Panorama

Panorama
Kitabın Yazarı:Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1953 Sayfa Sayısı:624 ISBN:9789754705631 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:39,65 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Panorama - Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Tarihi

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Panorama Özeti

Cumhuriyet Döneminin en değerli yazarlarından bir tanesi olan Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun 1923 ile 1952 yılları arasında dönemi anlattığı kitabı Panorama bir dönemi en iyi anlatan kitaplardan bir tanesidir.

Panorama kitabının hikayesi 1923 yılında Cumhuriyet’in kurulmasından son başlıyor. Cumhuriyet kurulmuş fakat halk içinde hala yeni devletin geçici bir devlet olduğuna inanan ve yapılan devrimlere karşı çıkan kesimler vardır. Bunların arasında pusuya yatmış ve her fırsatta Cumhuriyet’i ve yeni devrimleri gölgelemeye amaçlar da çoğunluktadır. Panorama kitabında özellikle bu kesime büyük önem verilmiştir.

Kitapta birçok karakter görüyoruz ve her bir karakter farklı insanları temsil ediyor. Bu anlamda Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun mümkün olduğu kadar fazla karakter kullanarak inkılap karşıtı yobazları ve inkılap uğrunda mücadele edenleri örneklemeye çalışmıştır.

Servet Bey fakir bir çocukluk geçirmiş fakat kendisini çok iyi eğiterek bir bankada müdür pozisyonuna kadar yükselmiştir. Daha sonra ticarete de atılmış ve çok zengin biri haline gelmiştir. Fakat bu zenginlik ona pek de mutluluğu getirmez. Oğlu tam bir Amerika düşkünü olmuştur. Kızı da sosyetik bir hayat yaşamaktadır. Tavrı nedeni ile bindiği bir takside tecavüze uğrar ve Servet Beyin de hayatı tamamen değişir. Servet Bey Cumhuriyet değerleri sayesinde sonradan zengin olan fakat bu yüzden aile değerlerini yitiren kişileri temsil eder.

Halil Remzi Bey Atatürk’ün inkılaplarını benimsemiş dürüst bir mebustur. Halil Remzi Bey’in yolu Atikler köyüne düşer. Burada Fazlı Bey adında bir sahtekar da vardır. Yanyalı Fazla Bey Olayı olarak bilinen ve köylülerin elinden meralarının haksızca alınmasını önlemek Halil Remzi Bey’e düşer fakat Halil Remzi kendisine oynanan oyunun farkında değildir. Belediye hakkında fazla şikayet olması üzerine Halil Remzi burada kalarak seçimlerin adil bir şekilde yapılmasını takip etmek ister. Fakat bu davranışı üzerine genel sekreterliğe seçime hile karıştırdığı ve taraf tuttuğuna dair şikayette bulunulur. Halil Remzi Bey her ne kadar kendisini temize çıkartmaya çalışsa da başarısız olur ve partiden dışlanır. Halil Remzi Bey düzenbazlar tarafından karalanan namuslu vekilleri temsil eder.

Zengin bir adam olan Emin Efendi aynı zamanda Tahincizade Hacı olarak da bilinir. İnkılaplar sonrası kendisini evine kapatmıştır. Atatürk’ü dinsiz olarak görür ve irtica hareketlerinin başlamasını beklemektedir. Emin Efendi evinde karısı, oğulları, oğullarının eşleri ve beslemeleri Fatma ile birlikte yaşarlar. Karısını ve oğullarının eşlerini köle gibi görür ve hıncını bir anlamda onlardan çıkartır. Gizli dürtülerini ise Fatma’ya sarkıntılık ederek yapar. Emin Efendi yobaz olan sözde Müslümanları temsil eder.

Komiser Hamdi Bey çevresi tarafından çok dürüst ve namuslu biri olarak bilinir. Üç kez evlenmiş fakat üç eşini de kaybetmiştir. Nebile Hanım onun dördüncü eşidir. Fakat karısı Hamdi Bey’den yeterli ilgiyi görmemekten şikayetçidir. Öyle ki aylardır evli olmalarına rağmen Nebile hanım hala bakiredir. Kocasının ilgisini bir sürpriz ile çekmeye çalışırken acı gerçeği de öğrenir. Kocası aslında bir katildir ve önceki üç eşini de kendisi öldürmüştür. Hamdi Bey her şeyin göründüğü gibi olmadığını ve iki yüzlü insanları temsil etmektedir.

Bunlar Panorama kitabında yer alan karakterlerden dikkat çekenleri. 1923 yılında 1952 yılına kadar yaşanan inkılaplar ile karakterlerin hayatındaki değişimleri de görüyoruz.

Atatürk’ün hasta olması ile işler de değişmeye başlar. Bir taraftan gerçekten onun hastalığına üzülenler çoğunlukta iken diğer taraftan yobazlar bunu bir fırsat olarak görmektedir. Ölümü ile inkılaplar da sekteye uğramaya başlar. İnkılapların temelinin aslında pek de sağlam olmadığı ortaya çıkar. Zorunlu din dersleri okullara geri gelir, Türkçe ezan kaldırılır ve yine kimsenin anlamadığı Arapçaya dönülür, İmam Hatip okulları yeniden açılır.

Panorama Yorumları

kitap çok uzun anlaşılması çok zor bir sürü karakter var hepsi birbiri ile bir noktada kesişiyor takip etmek çok zor oluyor bir türlü ana fikrini çıkartamadım karakter analizi zaten çıkmıyor hangi birini yazacaksın çok zor kitap

20-04-2017 20:42

okurken çok sıkıldım hoca ödev diye verdi kitap zaten pahalı allahtan kütüphanede buldum okumaya çalıştım ama bitiremedim

02-12-2018 00:10

yakup kadri çok değerli bir yazar panorama da en güzel eserlerinden bir tanesi ben tavsiye ederim

31-05-2019 23:03

bence panorama yakup kadri nin en kötü romanı hiç beğenmedim yakup kadrinin kitapları normalde çok güzel oluyor ama bu gereksiz uzun ve sıkıcı olmuş

21-06-2019 18:51

çok kalın kitap ama klask okuyalım dedik öğretmenler tavsiye ediyor dedik hepsi boş çıktı bu kitapların edebiyat okuyan öğrenciler dışında okuyan yoktur bize tavsiye eden öğretmenlerin de hiç birinin okumadığına emimin panaroma kitap değil yani kendi okumadığınızı bize okutarak öğretmenlik yapmayın

24-09-2019 11:22