Atatürk

Atatürk
Kitabın Yazarı:Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kitap Türü:Biyografi Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1946 Sayfa Sayısı:202 ISBN:9789754701598 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Atatürk - Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Kitap Türü:Biyografi

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Atatürk Özet

Yakup Kadri Karaosmanoğlu 27 Mart 1889'da Kahire'de doğmuştur. İlköğretimini Manisa'da görmüştür. Daha sonra Mısır'da eğitim almaya başlamıştır. Edebiyat ve Felsefe öğretmenliği yapmıştır. 13 Aralık 1974'te Ankara'da vefat etmiştir. İlk yapıtlarında "sanat için sanat" görüşünü benimsemiştir. Fecr-i Ati topluluğu dağıldıktan sonra Milli Edebiyat akımında yer almıştır. l.Dünya savaşı sırasında toplumun yaşadığı zorluklar, yazarın "toplum için sanat" anlayışına yönelmesine büyük etki taşımıştır.

Atatürk, Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun 1946 yılında çıkardığı biyografik türünde en önemli eseridir.

Biyografi: Kişinin hayat hikâyesinin ve örnek alınabilecek yönlerinin anlatıldığı yazılara denir. Biyografisi yazılan kişi ile ilgili bilgiler, belgelere dayanarak anlatılır.

Kitabın ilk sayfasında Yakup Kadri'nin Atatürk adlı eserini el yazısı ile yazdığı bir sayfa gösterilmektedir.

Yakup Kadri, başlangıç bölümünde gençlik yıllarının bir milli kahramana özlem ile geçtiğini yazmıştır. Yakup Kadri, Mustafa Kemal'in ismini ilk defa Çanakkale Zaferinde duymuştur. İngilizler tarafından Urfa ve Maraş işgal edilmiştir. İtilaf Devletlerinin sayesinde Yunan ordusu İzmir'e ihraç etmeye başlamıştır. Bunları duyan Yakup Kadri büyük bir yıkıntı yaşar. Çünkü Türk olduğu için ağır hakaretlere mâruz kalır. O mutsuz günlerden bir gün Yakup Kadri başı eğik yolda yürürken gözü bir gazete haberine ilişir. Haberde:

"Bir Türk generali İtilaf Kuvvetlerine karşı yeniden harbe hazırlanıyor. " başlığı yazıyordur. O general Mustafa Kemal Paşa'dır. Yakup Kadri gazeteyi okuyarak yürümeye devam eder. Atatürk'e olan hayranlığı bu şekilde başlamış olur.

Atatürk devlet adamlarının en dahileri arasında yer alırdı. Öyle ki ne söylediğini, durumun nereye gittiğini her zaman biliyordu. Fransa ve İngiltere'yle Almanya, Avusturya, Macaristan İmparatorlukları arasında yapılan barış antlaşmalarının çok uzun sürmeyeceğini anlamıştı. Ömrü yetseydi söylediklerinde haklı olduğunu görecekti.

Atatürk'ün ölüm yılları sırasında Yakup Kadri başka memleketlerde idi. Ve Atatürk'ten ne kadar hayranlıkla bahsettikleri şerefine tanık olmuştur.

Türkiye dışındaki devletler Atatürk'ün vefatından sonra memleketimizin alt üst olacağına inanıyordu. Bunun nedeni Kemalizm rejiminin diktatörlük ile karıştırılmış olmasından kaynaklanıyordu. Fakat Atatürk bir diktatör değildi. Hiçbir zaman ben böyle istiyorum demezdi. "Halk böyle istiyor." derdi. Korkulmak değil sevilmek isterdi. Bu yüzden diktatörlükten nefret ederdi.

Kitapta beni en çok etkileyen kısım: Atatürk'ün insanlığı ile ilgili yazılan bölüm oldu. Yakup Kadri bu bölümün başında bir hikaye anlatmaktadır. Boğaziçi'nde bir otelin yemek salonunda masada en az elli kişilik bir topluluk bulunmaktadır. Bu topluluktakiler değişik tiplerdir. Hiçbiri yüksek itibarlı insan değillerdir. Atatürk bu insanların masasına oturmasına müsaade etmiştir. Hepsiyle şakalaşarak muhabbet etmiştir. Bu sırada Yakup Kadri'nin yanında bulunan bir kişi kulağına eğilip:

-Atatürk bu insanlara nasıl tahammül ediyor? Diye sormuştur.

Yakup Kadri ise:

-"O deniz gibidir hiç pislik tutmaz." demiştir.

Bu hikâye ile Atatürk'ün insanlar arasında sınıf ayrımı yapmadığı herkesi eşit gördüğü apaçık ortadadır. Mustafa Kemal'in devlet adamı olduğu için acımak ve üzülmek duygusunu taşımadığını düşünenler olabilir. Aslında çok defa bir arkadaşının ölümüne saatlerce ağladığı olmuştur. Savaş sırasında düşmanların cesetlerine bile gözleri yaşlı bir şekilde baktığını Yakup Kadri bizzat görenler arasında bizlere bunları aktarmıştır.

İki yüz iki sayfadan oluşan kitap Atatürk' ün insanlığı ve milliyetçiliği üzerine yazılmıştır. Atatürk'ün kişiliğini en iyi gösteren belgelerden biri Nutuk'tur. Yakup Kadri bu yüzden Nutuk'tan örnekler sunmuştur. Kitabı bitirdikten sonra Yakup Kadri'nin Atatürk'e büyük bir hayranlık duyduğunu anlayacaksınız. Çünkü Atatürk'ü her sayfasında minnetle övüyor ve örnek alınabilecek yönlerinden bahsediyor. Atatürk; mesleğine aşık bir askerdi. Hiçbir zaman ileri görüşlülüğünü ve özgür düşüncesini kaybetmemiştir. Atatürk biliyordu ki özgürlük olmayan bir memlekette ölüm vardır. Atatürk; vatan kurtarıcı büyük bir liderdi. Her seferinde başarıya ulaşmayı başarmıştı. Bu yüzden Türk halkı için çok emek vermişti. Bizlerde Atatürk ile ilgili yazılmış biyografileri okumak istersek Yakup Kadri'nin eseri her zaman ilk sırada olmalıdır. Çünkü birinin biyografisini yazmanın en güzel ve kanıtlanabilir yanı o kişi ile aynı ortamda yaşamak ve onu görmektir. Yakup Kadri Karaosmanoğlu, bizzat Atatürk'ü görmüş ve onun düşüncelerine ortak olmuştur. Eserin özellikle lise öğrencileri için uygun olduğunu düşünmekle birlikte herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

Yazan: Elif POYRAZ

Atatürk Soruları ve Cevapları

Atatürk kimin eseri?

Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Atatürk türü nedir?

Biyografi

Atatürk kaç sayfa?

202

Atatürk Yorumları

yakup kadri atatürkü çok güzel bir şekilde anlatmış mükemmel bir eser tavsiye edilir

07-01-2018 10:38

atatürkü anlatan en güzel kitaplardan bir tanesi farklı bir açıdan atatürk biyografisi gibi çok teşekkürler

22-01-2019 17:15

piyasada atatürk kitabı çok ama yakup kadri kadar güzel yazanı yok özel baskı yada netten toplanan bilgilerden oluşan kitaplar yerine keşke bu tarz atatürk kitaplarını okusanız en azından bin küsür liranız cebinizde kalırdı

05-02-2020 23:50

öğrencilerime aydınlansınlar avrupa ülkelerindeki yaşıtlarının birikimine sahip olsunlar ileride kendilerini ezdirmesinler diye olmaları gereken seviyede kitaplar öneriyorum burada bakıyorum bilgi dileniyorlar kitapları geçtim özetlerini bile okumuyorlar geleceğimiz önüne çıkan ilk engelde kendilerini acındırıp dilenenlerde mi acaba çok çok üzücü

08-02-2020 17:05

atatürk ile ilgili kitaplar o kadar fazlaki sanki her dönem atatürkü yazan birileri çıkmış gibi

03-11-2022 17:21

her dönem çıkar çünkü atatürk normal biri gibi konuşuyorsunuz öleli kaç yıl oldu adam hala birilerinin hayatına dokunabiliyor haliyle insanlara yazma hissi geliyor

16-02-2024 17:33

Vatan Yolunda Zoraki Diplomat Milli Savaş Hikayeleri Nur Baba Ankara Bir Serencam Atatürk Hep O Şarkı Anamın Kitabı Panorama Hüküm Gecesi Sodom ve Gomore Kiralık Konak Yaban en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli