Ankara

Ankara
Kitabın Yazarı:Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1934 Sayfa Sayısı:252 ISBN:9789754701342 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 11

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:136,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Ankara - Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ankara Özet

Ya kaçarsınız ya savaşırsınız. Ya korkarsınız ya da savaşırsınız. Vatan toprağın için ise gerekirse hançeri boğazına saplarsın.

Öncelikle Milli Mücadele Dönemini ve sonrasını anlatan Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Ankara kitabı bir oturuşta bitireceğinizin habercisi olmaktan şeref duyarım.

Selma Hanım, İstanbul’da doğup büyümüş dönemin bilgili kadınlarındandır. Nazif Bey ile evlenince ise, eşinin işinden dolayı Ankara’ya taşınmışlardır. Tabi o dönem Milli Mücadele’nin olduğu, halkın zincir kopçaları gibi birbirine kenetlenmiş günleriydi.

Selma Hanım, Ankara’ya çok meraklı ve bu önemli şehirde yaşayacağı için heyecanlı bir şekilde gelmişti. Lakin Ankara’nın o dönemde ki izbeliği ve mahallede ki insanların ona göre olan tuhaf davranışları, Selma Hanımı büyük bir buhrana sokmuş ve hiç sevemediği ve istediklerini yerine getiremediği bu Ankara’dan nefret eder olmuştu.

Komşuları, Selma Hanımı hiç anlamıyor; Selma Hanım için yaban diyorlardı. İlerleyen günlerde Nazif Bey, Selma Hanımı eski arkadaşı Murat Bey ve ailesi ile tanıştırdı. Selma Hanım, sonunda Ankara’da bu kadar samimi bu kadar şen şakrak bir aile ile tanıştığından ise çok mutluydu.

Murat Bey’in komşularından olan zabıt Hakkı Bey ise bizim nice şerefli askerlerimizdendi. Ne zaman Nazif Beyler akşam yemeğine Murat Beylere gitseler, o akşam Hakkı Beyde Murat Beylere uğrardı.

Nitekim sohbetleri hep ülkenin durumu, savaşlar ve Milli Mücadele hakkında olurdu. Selma Hanım’da bu sohbetlere katılır ve can kulağıyla dinleyip, yorum yapardı.

Selma Hanım, eşi Nazif Bey’den şikâyetçiydi. Çünkü Nazif Bey, Selma Hanım ne isterse yapıyor, hem tertemiz v e ütülü kıyafetler giyiyor ama iş vatanı için savaşmaya gelince ise kaçıyordu. Zabıt Hakkı Bey ile ola sohbetlerinden sonra ise bu göze çarpan daha da büyük bir olay oldu. Hakkı Bey ile konuştukça içinde vatanı koruma isteği artıyor ve bu uğurda her şeyi yapabileceğini düşünüyor. Zaten kısa bir süre sonrada Selma Hanım cepheye gitmek istemiştir. Orada ki yaralı askerlere yardım etmek için.

Selma Hanım cepheye gidip geldikten sonra ise Ankara artık onun gözünde bambaşka yerlerdedir. Ankara artık bu vatanın kalbi olmuştur.

Nazif Bey’in korkaklığı ise Selma Hanımı bıktırmış ve Nazif Bey’den ayrılmıştır. Aradan geçen uzun yıllardan sonra ise Selma Hanım karşımıza Hakkı Bey ile evlenmiş olarak çıkar. Ama bu dönem savaş dönemi değil, modernleşme dönemi olarak anlatılmaktadır.

Ankara romanının ilk bölümünde ki Hakkı Bey yok artık! Ecnebi erkekleri ile dans eden Türk kadınlarını kınayan bu adam, şimdi kendisi ecnebi kadınlarla dans eder olmuştu. Askerliği bırakmış ve her gece başka bir baloya Selma Hanım ile katılmıştır. Sanki hiç asker olmamış gibi ham bir erkeğe dönüşmüştü. Asıl olay da buradan sonra ballıyor idi ya zaten.

Atatürk’ün inkılapları yayımlanmış ve insanlar buna o inkılapları uygulayacağız diye kendilerini maskara edişleri ve Selma Hanım’ın bu durum karşısında Neşet Sabit ile tanışıp gelişen dostlukları anlatılmaktadır.

Düzenlenen tüm gecelerde Neşet Sabit ile yan yana gelen Selma Hanım, bazı insanların Atatürk’ün inkılaplarını nasıl yanlış anladığını, eski milli Mücadele Döneminde ki halkın gerçek Türk halkı olduğu ile ilgili konuşmalar yapılmaktadır. Selma Hanım ne kadar yukarı kesimdeymiş gibi gözükse de aslında eski hayatını özlemiş faydalı bir insan olmayı canı gönülden istemişti.

Hakkı Bey ile artık eskisi gibi anlaşamayan Selma Hanım, birde Hakkı Beyin kendisini aldattığını duyunca Hakkı Bey ile yolları ayrılmıştır.

Ve bundan sonra da üçüncü bölüme Selma Hanım ile Neşet Sabit’in evliliğine geliyoruz.

Zaten bu bölümde de diğer bölümlerde olduğu gibi ilişkiler üzerinden dönemin sosyal yapısı ve gelişmeleri birebir aktarılmaktadır. Türk halkının ne kadar başaralı ve zeki olduğu gözler önüne serilmekte, Gazi’nin bize emanet ettiği bu vatanı canı gönülden sevmekteyiz.

Milli Mücadele ve sonrasını anlatan bu kitap, ne kadar onurlu ve muhteşem bir halktan geldiğimizi bir örneğini sunacak, Türk halkının inkılaplardan sonra nasıl değişime ayak uydurduğuna sizlerde şahit olacaksınız.

Hep duyduğum ama hiçbir zaman yaşamayacağımız o Milli Mücadele dönemini hissetmek için kesinlikle okunulması gereken kitaplardandır kendileri.

Yazan: Selin Gürcüoğlu

Ankara Soruları ve Cevapları

Ankara kimin eseri?

Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Ankara türü nedir?

Yerli Romanlar

Ankara kaç sayfa?

252

Ankara Yorumları

editör 10 vermiş gerçekten de 10 numara kitap sıkıcı bekliyordum ama süperdi

12-02-2018 20:51

bize okuma ödevi olarak verildi o yüzden okudum oldukça güzel bir konusu var

23-01-2019 22:51

ben de bir ankaralıyım ve en sevdiğim yazarlardan bir tanesi yakup kadri ankara kitabını da o yüzden severek okudum çok güzel bir roman

02-06-2019 16:02

süpersiniz ankara kitap özeti için çok çok teşekkür ederim sizinki hariç nettiki özetler çok kötü siz güzel yazmışsınız sağolun

07-08-2019 12:11

ben okurken sıkıldım yakup kadri karaosmanoğlu ankara romanı ile bence en kötü eserine imza atmış konusu genel olarak çok sıkıcı akıcı ilerlemiyor edebiyat okuyanların hoşuna gidebilir ama benim gitmedi

30-09-2019 12:33

bana yarın için acil yakup kadri ankara özet lazım buradaki uzun olmuş daha kısası gerekiyor hoca konuyu özet olarak bir paragraf ile anlatın demiş istanbula okuyan adama neden ankara isimli kitabın ödevi verilir onu da anlmıyorum

26-11-2019 21:58

hoca da bizden ankara roman özeti istedi burada harika yazılmış siteniz güzelmiş kim yapsı ise şahane olmuş böyle devam edin

06-02-2020 23:47

yakup kadri'nin eserlerinden ilk okuduğum bu oldu. yazarın üslubuyla birlikte durumu ele alış biçimini de beğendim. milli mücadele’nin son döneminden cumhuriyet dönemi’ne uzanan bir hikaye bu. selma hanım’ın üç farklı evliliğini konu ederken aynı zamanda onun eşlerinin kişiliği üzerinden dönemin özelliklerini ve getirilerini özetliyor yazar. ankara’nın dönem dönem durağanlaşması, bazen çalkalanması, kısacası savaştan ve toplumdan nasıl etkilendiği de gözler önüne seriliyor.

e.z.a • 26-02-2021 02:37

selma hanım nazif bey karakterlerini okuyunca kendi ailem geldi aklıma güzel bir roman okumanızı öneririm

30-04-2022 17:09

ankara romanı ne anlatıyor

16-02-2023 18:12

bu eserin alt türü nedir? tarihi bir tür mü tam nedir

22-11-2023 22:38

Vatan Yolunda Zoraki Diplomat Milli Savaş Hikayeleri Nur Baba Ankara Bir Serencam Atatürk Hep O Şarkı Anamın Kitabı Panorama Hüküm Gecesi Sodom ve Gomore Kiralık Konak Yaban en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Fantastik Kitaplar Tarihi Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Polisiye Kitaplar Gizem Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Felsefe Kitapları Politik Kitaplar Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Günlük Anı Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları Beslenme Diyet Kitapları