Kış Masalı

Kış Masalı
Kitabın Yazarı:Shakespeare Kitap Türü:Tiyatro & Oyun Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1588 Sayfa Sayısı:196 ISBN:9786053320913 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:41,55 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kış Masalı - Shakespeare

Kitap Türü:Tiyatro & Oyun Çeviren:Özdemir Nutku

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kış Masalı Özet

Bohemya Kralı Polixenes 9 ay gibi bir süredir Sicilya da kral Leontes'in yanında kalmaktadır. Kendi ülkesine dönmek istediğini Kral Leontes'e söylediğinde bir hafta daha kalmasını ister. Ancak Polixenes krala kendi ülkesine dönmek istediğini belirtir. Bunun üzerine Leontes'in eşi Kraliçe Hermione, Polixenes den kalması için ricada bulunur. Kraliçeyi kırmak istemeyen Polixenes kalacağını söyler. Bunun üzerine Leontes, Hermione ve Polixenes arasında yasak aşk yaşandığını düşünür. Hatta kraliçenin karnındaki çocuğun Polixenes den olduğu kanısına vararak bunu araştırmaya kalkar. En güvendiği Lord'u olan Comilla'ya şüphesinden bahsederek Polixenes 'i öldürmesini emreder. Ancak Comilla, Polixenes'i de alarak Bohemya'ya kaçar. Bunun üzerine Leontes tüm hıncını Hermione dan almaya karar verir.

Hamile olan Hermione 'un karnındaki çocuğun Polixenes den olduğunu söyleyerek onu zindana atar. Büyük varis olan oğlu Mamillius'u ise kraliçeye göstermemektedir. Kraliçe bütün bu olanlar dayanamaz ve erken doğum yapar. En sadık yardımcısı aynı zamanda lordlardan Antionus'un karısı olan Paulina doğan kızı da alarak kral Leontes 'e giderek çocuğu gösterir. Ancak kral bir türlü ikna olmamaktadır. Antonius'a o doğan kız çocuğunu ( Perdita) hemen bir yere götürüp bırakmasını yaşayıp yaşamamasına tanrının karar vereceğini söyler. Leontes 'in emrini yerine getiren Antonius, küçük prensesi Bohemya'ya bırakır. Ancak geri dönüşte fırtına kopar ve Antonius geri dönemez.

Tanrıya giden Kral yardımcıları döner ve kraliçe Hermione ve Polixenes 'in masum olduğunu eğer Perdita bulunmazsa varissiz kalacağı söylenir. Bu sırada oğlu Mamillius annesinden ayrı kalmaya dayanamayarak vefat eder. Bunu duyan Hermione da ölür. Kral bu acılara ve bunlara kendisinin sebep olduğunu düşünmeye dayanamayarak derin bir hüzne boğulur. Bu sıralarda prenses Perdita, yaşlı bir çoban tarafından bulunarak evlatlık alınır.

Zaman geçer, prenses büyür. Polixenes'in oğlu Florizel, Perdita'ya aşık olur. Ancak onun Sicilya Prensesi olduğunu bilmemektedir. Yalnızca bir çoban kızı olduğunu düşünmektedir. Zamanla babası Polixenes bu aşkı fark eder. Ve Perdita ile Florizel'i bir kutlamada beraber görerek Florizel den Perdita'yı terk etmesini eğer etmezse varis olamayacağını söyler. Lord Comilla hemen prens Florizel'e giderek Sicilya'ya gitmelerini orada onları kimsenin bulamayacağını söyler. Bohemya Kralı eğer Polixenes adına geldiğini söylerse onlara yardımcı olacağını gerekirse varis ilan edileceğini söyler. Bunun üzerine Florizel, Perdita'yı alarak Bohemya'ya kaçar. Lord Comilla da babası Polixenes'i ikna edip Sicilya'ya getirecektir ve affetmesi için elinden geleni yapacaktır. Yaşlı çoban da eğer kızını prens'den uzak tutmazsa en ağır cezayı alacaktır. Bunu duyan yaşlı çoban Perdita'nın evlatlık olduğunu ve onu bulduğu sırada eline geçen eşyaları oğlu soytarı ile birlikte kral Polixenes'e götürür. Kızın Sicilya prensesi olduğunu anlayan Polixenes hemen gemiye atlayarak Sicilya'ya doğru yola çıkar. Sicilya'ya gittiğinde pişman kral Leontes, Polixenes den yeniden özür diler. Perdita'yı bulduğu için de çok mutludur. Perdita bulunduğu için Hermione 'un eski yardımcısı Paulina, Hermione 'un yaşadığını açıklar ve kral ile prensesi Hermione 'un yanına götürür. Pişman kral Leontes yeniden herkesten özür diler. Artık iki ülkenin de gelecekteki kralı tek olmuş, aradaki düşmanlık sona ermiştir.

Değerlendirme:

Shakespeare ile ilk tanışmam olan bu kitap tiyatroyu sanki okumuyor da izliyormuşsun hissi uyandırıyor. Okurken kitabın içine girip bitene kadar içinden çıkamıyorsun ve sahne karşındaymış gibi hissediyorsun. Okurken dinlendiriyor. Ön yargının, dinlememenin anlamamanın kötülüğünü vurguluyor. Her ne kadar sonunda Leontes'in affedilmesini değil de bu pişmanlığa dayanamayarak intihar etmesini daha yakışan bir son olarak görsem de mutlu son da esere bekleneni vermeyerek şaşırtmıştı. Herkesin kitaplığında olması gereken harika bir eser.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Kış Masalı Soruları ve Cevapları

Kış Masalı kimin eseri?

Shakespeare

Kış Masalı türü nedir?

Tiyatro & Oyun

Kış Masalı kaç sayfa?

196

Kış Masalı Yorumları

tiyatro dersinde oynamıştık güzel bir eser

08-03-2022 12:46

kısaca kış masalı hikayesi lazım nerde bulabilirim

20-12-2022 17:45