Ya Tahammül Ya Sefer

Ya Tahammül Ya Sefer
Kitabın Yazarı:Mustafa Kutlu Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Dergah Yayınları Yayınlandığı Yıl:1997 Sayfa Sayısı:124 ISBN:9789759953157 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 24

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:8,40 TL Pandora:10,78 TL D&R:11,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ya Tahammül Ya Sefer - Mustafa Kutlu

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ya Tahammül Ya Sefer Özet

Mustafa Kutlu’nun Ya Tahammül Ya Sefer kitabının ana karakterlerinden bir tanesi olan Kerim, babasının ölümü üzerine Nazım Usta’nın yanında çırak olarak çalışmaya başlayan bir gençtir. Murat Bey ise, idealist bir üniversite öğrencisi olan ve kurduğu bir dernekte davasını yürütmeye çalışan biridir. Dernekte konferanslar düzenleyip dergiler çıkarır. Dernek oldukça yoğundur ve konferanslara katılım da yüksektir. Kerim, derneğin işlerine bakar ve canla başla hizmet eder.

Günün birinde her şey tersine gider ve dernek eski seyrini kaybeder. Gelen giden azalır. Konferanslara katılım yok denecek kadar azdır artık. Bu arada Nazım Usta da ölmüştür. Murat Bey, derneğin anahtarını Kerim’e vererek o da davadan çekilir. Kerim artık tek başınadır ve kendisini terk edilmiş hissederek epeyce zaman Murat Bey’in geri dönmesini bekler. Fakat isteğine kavuşamaz, Murat Bey bir daha dönmez.

Davasını bırakan yalnızca Murat Bey değildir. Bir zamanlar dava adamı olan, şimdilerin saygın profesörü bulunan Asım Bey de davasını bırakanlar arasındadır. Murat Bey Bey’in dergi çıkarmak için para bulamadığı zamanlar para toplamak için canla başla uğraşan bir genç olan Asım Bey bir nevi davasına ihanet etmiştir. Üstelik bunu bir zamanlar güzel ve zengin bir fabrikatörün kızı olan Fetanet Hanım ile evlenmek adına yapmıştır. Onunla mutlu olacağını düşünmüş ancak sıklıkla kavga edilen bir evliliği olmuştur. Fakat Asım Bey’in oğlu İlhan babasına benzemez ve babaanne ve dedesinden öğrendiği şekliyle ibadet eden, düşünen duyarlı bir genç olmuştur. Bu durum ise babası Asım Bey’in hiç de hoşuna gitmemektedir. Ramazan ayı içerisinde içkili bir düğünle Asım Bey’in kızı evlenirken, İlhan da annesinin ısrarı üzerine düğüne katılsa da yaşananlara dayanamayıp düğünü terk eder ve yurda yerleşir. Düğün sırasında Ramazan ayı olduğuna bakılmaksızın sarhoş olanlar vardır. Asım Bey oğlunu bulmakta zorlanmaz zira oğlu, babasının dava adamı olduğu zamanlarda kaldığı yurda yerleşmiştir. İlhan Murat Bey’den iş teklifi almış, onun yanında sorularına yanıt bulacağını düşünmüş ancak Murat Bey’in tavırlarını görünce hayal kırıklığına uğramıştır.

Bir diğer dava adamı olan isim ise Yunus Bey’dir. Yunus Bey şimdilerde bakanlık yapan, eski dava adamı olduğu yıllarda başörtülü olarak evlendiği eşinin başını açtıran biridir. Onun oğlu Veysel ile Asım Bey’in oğlu İlhan ile arkadaştır ve onunla ortak düşüncelere sahiptir.

Murat Bey’in ölümü üzerine Asım Bey, Yunus Bey ve Kerim cenaze namazına katılırlar. Yunus Bey ile Asım Bey ağlayarak eski günleri yâd ederler, eski günlerden bahsederler. Murat Bey’in onlar üzerinde çok emeği vardır. Pek çok gence sahip çıkmıştır. Murat Bey’in mezarı başında en çok ağlayan ise şimdilerde kunduracı ustası olan Kerim’dir. Zira Murat Bey, bir nevi Kerim’e de sahip çıkmıştır.

İlhan ile Veysel üniversiteden mezun olur. Veysel bir köye atanır. Orada evlenir ve bir çocuğu olur. İlhan ile aralarındaki bağı da koparmaz ve onu köyüne davet eder. İlhan köye gelip dostuyla çok güzel vakit geçirir. Gitme zamanı geldiğinde oradan ayrılmayı istememektedir. Veysel ona siyasete gireceğini anlatınca İlhan gülümser. Veysel İlhan’ın gülümsemesini görünce sevinir, çünkü onun olumsuz bir tepki vereceğinden endişe duymaktadır.

Veysel de babasından yolundan gidecek ve siyaset adamı olacaktır. Bu bir kısır döngü olarak nitelendirilir. Gençlik yıllarında idealist olan, dava adamı olan insanlar menfaatleri uğruna yeri gelince davasını bırakan, hatta davasını kullanan insanlara dönüşmektedir. Büyük insanların çıkmasının önündeki en büyük engel in de bu olduğu düşünülür.

Ya Tahammül Ya Sefer Yorumları

okurken düşündüren bir kitap çok beğendim

03-02-2017 17:52

kısa olması güzel çok basit bir kitap uzun olsa okunmaz

17-02-2017 20:08

yarışma kitaplarımdan biri...

07-04-2017 11:44

neye göre basit

11-04-2017 21:53

beğenemedim
garip ve tuhaf bir kitap

27-04-2017 14:08

ben bu kitabi okuyom okuyom. bisey anlamiyom icerigi ne bunun

15-05-2017 21:33

dava dava baska bisey yok

21-10-2017 21:50

70 ıncı sayfadan sonra agladım be

05-11-2017 18:55

gayet güzel ve akıcı

18-12-2017 19:10

benim çok işime yaradı yarışma kitabımın narasında bu kitapda vardı bunu yazandan allah razı olsun çok teşekkür ederim.

24-12-2017 11:23

kitap şahane okumak şahane tamam mı ?
ben kitaplarımı değil kitaplarım beni ortaya çıkarmış...

27-12-2017 00:03

çok guzellll

06-02-2018 19:47

düşündüren bir kitap ama güzel.

13-03-2018 19:26

çok sevdiimm

04-04-2018 20:34

kime göre neye göre farkı bir tarz

12-04-2018 18:47

bu kitaptan hiçbir şey anlaşılmıyor

18-04-2018 15:56

akıcıllıkk yok anlamk icin okuduğum sayfayi tekrar okuyorum 😒

23-04-2018 18:51

dava dava ama ne davası yahu?!

24-04-2018 22:34

ben okudum kitap çok güzel ama bir şey anlamadım keşke yarışmaya bu kitabı koymaslar mış bu arada bende yarışmaya katıldım

02-05-2018 19:36

sürekli yeni kişiyi anlatmaya başlıyor ama karakterleri anlamakta zorlanıyoruz

28-02-2019 20:28

kitab da olaydan çok duygu düşüncelerine yer verilmişn bunun içn kitabin özetini çikarmak zor

31-05-2019 09:50

Uzun Hikaye Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı Ya Tahammül Ya Sefer İyiler Ölmez Beyhude Ömrüm Mavi Kuş Yoksulluk İçimizde Kapıları Açmak Tirende Bir Keman Dem Bu Demdir en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Sofie'nin Dünyası Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Gün Olur Asra Bedel Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Tutunamayanlar Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Çocuk Kitapları Macera Kitapları Erotik Kitaplar Komik Kitaplar Polisiye Kitaplar Korku Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Gizem Kitapları Fantastik Kitaplar Psikoloji Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Tarihi Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Deneme Kitapları Politik Kitaplar Şiir Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Günlük Anı Kitapları Biyografi Kitapları Beslenme Diyet Kitapları