiği bir kitap olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Benim kitabı okurken altını çizdiğim, kendimden bir şeyler bulduğum birkaç cümle ise şöyle:


"Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte ulaşılması gereken nokta da orasıdır."

"El, taşı var gücüyle sımsıkı kavrar. Bunu taşı olabildiğince uzağa atabilmek için yapar. Aslında yol da o taşın düşeceği noktaya kadar uzar gider."

"İyilik, belli bir bağlamda düşünülünce, asla huzur vermez."

"Sorularıma neden yanıt alamadığımı bir türlü anlayamazdım önceleri; bugünse soru sormaya nasıl cüret ettiğimi anlayamıyorum. Ama aslında cüret etmemiştim, yalnızca sormuştum."

"Dünya ile aranda geçen savaşta dünyadan taraf ol."


Yazan: Miraç Elif Kanbay

Aforizmalar Soruları ve Cevapları

Aforizmalar kimin eseri?

Franz Kafka

Aforizmalar türü nedir?

Yabancı Romanlar

Aforizmalar kaç sayfa?

128

Aforizmalar Yorumları

kafka bütün kitapları gibi eşsiz...

11-09-2015 11:01

franz kafka klasiği mükemmel

04-01-2016 08:06

kafka aforizmaları ünlüdür mutlaka okuyun

23-01-2016 09:17

kaftakyı tanımak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap aforizmalar zaten mükemmel bir yazar onu tanımak için kendi dilinden yazılmış hayatından kesit sunuyor adeta hayatında yer alıyorsunuz gibi hissediyorsunuz kusursuz

07-08-2019 10:26

bir kafka sever olarak kitap yorumuna baktım alıp okuyacağum yorumdan güzel bir kitap olduğu anlaşılıyor

08-04-2022 23:08

aforizma ne demek anılarını mı anlatıyor?

18-01-2023 20:14

yaşam bilgeliği üzerine aforizmalar dedikleri bu kitap mı

11-10-2023 23:04

Amerika Bir Köy Hekimi Ceza Sömürgesi Bir Savaşın Tasviri Taşrada Düğün Hazırlıkları Babaya Mektup Milena'ya Mektuplar Dava Aforizmalar Şato Dönüşüm en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli