Vatan Yahut Silistre

Vatan Yahut Silistre
Kitabın Yazarı:Namık Kemal Kitap Türü:Tiyatro & Oyun Yayınevi:Remzi Kitabevi Yayınlandığı Yıl:1872 Sayfa Sayısı:88 ISBN:9789751403820 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 26

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Vatan Yahut Silistre - Namık Kemal

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Vatan Yahut Silistre Özet

Namık Kemal yazıları sebebiyle sürgün edilir. Sürgün Namık Kemal için Vatan sevgisini artırırken kalemini tiyatro tarihimizde önemli örneklerinden bir tanesini atmasını sağlar. Çocukluk yaşlarından itibaren şiire olan tutkusu defterlerinden taşan Namık Kemal binlerce insanın yüreğine ulaşan eserinde de şair kimliğiyle özgün bir esere imza atar. Vatan Yahut Silistre böyle doğar.

Sevgili için ‘’aşkından yanarak mum gibi erimek’’ ve ‘’sensiz geçen bir göz kırpması bir ömür gibi geçmek’’ anlamı taşıyan dil işçiliğiyle okurun ağzında müthiş bir tat bırakmaktadır. Zekiye ve İslam Bey karakterleriyle Silistre adlı bir kale savunması arka planında işlenen aşk kurgusu döneminin çok çok ötesinde sahnelenen ve toplum tarafından beğenisini kazanmış bir oyundur.

Namık Kemal muhalif kimliğiyle yazıları ve sürgünleriyle geçen yaşamında kahramanının ismi İslam Bey olmasına karşın aile ve sosyal değerlerimiz tarafından çizdiği portre nedeniyle sert eleştirilere maruz kalmıştır. Oysaki sahne tekniği, kurgu ve kompozisyon açısından başarılı ve toplumun beğenisi kazanmış bir eserdir, Vatan Yahut Silistre.

Kitaba getirilen eleştiriler arasında çocuk (Kalede çocuk ismiyle anlatılır.) yaşta bir kadının erkek kılığında askere alınması yerine mermi işlemesi ya da eleştirmenlerin deyimiyle daha hafif işlerde (arka planda) işlenmesi kültürümüz açısından uygunmuş gibi uygun olmayan eleştirilere maruz kalmış.

Bir diğer eleştiri de Zekiye’den İslam Bey’in helallik almak için mektuptan sonra pencereden girmesi sahnesinin evlilikten önce bırakın gönül işini tanışmanın dahi olumsuz olarak algılandığının böyle bir olayın toplumun ahlaki yapısını bozacağını uygunsuz eleştirilerle adeta cadı ilan edilmesine sebep olmuştur. Toplum tarafından görüştüğü için bile namus kavramı şaibeli kişilerin tiyatro vb. eserlerde işlenmesi uygun görülmemiştir. Bu da aile değerlerinin sosyal, dini yönlerle şekillendirilmesine yazarları mecbur kılmıştır.

Oysaki Namık Kemal yüzlerce sayfalık ahlak kitabı yerine toplumlara büyük ölçüde etkileyebilecek bir gücün tiyatro sayfaları arasında olduğuna inanmıştır. İçinde taşıdığı bu sevgi vatanı uğruna dini açıdan ve para açısından karşılık beklemeden ölüme yürüyen İslam Bey’in sayfalarından sahnelere taşımasını sağlamıştır.

İslam Bey Zekiye ile mektuplaşıp görüşmektedir. Silistre’nin zor durumda kalmasıyla Zekiye’den helallik alıp yola düşer. Giderken kendisi gibi düşünenleri arkasından çağırır. Ekmek yedikleri bu Vatan için sıra onlara geldiklerinde üstlerine düşenleri yapacaklarını korkmadan gideceğini söyler.

Zekiye erkek kılığına girip İslam Bey’in peşinden gölgesi gibi kaleye gider. Zekiye İslam Bey’in bu davranışının babası da bir dönem asker olarak gitmesinden dolayı kendinden haber alınamadığı için çekingen davranır. İslam Bey’in peşinden gitmekten kendini alıkoyamaz.

Kalede bir kişiye on kişi savaşılır. Komutanları bir mucizenin onları kurtarabileceğini söyler. Kaleden birkaç kişinin diğer kaleye gizlice saldırma planı olduğunu anlatır. İslam Bey, Zekiye ve bir asker daha saldırırlar. İslam Bey yaralanır. Diğer askerin anlatımıyla iki silah deposunu patlatırlar.

Hikaye de bir diğer kilit noktaysa komutandır. Komutan en yakın arkadaşının üst rütbeli komutanı karısına saldırdığı için infaz kararı verilir. Ve bu kararı uygulamaz. Rütbesi sökülüp ordudan atılır. Komutan kendi ismini unutur. Yeniden orduya girer. Yeniden kendine bir hayat çizer. Hikayenin sonuna doğru komutanın kim olduğu da okuyucunun aklına kazınır.

Silistre kazanılır. Ülkesi uğruna her ne kadar hoş konuşmasa da her vatandaşın ülkesine doğrultulmuş bir silah karşısında canını korkmadan vereceği anlatılmış. Namık Kemal’in şairane üslubu ve iki türkü de ölümsüzleştirilmiştir.

Yakın tarihimizde yazdıkları için tutuklananların ve yargılananların sayısı ciddi bir düzeydeyken Namık Kemal’in toplumu adeta bir okul gibi eğitebileceğini düşündüğü tiyatroya, ölümsüz bir eseri kendisinin pek çok kez yargılanması hatta bir toplum düşmanı olarak yansıtılmasına rağmen o yıllarda vermesi büyük bir cesaret ve başarı örneğidir.

Vatan Yahut Silistre Konusu

Namık Kemal’in 1872’de kaleme aldığı tiyatro eseri olan Vatan Yahut Silistre, ilk kez sahnelenmesinden sonra büyük ses getirmiş ve Namık Kemal’in sürgün hayatının da başlamasına neden olmuştur.

Daha sonra birçok kez tiyatroda sahnelenen, kitaplara konu olan, sinema filmleri çekilen ünlü yapıt vatan ve yurt sevgisinin yanında Türk edebiyat tarihinin en romantik eserlerinden bir tanesi olarak da kabul edilmektedir.

Namık Kemal, Vatan Yahut Silistre eserini ilk olarak Vatan ismi ile kaleme almış fakat uygulanan sansür nedeni ile daha sonra Silistre ismi ile sahnelenmiştir. Yasakların kalkması ile birlikte Vatan yahut Silistre adı ile anılmaya başlamıştır.

Namık Kemal, bu eserinde Türk-Rus savaşından etkilenmiş ve bunu Silistre savaşına uyarlamıştır. Silistre adı da oradan gelmektedir.

Vatan Yahut Silistre kitabının konusu genel olarak 1853 yılında yaşanan Osmanlı ile Rusya arasındaki Kırım savaşında geçmektedir. İslam Bey yârini geride bırakıp gönüllü olarak askere katılmış ve Silistre’ye gönderilmiştir. Zekiye hanım, İslam Bey’e olan aşkı nedeni ile sevdiğini yalnız bırakmak istemez ve erkek kılığına girerek askere yazılır. Gönüllü olarak da Silistre’ye gönderilmesini ister ve sevdiğinin peşinden erkek kılığında Silistre’nin yolunu tutar. Zekiye Hanım artık Adem ismini almıştır ve bir an olsun İslam Bey’in yanından ayrılmaz.

Vatan Yahut Silistre eseri herkese vatan ve millet kavramlarını öğretmiş ve milliyetçilik duygularını arttırmıştır. Bunun yanında hikayede yer alan aşk hikayesi ile de herkesi derinden etkilemiş, insanların aşk uğruna neler yapabileceğini gözler önüne sermiştir.

Vatan Yahut Silistre Soruları ve Cevapları

Vatan Yahut Silistre kimin eseri?

Namık Kemal

Vatan Yahut Silistre türü nedir?

Tiyatro & Oyun, Tarihi, Romantik Aşk

Vatan Yahut Silistre kaç sayfa?

88

Vatan Yahut Silistre Yorumları

tam bir klask mükemmel bir hikayesi var mutlaka okunması gereken bir kitap

21-08-2015 19:44

kusursuz bir eser hayran kaldım

26-08-2015 21:07

okuduğum en güzel aşk hikayesiydi fedakarlık aşkın temeli bence

28-08-2015 11:53

okuduktan sonra uzun süre etkisinden kurtulamadığım bir kitap oldu bu kadar kısa kitaba bu kadar fazla duygu sığdırabilmek gerçekten kusursuz

05-10-2015 12:12

bence kötü bir hikaye çünkü ben hiç bir halt anlamadım hem de ben zaten aşkı sevmem.

14-11-2015 20:21

vatan yahut silistre konusu hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz? olay örgüsü, karakterleri, ana fikri vs lazım

25-12-2015 17:00

kitabın konusu gerçekten mükemmel en kısa zamanda film çeksinler kusursuz bir eser

07-02-2016 13:01

kusursuz bir eser dersek abartmış oluruz çünkü ilk tiyatro eserlerindendir ve biraz acemicedir.ilk sahnelenen tiyatro oyunudur.namık kemalin romeo ve jüliet eserinden etkilendiği sahne zekiyenin balkonda durup islam beyin vatan hakkında konuştuğu sahneler nerdeyse aynıdır.

demet • 07-02-2016 23:02

acemiliği yana o tarihin kültürüne uygun değil küsür bu

18-02-2016 19:33

tek kelimeyle mükemmel

doğa uğur • 27-02-2016 16:07

vatan aşkının beşeri aşktan daha da üstün olduğunu anlatan, dönemine göre gayet başarılı ve ilk piyeslerden olmasına rağmen, şair evlenmesi gibi iptidai bir eseri silip süpürecek güçte bir kitaptır. tabi ki teknik olarak tanzimat döneminin emekleme görüntülerini bulmak mümkün ama genel olarak o dönemde yazılan birçok eserden daha üstün. böyle olmasa zaten namık kemal bu eser yüzünden sürgün edilmezdi.kesinlikle okunması gereken bir kitap. bu kitabı okumaya başlasanız sanki ''kıyamet mi kopar'' ;)

25-07-2016 08:38

çok güzel bir kitaptı vatan yahut silistre özet ödevi için okudum ve çok beğendim çok güzel bir hikayesi var arkadaşlarıma da tavsiye edeceğim

22-11-2016 21:02

ben okulda tiyatrosunu izledim çok etkilendim araştırken bu siteyi buldum kitabı çok merak ettim alıp okumak istiyorum

30-01-2019 23:45

bir kadın var sevdiğini bırakmak istemiyor ve asker kılığına girerek onunla birlikte savaşıyor en sonunda yaşasin vatan diyerek bitiyor

05-02-2019 21:43

internette gördüğüm en güzel vatan yahut silistre özeti olmuş yazanın eline sağlık

04-08-2019 12:01

tiyatro tarzı eserler okumayı çok seven biri olmadığım için kitabı biraz önyargılı şekilde okumaya başladım. ancak hikaye öylesine bir bütünlüğe sahipti ve etkileyiciligi kitap boyunca korunuyordu. bir yanda çaresizlik, bir yanda türklere mahsus cesaret..ve öte yanda çok güçlü bir aşk.. islam bey ile zekiye arasındaki o saf aşkın, kazanılan bir zafer sonrası düğünle taclandirilmasi ise tam bir keyifli sona ulaştırıyor kitabı. namık kemal gibi bir yazarın tasvirleriyle de kendinizi anın içinde hissediyorsunuz..

okuyanyazar • 18-08-2019 00:01

bir aşk aslında bu kadar güzel anlatılabilirdi vatan yahut silistre konusu o açıdan bana göre kusursuz bir kitap hem dramatik hem eğlenceli hem vatansever hem kadının duygularını ve aşk için neler yapabileceğini mükemmel ele almış mutlaka okuyun

14-01-2020 22:18

vatan yahut silistre edebiyatımızın batı tarzı olarak sahnelenen ilk tiyatrosudur ve bu özelliğiyle önemli bir yer tutar. kitapta islam bey’in savaşa giderken sevgilisi zekiye ile vedalaşması anlatılıyor. burada zekiye ayrılmak istemediğini söylüyor ama islam bey vatan sevgisinin her şeyden üstün olduğunu söyleyerek ayrılıyor. zekiye de buna dayanamayıp kılık değiştiriyor, erkek kılığında savaşa katılıyor. konu bunun üzerine şekilleniyor.

e.z.a • 26-02-2021 02:44

kitabın isim hikayesi nedir bulamadım neden bu isim aldığına dair bir hikaye vardı

04-05-2022 13:02

hem uzun hem de kısa özet eklemişsiniz harika olmuş tebrik ederim

03-09-2022 17:47

bu kitabı lisede okuduğumda çok etkilenmiştim sonra amerikaya gittim oradada benzer bir hikaye vardı, mekskalı arkadaşım da benzer hikayenin onlarda olduğunu da söyledi rus ve alman edebiyatında da benzer hikayeler var çok ilginç geldi bana hangisi gerçek birbirlerinden mi etkilenmişler yoksa farklı ülkelerde aynı düşünce mi oluşmuş

23-11-2022 22:26

vatan yahut silistre isminin hikayesi varmış onuda paylaşın lütfen

26-02-2023 22:41

yazdığınız özet kısa olsa daha iyi olur öğretmenin belirttiği kelime limitinden fazla

26-05-2023 20:41

kitabın baş kahramanları kimler

30-08-2023 19:15

bana kitabın dil ve anlatım özellikleri lazım

01-12-2023 21:23

türk klasiği mutlaka okunması gerek ama okumuyorlar

05-03-2024 18:37

Zavallı Çocuk Gülnihal Cezmi Vatan Yahut Silistre İntibah en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar