Bir Serencam

Bir Serencam
Kitabın Yazarı:Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1913 Sayfa Sayısı:240 ISBN:9789754700508 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 11

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:128,10 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Bir Serencam - Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bir Serencam Özet

Bir Serencam, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun yayımladığı ilk kitap olma özelliği taşır. 12 öykünün yer aldığı kitapta aşk, kadın-erkek ilişkileri, ölüm, savaş, yalnızlık, toplum-birey çatışması gibi temalar işlenmiştir. Öyküler, İmparatorluğun Mısır, Manisa, İzmir, İstanbul gibi farklı eyaletlerinde geçmektedir. Hikâyelerinde işittiklerinden, okuduklarından, gözlemlediklerinden yararlanan Karaosmanoğlu, çoğunlukla ağır bir dil, süslü bir anlatım tercih etmiştir.

Bir Serencam: Hikâye, Nil Nehri’nin kenarında yürüyüş yapan iki arkadaştan birinin diğerine gençlik yıllarındaki bir serencamı (başa gelen olayı) anlatmasıyla başlar.

20 yaşında babasını kaybetmiş, kendisine kalan mirasla İstanbul ile Mısır arasında ticaret yapmaya başlamıştır. Bu ticaret esnasında genç bir paşayla yakınlık kurmuş, paşa kendisini Mısır’daki sarayına davet ermiştir. Paşanın davetine icabet etmek için gemi yolculuğuna çıkar ve bu yolculukta paşaya odalık yapılacak Çerkez Mahdur’a âşık olur. Genç kız Mısır’a gitmek istememekte, İstanbul’a geri dönmek için her şeyi yapmaya razı olmaktadır. Saraya girdikten kısa bir süre sonra yaptığı kaçma girişimi başarısız olmuş, önce başağanın dayaklarına maruz kalmış ardından hakkında Nil’e atılma kararı çıkarılmıştır. Adamı perişan eden bu durum aslında uşaklara kötü örnek olacak hadiselerin üstünü kapatmak için bir hiledir. Adam, kendini 2 ay yiyip bitirdikten sonra Mahdur’u bir harem arabasında görür, onun bir paşanın odalığı olduğunu öğrenir. Birkaç zaman sonra da onunla bir şenlikte karşılaşır, beraber İstanbul’a dönmeye teklif eder. Bu karşılaşmadan bir hafta sonra Mahdur, teklifi kabul ettiğini, kaçış için gerekli bilgileri yazdığı bir mektup gönderir. Adam bekler ama o gelmez. Sonradan öğrenir ki Mahdur evinde de değildir.

Baskın: İzmirli Hilmi Efendi 2 yıldır Manisa’da yazı işleri müdürü olarak görev yapmaktadır. Burada bulunduğu süre içinde hiçbir kadınla münasebeti olmamış, bu duruma gittikçe katlanamaz hale gelmiştir. Nihayetinde bir akşam iki aydır mektuplaştığı, karşı evde oturan Esra Hanımdan davet alır. Gece olup onun evine gitmesinden çok kısa bir süre sonra ev, mahalle halkı tarafından basılır. Hilmi Efendi de korkudan camdan atlar ve ölür.

Şapka: Fazıl Bey, nişanlısı Matmazel Claire Cortiso ve onun ailesiyle çıktığı alışverişte bir şapka dener. Denediği şapkayla bir İtalyan prensine benzetilince gururlanarak şapkayı satın alır. Müstakbel kayınpederinin bu şapkayı takmasının İzmir’de sorun çıkaracağını söylemesiyle ona meydan okur. Şapkayı takarak nişanlısıyla Göztepe’ye gitmeye karar verir. Bindikleri tramvayda üç kişi ilk olarak bakışlarıyla onları rahatsız eder, ardından yürüdükleri yolda Fazıl Bey’i döverek öldürürler.

Bir Ölünün Mektupları: Prenses Beyza, ona yirmi beş sene önce âşık olan ve aşkına karşılılık bulamayınca kendini asan bir gencin mektuplarını arkadaşlarına gururla okur.

Yalnız Kalmak Korkusu: Macit yıllar önce acı verici bir olay neticesinde İstanbul’dan ayrılarak Paris’e gider. Uzun süredir yaşadığı ağır bunalımdan, orada tanıştığı hayat kadını Ernestine sayesinde kurtulur. Tekrar aynı şeyleri yaşama, yalnız kalma korkusuyla iki yıldan beri de onunla yaşamaktadır.

Bir Tercümeihal: Müderriszade Elhac Necdet Efendi’nin annesi onu doğururken ölmüş, babası da aynı gün yıllardır çalıştığı müftülükten azledilmiştir. Yaşadığı sancakta bu sebeple uğursuz kabul edilmiştir. Necdet Efendi’nin 48 yıl boyunca yaptığım her girişim başta iyi gitmesine karşın aynı uğursuzluk sonucu felaketle biter. Belediye başkanlığı sürecinde de aynı durumla karşılaşır ancak bu seferki ölümüyle sonuçlanmıştır.

Nebbaş: Nereden geldiği belli olmayan Bakırsakal Deli Mehmet, bir parça ekmek, biraz para karşılığında Mümtaz Bey’in arabacısı Rüstem Ağa’ya yardım eder. Bir müddet sonra, onun Karacaahmet Mezarlığında uyuduğunu duyan Mümtaz Beyin eşi Sabiha Hanım tarafından kovulur. Deli Mehmet bir gün yine mezarlıkta uzanırken yeni gelen cenaze sahiplerini tanır. Ölen Sabiha Hanımdır. Mehmet, akşam olduğunda Sabiha Hanım’ın mezarını açar, kefen ve tahtalarını çalarak oradan uzaklaşır.

Bir Kadın Meselesi: Sarıoğlu Veli Bey 45 sene önce Şamlı Cemile ile yaşadığı aşkı ve yeğeni Ali’ye yaptığı kurları görünce sevgilisini nasıl öldürdüğünü konağındaki misafirlere anlatır.

Rahmet: Emin, sevdiği kadına hisleri tükenince umutsuzluğa sürüklenir. Bu umutsuzluktan, bir gün yolda karşıladığı savaştan dönmüş, harap askerlere duyduğu şefkatle kurtulur.

Hasretten Hasrete: Namık, uzun bir savaşın ve esaretin ardından özlem duyduğu İstanbul’a, evine döner ancak ne İstanbul’u ne de dostlarını bıraktığı gibi bulmuştur. Bir gün çıktığı yürüyüşte sağ kolunu ve sağ bacağını kaybetmiş genç bir subaya ve onun kız kardeşine rastlar. Genç subay, Namık’a aradığı ruhu tekrar cepheye dönerek yakalayabileceğini söyler. Namık hem aşkı hem aradığı cevabı bir arada bulmuştur.

Hicap: İki çocuğuyla, perişan görünümlü bir kadın kahvenin birine girer. Kocası Saraç Pehlivan Mehmet’i 3 aydır her yerde aramaktadır. Bir gün 10 kişi Ödemiş’teki evlerini basıp silah aramışlar, bulamayınca Ahmet’i dövmüş kadına da tecavüz etmişlerdir. Pehlivan Mehmet de utancından evden kaçmıştır.

Kör Göz, Kör Gönül: Kör Züleyha, sesini duyduğu Hafız Şerif’e âşık olur ve bu durumu okuduğu şiirler, gazeller, söylediği ilahilerle herkese belli eder. Hafız Şerif ise onu hafife alır, önemsemez. Günlerden bir gün Şerif’e uzak bir vilayette imamlık verilir. Züleyha da onun peşinden gider. Sırf onunla aynı havayı solumak için Şerif’in görev aldığı cami kapısında dilenir.

Editör: Pınar Tufanlı

Bir Serencam Soruları ve Cevapları

bir serencam kimin eseri?

Bir Serencam Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun bir eseridir.

bir serencam türü nedir?

Bir Serencam kitabının türü öyküdür. İçinde 12 adet öykü bulunmaktadır.

Bir Serencam Yorumları

dili çok ağır ama güzel.

25-12-2017 00:59

bu kitabın dili çok ağırdı çok güzel sadeleştirilmiş özet olmuş

12-01-2018 02:48

öğretmen içindeki öykülerin özetini çıkartmamız için ödev olarak vermişti sıkıcı bir kitap diye düşündüm ama öykülerin bazıları çok güzeldi

18-12-2019 23:37

güzel bir kitaptı benim hoşuma gitti ben de ödev için okudum ve gerçekten okudum size de tavsiye ederim çünkü gerçekten güzel bir kitap

01-01-2020 23:40

bir serencam kimin eseridir? kitabın ana fikri nedir? kitabın en önemli karakteri kimdir? bu soruların cevaplarını yazabilir misiniz

23-01-2020 21:56

yakup kadri bir serencam kitabı ile okura ne tür bir mesaj vermek istemiştir?

22-02-2020 20:47

kimin eseri ise helal olsun harika yazmış bir dönemi pskolojik olarak duygusal olarak bu kadar iyi anlatabilmek insan merak ediyor gerçekten yaşayıp da mı bunları yazmış yoksa hissederek mi merak ettim

25-03-2022 22:32

kitabın türü nedir?

30-09-2022 17:19

kitap hangi dönem eseri?

05-03-2023 22:34

bana göre az bile yazmış daha neler var ama ben bu kadarını yazabildim hissi oluştu bende dilden de anlıyorsunuz zaten

08-08-2023 20:43

türüne roman yazmışsınız ama kitap öykü kitabı

02-02-2024 20:06

Vatan Yolunda Zoraki Diplomat Milli Savaş Hikayeleri Nur Baba Ankara Bir Serencam Atatürk Hep O Şarkı Anamın Kitabı Panorama Hüküm Gecesi Sodom ve Gomore Kiralık Konak Yaban en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Çocuk Kitapları Fantastik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Psikoloji Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Komik Kitaplar Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Gizem Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları