Macbeth

Macbeth
Kitabın Yazarı:Shakespeare Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1606 Sayfa Sayısı:154 ISBN:9789754588597 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 8

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:7,20 TL D&R:8,76 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Macbeth - Shakespeare

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Çeviren:Sabahattin Eyüboğlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Macbeth Özeti

1564 yılında doğmuş olan William Shakespeare, hiç tartışmasız dünyanın en büyük yazarları arasında kabul edilir. Shakespeare, çok çeşitli türlerde eserler vermiş ve yüzden fazla eserin sahibidir. İngilizceye çok büyük katkıları bulunan İngiliz yazar, yaşadığı dönemde insanların saygısını kazanmış olmasına rağmen birçok yazar gibi o da daha çok ölümünden sonra saygı ve sevgi kazanmış bir üstattır. Gelelim; eserlerinin hemen hemen hepsi tiyatroya, sinemaya ve operaya uyarlanan bu yazarın en kısa trajedisi olan Macbeth adlı eserine.

Kitaba, cadıların Macbeth ile buluşmaya karar vermeleri ve onun yanına gitmeleri ile başlanmıştır. Macbeth ve Banquo yürürken cadılar ile karşılaşırlar. Cadılar Macbeth’e değişik mevki isimleri kehanet ederler. Aynı şekilde Banquo’ya da bir kehanette bulunurlar. Cadılar gittiği gibi adı Ross olan bir haberci, Macbeth ve Banquo’nun yanına gelerek Macbeth’in “Cawder Baronu” olduğunu haber verir. Bu haber ile cadıların ilk söylediği kehanet gerçekleştiği için, diğerlerinin de gerçekleşeceğini düşüncesiyle Macbeth’in içinde kral olma arzuları yeşermeye başlar. Macbeth karısına cadıların söylediklerinden bahseder ve karısı da kocasının kral olabilme ihtimali karşısında çok hırslanır. Kral Duncan’ın ise, sevdiği bir askeri olan Macbeth’in evine yemeğe gitme isteği; büsbütün Lady Macbeth’in gözünü karartır. Haberi alan Macbeth’in karısı, kocasının krallığa doğru giden yolunu daha da rahatlatmak için Kral Duncan’ı öldürme planları yapmaya başlamıştır. Karısının bu planlarını öğrenen Macbeth, çok sevdiği kralı Duncan’ı öldürmeye yanaşmaz. Gözünü mevki hırsı bürüyen karısı ise bir şekilde Macbeth’i planlarına ortak eder.

Krala bir güzel yemek yedirip hoş beş yaptıktan sonra herkes odalarına uyumaya çekilir. Macbeth ise karısıyla birlikte yaptıkları plana uyarak herkes uyuduktan sonra Kral Duncan’ı öldürür. Kral ile aynı odada kalan yardımcılarının kılıçlarını alarak kralın kanına bulayıp yanlarına bırakır. Böylece kralın katillerinin yardımcıları olduğu düşünülecektir. Planın gerekli kısımlarını yerine getiren Macbeth, odasına çekilir ve pişmanlığından gözüne uyku girmez. Nasıl böyle bir şey yapmış olduğuna inanamaz ve çok pişman olur. Fakat yapabilecek hiçbir şey yoktur.

Sabah olunca kapı çalar ve Lennox ile Macduff kralla görüşmeye gelmişlerdir. İlk önce ne yapacağını şaşıran Macbeth, sonradan biraz sakinleşir ve kralın öldüğünden haberi yokmuş gibi Lennox ve Macduff’u kralın odasına götürür. Odadaki manzarayla karşılaşınca da abartılı bir tepki verir. Kralın yardımcılarının üzerlerindeki kanlı kılıçların varlığına dayanarak uyanmalarını ve açıklama yapmalarını beklemeden ikisini de öldürür. Kralın ölümü üzerine, bu ölümden kendilerini sorumlu tutmamaları için kralın iki oğlu da yurt dışına kaçar. Ülkenin başına kral olacak kimse kalmamıştır ve cadıların verdiği bir diğer kehanet gerçek olarak Macbeth tahta geçer. Kendi tahta geçtikten sonra Banquo’nun varlığından rahatsız olmaya başlar ve onu öldürtmek için üç tane adam tutar. Banquo’nun yanında oğlu Fleance de vardır. Bu üç adam Banquo’yu öldürmesine rağmen, Fleance’yi ellerinden kaçırırlar. Bu sefer de Banquo ile ilgili hayaller görmeye başlayan Macbeth, çareyi cadılara gitmekte bulur. Cadılar ona birkaç kehanet sunduktan sonra Macbeth artık daha dikkatli davranmaya başlamıştır. Fakat gözünden kaçırdığı küçük bir şey, onun felaketi olur. Öyle ki; cadılar ona “bir kadının doğurduğu hiçbir varlığın ona zarar veremeyeceğini” söylemiştir. Bu kehanet dolayısıyla kendisini kimsenin öldüremeyeceğini düşünen Macbeth’i, annesinin karnından sezaryen ile doğan Macduff öldürür. Macbeth’in yerine ise Malcom geçer ve İskoçya rahat bir nefes alır.

Benim düşünceme gelirsek, Macbeth efsaneleşmiş en önemli tiyatrolardan biridir. Ancak size tavsiyem Shakespeare aşkıyla, ikiden fazla Shakespeare kitabını arka arkaya okumayınız. Aksi takdirde, kendinizi Shakespeare’e ara vermek zorunda hissedersiniz. İyi okumalar!

Yazan: Handenur DURALI

Macbeth Yorumları

adam 400 yıl önce yazmış hala günümüzde örneklerini çokça görüyoruz

15-03-2016 11:28

oldukça sıkıcı bir kitaptı zaten genelde bu tarz konuları işleyen kitaplar klask oluyor komedi olup da klask olan kitap var mı

01-04-2016 11:39

ben çok beğendim....

25-04-2016 19:37

bence çok iyi

26-05-2016 23:53

çok güzel bir özet olmuş ama birazcık daha fazla olabilirdi

25-02-2017 09:26

bütün shakespeareleri sen mi okudun

12-01-2018 02:55

ben okudum harika

03-05-2018 20:40

jo nesbo nun,shakespeare yeniden adı altında yazdığı macbeth ‘ini öneririm,kitabı günümüze çok güzel uyarlamış

10-06-2018 08:30