Sodom ve Gomore

Sodom ve Gomore
Kitabın Yazarı:Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1928 Sayfa Sayısı:311 ISBN:9789754700497 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 12

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Sodom ve Gomore - Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sodom ve Gomore Özet

Türk edebiyatında çok önemli bir yere sahip ve aynı zamanda “Sodom ve Gomore” kitabının yazarı olan Yakup Kadri Karaosmanoğlu, 1889 yılında dünyaya gelmiştir. Fecri Ati topluluğuna katılarak edebiyat dünyasına adım atan Karaosmanoğlu, ilerleyen yıllarda Milli Edebiyat akımını benimseyerek birçok roman ve hikâyesini bu anlayış ile yazmıştır. Eserlerinde romantizm ve realizm etkileri görülürken Doğu-Batı çatışması ve yanlış batılılaşma konulu eserler vermiştir. “Sodom ve Gomore” adlı eserinde de dönemin işgal altındaki İstanbul’unu tüm gerçekliğiyle çarpıcı bir şekilde gözler önüne sermektedir. Dönemine göre çok başarılı ve cesur kabul edilen romanda, homoseksüel ilişkilere dahi değinmektedir.

Yazarın, romanına neden “Sodom ve Gomore” ismini verdiği de kitabın başında şu şekilde açıklanmaktadır: “Sodom ve Gomore, Tevrat’tan aldığımız bilgiye göre Lût ve İbrahim devrinde, Filistin diyarının türlü ahlak bozukluklarıyla Tanrı’nın gazabına uğramış iki büyük şehridir. …İşte İstanbul düşman işgali altında iken romanın yazarına böyle görünmüştü.”

Romanda mütareke dönemi konu alınırken, o zamanki İstanbul da türlü ahlaksızlıklara ve terbiyesizliğe sahne olmaktadır. Eserin başkahramanlarından biri olan Leyla, tam bir İngiliz hayranıdır. Babası da işgal kuvvetlerine yardımda bulunan bir vatan haini olduğu için kızını da İngiliz hayranı yetiştirmiştir. Sık sık evlerinde partiler, balolar düzenlenir; fakat Anadolu insanından haberdar değillerdir. Bu düzenledikleri balolara katılan davetliler genellikle İngiliz ve Fransız subay veya zabitlerinden oluşmaktadır. Leyla, çok hoppa ve eğlence düşkünü bir kızdır. Dayısının oğlu Necdet ile nişanlı olmalarına rağmen hiç nişanlı gibi davranmaz, özellikle İngiliz zabiti Captain Gerald Jackson Read ile fazla samimiyet içerisinde bulunur. Necdet bu durumdan fevkalade rahatsız olsa da Leyla’yı çok sevdiğinden ona bir şey diyemez, yaptıklarını alttan almaya çalışır. Fakat eve gittiği vakit acısından kahrolur, bu yaşadıklarından kurtulmak için Anadolu’ya gidip savaşa katılmak arzusuyla yanıp tutuşur. Fakat bir türlü Leyla’yı bırakıp gidemez. Yaptığı tek şey birkaç haftalığına ortadan kaybolup Leyla’nın dikkatini çekmeye ve ona olan kızgınlığını Leyla’ya anlatmaya çalışmaktır. Leyla’nın bu gidişinden ders aldığını umarak geri döndüğünde Leyla Necdet’in gittiğine üzülmüş gibi davranır ama yine de huylu huyundan vazgeçmemiştir. Necdet’e kendini affettirebilmek için birkaç küçük cilve yapar ve kendisine âşık bu adamın saniyeler içinde mutlu olmasını sağlar. Leyla’nın yanında sağlıklı düşünemeyen Necdet, Leyla gidince onu bu kadar kolay affedebildiği için kendisine çok kızar.

İlerleyen günlerde Leyla Captain G. J. Read ile daha da fazla zaman geçirmeye başlamıştır. Bunu masum bir eylemmişçesine ortaya koyan genç kız, gerek Captain Read ile gerekse başka işgal kuvvetleri askerleriyle yapmadığını bırakmaz. Bunlara rağmen aptal âşık Necdet, hala Leyla’dan vazgeçememekte; bu yüzden de kendine kızmaya devam etmektedir. Zaman geçtikçe Leyla ile Jackson Read münasebetleri daha da artar ve artık çevredeki insanların da dikkatini çekmeye başlar. Bu durumda Necdet hep acınan taraf olur. Gittikleri parti veya balolarda kendisinin yerini İngiliz zabiti almış ve yine kendisinin varlığı da yokluğu da tamamen önemsiz bir hal almaya başlamıştır.

Olaylar bu şekilde cereyan ederken, Necdet de Anadolu’ya gidip savaşa katılma ve tüm bu işkenceden kurtulma düşünceleriyle sık sık baş başa kalır; ama bir türlü bu düşünceleri hayata geçiremez. Bir fark olarak, günler geçtikçe birçok şeyi daha somut görmeye ve uzun zamandır bir rafta beklettiği aklını yavaş yavaş kullanmaya başlamıştır. Git gide Leyla’nın bu havailiklerine tahammül edememeye başlar. Bu da Leyla’ya karşı soğuk bir tavrı doğurur. Leyla bunun hiç farkında olmaz. Necdet her zaman onun için elinin altında bekletebileceği bir alternatiftir. Ta ki, Captain Gerald Jackson Read kendisinden soğumaya ve ilgisiz davranmaya başlayana dek. Leyla’nın nasıl biri olduğunu görenler sadece Necdet ve Jackson Read değildir. Tüm tanıdık çevresi de Leyla’nın git gide artan laubali tavırlarına tahammül edememeye başlamıştır. Bu yüzden yapılan balo veya toplantılara dahi çağırılmamaktadır. Bu gerçek ile çok acı bir şekilde yüzleşen genç kız, istenmiyor oluşuna inanamaz. Tüm bu olayların tesadüften ibaret olduğunu düşünür ve bu düşüncesini kanıtlamak üzere de bir parti düzenlemeye karar verir. Şayet her şey tesadüften ibaret ise, tüm davetliler Leyla’nın partisine katılacaklardır. Oysa hiçbir şey beklediği gibi olmaz. Partisine gelen kişi sayısı bir masayı dolduracak kadar bile değildir. Bunun üzerine Leyla üzüntüsünden hastalanır ve sinir krizleri geçirmeye başlar. Tedavisini üstlenen doktor ise, Leyla’nın bu içler acısı durumunu dışarıdaki insanlara alay ederek anlatmaktadır. Leyla’nın bu şekilde iyileşemeyeceği anlaşıldıktan sonra hava değişimi ve tedavisi için Avrupa’ya gönderilir. Leyla’nın Avrupa’da olduğu zaman diliminde Necdet genç kızı tamamıyla unutmuş ve kalbinden silmiştir. Kalbinde kalan boşluğa ise vatan sevgisi ve milliyetçiliği oturtmuştur. Vatanı için her şeyi yapmaya hazırdır. Leyla iyileşip geri döndüğünde Necdet ile tekrar nişanlanmak istemektedir. Gittiği hava değişiminde birçok şey kafasına dank etmiştir fakat çoktan iş işten geçmiştir. Leyla’nın tüm ısrar ve cazibesine rağmen Necdet tekrardan onunla birlikte olmayı kabul etmez ve Leyla her şeyi kabullenmek zorunda kalır.

Sodom ve Gomore Konusu

Sodom ve Gomore romanı Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Hüküm Gecesi kitabının devamı olarak varsayılır. İstanbul’un işgal yıllarında geçen hikayede Necdet ile Leyla’nın karmaşık aşk ilişkisi anlatılır.

Leyla’nın babası tam bir İngiliz hayranıdır ve kızını da buna göre yetiştirmiştir. O yüzden Leyla zamanının büyük bölümünü İngiliz ve Fransız subay ve zabitlerinin bulunduğu partilerde geçirir. Aslında Leyla Necdet ile nişanlıdır ama bunu pek umursamaz. Necdet’in onu asla terk edemeyeceğini düşünerek İngiliz subaylar ile samimi olur.

Necdet bu durumdan çok rahatsız olur fakat Leyla’ya olan aşkı nedeni ile sürekli içine atar. Bazen Leyla’nın buna değmeyeceğini düşünür ve Anadolu’ya gidip savaşa katılmak ister. Ama içinde bu cesareti bir türlü bulamaz.

Leyla ile İngiliz Subay Captain Gerald’ın yakınlaşması bardağı taşıran son damla olur. Necdet artık gerçeği kabullenmeye başlar ve yavaş yavaş kendisini Leyla’dan uzaklaştırır. Dahası Gerald’ın da Leyla’dan zamanla soğuma ile birlikte Leyla depresyona girer. İlgi meraklısı bir kızın ilgiden uzak kalması durumunu daha kötüye getirir. Ailesi de kendisini toparlaması için onu Avrupa’ya gönderir.

Necdet de artık aklını kullanmaya ve Leyla’dan tamamen uzak durmaya alışmıştır. Leyla Türkiye’ye geri döndüğünde Necdet ile yeniden birlikte olmak ister ama Necdet bunu kabul etmez. Onun kalbindeki tek aşk artık vatan sevgisi olur.

Sodom ve Gomore Soruları ve Cevapları

Sodom ve Gomore kimin eseri?

Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Sodom ve Gomore türü nedir?

Yerli Romanlar

Sodom ve Gomore kaç sayfa?

311

Sodom ve Gomore Yorumları

fazla sıkıcı bir roman konusunu da beğenmedim

21-05-2016 22:16

10 numara bir kitap mutlaka okuyun okuduğum için çok mutluyum buradaki kısa özeti de güzel olmuş

25-05-2016 23:55

hmm,romani okumadim ama ozet fena deyil,yani verdiyi mesaj guzel

03-06-2016 12:51

kitap özeti çok güzel olmuş elinize sağlık okumaya çalıştım ama sıkıcı bir kitaptı devam ettiremedim

09-10-2019 15:45

arkadaşlar sodom ve gomore kim acaba hoca kitabın adının neden sodom ve gomore olduğu sormuş bunlar kitaptaki karakterler mi ne anlamadım?

30-10-2019 14:19

bana sodom ve gomore kısa özet lazım buradaki biraz uzun kopyaladığımda bir sayfadan biraz daha uzun çıktı ilk paragrafı çıkartsam olur mu orada sanki sadece yazardan bahsedilmiş kitap ile ilgili de bölüm var ama sanki ana fikri verilmiş gibi o zaman bir sayfaya sığıyor olur mu acaba hoca kabul eder mi

06-12-2019 11:15

sodom ve gomore konusu kısaca nedir acaba burada iki tane uzun özet var bana kısa özet lazım

15-03-2020 23:01

kitabın kahramanlarını birer paragraf ile anlatmamız isteniyor

28-03-2022 13:55

kitabın baş kahramanı kimdir?

07-10-2022 15:19

kitabın adı çok yanıltıcı bana göre harika bir roman

18-03-2023 22:28

bana konusu lazım ama burada çok uzun yazmışsınız özet gibi konu yazmışsınız

23-08-2023 22:48

kitap hakkında hakkında kısa bilgi arıyordum ama burada çok detaylı yazılmış çok faydalı bir sayfa olmuş tüm sorunların cevabı zaten özetin içinde var

19-02-2024 23:21

Vatan Yolunda Zoraki Diplomat Milli Savaş Hikayeleri Nur Baba Ankara Bir Serencam Atatürk Hep O Şarkı Anamın Kitabı Panorama Hüküm Gecesi Sodom ve Gomore Kiralık Konak Yaban en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Çocuk Kitapları Fantastik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Psikoloji Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Komik Kitaplar Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Gizem Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları