Kapıları Açmak

Kapıları Açmak
Kitabın Yazarı:Mustafa Kutlu Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Dergah Yayınları Yayınlandığı Yıl:2007 Sayfa Sayısı:182 ISBN:9789759953355 Kitap Puanı:8.8 / 10 | Yorum: 11

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:11,56 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Kapıları Açmak - Mustafa Kutlu

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kapıları Açmak Özet

Kapıları Açmak kitabında Mustafa Kutlu, yitik bir yaşamın öyküsünü sunuyor. Yazarın usta kalemini konuşturduğu, yalın ve akıcı bir dille yazdığı kitap, elinizden bırakamayacağınız cinsten.

Zehra, uzak bir kıyı kasabasında yaşayan güzel bir kızdır. Fakat bahtı, kendisi kadar güzel değildir. Abisi Ahmet, annesi Melek Hanım ve babası Arif Bey ile yaşamakta, komşuları ve babasının en yakın arkadaşı Mahir Hoca'nın oğlu Cihan ile evlenme hayalleri kurmaktadır. Fakat Cihan çok çekingen olduğundan birbirlerini ne kadar sevseler de bir türlü evlenememektedirler.

Ağabeyisinin para tutkusu Zehra'nın kötü sonunu hazırlar. Kasabanın en zenginlerinden ve "İpsiz Kemal" denen biriyle paraya ihtiyacı olduğu için bir ortaklık kurmak ister. Kemal'e bunu söylediğinde çok hoş karşılanır. Çok şaşırmıştır. Fakat sonra nedeni ortaya çıkar: Kemal'in bir şartı vardır, eğer bu ortaklık olursa Zehra'yı kendisine verecektir. Ahmet başta itiraz etse de sonraları kabul eder. Kemal de Zehra'yı kaçırıp İstanbul'a götürür. Fakat ortaklık hiçbir zaman gerçekleşmez.

Zehra perişan bir haldedir, Kemal onu büyük bir evde Hanife diye bir kadınla baş başa bırakmıştır. Tek kelime etmeden pencerenin başında akşama kadar Kemal'i beklemekte, sonra da yine aynı hissizlikle Kemal'le beraber olmaktadır. Kendini çok yalnız hissetmektedir. Kemal başta birkaç günde bir gelmeye başlar, sonraları da ayağını hepten evden keser. Zehra bu arada ne yapacağını bilememektedir. Hanife ile az da olsa sohbet etmeye başlamıştır. Bu sırada üst kat komşusu Gül ile de tanışır. Gül bir pavyonda çalışmaktadır. Gül'ün koruyuculuğunu yapan Rasim'le Kemal'in ortak olduğunu öğrenir. Kemal'in başı belaya girdiğinden yurt dışına kaçmıştır. Gül ile Zehra zamanla can dostu olurlar. Fakat artık Kemal de olmadığından Zehra nasıl geçineceğini bilemez. Gül ile bir karar verirler. Zehra üst kata taşınacak, böylece iki ev masrafı bir eve inecektir. Zehra Gül'den oyuncak bebek yapmasını öğrenir. Fakat günler böyle geçmez, tekrar para sıkıntısı baş gösterir. Zehra'nın pavyonda bulaşıkçılık yapmasına karar verirler. Fakat garson olarak başladığı pavyonda zamanla bir "pavyon gülü" haline gelir. Fakat çeşitli numaralar çevirerek sürekli tam bir beraberlikten kaçınmaktadır.

Bir gece, Zehra buralardan kaçmaya karar verir. Kasabasına, baba ocağına geri dönecektir. Dedikodununu alıp yürüyeceğini biliyordur, fakat bunlara dayanacaktır.

Köyüne geri döndüğünde annesi ve babası onu sevinçle karşılasa da ağabeyisi onu kapı önünde evire çevire döver. Mahir Hoca da onu alıp evine götürür. Orada Cihan ile karşılaşırlar. Cihan hala evlenmemiştir. Zehra'nın caminin müştemilatında kalmasına karar verirler. Temizlenip, eşyalar getirilen müştemilat çiçek gibi olur. Zehra da orada yaşamaya başlar. Başlarda çok fazla dedikodu olur, Zehra'nın müştemilatta kalmasına itiraz ederler. Fakat bir gece kapısına dayanan serserileri silahla ayaklarından vurunca herkesin sesi kesilir. Hatta 'Zehra'ya helal olsun. Namuslu kızmış.' konuşmaları başlar bu kez de. Zehra bir geçim kaynağı olması açısında evinde bebek yapıp dükkanlara satmaya başlar. Eline iyi para geçmekte, gül gibi geçinmektedir. Ağabeyisi olmadığı zaman da babasıyla annesini ziyarete gitmektedir.

Fakat bir gün Kemal kasabaya geri döner ve çok daha iyi bir teklifle Ahmet'in karşısına çıkar. Geçen seferki paranın iki mislini verecek, karşılığında da Zehra'yı geri alıp nikahlı karısı yapacaktır. Ahmet yine başlarda itiraz etse de sonra kabul eder. Kemal bir gece kapıya dayanınca Zehra silahını çıkarıp onu kalbinden vurur. Zehra bu kez de ağabeyisi yüzünden mahpusa düşmüştür.

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Kapıları Açmak Yorumları

mustafa kutlunun kitaplarını hep ödev olarak okudum güzel yazıyor ama sıkıcı yazıyor ödev olmasa para verip okumam okur için değil de daha çok kendisini yazar olarak kanıtlamak için yazıyor desek daha doğru

30-07-2015 19:48

yazar biraz kolaya kaçmış kısa kısa cümleler kulağa hoş geliyor boş zamanda okumak için güzel

04-01-2016 06:05

okuduğumda pek birşey anlamadım burada özeti okuyunca bir daha okuma hissi uyandı editör 10 vermiş ben o değerde görmedim

06-01-2016 23:09

bende fazla beğenmedim diğer romanlar kadar güzel değil

08-03-2016 19:19

idare eder fazla güzel değil

01-03-2017 21:07

çok güzel bir kitap ben çok beğendim

ceylan • 18-06-2017 12:30

hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan biri anlamayanların da ileride anlayacağını umut ediyorum

18-09-2017 17:11

rezalet kitap

04-02-2018 21:09

bende beğenmedim

14-03-2018 16:53

çok betimle yapmış sıkıcı bir kitap

12-04-2018 16:17

oldukça güzel bir eser mustafa kutluyu okuyanlar zaten bilir onun tarzını yansıtan mükemmel bir hikayesi var

26-12-2019 22:49

Uzun Hikaye Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı Ya Tahammül Ya Sefer İyiler Ölmez Beyhude Ömrüm Mavi Kuş Yoksulluk İçimizde Kapıları Açmak Tirende Bir Keman Dem Bu Demdir en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Erotik Kitaplar Macera Kitapları Gizem Kitapları Yerli Romanlar Komik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Polisiye Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Tarihi Kitaplar Psikoloji Kitapları Çocuk Kitapları Şiir Kitapları Korku Kitapları Gerilim Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Biyografi Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Fantastik Kitaplar Kadın Erkek İlişkisi Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Deneme Kitapları Politik Kitaplar