Kral Lear

Kral Lear
Kitabın Yazarı:Shakespeare Kitap Türü:Tiyatro & Oyun Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1606 Sayfa Sayısı:190 ISBN:9789944885843 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:71,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kral Lear - Shakespeare

Kitap Türü:Tiyatro & Oyun Orjinal Adı:King LearÇeviren:Özdemir Nutku

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kral Lear Özet

DEĞERLENDİRME

Shakespeare’inin meşhur oyunlarından biridir. Bu trajedisi diğerlerine göre daha az ilgi görse de oldukça başarılı bir eserdir. Shakespeare’inin genelde trajedileri ölüm, şiddet ve delilik üzerinedir. Bu eserinde de Kral Lear karakteri üzerinden umutsuzluğu, ihaneti ve deliliği görüyoruz. Kızlarından nankörlük gören babanın duyguları ve o duyguların yoğunluğu çok başarılı bir şekilde metne dökülmüş. Dönemden izler de taşıyan eser felsefi açıdan da güçlüdür. Ayrıca kitapta geçen soytarı karakterinin de verdiği mesajlar göz arda edilmemeli. Onun kralla olan konuşmalarının altında yatan manalar eserin ne kadar başarılı bir başyapıt olduğunu gösteriyor.

ÖZET

Kral Lear üç kızını da karşısına alır. Onlara kendisini ne kadar sevdiklerini sorar. Ülkesini üçü arasında paylaştırma niyetindedir. Büyük kızları süslü kelimelerle çok sevdiklerini anlatırlar. Büyük kızı Goneril’i Albany Düküyle, ortanca kızı Regal’i Cornwal Düküyle evlendirir. Küçük kızı Cordelia ise onu sevdiğini ancak kocasını da seveceğini söyler. Lear öfkelenerek onu evlatlıktan reddeder ve mallarından mahrum bırakır. Onu istemeye gelen Burgonya Dükü ve Fransa Kralına devletinden pay vermeyeceğini kabul ediyorlarsa kızını almalarını söyler. Burgonya Dükü kabul etmez ancak Fransa Kralı Cordelia’yı kabul eder. Onu alıp Fransa’ya götürür.

Kral ülkesini iki kızı arasında paylaştırarak ikişer ay onlarda kalacağını emrinde asker olacağını söyler. İlk önce büyük kızı Goneril’in evine gider. Orada başta iyi karşılanır ancak daha sonra adamlarının olay çıkardığı bahanesi ile krala adamlarını göndermesini ister. Kral Lear bunu kendine bir hakaret sayar ve kızına rest çekerek ortanca kızının evine gider. Bu sırada Gloucester Kontu’nun gayri meşru oğlu Edmund babasının arkasından hainlik planlamaktadır. Önce kardeşi ve kralın öz oğlu Edgar’ı türlü oyunlarla hain ilan eder. Edgar kaçarak sokaklarda saklanır. Kendisini bir dilenci kılığına sokmuştur. Böylece gerçekler ortaya çıkana kadar güvendedir. Kral Lear ortanca kızından da hayır göremeyince kederinden kendini sokaklara atar. Fırtına da kalarak hastalanır hatta akli dengesini bile kaybetmek üzeredir. Ona soytarısı ve daha önce kovduğu Kent Kontu eşlik ediyordur. Edgar’da onlara katılır. Kral Lear’ın arkasından onu öldürme planları yapılır. Gloucester bu haberi krala haber verir. Edmund babasının hainliğini düke haber vererek yerine geçme fırsatını elde edeceğini anlayınca babasını ihbar eder. Cornwall Dükü Gloucester’in iki gözünü de kör eder. Bu sırada hizmetçilerinden biri dayanamayarak Cornwall’ı kılıçla öldürür. Regan dul kalmıştır bu yüzden ablası Goneril’in yanına gider. Albany Dükü Fransa Kralı’nın savaşa hazırlandığı haberini alır ve hemen hazırlıklarını yapar. Bu sırada Edmund ve Goneril gizli bir aşk içindedir. Edgar Goneril’in Edmund’a yazdığı mektubu gizlice alır ve Albany Dükü’ne verir. Savaşı kazanan Albany Dükü Goneril ve Edmund’un foyasını ortaya çıkarır. Bu sırada iki kız kardeş de Edmund’un aşkı için kavga ederler. Goneril Regan’ı zehirler ve kaçar. Albany’nin subaylarından biri onu bıçaklayarak öldürür. Edmund ise çığırtkanın zurnası ile dövüş ister. Onu öldürmeye Edgar gelir. Gerçek kimliğini açıklar ve kardeşini öldürür. Ancak Edmund ölmeden önce Cordelia ve Kral Lear’ın öldürülmesi emrini verir. Albany ve Edgar hemen yetişmek için koşarlar ancak Cordelia çoktan ölmüştür. Kral Lear tekrar aklını yitirecek hale gelir ve kızının başında ağlayarak can verir. Albany Dükü Kent ve Edgar’a ülkeyi hep birlikte yönetme sözü verir ve kitap burada biter.

Yazan: Leyla Nur Sarı

Kral Lear Soruları ve Cevapları

Kral Lear kimin eseri?

Shakespeare

Kral Lear türü nedir?

Tiyatro & Oyun

Kral Lear kaç sayfa?

190

Kral Lear Yorumları

editör beğenmiş ben okurken sıkıldım anlamakta da zorlandım

03-12-2021 16:22

tiyatroda bunu oynuyoruz hamlet kadar güzel değil ama hoca bunu oynatıyor

23-04-2022 20:10

kitabın konusunu tek paragraf olarak yazsanız

09-02-2023 19:12

insan okurken yazar ne anlatıyor anlamıyorki zaten adamın dilini çözmeye çalışıyoruz

16-11-2023 20:41