Veronika Ölmek İstiyor

Veronika Ölmek İstiyor
Kitabın Yazarı:Paulo Coelho Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1998 Sayfa Sayısı:198 ISBN:9789750712814 Kitap Puanı:8.9 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:16,57 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Veronika Ölmek İstiyor - Paulo Coelho

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Veronika decide morrerÇeviren:Haldun Pamir

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Veronika Ölmek İstiyor Özet

Veronika Ölmek İstiyor, Paulo Coelho'nun diğer romanlarından farklı bir tarzda yazdığı romanıdır. Veronika adlı genç bir bayanın yaşam isteğini elde edişini anlatır.

Veronika genç, güzel, sağlıklı, ailesi tarafından sevilen ve gittiği yerlerde ilgi gören bir bayandır. Fakat gelgelelim hayatından memnun değildir ve bir gün bunu kendisine de itiraf etmek zorunda kalır. Çevresini saran kendisine hayran kalabalığın içinde bile kendisini yalnız hisseden Veronika, bir akşam Slovenya'nın Ljubljana kentindeki evinde intihar etmeye karar verir. Banyo yapar, dişlerini fırçalar, en güzel geceliğini giyer ve yatağına uzanır. Beş kutu uyku ilacını -belki kendine karar vermek için biraz zaman tanımak amacıyla- tek tek yutar. Ölümünü beklerken eline geçirdiği bir derginin ilk sayfasını okumaya başlar. Yazının ilk cümlesi "Slovenya nerededir?" dir. Veronika buna çok sinirlenmiştir. Bir kağıt ve bir kalem alarak intihar sebebinin dergideki yazının ilk cümlesi olduğunu not etmiştir. İntiharına ufak bir gizem katmak istemiştir belki de.

Uzun bir süre bilincinin kapanmasını bekler fakat ölüm bir türlü gelememiştir. Sonunda yavaş yavaş bilincini yitirmeye başlar. Ölüm kesinlikle böyle bir şey olmalıdır.

Veronika gözlerini açtığında kendini bir hastanede bulur. Kendisini yatağa bağlamışlardır. Ne olduğunu anlayamadan tekrar kendini kaybeder. Böylece uzun bir süre komada kalır. Uyandığında yine bir hastanededir, fakat bu kez Vilette Akıl Hastalıkları Hastanesi'ne kaldırılmıştır. Hastane başhekimi Dr. İgor Veronika'ya aldığı yüksek dozdaki uyku ilaçlarının kalbine büyük zarar verdiğini, en çok bir hafta içinde öleceğini söyler. Kötüsü, son bir haftasını hastanede deliler arasında geçirmek zorunda oluşudur.

Bir gece Veronika kendisiyle aynı yatakhanede kalan Zedka adında bir kadınla tanışır. Başta deli olduğunu düşünür, fakat sonra anlar ki Zedka ve buradaki diğer birçok insan kendini akıllı sayan diğer birçok insandan daha akıllıdır. Zedka Veronika'ya son haftasını burada değil, dışarıda dilediğince geçirmesini söyler. Dışarıya çıkabilmek için de Vilette' te kendilerine Kardeşlik Çemberi diyen bir grup insandan birisinden yardım istemesini önerir.

Ertesi gün, hastaların bahçede zorunlu hava almaları sırasında Zedka Veronika'ya Kardeşlik Çemberi'nin bir üyesi olan Mari'yi gösterir. Veronika düşünmeden kadının yanına gider ve onunla konuşmak ister. Fakat onlar Veronika ile dalga geçerler. Kız da oradan uzaklaşır.

Veronika'nın gururu kırılmıştır. Fakat sonra deli olduğu aklına gelir. Utanmak, aşağılanmak gibi şeyleri hissetmek zorunda değildir; o delidir ve sonucunu düşünmeden ne isterse yapabilmelidir. Hem ne de olsa bir haftadan az bir ömrü kalmıştır, kaybedecek hiçbir şeyi yoktur. Veronika bu düşünceyle bahçeye geri döner ve kendisiyle dalga geçip gülen yaşlı adama sağlam bir tokat savurur. Herkes donup kalmıştır.

Vilette' te yaşamının son günlerini Zedka ile beraber geçiren Veronika, yavaş yavaş yaşama isteği duymaya başlasa da kendini tutmaya çalışmaktadır. Bir gece ayın yeni ay evresinde gökyüzünde belirdiğini gören Veronika çok keyiflenir ve çocukluğunda çalmayı çok sevdiği piyanonun başına geçer. Gecenin bu saatinde piyano çalmak uygunsuzdur belki ama istediği şeyleri anında yapmak için çok az vakti vardır. Piyano çalarken Eduardo adında kronik şizofreni hastası bir gencin kendisini izlediğini farkeder. Genç adam oldukça yakışıklıdır, aynı zamanda kıza duyduğu derin ilgi ve sevgi gözlerinden okunmaktadır. Veronika yeniden yaşam isteğiyle dolduğunu hissetmektedir. O gece Eduardo'nun karşısında kendini kısıtlamadan zevkin doruklarına ulaşır. Eduardo ile aralarındaki her neyse çok kuvvetlidir. Birbirlerine çoktan aşık olmuşlardır.

Yaşamının son günü gelen Veronika, sabah uyandığında son gününü akıl hastanesinde geçirmek istememektedir ve dışarı çıkabilmek için Dr. İgor'dan izin ister lakin gerekli izni alamaz. Bunun üzerine Eduardo onu Vilette' ten kaçırır. Beraber kentin en pahalı restoranında yemek yerler, fakat delice davranışlarından dolayı para ödemeden oradan kovulurlar. Sonra da kentteki eski bir şatoya giden dik yokuşu tırmanmaya başlarlar. Yokuşu tırmanırken ise uykuları gelir ve beraber toprağın üzerinde uyuya kalırlar.

Sabah uyandıklarında Veronika'nın ölmemiş olduğu gerçeği ile karşılaşırlar, aslında zaten ölmeyecektir de. Dr. İgor yeni keşfettiği vitriol zehrinin etkilerini Veronika üzerinde denediğinden Veronika'ya yalan söylemiştir. Bu yalan, başta Veronika ve Eduardo'ya, Mari'ye ve Zedka'ya yaşamlarını geri vermiştir.

Paulo Coelho'nun muhteşem romanında, yazar okuyucuya yaşam için birer sebep veriyor Veronika ile. Kanımca, mutlaka okunması gereken bir eser.

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Veronika Ölmek İstiyor Yorumları

kitabin muthisligin yani sıra yazan miraç elif hanimin mükemmel anlatımı çok hoşuma gitti eline sağlık

06-05-2015 00:20

paulo coelhonun tüm kitapları harika zaten

12-05-2015 15:45

orjinalden uzaklaşmadan yazılmış güzel bir özet.emeginize sağlık.

29-10-2015 08:16

su gıbı yazılmıs su gıbı okudum. teşekkür ederim.

02-04-2016 22:23

veronika ölmek istiyor çok beğendiğim bir kitap oldu. hayatın güzelliklerinin de olduğunu, her şeye rağmen hayata tutunmanın size neler kazandıracağını vurguluyordu. veronika adlı genç kızımız intihar ediyor. gözlerini açtığında kendini akıl hastanesinde buluyor. doktor 1 hafta ömrünün olduğunu söylüyor. ve veronika bu bir haftada intiharını sorgulayarak tekrar hayata dönüyor. yazarın dilini de çok beğendim, simyacı kitabını da en yakın zamanda okumak isterim.

❣ Esma Nida ❣ • 03-02-2019 14:05

okurken kendi hayatınızdan izler bulacağınız bulmasanızda hayatınızdaki bir şeyleri sorgulamanızı sağlayacak kitap bitirdikten sonra kesinlikle kendinize pay çıkaracaksınız çok akıcı merak uyandırıcı okumalısınız

şevval • 09-04-2019 20:35

Hippi Casus Zahir Portobello Cadısı Veronika Ölmek İstiyor Aldatmak Simyacı en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Sofie'nin Dünyası Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Gün Olur Asra Bedel Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Tutunamayanlar Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli