Sodom ve Gomore

Sodom ve Gomore
Kitabın Yazarı:Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1928 Sayfa Sayısı:311 ISBN:9789754700497 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:25,55 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Sodom ve Gomore - Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sodom ve Gomore Özeti

Türk edebiyatında çok önemli bir yere sahip ve aynı zamanda “Sodom ve Gomore” kitabının yazarı olan Yakup Kadri Karaosmanoğlu, 1889 yılında dünyaya gelmiştir. Fecri Ati topluluğuna katılarak edebiyat dünyasına adım atan Karaosmanoğlu, ilerleyen yıllarda Milli Edebiyat akımını benimseyerek birçok roman ve hikâyesini bu anlayış ile yazmıştır. Eserlerinde romantizm ve realizm etkileri görülürken Doğu-Batı çatışması ve yanlış batılılaşma konulu eserler vermiştir. “Sodom ve Gomore” adlı eserinde de dönemin işgal altındaki İstanbul’unu tüm gerçekliğiyle çarpıcı bir şekilde gözler önüne sermektedir. Dönemine göre çok başarılı ve cesur kabul edilen romanda, homoseksüel ilişkilere dahi değinmektedir.

Yazarın, romanına neden “Sodom ve Gomore” ismini verdiği de kitabın başında şu şekilde açıklanmaktadır: “Sodom ve Gomore, Tevrat’tan aldığımız bilgiye göre Lût ve İbrahim devrinde, Filistin diyarının türlü ahlak bozukluklarıyla Tanrı’nın gazabına uğramış iki büyük şehridir. …İşte İstanbul düşman işgali altında iken romanın yazarına böyle görünmüştü.”

Romanda mütareke dönemi konu alınırken, o zamanki İstanbul da türlü ahlaksızlıklara ve terbiyesizliğe sahne olmaktadır. Eserin başkahramanlarından biri olan Leyla, tam bir İngiliz hayranıdır. Babası da işgal kuvvetlerine yardımda bulunan bir vatan haini olduğu için kızını da İngiliz hayranı yetiştirmiştir. Sık sık evlerinde partiler, balolar düzenlenir; fakat Anadolu insanından haberdar değillerdir. Bu düzenledikleri balolara katılan davetliler genellikle İngiliz ve Fransız subay veya zabitlerinden oluşmaktadır. Leyla, çok hoppa ve eğlence düşkünü bir kızdır. Dayısının oğlu Necdet ile nişanlı olmalarına rağmen hiç nişanlı gibi davranmaz, özellikle İngiliz zabiti Captain Gerald Jackson Read ile fazla samimiyet içerisinde bulunur. Necdet bu durumdan fevkalade rahatsız olsa da Leyla’yı çok sevdiğinden ona bir şey diyemez, yaptıklarını alttan almaya çalışır. Fakat eve gittiği vakit acısından kahrolur, bu yaşadıklarından kurtulmak için Anadolu’ya gidip savaşa katılmak arzusuyla yanıp tutuşur. Fakat bir türlü Leyla’yı bırakıp gidemez. Yaptığı tek şey birkaç haftalığına ortadan kaybolup Leyla’nın dikkatini çekmeye ve ona olan kızgınlığını Leyla’ya anlatmaya çalışmaktır. Leyla’nın bu gidişinden ders aldığını umarak geri döndüğünde Leyla Necdet’in gittiğine üzülmüş gibi davranır ama yine de huylu huyundan vazgeçmemiştir. Necdet’e kendini affettirebilmek için birkaç küçük cilve yapar ve kendisine âşık bu adamın saniyeler içinde mutlu olmasını sağlar. Leyla’nın yanında sağlıklı düşünemeyen Necdet, Leyla gidince onu bu kadar kolay affedebildiği için kendisine çok kızar.

İlerleyen günlerde Leyla Captain G. J. Read ile daha da fazla zaman geçirmeye başlamıştır. Bunu masum bir eylemmişçesine ortaya koyan genç kız, gerek Captain Read ile gerekse başka işgal kuvvetleri askerleriyle yapmadığını bırakmaz. Bunlara rağmen aptal âşık Necdet, hala Leyla’dan vazgeçememekte; bu yüzden de kendine kızmaya devam etmektedir. Zaman geçtikçe Leyla ile Jackson Read münasebetleri daha da artar ve artık çevredeki insanların da dikkatini çekmeye başlar. Bu durumda Necdet hep acınan taraf olur. Gittikleri parti veya balolarda kendisinin yerini İngiliz zabiti almış ve yine kendisinin varlığı da yokluğu da tamamen önemsiz bir hal almaya başlamıştır.

Olaylar bu şekilde cereyan ederken, Necdet de Anadolu’ya gidip savaşa katılma ve tüm bu işkenceden kurtulma düşünceleriyle sık sık baş başa kalır; ama bir türlü bu düşünceleri hayata geçiremez. Bir fark olarak, günler geçtikçe birçok şeyi daha somut görmeye ve uzun zamandır bir rafta beklettiği aklını yavaş yavaş kullanmaya başlamıştır. Git gide Leyla’nın bu havailiklerine tahammül edememeye başlar. Bu da Leyla’ya karşı soğuk bir tavrı doğurur. Leyla bunun hiç farkında olmaz. Necdet her zaman onun için elinin altında bekletebileceği bir alternatiftir. Ta ki, Captain Gerald Jackson Read kendisinden soğumaya ve ilgisiz davranmaya başlayana dek. Leyla’nın nasıl biri olduğunu görenler sadece Necdet ve Jackson Read değildir. Tüm tanıdık çevresi de Leyla’nın git gide artan laubali tavırlarına tahammül edememeye başlamıştır. Bu yüzden yapılan balo veya toplantılara dahi çağırılmamaktadır. Bu gerçek ile çok acı bir şekilde yüzleşen genç kız, istenmiyor oluşuna inanamaz. Tüm bu olayların tesadüften ibaret olduğunu düşünür ve bu düşüncesini kanıtlamak üzere de bir parti düzenlemeye karar verir. Şayet her şey tesadüften ibaret ise, tüm davetliler Leyla’nın partisine katılacaklardır. Oysa hiçbir şey beklediği gibi olmaz. Partisine gelen kişi sayısı bir masayı dolduracak kadar bile değildir. Bunun üzerine Leyla üzüntüsünden hastalanır ve sinir krizleri geçirmeye başlar. Tedavisini üstlenen doktor ise, Leyla’nın bu içler acısı durumunu dışarıdaki insanlara alay ederek anlatmaktadır. Leyla’nın bu şekilde iyileşemeyeceği anlaşıldıktan sonra hava değişimi ve tedavisi için Avrupa’ya gönderilir. Leyla’nın Avrupa’da olduğu zaman diliminde Necdet genç kızı tamamıyla unutmuş ve kalbinden silmiştir. Kalbinde kalan boşluğa ise vatan sevgisi ve milliyetçiliği oturtmuştur. Vatanı için her şeyi yapmaya hazırdır. Leyla iyileşip geri döndüğünde Necdet ile tekrar nişanlanmak istemektedir. Gittiği hava değişiminde birçok şey kafasına dank etmiştir fakat çoktan iş işten geçmiştir. Leyla’nın tüm ısrar ve cazibesine rağmen Necdet tekrardan onunla birlikte olmayı kabul etmez ve Leyla her şeyi kabullenmek zorunda kalır.

Sodom ve Gomore Yorumları

fazla sıkıcı bir roman konusunu da beğenmedim

21-05-2016 22:16

10 numara bir kitap mutlaka okuyun okuduğum için çok mutluyum buradaki kısa özeti de güzel olmuş

25-05-2016 23:55

hmm,romani okumadim ama ozet fena deyil,yani verdiyi mesaj guzel

03-06-2016 12:51

kitap özeti çok güzel olmuş elinize sağlık okumaya çalıştım ama sıkıcı bir kitaptı devam ettiremedim

09-10-2019 15:45