Anamın Kitabı

Anamın Kitabı
Kitabın Yazarı:Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kitap Türü:Günlük / Anı Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1957 Sayfa Sayısı:154 ISBN:9789754703515 Kitap Puanı:7.5 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:98,20 TL D&R:101,50 TL Pandora:118,15 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Anamın Kitabı - Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Kitap Türü:Günlük / Anı

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Anamın Kitabı Özet

Anamın Kitabı, Yakup Kadri’nin ilk çocukluk yıllarını anlattığı bir kitaptır. İsmi her ne kadar Anamın kitabı olsa da kitabın yarısına değin babasıyla olan anıları daha on plandadır. Karakteriyle bu çocukluk yıllarındaki yaşantısı arasında bir bağ olduğuna inanan Yakup Kadri Karaosmanoğlu, anılarını paylaştığı bu kitabında aynı zamanda kişiliğiyle çocukluğu arasındaki bu bağın çözümlemesini yapmaktadır.

Babasıyla arası pek iyi olmayan küçük Yakup, bunu babasının bazı davranışlarına bağlar. Dışarıda tam bir Osmanlı beyefendisi gibi giyinip bu şekilde davranan babası, eve gelince farklı bir hale bürünür. Tam bir hanımefendi olan hanımına incelik göstermeksizin kıyafetlerini dahi çıkarttırmak gibi ağır isleri reva görür. Ayrıca dışarıda bulunan bütün beyefendiliği kaybolur ve "kadın”a "gadın" demek gibi şiveli bir dille konuşur.

Zaman zaman kız kardesi ve kendisini gezintiye çıkarmayı da ihmal etmeyen bir babadır. Küçük Yakup bu zaman dilimlerinde genellikle kendini unutup şımarık bir çocuğa dönüşür. En sevdiği mekânlar da Özbekiye bahçesi ve Elf Sanf adındaki oyuncak mağazasıdır. Bir gün babasıyla çıktıkları bu yolculuk sırasında babasını bir kadınla samimi şekilde otururken bulur. Babası mahcup olmuştur ve çocuklarını alarak yine Elf Sanf mağazasına getirir. Yakup babasından mağazada bulunmayan bir şey ister. Bir İngiliz üniforması. Babası bu isteğini de kısmen karsılar ama o aksam eve çocuklarıyla birlikte gitmez. Yakup, babasını görmüş olduğu manzarayı annesine anlatacak olur ama annesi buna izin vermez.

Annesi, eşinin sıhhatinin bozulması üzerine baba ocağı olan Manisa’ya giderek oradaki akraba ve dostların yanına sığınma kararı alır. Artık eski hayatlarını geride bırakmışlardır. Babasının eski vefalı dostlarından Hulusi Efendi’nin evindeki misafirliklerinin ardından onun konağına kiracı olarak yerleşirler.

Yakup, bir süre sonra Feyziye adında bir mektebe baslar. Lakin hocasından müdürüne, kapıcısına dek her şeyiyle çirkin gelen bu mektep ayni zamanda oldukça pistir. Yakup eski günlerini özlemle anarak her sabah istemeye istemeye bu mektebin meşakkatli yolunu tutar. Üstelik bir de bu mektebin öğrencilerinin Yakup'un içinde bulunduğu bu durumla alay eden tavırları vardır ve Yakup'un çekingen ve uslu yapısı onlarla münakaşa etmeye müsait değildir.

Bu huy ona annesinden geçmiştir. Nitekim annesi de 71 yasındaki vefatına değin türlü felaketler yasamıştır. Eşinin batması ve evlerine haciz gelmesi, bir sure sonra da esine inme inmesi ve baba ocağı olan Manisa'ya taşınıp türlü yoksullarla karsılaşmasında da aynı utangaç tavrı sergilemiştir.

Bir ara küçük yasına rağmen semazenliğe merak salar. Öyle ki artik çocukluk meşguliyetleri ona bir kafes gibi görünür.

Babasının zaten kotu olan sıhhati giderek bozulur ve yari itikâf hayati yasamaya baslar. Ara sıra çocuklarına bazı kıssalar anlatır. Sonraları Yakup'a sure ezberleten bir hoca halini alır ki bu Yakup için işkenceye dönüşür. Kısa bir sure sonra bu işten de vazgeçip namazı Niyazi bırakıp saat tamiri isine merak salar. Son zamanlarda ise akli melekesinde sorunlar olur ve alıp basını evden gitmeye uğraşır. Annesi bir de bununla uğraşmak zorunda kalır. Bir sure sonra ise babası vefat eder. Artik Yakup annesi ve kız kardeşiyle beraber kalır.

Babasının ölümünden bir süre sonra da babasının emektar dadısı vefat eder ki Yakup da bu ölüm anına tanıklık ettiğinden dolayı evden iyice soğur. Babasının ölümü, annesinin evde oldukça narin şekilde yetiştirdiği benliğinin okul hayatında tam zıddı şekilde gelişmesi onun ruhunda da bir ikiliğe neden olur. Yaptığı yaramazlıklar yüzünden annesi kendisine küser ve bu hadiseden dolayı vicdan azabı duyar. Annesinden özür dileyerek aşırılıklarına son verir. Annesi onu okulda da gözetim altında tutarak diğer çocuklardan çirkin huylar kapmasının önüne geçer.

Zaman zaman Mevleviliğe, Erkan-i Harb zabitine özentisi olur. Mısırdaki yaşantısını bırakıp Manisa'da yaşamaya başladığı hayat ona tatsız gelse de mesir senlikleri, nevruz, kiraz yaylalarına çıkış, ramazan ayları onun hayatına renk katar.

Dedesinin 4.karisi olan Afet ninesi, halasının oğlu Şevket ağabeyi, komsularından Cemal ağabeyi de onun birlikte olmaktan hoşlandığı kimselerdendir.

Yazan: Hamide Eken

Anamın Kitabı Soruları ve Cevapları

anamın kitabı türü nedir?

Anamın Kitabı türü anıdır. Yazar Yakup Kadri çocukluk yıllarındaki anılarını okurlar ile paylaşmıştır.

anamın kitabı kimin eseri?

Anamın Kitabı Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun bir eseridir.

Anamın Kitabı Yorumları

mükemmel bir eser

31-07-2017 20:37

kitabın adı biraz küfür eder gibi olmuş ama güzel kitap

04-08-2017 17:34

bütün yakup kadrileri siz okumuşsunuz

12-01-2018 02:30

arkadaşlar anamın kitabı türü nedir acaba hoca sınavda soracakmış

18-12-2019 21:42

kiraz yaylaları metninin özeti hangisi?

24-09-2022 21:42

bu nasıl bir kitap ismidir arkadaş birde bize verip okutuyorlar

15-11-2023 15:21

Vatan Yolunda Zoraki Diplomat Milli Savaş Hikayeleri Nur Baba Ankara Bir Serencam Atatürk Hep O Şarkı Anamın Kitabı Panorama Hüküm Gecesi Sodom ve Gomore Kiralık Konak Yaban en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli