Bir Noel Şarkısı

Bir Noel Şarkısı
Kitabın Yazarı:Charles Dickens Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İthaki Yayınları Yayınlandığı Yıl:1843 Sayfa Sayısı:144 ISBN:9786053758402 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 8

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Babil:30,00 TL D&R:87,60 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Bir Noel Şarkısı - Charles Dickens

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:A Christmas CarolÇeviren:Başak Bekişliİngilizce:A Christmas Carol Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bir Noel Şarkısı Özet

24 Aralık 1836 günü cimri ve aksi Ebenezer Scrooge’nin, onunla aynı tıynette olan ortağı Jacob Marley ölür.

Yedi Noel sonra Scrooge, her zamanki açgözlülüğü ve hırsıyla yazıhanesinde harıl harıl çalışırken içeriye yeğeni Fred girer ve dayısını ertesi günkü Noel yemeği için evine davet eder. Onu tersleyip gönderen Scrooge, bu sefer de yoksullara yiyecek, içecek ve yakacak yardımı sağlamak için bağış toplayan iki kişi tarafından ziyaret edilir. Scrooge hapishanelerin, düşkünler evinin, Yoksulluk Yasasının bu gibi durumlar için yeterli olduğunu söyleyerek bağış yapmayı reddeder. Zaman ilerlemiş, yazıhanenin kapanma vakti gelmiştir. Scrooge, kâtibi Bob Cratchit’e ertesi gün için istemeden de olsa izin verdikten evinin yolunu tutar. Rahmetli ortağından miras kalan evine girerken kapının tokmağında Marley’in yüzü belirir. Bu görüntü karşısında Scrooge’nin ilk başta kanı donsa da kendini hemen toparlar ve kapıyı açar ama yine de her şeyin yerli yerinde olup olmadığını kontrol etmek ve kapıyı iki kere kilitlemekten de geri kalmaz. Tam önlem almanın huzuruyla oturmuşken kapının üzerindeki çağrı zilleri ansızın kendi kendine çalmaya başlar, başladığı gibi de aniden susar. Akabinde Marley’in hayaleti beline sarılı olan ağır zinciri sürükleyerek Scrooge’nin karşısına dikilir. Bu zincir kasalar, anahtarlar, asma kilitler, hesap defterleri, senetler, çelikten yapılmış ağır para kutularından oluşmaktadır. Marley, bunları elde etmek için ertelediği, göz ardı ettiği şeylerin pişmanlığıyla Scrooge’yi onunla aynı sonu paylaşmaması için uyarmaya gelmiştir. Scrooge’nin yaşadığı müddetçe bu zincirlerinden kurtulmak için iyi bir şeyler yapma şansı vardır. Bunun için üç ruh tarafından ziyaret edilecektir. İlki ertesi gün saat birde, ikincisi bir sonraki gün aynı saatte, üçüncüsü de ondan sonraki gece saatler on ikiyi son kez vurduğunda gelecektir. Marley bunları söyledikten sonra pencereden uçarak diğer çaresiz, pişman hayaletlerin arasına katılır. Scrooge pencereyi kapattıktan sonra aniden bastıran bir yorgunlukla uykuya dalar.

Uyandığında saat on ikidir. Scrooge nasıl bu kadar uyuduğuna şaşırarak bir önceki gün yaşadıklarının düş olup olmadığını muhakeme etmeye dalar. Kilisenin saati tam biri vurduğunda yatağının yanında Geçmiş Noellerin Hayaleti belirir. Hayalet, Scrooge’yi çocukluğunun geçtiği şehre götürür ve ona, kitaplarıyla yalnız kaldığı ve masal kahramanlarıyla ilgili düşler kurduğu, kız kardeşi Fan’ın onu yatılı okuldan aldığı, çalıştığı depodan arkadaşı Dick Wilkins, patronu Fezziwig ve diğer dostlarıyla kutladığı, nişanlısı Belle’nin paraya olan aşkının ona olan aşkından daha fazla olduğunu fark ederek Scrooge’den ayrıldığı, Belle’nin eşi ve çocuklarıyla geçirdiği Noelleri gösterir. Tüm bu hatıraların üzerinde yarattığı baskıya dayanamayan Scrooge, hırsla hayaletin şapkasını başında yaydığı ışık huzmesine geçirir ve hayalet gittikçe küçülerek kaybolur. Scrooge kendine geldiğinde odasında olduğunu görür. Uyuma istediğine karşı koyamaz ve yatağına serilir.

Scrooge kendi horultuysa uyanır. Tam tahmin ettiği gibi saat birdir. Gelen giden yoktur ama yatağına kırmızı bir ışık huzmesi düşmektedir. On beş dakika sonra bu ışığın bitişik odadan geldiğini kavrar. Orada onu Şimdiki Noel’in Hayaleti beklemektedir. Scrooge, hayalete dünkü tecrübesinden sonra her şeyi öğrenmeye hazır olduğunu söyler. Hayalet de ona tüm kentteki heyecanı gösterdikten sonra Cratchit’in, eşi ve beş çocuğuyla yaşadığı eve götürür. Ailenin mutluluğuna düşen tek gölge küçük Tim’in gittikçe zayıflayan kasları nedeniyle gün geçtikçe kötüye gitmesidir. Tim’in durumu Scrooge’yi derinden sarsar. Sonraki durak yeğen Fred’in evidir. Evdeki partide kendisi hakkında yapılan yorumlar hiç de iç açıcı değildir. Kentte mutluluk içinde Noel’i kutlayan diğer insanları da gösterdikten sonra artık hayaletin gitme vakti gelmiştir.

Saatler on ikiyi gösterdiğinde Gelecek Noel’in Hayaleti Scrooge’nin yanında belirir. Scrooge hayaletten ona yol göstermesini ister. Hayalet hiç konuşmadan ona kendi ölümünün ardından sarf edilen sözleri beraber iş yaptığı insanlardan, hizmetçiden, çamaşırcıdan, levazımatçıdan, borç verdiği bir çiftten, Tim’i kaybetmiş Cratchit ailesinden dinlettirir ve mezarını gösterir. Scrooge gördüklerinin verdiği acıyla kaderinin değişmesi için dua ederken hayalet ortadan kaybolur.

Scrooge kendine geldiğinde yatağındadır. Hayatındaki tüm yanlışları düzeltebilecek zamanı olduğunu anlayınca sevincinden yerinde duramaz. Yoldan geçen çocuktan o günün 25 Aralık 1843 olduğunu öğrenince ağzı kulaklarına varır. Hemen Cratchit ailesine köşedeki kasaptan en büyük hindiyi alıp gönderir. Ardından en güzel kıyafetini giyerek kendini sokağa atar, herkesin Noel’ini kutlar. Daha önce yazıhanesine gelip yardım talep eden iki adama büyük miktarda bağış yapar. Yeğeninin evinde çok keyifli bir gece geçirir. Ertesi gün katibinin maaşına zam yapar ve Cratchit ailesine yardım sözü verir. Sözünde de durur. Küçük Tim’in ikinci babası, herkesin göreceği en iyi patron, en iyi dost, en iyi insan olur.

Charles Dickens’in “İnsanların seçtikleri yollar, onları önceden belirlenmiş sonlara götürürler ama bu yollardan değil de başka yollardan gidilirse yolun sonu da değişir” fikrini Noel özelinde anlattığı Bir Noel Şarkısı kitabı hem çocuklar hem de yetişkinler için keyifli bir okuma tecrübesi sağlamaktadır. Son derece açık, akıcı ve konuşur gibi yazılmış olması yanında okuru kendi iç dünyasını çözümlemeye itmesi bakımından da dikkate şayandır. Bir Noel Şarkısı aynı zamanda Victoria Dönemi İngiltere’sinin ekonomik ve sosyolojik koşulları, 1834’de yürürlüğe giren Yeni Yoksul Yasasının etkileri, Dickens’in hayat hikayesinden ipuçları, Shakespeare’in eserlerine yapılan göndermeler gibi farklı okumalara da açıktır.

Gerek film gerekse animasyon olarak defalarca yorumlanan eser son olarak 2009’da Robert Zemeckis’in senarist ve yönetmenliğiyle izleyicinin karşısına çıkmıştır.

Editör: Pınar Tufanlı

Bir Noel Şarkısı Soruları ve Cevapları

Bir Noel Şarkısı kimin eseri?

Charles Dickens

Bir Noel Şarkısı türü nedir?

Yabancı Romanlar

Bir Noel Şarkısı kaç sayfa?

144

Bir Noel Şarkısı Yorumları

çok güzel bir roman

03-01-2019 19:29

çok keyifli bir kitaptı filmi de efsane olmuş

17-01-2019 17:54

mükemmel ya♥♥♥♥ herkese öneriyorum.✔🌠

maNga • 28-02-2019 20:56

a christmas carol özet arıyordum ingilizce yine sizin site çıktı özetlerin ingilizcesini de eklemeye başlamışsınız valla siteyi kim yapıyorsa allah ondan razı olsun harika iş yapıyorsunuz

15-03-2020 23:43

konusu aslında çok güzel ama biz türklere pek hitap etmiyor kitabı anlamak için christmas ruhunu anlamak gerek o zaman ne kadar harika bir kitap olduğunu anlıyorsunuz tavsiye ederim

12-03-2022 19:42

karakter analizi lazım acil

05-10-2022 19:31

kitabın konusu nedir

19-06-2023 22:08

tercüme iyi değil türkçesi ile ingilizcesi arasında fark var

07-04-2024 22:16

Zor Zamanlar Bir Noel Şarkısı Antikacı Dükkanı David Copperfield Oliver Twist Büyük Umutlar İki Şehrin Hikayesi en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli