Hüküm Gecesi

Hüküm Gecesi
Kitabın Yazarı:Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1927 Sayfa Sayısı:365 ISBN:9789754705674 Kitap Puanı:6.1 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:26,64 TL Pandora:27,74 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Hüküm Gecesi - Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Hüküm Gecesi Özeti

Ünlü yazar Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun 1927 yılında yayınlanan romanı olan Hüküm Gecesi bir taraftan okura siyasi içerikli bir hikaye sunarken diğer taraftan o dönem yaşanan acı bir aşk hikayesini de anlatıyor.

Hüküm Gecesi kitabının konusu Osmanlı’nın son zamanlarında geçiyor. Genel olarak İttihat ve Terakki ile muhaliflerin karşı karşıya gelmesi ele alınıyor. Yazar bunu yaparken iki tarafından kötü yanlarını okur ile paylaşmaktan çekinmiyor. Yazara göre iki tarafta aslında birbirinin aynı ve sadece gücü paylaşamadıkları için farklı gibi görünüyorlar. İki tarafta yaşananlara çözüm üretmek yerine birbirleri ile kavga ediyor, herkes çareyi batıda görüyor ve bu yüzden batının baskısı altında yaşamaya ve çöküşe doğru gitmeye devam ediyordu.

Hüküm Gecesi romanının ana karakteri olan Ahmet Kerim de muhalif kanatta yer alan bir gazetecidir. Muhalif olarak çok katıdır ve görüşleri dışındaki her şeyi ret eden bir yapısı vardır. İttihat ve Teraki’yi en fazla eleştiren isimlerin başında gelmektedir.

Ahmet Kerim her akşam eve dönerken içinden piyano sesi gelen bir konağın önünde durur ve müziği dinler. Piyanoyu çok güzel olan Samiye Hanım çalmaktadır. Ahmet Kerim her seferinde konağa gidip bu güzel kadınla tanışmak ve piyano çalışına övgüler yağdırmak ister fakat bir türlü cesaretini toplayıp bunu başaramaz.

Zamanla Ahmet Kerim Samiye ile yolda da karşılaşmaya başlar. Birbirlerinin gözlerinin içine bakarlar fakat bir türlü birbirlerine olan duyguları dışa vuramazlar. Bakışlarından ikisinin de birbirine bir şeyler hissettikleri bellidir. Sonun da cesaretlerini toplarlar ve konuşurlar. Fakat büyük bir sorun vardır. Samiye’nin abisi İttihat ve Terakki Fırkası üyesidir. Bu yine de Ahmet Kerim’i engellemez ve aşklarını yaşamakta sakınca görmezler.

Kendilerini sürekli eleştiren Ahmet Kerim’in kardeşi Samiye’ye aşık olduğunu gören abi bunu bir fırsat olarak görür. Kardeşini Ahmet Kerim’i evine ve yatak odasına davet etmesi için baskı yapar. Amacı Ahmet Rasim ile kardeşini basmak ve Ahmet Kerim’ı ırz düşmanı gibi göstermektir, hatta bu fırsatı değerlendirip onu öldürmektir. Samiye abisinin baskısına dayanamaz ve Ahmet Kerim’i davet eder. Fakat plan başarılı olmaz ve Ahmet Kerim bu komplodan kurtulur.

Ahmet Kerim yaşananlar sonrası Samiye’yi asla affetmez. Samiye kendini affettirip gerçekleri anlatmak için çırpınır fakat Ahmet Kerim’in katı yanı burada da ortaya çıkmıştır. Bildiğini okur ve Semiye’yi dinlemez. Bir zamanlar içindeki aşk duygusu şimdi nefrete dönüşmüştür.

Samiye yaşananlar sonrası derin bir hüzün ile kaplanır. Bu hüzün onu ölüme götürür. Bunu duyan Ahmet Kerim büyük bir pişmanlık duyar. İçindeki nefret şimdi de pişmanlığa dönüşmüş ve içini kemirmeye başlamıştır.

Bu sırada Sadrazam Mahmut Şevket Paşa öldürülür ve Ahmet Kerim kendini suçlular içinde bulur. Ne olduğunu anlamadan bir zamanlar muhalefet ettiği kişiler ile aynı kaderi paylaşır. Bunun siyasi bir komplo olduğunun farkındadır fakat artık mücadele edecek gücü yoktur. Bu onun kendini tanıması için de fırsat olmuştur. Bir zamanlar bildiğini okumanın, başkalarını dinlememenin ne kadar yanlış olduğunu geç de olsa farkına varır. En büyük acısı ile Samiye’yi dinlememiş olmasıdır.

Hüküm Gecesi Yorumları

sıradan bir konusu var pek hoşuma gitmedi

04-12-2016 02:14

tarih kitabı gibi sıkıcı bir kitap ders kitabı mı okudum roman mı belli değil

15-01-2017 17:46

hüküm gecesi karakterleri hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz? bana karakterleri gerekiyor özeti değil

08-07-2019 18:05

özet kısa olsaymış iyiymiş daha kolay yazardık ama yine de güzel yazmışsınız elinize sağlık işimi gördü gibi bu arada gerçekten okumak isteyenlere kitap sıkıcı konusu çok yavaş ilerliyor ben ilk 100 sayfayı falan anca okuyabildim sonra dayanamadım ve bıraktım

22-08-2019 12:40

kitap çok uzun okumaya çalıştım ama beceremedim googleda hüküm gecesi özet diye arattım bu sayfa çıktı adam güzel yazmış boşuna okumaya gerek kalmadı

09-10-2019 14:38