Shakespeare

Shakespeare Kimdir

Gelmiş geçmiş en büyük tiyatro yazarı kabul edilen William Shakespeare, 26 Nisan 1564 yılında Stratford-upon-Avon’da doğmuş ve büyümüştür. “İngiltere’nin ulusal şairi” olarak tanınan Shakespeare, sayıları kesin olmamakla birlikte 38 oyun, 154 sone, 2 uzun şiir ortaya koymuştur. Edebi hayatına tiyatro oyunculuğu ve tiyatro metinlerindeki yanlışları düzeltmek ile başlayan Shakespeare ilerleyen yıllarda kendi oyunlarını da yazmaya başlamıştır. İlk eserleri Henry IV (1590,1592), Richard’ın Faciası (1596) ve Henry V (1598) kabul edilir. Eserlerinde her kesimden insanları barındırmış, bireysel ve toplumsal ahlak eleştirilerinde bulunmuştur. Yazdığı tiyatroların türleri ise genellikle komedi, tarihi ve trajedidir. İngiliz dilini çok iyi kullanan biri olan Shakespeare, döneminde de saygı görmüş fakat tam anlamıyla 19. yüzyılda ilgilenilmeye başlanmıştır. Shakespeare’nin eserleri günümüzde bile ününü kaybetmemiş, hem okunmaya hem de oynanamaya devam etmektedir.

Shakespeare Kitapları & Eserleri:

Hamlet, Othello, Romeo ve Juliet, Macbeth, Soneler, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Venedik Taciri, On İkinci Gece, Julius Caesar, Kral Lear, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Fırtına, 3. Richard, Windsor'un Şen Kadınları, Antonius ve Kleopatra, Kuru Gürültü, İki Soylu Akraba, Kış Masalı, Hırçın Kız, Yanlışlıklar Komedyası, Kral John'un Yaşamı ve Ölümü, Aşk ve Anlatı Şiirleri, Kısasa Kısas, Veronalı İki Soylu Delikanlı, Atinalı Timon, Yeter ki Sonu İyi Bitsin, 2. Richard, Kral 5. Henry, Aşkın Emeği Boşuna, Kral 6. Henry, Kral 4. Henry, Coriolanus'un Tragedyası, Cardenio, Windsor'un Şen Kadınları, Yok Yere Yaygara, Cymbeline, Senfoni, Nasıl Hoşunuza Giderse, Huysuz Kız


8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Shakespeare Kitapları

On İkinci Gece On İkinci Gece

Shakespeare tarafından yazılmış beş perdelik komedi oyunudur. Noel zamanlarının son kutlamalarında kraliyet sahnesinde oynamak üzere yazıldığı düşünülür.

Puan: 9.5 | Yorum: 9

3. Richard 3. Richard

III. Richard tragedyası, zorbalıkla ele geçirilen taht ve tacın aynı şekilde kaybedileceğini, kimsenin âhının kimsede kalmayacağını, zulmün yine dönüp dolaşıp zalimin başına bela olacağını anlatır.

Puan: 8.8 | Yorum: 1

Nasıl Hoşunuza Giderse Nasıl Hoşunuza Giderse

William Shakespeare’in Nasıl Hoşunuza Giderse adlı oyununun konusu, Thomas Lodge’un 1590 yılında bir gemi yolculuğu sırasında yazdığı Rosalynd adlı romanından alınmıştır.

Puan: 7.9 | Yorum: 1

Atinalı Timon Atinalı Timon

Atinalı Timon Shakespeare’in mutlaka okunması gereken eserlerinden bir tanesi.

Puan: 7.4 | Yorum: 6

Yanlışlıklar Komedyası Yanlışlıklar Komedyası

Kitabın yanlışlıklar komedyası ya da orijinal ismi olan yanılgılar komedyası isminin hakkını verdiğini düşünüyorum.

Puan: 7 | Yorum: 4

Hırçın Kız Hırçın Kız

Hırçın Kız, William Shakespeare’in komedilerinden biridir. Onun kaleminin dönemden izler taşıdığını ve güldürürken düşündürdüğünü artık hepimiz biliyoruz.

Puan: 7.9 | Yorum: 3

Yeter Ki Sonu İyi Bitsin Yeter Ki Sonu İyi Bitsin

İlk başlardan kitabı çekici kılanın çarpıcı ve dramatik sonu olduğunu düşünsem de benin bu düşüncelerimi boşa çıkaran bir kitap oldu Yeter ki sonu iyi bitsin.

Puan: 7.7 | Yorum: 4

Venedik Taciri Venedik Taciri

İnsan doğasındaki her türlü duygu ve çatışmayı eserlerinde yansıtmayı başarmış, sözcükler ve imgelerle işlemiştir.

Puan: 8.3 | Yorum: 9

Fırtına Fırtına

Fırtına, Shakespeare’nin romances olarak nitelendirilen son dönem oyunlarındandır. Kimi eleştirmenlerce yazarın vedası olarak değerlendirilen oyun 1611 yılında yazılmış ve ilk defa Kral I. James’in huzurunda oynanmıştır.

Puan: 8.4 | Yorum: 5

Soneler Soneler

Shakespeare İngiliz Edebiyatının en iyi oyun yazarı olmasının yanı sıra en iyi şairlerinden biridir de.

Puan: 7.7 | Yorum: 2

Kral Lear Kral Lear

Shakespeare’inin meşhur oyunlarından biridir. Bu trajedisi diğerlerine göre daha az ilgi görse de oldukça başarılı bir eserdir.

Puan: 8 | Yorum: 6

Macbeth Macbeth

Gelelim; eserlerinin hemen hemen hepsi tiyatroya, sinemaya ve operaya uyarlanan bu yazarın en kısa trajedisi olan Macbeth adlı eserine.

Puan: 7.6 | Yorum: 14

Othello Othello

Othello, 5 perdelik bir trajedyadır ve çok çeşitli konular üzerinde durur.

Puan: 8.6 | Yorum: 20

Hamlet Hamlet

Hamlet, William Shakespeare tarafından tam olarak yazılma yılları belli olmayan fakat 1599 ve 1601 yılları aralığında yazıldığı tahmin edilen trajedi türünde bir eserdir.

Puan: 8.4 | Yorum: 16

Julius Caesar Julius Caesar

Shakespeare'in bir diğer oyunu olan Julius Caesar, aynı akıcılık ile sanki oyunu izliyor hissi vererek bir çırpıda okunup bitiyor ve etkisini uzun süre göstermeye devam ediyor.

Puan: 8.1 | Yorum: 2

Romeo ve Juliet Romeo ve Juliet

Romeo ve Juliet tanıştıkları andan itibaren birbirlerine âşık olurlar. Juliet, Romeo’ya eğer evlenme niyeti taşıyorsa bunu ertesi gün dadısına bildirmesini ister.

Puan: 8.7 | Yorum: 11

Bir Yaz Gecesi Rüyası Bir Yaz Gecesi Rüyası

Bir Yaz Gecesi Rüyası, romantik komedi türünde bir eserdir.

Puan: 8 | Yorum: 12

Kış Masalı Kış Masalı

Okurken kitabın içine girip bitene kadar içinden çıkamıyorsun ve sahne karşındaymış gibi hissediyorsun. Okurken dinlendiriyor.

Puan: 8.4 | Yorum: 2

Shakespeare ile ilgili yorumlar

oyuncu olmak istiyorsanız ilk olarak shakespeare eserlerini okuyacaksınız oradaki duyguları aktarabildiğiniz zaman oyuncu olmuşsunuz demektir

20-11-2016 23:02

tiyatro oyunları çok güzel fırsat buldukça okuyorum

30-11-2016 19:01

shakespearein kitabı var mı yoksa sadece oyun mu yazmış sonradan mı kitaplaştırılmış bilen var mı

06-08-2017 22:43

Shakespearein gibi olmak mi hayir olamazsiniz çünkü o bir dehafir....

=21.11.2017=

21-11-2017 19:36

gerçekte shakespeare diye biri yokmuş doğru mu acaba? o kadar eseri o kadar kitabı var gerçekte kim yazdı bunları detaylı bilgi verebilir misiniz

24-06-2019 17:26

insanlar hala nasıl bir zeka olduğunun farkında değil hamlet ve romeo julietten başka eserini bilen yok diğer eserlerini de okusalar daha iyi anlayacaklar

15-10-2021 18:00

3. richard özeti neden yok bana o lazım

25-12-2023 21:51