Vatan Yahut Silistre

Vatan Yahut Silistre
Kitabın Yazarı:Namık Kemal Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Remzi Kitabevi Yayınlandığı Yıl:1872 Sayfa Sayısı:88 ISBN:9789751403820 Kitap Puanı:8.9 / 10 | Yorum: 14

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:6,94 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Vatan Yahut Silistre - Namık Kemal

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Vatan Yahut Silistre Özeti

Namık Kemal yazıları sebebiyle sürgün edilir. Sürgün Namık Kemal için Vatan sevgisini artırırken kalemini tiyatro tarihimizde önemli örneklerinden bir tanesini atmasını sağlar. Çocukluk yaşlarından itibaren şiire olan tutkusu defterlerinden taşan Namık Kemal binlerce insanın yüreğine ulaşan eserinde de şair kimliğiyle özgün bir esere imza atar. Vatan Yahut Silistre böyle doğar.

Sevgili için ‘’aşkından yanarak mum gibi erimek’’ ve ‘’sensiz geçen bir göz kırpması bir ömür gibi geçmek’’ anlamı taşıyan dil işçiliğiyle okurun ağzında müthiş bir tat bırakmaktadır. Zekiye ve İslam Bey karakterleriyle Silistre adlı bir kale savunması arka planında işlenen aşk kurgusu döneminin çok çok ötesinde sahnelenen ve toplum tarafından beğenisini kazanmış bir oyundur.

Namık Kemal muhalif kimliğiyle yazıları ve sürgünleriyle geçen yaşamında kahramanının ismi İslam Bey olmasına karşın aile ve sosyal değerlerimiz tarafından çizdiği portre nedeniyle sert eleştirilere maruz kalmıştır. Oysaki sahne tekniği, kurgu ve kompozisyon açısından başarılı ve toplumun beğenisi kazanmış bir eserdir, Vatan Yahut Silistre.

Kitaba getirilen eleştiriler arasında çocuk (Kalede çocuk ismiyle anlatılır.) yaşta bir kadının erkek kılığında askere alınması yerine mermi işlemesi ya da eleştirmenlerin deyimiyle daha hafif işlerde (arka planda) işlenmesi kültürümüz açısından uygunmuş gibi uygun olmayan eleştirilere maruz kalmış.

Bir diğer eleştiri de Zekiye’den İslam Bey’in helallik almak için mektuptan sonra pencereden girmesi sahnesinin evlilikten önce bırakın gönül işini tanışmanın dahi olumsuz olarak algılandığının böyle bir olayın toplumun ahlaki yapısını bozacağını uygunsuz eleştirilerle adeta cadı ilan edilmesine sebep olmuştur. Toplum tarafından görüştüğü için bile namus kavramı şaibeli kişilerin tiyatro vb. eserlerde işlenmesi uygun görülmemiştir. Bu da aile değerlerinin sosyal, dini yönlerle şekillendirilmesine yazarları mecbur kılmıştır.

Oysaki Namık Kemal yüzlerce sayfalık ahlak kitabı yerine toplumlara büyük ölçüde etkileyebilecek bir gücün tiyatro sayfaları arasında olduğuna inanmıştır. İçinde taşıdığı bu sevgi vatanı uğruna dini açıdan ve para açısından karşılık beklemeden ölüme yürüyen İslam Bey’in sayfalarından sahnelere taşımasını sağlamıştır.

İslam Bey Zekiye ile mektuplaşıp görüşmektedir. Silistre’nin zor durumda kalmasıyla Zekiye’den helallik alıp yola düşer. Giderken kendisi gibi düşünenleri arkasından çağırır. Ekmek yedikleri bu Vatan için sıra onlara geldiklerinde üstlerine düşenleri yapacaklarını korkmadan gideceğini söyler.

Zekiye erkek kılığına girip İslam Bey’in peşinden gölgesi gibi kaleye gider. Zekiye İslam Bey’in bu davranışının babası da bir dönem asker olarak gitmesinden dolayı kendinden haber alınamadığı için çekingen davranır. İslam Bey’in peşinden gitmekten kendini alıkoyamaz.

Kalede bir kişiye on kişi savaşılır. Komutanları bir mucizenin onları kurtarabileceğini söyler. Kaleden birkaç kişinin diğer kaleye gizlice saldırma planı olduğunu anlatır. İslam Bey, Zekiye ve bir asker daha saldırırlar. İslam Bey yaralanır. Diğer askerin anlatımıyla iki silah deposunu patlatırlar.

Hikaye de bir diğer kilit noktaysa komutandır. Komutan en yakın arkadaşının üst rütbeli komutanı karısına saldırdığı için infaz kararı verilir. Ve bu kararı uygulamaz. Rütbesi sökülüp ordudan atılır. Komutan kendi ismini unutur. Yeniden orduya girer. Yeniden kendine bir hayat çizer. Hikayenin sonuna doğru komutanın kim olduğu da okuyucunun aklına kazınır.

Silistre kazanılır. Ülkesi uğruna her ne kadar hoş konuşmasa da her vatandaşın ülkesine doğrultulmuş bir silah karşısında canını korkmadan vereceği anlatılmış. Namık Kemal’in şairane üslubu ve iki türkü de ölümsüzleştirilmiştir.

Yakın tarihimizde yazdıkları için tutuklananların ve yargılananların sayısı ciddi bir düzeydeyken Namık Kemal’in toplumu adeta bir okul gibi eğitebileceğini düşündüğü tiyatroya, ölümsüz bir eseri kendisinin pek çok kez yargılanması hatta bir toplum düşmanı olarak yansıtılmasına rağmen o yıllarda vermesi büyük bir cesaret ve başarı örneğidir.

Yazan: Şeyhzade Bilgin

Vatan Yahut Silistre Konusu

Namık Kemal’in 1872’de kaleme aldığı tiyatro eseri olan Vatan Yahut Silistre, ilk kez sahnelenmesinden sonra büyük ses getirmiş ve Namık Kemal’in sürgün hayatının da başlamasına neden olmuştur.

Daha sonra birçok kez tiyatroda sahnelenen, kitaplara konu olan, sinema filmleri çekilen ünlü yapıt vatan ve yurt sevgisinin yanında Türk edebiyat tarihinin en romantik eserlerinden bir tanesi olarak da kabul edilmektedir.

Namık Kemal, Vatan Yahut Silistre eserini ilk olarak Vatan ismi ile kaleme almış fakat uygulanan sansür nedeni ile daha sonra Silistre ismi ile sahnelenmiştir. Yasakların kalkması ile birlikte Vatan yahut Silistre adı ile anılmaya başlamıştır.

Namık Kemal, bu eserinde Türk-Rus savaşından etkilenmiş ve bunu Silistre savaşına uyarlamıştır. Silistre adı da oradan gelmektedir.

Vatan Yahut Silistre kitabının konusu genel olarak 1853 yılında yaşanan Osmanlı ile Rusya arasındaki Kırım savaşında geçmektedir. İslam Bey yârini geride bırakıp gönüllü olarak askere katılmış ve Silistre’ye gönderilmiştir. Zekiye hanım, İslam Bey’e olan aşkı nedeni ile sevdiğini yalnız bırakmak istemez ve erkek kılığına girerek askere yazılır. Gönüllü olarak da Silistre’ye gönderilmesini ister ve sevdiğinin peşinden erkek kılığında Silistre’nin yolunu tutar. Zekiye Hanım artık Adem ismini almıştır ve bir an olsun İslam Bey’in yanından ayrılmaz.

Vatan Yahut Silistre eseri herkese vatan ve millet kavramlarını öğretmiş ve milliyetçilik duygularını arttırmıştır. Bunun yanında hikayede yer alan aşk hikayesi ile de herkesi derinden etkilemiş, insanların aşk uğruna neler yapabileceğini gözler önüne sermiştir.

Vatan Yahut Silistre Yorumları

tam bir klask mükemmel bir hikayesi var mutlaka okunması gereken bir kitap

21-08-2015 19:44

kusursuz bir eser hayran kaldım

26-08-2015 21:07

okuduğum en güzel aşk hikayesiydi fedakarlık aşkın temeli bence

28-08-2015 11:53

okuduktan sonra uzun süre etkisinden kurtulamadığım bir kitap oldu bu kadar kısa kitaba bu kadar fazla duygu sığdırabilmek gerçekten kusursuz

05-10-2015 12:12

bence kötü bir hikaye çünkü ben hiç bir halt anlamadım hem de ben zaten aşkı sevmem.

14-11-2015 20:21

vatan yahut silistre konusu hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz? olay örgüsü, karakterleri, ana fikri vs lazım

25-12-2015 17:00

kitabın konusu gerçekten mükemmel en kısa zamanda film çeksinler kusursuz bir eser

07-02-2016 13:01

kusursuz bir eser dersek abartmış oluruz çünkü ilk tiyatro eserlerindendir ve biraz acemicedir.ilk sahnelenen tiyatro oyunudur.namık kemalin romeo ve jüliet eserinden etkilendiği sahne zekiyenin balkonda durup islam beyin vatan hakkında konuştuğu sahneler nerdeyse aynıdır.

demet • 07-02-2016 23:02

acemiliği yana o tarihin kültürüne uygun değil küsür bu

18-02-2016 19:33

tek kelimeyle mükemmel

doğa uğur • 27-02-2016 16:07

vatan aşkının beşeri aşktan daha da üstün olduğunu anlatan, dönemine göre gayet başarılı ve ilk piyeslerden olmasına rağmen, şair evlenmesi gibi iptidai bir eseri silip süpürecek güçte bir kitaptır. tabi ki teknik olarak tanzimat döneminin emekleme görüntülerini bulmak mümkün ama genel olarak o dönemde yazılan birçok eserden daha üstün. böyle olmasa zaten namık kemal bu eser yüzünden sürgün edilmezdi.kesinlikle okunması gereken bir kitap. bu kitabı okumaya başlasanız sanki ''kıyamet mi kopar'' ;)

25-07-2016 08:38

çok güzel bir kitaptı vatan yahut silistre özet ödevi için okudum ve çok beğendim çok güzel bir hikayesi var arkadaşlarıma da tavsiye edeceğim

22-11-2016 21:02

ben okulda tiyatrosunu izledim çok etkilendim araştırken bu siteyi buldum kitabı çok merak ettim alıp okumak istiyorum

30-01-2019 23:45

bir kadın var sevdiğini bırakmak istemiyor ve asker kılığına girerek onunla birlikte savaşıyor en sonunda yaşasin vatan diyerek bitiyor

05-02-2019 21:43

Gülnihal Cezmi Vatan Yahut Silistre İntibah en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Bir Ömür Nasıl Yaşanır Abartma Tozu Camdaki Kız Peki Ya Şimdi Kalp İtiraf Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu Fırtınada Yanacaksın Son Sızı Üç Kız Kardeş Mustafa Kemal Deniz Duası 1984 Paris’ten Çiçeklerle Hayvan Çiftliği Leyla İle Mecnun Kırlangıç Çığlığı 4N1K 2 Başlangıç Fesleğen Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Korku Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak Aeden Olağanüstü Bir Gece Senden Sonra Ben Ölüme Fısıldayan Adam Yabancı Şahmeran Vazgeçtim Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç Kötü Çocuk İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Bana İkimizi Anlat Fi Beyaz Gemi Yaban Tutunamayanlar İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Bukre Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Aynı Yıldızın Altında Şeker Portakalı Grinin Elli Tonu Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Erotik Kitaplar Macera Kitapları Yerli Romanlar Komik Kitaplar Gizem Kitapları Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Polisiye Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Psikoloji Kitapları Çocuk Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Korku Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Politik Kitaplar Gerilim Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları