Romeo ve Juliet

Romeo ve Juliet
Kitabın Yazarı:Shakespeare Kitap Türü:Romantik Aşk Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1591 Sayfa Sayısı:133 ISBN:9789944888004 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Romeo ve Juliet - Shakespeare

Kitap Türü:Romantik Aşk, Tiyatro & Oyun Orjinal Adı:Romeo and JulietÇeviren:Özdemir Nutkuİngilizce:Romeo and Juliet Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Romeo ve Juliet Özet

Verona sokaklarında Capuletlerin uşakları Sampson ve Gregory ile Montaguelerin uşakları Abraham ve Balthasar kılıçlarıyla birbirlerine girerler. Montague’nin yeğeni ve Romeo’nun arkadaşı olan Benvolio onları kılıcıyla ayırmaya çalışırken Lady Capulet’in yeğeni olan Tybalt bu sahneyi görür ve Benvolio’nun uşaklara saldırdığını düşünür. Tybalt da Benvolio’ya kılıç çekince halk toplanır, Capuletlere ve Montaguelere lanetler yağdırır. Gürültüyü duyan Capulet ve Lady Capulet bir yandan Montague ve Lady Montague diğer yandan alana gelirler. Prens Escalus durumu müdahale eder ve bir daha iki aile arasında bir kavga olur da Verona sokaklarının dirliği bozulursa bunun bedelini canlarıyla ödeyeceklerini ilan eder. Lady Montague bu kavgada oğlu Romeo’nun olmadığına sevindiği sırada Romeo görünür. Romeo, Rosaline’ye olan aşkından dolayı derin bir kederdedir. Benvolio, Romeo’yu Rosaline’ye olan aşkından vazgeçirmeye çabalamaktadır. Tam bu esnada bir uşaktan Capuletlerin o gece maskeli bir balo düzenleyeceğini öğrenirler. Benvolio’ya göre bu balo Romeo’nun Rosaline’yi unutması için büyük bir fırsattır çünkü kentin en güzel kızları orada bulunacaktır. Romeo başta itiraz etse de Benvolio’ya Rosaline’den daha güzel bir kız olmadığını kanıtlamak için gitmeyi kabul eder. Baloda Capuletlerin tek göz ağrıları Juliet’le evlenmek isteyen Prens Escalus’un akrabası Kont Paris de olacaktır.

Capuletlerin evinde Romeo, Juliet’i görüp ondan etkilenerek uşağa kim olduğunu sorar. Romeo’nun sesini tanıyan Tybalt, amcasına Montaguelerden birinin baloda bulunduğunu söyler. Capulet görmezden gelmeyi yeğleyince Tybalt hiddetle orayı terk eder. Romeo ve Juliet tanıştıkları andan itibaren birbirlerine âşık olurlar. Juliet, Romeo’ya eğer evlenme niyeti taşıyorsa bunu ertesi gün dadısına bildirmesini ister. Ertesi sabah Romeo, Rahip Lawrence’ye durumu anlatır. Rahip, Romeo ve Juliet’in nikahını öğleden sonra Juliet’in günah çıkarma bahanesiyle geldiği kilisede kıyar.

Benvolio ve Mercutio sokakta yürürken Tybalt’la karşılaşırlar ve söz dalaşına girerler. Tybalt, Romeo’nun geldiğini görünce balodaki öfkesini Romeo’ya kusar. Daha fazla dayanamayan Mercutio, Tybalt’a kılıcını çeker ve vuruşurlar. Romeo onları ayırmaya çalışırken Mercutio yara alır ve ölür. Bunun üzerine Romeo da Tybalt’ı öldürür. Bu olay üzerine Prens Escalus, Romeo’nun Verona’dan sürülmesine karar verir. Romeo geceyi Juliet’in yanında geçirdikten sonra rahibin önerisi üzerine sabahın ilk ışıklarıyla kılık değiştirerek Mantua’ya gider.

Capuletler Tybalt’ın ölümünün Juliet’i kötü etkilediğini düşünerek onu Kont Paris’le üç gün sonra evlendirme kararı alırlar. Juliet bu karara şiddetle karşı çıksa da durumu bilmeyen babasının tavrı oldukça sert olur. Juliet bu tepki üzerine rahibe başvurur. Rahip Lawrence, Juliet’e onu tam kırk iki saat tıpkı bir ölü gibi gösterecek bir şurup verir. Herkes Juliet’i öldü sanacak ve gömecek, Romeo da Juliet’i mezardan çıkararak Mantua’ya götürecektir. Juliet söyleneni yapar ancak Romeo’ya olayı haber verecek olan rahip Mantua’ya gidemez.

Romeo yapılan plan bihaberdir, Juliet’in gerçekten öldüğünü sanır. Yoksul bir eczacıdan kendini öldürecek bir zehir aldıktan sonra Juliet’i son kez görmek için Capuletlerin aile mezarlığına gider. Mezarlıkta Kont Paris’le karşılaşır ve onu öldürür, ardından da zehri içerek ölür. Rahip, Juliet’in uyanma vakti yaklaştığından mezarlığa gelir ve ölenleri görür. Juliet de uyandığında yanı başında Romeo’nun ölü bedenini görünce Romeo’yu dudaklarından öperek kendini öldürür. Bu talihsiz olayın ardından Capuletler ve Montagueler barışır.

Birbirine düşman ailelere mensup iki gencin birbirlerine olan aşkı dünyadaki pek çok ülkenin halk edebiyatında kendine yer bulmuştur. Shakespeare’nin dört asrı aşkın süre önce yazdığı bu yapıtı diğerlerinden ayıran özelliği ise üslubudur. Shakespeare, Arthur Broke’nin Romeus and Juliet adlı şiirinden esinlenmişse de şiir üzerinde Shakespeare’i Shakespeare yapan kimi değişikliklerle hala çok sevilerek okunan ve izlenen bir yapıt haline getirmiştir.

Editör: Pınar Tufanlı

Romeo ve Juliet Yorumları

klask okumayan yoktur okumasalar bile duymayan yoktur mükemmel bir hikaye

30-03-2019 13:25

çok teşekkür ederim hocamız ödev verdi her yerde romeo juliet kısa özetini arıyordum çok işime yaradı büyük dertten kurtardınız

05-05-2019 17:36

konusu kusursuz kurgulanmış mükemmel bir eser

18-05-2019 20:01

ilk görüşte birbine aşık olan romeo ve juliet'in başından geçenler tiyatro şeklinde kurgulanmış. önünde ki engelleri aşmaya çalışan çiftin başından geçen olaylar, kurulan cümlelerle renklendirilmiş. etkileyici bir anlatımla bence herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bir kitap. okuyan herkesin beğeneceğine inandığım nadir kitaplarlardan biri. bence yazar bu eseriyle isminin hakkını vermiş. sevgilerimle..

Büşra Aylan • 23-05-2019 00:22

bana romeo ve juliet uzun özet lazımdı siz yetiştiniz allah razı olsun

25-05-2019 17:55

romeo ve juliet, klask türk edebiyatının geleneksel hikayesi leylâ vü mecnûn'dan farklı olarak, beşerî aşkı konu almaktadır. bu aşk, birbirine düşman iki ailenin çocukları arasında olduğu için, imkansızdır. fakat, romeo ve juliet'in büyük aşkı, bu imkansızı gerçekleşecek kadar büyüktür. ne yazık ki iki sevgili, birtakım talihsiz olaylar yüzünden bu dünyada değil, ölüm ötesi âlemde birbirine kavuşur. bu güzel ve ölümsüz eserde beni en çok etkileyen kısım, romeo'nun, juliet'in penceresi altına gizlice gittiği ve onunla konuştuğu kısımdır. juliet romeo'ya montegue soyismine sahip olduğu için birleşmelerinin imkansız olduğunu söyler. tam o sırada romeo'nun ağzından o mükemmel cümle çıkar: "ismin ne önemi var? gülün adı gül olmasaydı kokusundan bir şey kaybeder miydi?" bu sozlerle romeo, sevgilisi juliet'e kavuşmak için gerekirse capulet soyadını dahi alabileceğini, ismin bir önemi olmadığını, önemli olanın varoluş olduğunu anlatmak istemektedir. öyle değil midir? kelimeler, yalnızca bir işaret. aşk ise tüm işaretlerin ötesinde bir olgu. aksi halde, romeo'nun juliet'e aşkı bu kadar büyük olabilir miydi?

Murat • 17-08-2019 21:15

Kral Lear Venedik Taciri Soneler Fırtına Romeo ve Juliet Atinalı Timon Macbeth Hamlet Bir Yaz Gecesi Rüyası Othello en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Benim Zürafam Uçabilir Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli