Hamlet

Hamlet
Kitabın Yazarı:Shakespeare Kitap Türü:Tiyatro & Oyun Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1600 Sayfa Sayısı:188 ISBN:9789944883061 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 15

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:26,30 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Hamlet - Shakespeare

Kitap Türü:Tiyatro & Oyun, Romantik Aşk Orjinal Adı:HamletÇeviren:Sabahattin Eyüboğluİngilizce:Hamlet Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Hamlet Özet

1564 yılında doğmuş olan William Shakespeare, hiç tartışmasız dünyanın en büyük yazarları arasında kabul edilir. Shakespeare, çok çeşitli türlerde eserler vermiş ve yüzden fazla eserin sahibidir. İngilizceye çok büyük katkıları bulunan İngiliz yazar, yaşadığı dönemde insanların saygısını kazanmış olmasına rağmen birçok yazar gibi o da daha çok ölümünden sonra saygı ve sevgi kazanmış bir üstattır. Gelelim; eserlerinin hemen hemen hepsi tiyatroya, sinemaya ve operaya uyarlanan bu yazarın “Hamlet” adlı eserine.

Hamlet, Shakespeare tarafından tam olarak yazılma yılları belli olmayan fakat 1599 ve 1601 yılları aralığında yazıldığı tahmin edilen trajedi türünde bir eserdir. Hamlet, yazarının en uzun eseri olmakla birlikte en çok tanınmış olan eserlerinin de ön sıralarında yer almaktadır. Yazıldığı zamandan günümüze kadar defalarca tiyatrosu oynanmış ve filmlere adapte edilmiştir. Çok meşhur olan “Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu.” sözüne de ev sahipliği yapan eserdir. Bir Shakespeare klasiği olarak içinde bolca olay, entrika barındırmaktadır.

Eserin özetine değinecek olursak;

Hamlet, sadece ailesinin değil tüm ülkenin de sevdiği yiğit, dürüst ve mert bir insandır. Aynı zamanda Danimarka kralının da oğludur. Hamlet, babası tarafından iyi bir eğitim alabilmesi için Almanya’ya gönderilir. Hamlet Almanya’da eğitimini sürdürürken bir gün babasının ölüm haberi gelir ve genç oğlan bu haberden sonra yıkılır. Haberi duyduğu gibi ülkesine döner ve amcası Claudius, çoktan babasının yerini almış ve kendini hükümdar ilan etmiştir. Hâlbuki hükümdar olmak Hamlet’in hakkıdır. Buna rağmen Hamlet bunun üzerinde durmayıp babasının ölümüyle ilgilenmeye başlar. Bir de bunlar yetmezmiş gibi zalim Claudius, annesini ikna ederek onunla evlenmiştir. Her şeyi aydınlatmak ise Hamlet’e kalmıştır.

Bir gece, iki Danimarka askeri bir tepede nöbet tutarken ölü kralın hayaletini görürler. Bu askerler Hamlet’in çok yakın arkadaşı olan Horatio ve Marcellus’dur. İlk başta şaşırıp korkan askerler daha sonra hayalet ile iletişime geçmeyi denerler fakat bir türlü başaramazlar. Horozlar ötmeye başlayınca hayalet ortadan kaybolmuştur bile. Bu durumu hemen Hamlet’e açmaları gerektiğini düşünerek soluğu Hamlet’in yanında alırlar. Yaşananları duyan Hamlet ilk önce çok şaşırır, inanamaz ama aynı manzarayı kendi de görmek istediğinden ertesi akşam askerlerle birlikte aynı tepeye nöbete çıkar. Aradan biraz zaman geçince kralın hayaleti yine görünür ve Hamlet şeytan işi olup olmadığını anlamaya çalışır. Fakat biraz çabadan sonra iletişime geçtiğinde gerçekten babasının hayaleti olduğuna inanmaya çok yakındır. Hayalet ona, aslında bir yılan ısırığı ile değil de amcası ve annesinin hain planlarıyla, bir gün uyurken kulağına zehir akıtılarak öldüğünü açıklar. Hamlet, hayalete inanmak istiyor fakat bir yanı da şeytanın işi olup annesiyle amcasını haksız yere suçlamak istemiyordur. Genç delikanlı buna bir çare düşünmeye başlar. Belki bir şeyler öğrenebilir umuduyla bir müddet deli taklidi yapmaya kara verir. Bu delilik hali, Kral Claudius’un yardımcılarından biri olan Polonius’un kızı Ophelia’nın aşkından olduğu tahmin edilir.

O günlerde ise saraya gezici bir tiyatro gurubu gelmiştir ve akşama tiyatro oynanacaktır. Hamlet, gizlice bu gurup ile konuşur ve kendi verdiği senaryoyu oynamalarını söyler. Gurup da kabul eder. Hamlet’in oynatacağı senaryo, babasının hayaletten öğrendiği ölüm sahnesidir. Amacı, kral ile kraliçenin tepkilerini görmektir. O gece herkes toplanır, tiyatro izlenmeye başlanır fakat daha bitmeden Kral Claudius tarafından durdurulur ve Claudius salonu terk eder. Bu davranışından sonra babasının katilinin gerçekten amcası olduğunu anlar. Tiyatro dağılınca da annesinin odasına gider ve onunla tüm gerçekleri konuşur. O sırada perdenin arkasından kralın yardımcılarından Polonius onları dinlemektedir. Perde biraz hareket edince Hamlet bunu fark eder ve perdenin arkasındaki kişinin Claudius olduğunu sanarak kılıcı perdeye saplar, Polonius ölür. Babasının ölümüne dayanamayan güzel Ophelia da bir nehirde boğularak ölür.

Hamlet’in her şeyi öğrendiğinin farkına varan kral, tehlikeyi sezmiş ve Hamlet’i İngiltere’ye göndermeye karar vermiştir. İngiltere kralı ile anlaşmış, amacı Hamlet’i orada öldürtmektir. Fakat Hamlet her şeyin farkındadır ve çıktığı yolculuktan Danimarka’ya geri döner. Saraya döndüğünde Polonius’un oğlu, Ophelia’nın ağabeyi Laertes’in geldiğini görür. Hamlet gelmeden önce Kral Claudius, Laertes ile anlaşmış ve Hamlet’e düello teklif ederek onu zehirli bir kılıç ile öldürmesini istemiştir. Hamlet, Laertes’in düello teklifini kabul eder ve dövüşmeye başlarlar. Kral ise işini garantiye almak için zehirli bir sıvı hazırlatır ve düello esnasında bu sıvıyı Hamlet’e içirecektir. Fakat bir karışıklık olur bu zehirli sıvıyı kraliçe içer ve ölür. Laertes ile kılıcının zehirli ucuyla Hamlet’i yaralar. Hamlet’in ölümü kesinleşmiştir fakat henüz ölmeden önce zehirli kılıcı Laertes’ten alarak önce onu sonra da zalim amcası Claudius’u öldürür. Kendisi de son nefeslerini verirken dostu Horatio da yaşamak istemediğini söyler. Ama Hamlet, ölürken bile onu ikna eder ve gerçekleri bilen tek kişi olduğunu, herkese doğruları anlatması gerektiğini söyler.

Hamlet Kitap Özeti

Danimarka ülkesi, kralının insanları için savaşırken ölmesi ile yasa bürünmüş durumdadır. Kralın oğlu Hamlette bu ölümü kabullenemiyordur. Üstüne üstlük tahta yeni geçen amcası, annesi ile evlenmiştir. Sarayda nöbet tutan askerler tüm bunları konuşurken bir hayalet görürler. Kısa süre sonra gördükleri hayaletin ölen krala tıpa tıp benzediğini ve aynı kıyafetler içinde olduğunu fark ederler. Bu durum askerleri büyük bir şaşkınlığa uğratmıştır.

Bir sonraki sahnede, Kralın başmabeynci olan Polonius belirir. Kızı Ophelia ile birlikte oğlu Laertes'i yolcu etmeye hazırlanıyordur. Laertes, Hamlet’in Ophelia ile ilgilendiğini öğrenmiş ve gitmeden ona bu konuda dikkatli olması hakkında öğütlerde bulunuyordur.

Ardında kralın hayaletini gören askerlerin, bunu Hamlete haber vermelerini okuyoruz. Haberi duyar duymaz babasını görebilmek için askerlerle birlikte yola çıkan Hamlet, hayaleti görünce diğer askerlerle birlikte şok içinde kalıyor. Hayalet, Hamlet ile tek başına konuşmak istediğini ifade ederek onu uzak bir yere doğru yönlendiriyor. Ardından Hamlet daha fazla dayanamayarak neden burada olduğunu soruyor. Kralın hayaleti savaşta ölmediğini aslında erkek kardeşinin onu zehirlendiğini ve Hamletten intikamını almasını istediğini belirtiyor.

Hamlet, gerçeklerle baş etmeye çalışırken Ophelia babasının yanına gelerek Hamlet’in onun ile ilgilendiğinden bahsediyor. Babası görüşmeyi derhal kesmelerini ve bu durumun uygun olmadığını söyleyerek Ophelia'yı gönderiyor.

İlerleyen günlerde herkes Hamlette bir gariplik olduğunun farkına varırken, Ophelia'nin babası ise bunun kızına olan aşkı yüzünden olduğunu düşünerek konuyu hemen kral ile konuşmaya karar veriyor. Kral da herkes gibi Hamletteki gariplikleri fark ettiği için onu dinliyor. Polonius, kızı ile Hamleti görüştürüp gizlice onları gözlemlemeyi teklif ederken kral bu teklifi kabul ediyor. Ama hala sorunun Ophelia’ya da bir aşk meselesi olmadığını düşünmeden edemiyor. Bu yüzden en yakın arkadaşlarını saraya çağırtarak Hamlet’in ağzını aramayı düşünüyor. Maalesef ki bu da çözüm olmayınca onu eğlendirmek için Hamlet’in en sevdiği tiyatro oyuncularını çağırıp bir eğlence düzenletmeye karar veriyor.

Bu arada da Hamlet ile Ophelia'yı bir araya getirerek ve onları gizlice izliyorlar. Kendine oynan oyunun farkına varan Hamlet, Ophelia'ya onu sevmediğini ve kendini kandırdığını söyleyerek orada ayrılıyor. Bununla birlikte kralın düşünceli halı giderek artıyor. Hamlet’in aklı hala babasının ona anlattıklarındadır. Ama içinde ufak da olsa bir şüphe de vardır. Gördüğünü hayaletin babası değil de bir şeytan olduğunu düşünür. Tiyatro ekibinin geleceğini duyan Hamlet, bu olayı cinayetten emin olmak için kullanır. Gelen tiyatroculara kendi yazdığı bir oyunu oynamalarını rica eder. Oyun, hayaletin anlattığı gibi bir kralın zehirlenmesini sahneliyordur. Hamlet oyun sırasında kralı izleyerek babasını onun öldürüp öldürmediğini anlamaya çalışır ve beklediği gibi de olur. Kral bu gösteriye dayanamayarak oyunu yarıda keser ve oradan ayrılır. Bu olaydan sonra kral artık Hamlet'in onun için tehlike oluşturduğunun farkına varır. Onu başka bir ülkeye göndermeye karar verir. Polonius ise krala annesinin onunla konuşmasını fikrini verir. Hamlet annesi ile konuşurken Polonius onları dinleyecek ve herşeyi gelip krala anlatacaktır. Kral bunu kabul eder. Kraliçenin odasına gizlenen Polonius, Hamleti bekler. Annesi Hamletle konuşmaya başlar. Kısa süre sonra aralarında bir tartışma çıkar. Kraliçeye yardım etmek isteyen Polonius ona doğru bir hamle yapar. Fakat Hamlet onu bir bıçak darbesi ile yere serer ve Polonius oracıkta ölür. Kral için artık bu bardağı taşıran son damladır. Hamleti İngiltere'ye yollar ve orada Hamleti öldürtmeyi planlamaktadır. Bu sırada babasının Hamlet tarafına öldürdüğünü öğrenen Ophelia aklını kaçırmıştır. Abisi Leartes ise hemen saraya gelir ve babasının öcünü almak ister.

Kral Leartesi sakinleştirmek isterken eline Hamletten gelen bir mektup ulaşır. Mektupta Hamletin geri döndüğünü yazıyordur. Bu mektupla birlikte Ophelia'nın intihar haberi de haberi gelir. Genç kız boğularak ölmüştür. Kardeşinin ölümü üzerine iyice hırslanan Leartes, kral ile bir plan yapar. Hamlet ile bir düello yapacak ve ona zehirli kılıç ile saldıracaktır. Eğer ölmez ise de kral Hamlet'e zehirli üzüm verecektir. Düello günü gelip çatmıştır. Fakat planları asla istedikleri gibi gitmiyordur. Zehirli kılıç hem Hamlet'i yaralamış hem de Leartes'i yaralamıştır. Üstüne üstlük kraliçe zehirli üzümleri yemiştir. Hamlet ise kendine oynanan oyunu fark ederek kralı da o zehirli kılıç ile öldürür.

DEĞERLENDİRME:

Hamlet Shakespeare’in en bilinen eserlerinden biri. Bunun sebebini kitabı okuyunca gayet rahat anlıyorsunuz. Harika bir trajedi örneği... Gerek olay örgüsü bakımından gerekse karakterler arasındaki diyaloglar bakımından çok etkileyici bir eserdi. William Shakespeare’in basit gibi görünen konuları yeteneği ile bir şahesere dönüştürmesi her seferinde beni derinden büyülüyor.

Yazan: Suheda Andıç

Hamlet Soruları ve Cevapları

Hamlet kimin eseri?

Shakespeare

Hamlet türü nedir?

Tiyatro & Oyun, Romantik Aşk

Hamlet kaç sayfa?

188

Hamlet Yorumları

gelmiş geçmiş en mükemmel ve kusursuz oyun sayılan kitaba editör arkadaş 9muş vermiş? merak ediyorum 10luk kitap hangisi acaba?

01-03-2016 00:37

olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu mükemmel bir oyun

09-03-2016 13:04

hamlet özeti için teşekkür ederim çok uzun bir kitap okumak zordu burada konuyu güzel anlatmışsınız belki boş zamanımda yazın okurum çünkü güzel bir kitaba benziyor

20-03-2016 00:33

çok begendim

01-01-2018 12:41

hamlet kitap mıymış? tiyatro oyunu olarak biliyordum herhalde oyunu kitaplaştırdılar bilmeyen yoktur zaten hikayeyi mükemmel bir eser ama orjinalini okumanızı tavsiye ederim anlaması çok zor ama en azından shakespearein gözünden okumuş olursun ve kendinize göre yorumlarsınız yoksa başkasının yorumuna göre okumuş olursunuz

18-12-2019 14:56

hamletin yazarı bu kitabı yazarken okura ne tür bir mesaj vermek istemiş yazabilir misiniz

28-01-2020 23:21

evet hamlet şeyh pir tarafından kitaplaştırılmıştır. sait faik in abasıyanık kitabında bundan bahsedilir. bu yorumlar ne ya böyle rezalet.

03-02-2020 13:41

hamlet kitap olarak güzel ama tiyatro oyuncuysanız artık bıkkınlık veriyor konusunu işlemekten bıkkınlık geldi herşeyi hamlete bağlıyorlar bu kadar abartmamak lazım

19-03-2022 17:06

kısa özet ekleyebilir misiniz özetleriniz çok uzun

19-06-2022 20:13

hamlet hangi tiyatro türü?

26-10-2022 15:17

hamlet'in sonunda ne oluyor ikisi de kesin ölüyor mu

16-01-2023 20:16

hamletin konusunu bilmeyen yoktur okumanıza bile gerek yok heryerde yazar kitaplarda filmler dizilerde gönderme yapılır hayatında hiç kitap okumamış biri bile bilir belki hamlet olduğunu bilmez ama hikayeyi bilir adam öyle bir eser yazmış işte siz okumaya üşeniyorsunuz

08-04-2023 21:12

kekeme hamlet kitabını arıyorum

05-07-2023 13:24

şekspir abimiz güzel yazmış

05-10-2023 18:29

şekspir olmak yada olmamak sözü herkes bilir ama hikayeyi kimse bilmez acı bir gerçek

07-01-2024 23:16

3. Richard Nasıl Hoşunuza Giderse On İkinci Gece Yanlışlıklar Komedyası Kış Masalı Hırçın Kız Yeter Ki Sonu İyi Bitsin Kral Lear Venedik Taciri Soneler Fırtına Romeo ve Juliet Atinalı Timon Macbeth Hamlet Bir Yaz Gecesi Rüyası Othello Julius Caesar en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Tarihi Kitaplar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Gizem Kitapları Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Felsefe Kitapları Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Beslenme Diyet Kitapları Psikoloji Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Şiir Kitapları