Aspidistra Solmasın

Zambak Solmasın Aspidistra Solmasın
Kitabın Yazarı:George Orwell Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Puslu Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1936 Sayfa Sayısı:172 ISBN:9786057869791 Kitap Puanı:7.3 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:96,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Aspidistra Solmasın - George Orwell

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Keep the Aspidistra FlyingÇeviren:Metin Doğan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Aspidistra Solmasın Özet

Gordon Comstock, Comstock ailesinin tek erkek çocuğuydu. Ablası Julia ve kendisinden başka çocuk olmasına dedesi izin vermemişti. Dedesine baş kaldırarak evlenebilen sadece Gordon'un babası vardı. O evlilikten de Julia ve Gordon doğmuştu. Tüm aile Gordon'un çok iyi bir geleceği olacağına, onun çok zeki biri olduğuna inanıyordu. Ancak Gordon ders çalışmak istemiyordu. Tüm aile tüm parasını Gordon'u okutmak için harcıyordu. Hatta Julia bu yüzden okula bile gidememiş, Gordon daha iyi bir okulda okusun diye o okumaktan vaz geçmiş, bir işe girmişti. Annesi de hasta olmasına rağmen çalışarak Gordon'u iyi bir okulda okutmaya çalışıyordu.

Gordon bir gün eve geldiğinde annesinin hastalığının çok artmış olduğunu gördü. Ve okulu bırakarak amcasının onun için bulduğu muhasebecilik işine girdi. Uzunca bir süre orada çalıştı Gordon. Ancak annesi öldükten sonra çıktı işten. Amcası, halası ve Julia'nın üstünden geçinmeye başladı. Şair olmak istiyordu. Hatta bir de şiir kitabı çıkardı. Ancak satışı olmadı. Dergilere şiir yollasa da çoğu kabul edilmiyordu. Sonra bir kitapçı da düşük bir ücretle çalışmaya başladı. Bir de sevgilisi oldu Rosemary. Ondan mektup geldikçe yaşama sebebi artıyordu sanki. Akşam eve gelmeyi mektuplar için bekliyor gibiydi. Ancak Rosemary bazı günler mektup yazmıyordu.

Rosemary ile New Albion denen yerde tanışmışlardı. Gordon bu işe de ablasının aracılığı ile girmiş, şair olduğu anlaşılınca mertebesi yükseltilmişti. Ancak Gordon mertebesi yükseltilince maaşı da arttığı ve kendisi de paraya savaş açtığı için çıktı işten. Her şeyin paraya bağlı olduğunu düşünen Gordon, paradan nefret ediyordu. Rosemary'nin kendisini sevmesini bile paraya bağlıyordu. Eğer parası olsaydı daha çok mektup gönderirdi diye düşünüyordu. Bir gün yüksek bir dergi kendisinin bir şiirini basmak istedi bunun içinde yüksek bir ücret ödemesi yaptı. Gordon hemen arkadaşlarına ve Rosemary'ye bir yemek ısmarladı. Gece boyunca içerek kafayı dağıttı. Parayı bir gece de bitirdi. Rosemary'yi aldattı ve sonunda karakola düştü.

Karakol'a düşüş Gordon'un sonu olacaktı. İşten ve kaldığı pansiyondan atılmış, arkadaşının evinde kalıyordu. Birinden karşılıksız bir şey görmek onurunu paramparça ediyor, Gordon'u mahvediyordu. Sonra çok düşük bir ücretle bir kitapçı da çalışmaya başladı. Bu kitapçı çok kuytu köşede bir yerdeydi. Orada çalışırken Julia, Rosemary ve diğer tüm arkadaşları ile bağını koparmıştı. Rosemary ve Julia onun New Albion 'a dönmesi için ısrar ediyordu ancak Gordon yüksek maaş istemiyordu. Sonra beklenmeyen bir olay oldu. Rosemary hamile kaldı. Gordon bu çocuğu istediğine karar verdi. Bu çocuk için artık düzgün bir hayatı olmalıydı. Hemen New Albion'a geri döndü. Kendine bakmaya başladı. Rosemary ile evlendi. Paraya karşı açtığı savaş aşka yenik düşmüştü.

Değerlendirme:

Para olmadan hiçbir şey yapamayacağını düşünen Gordon 'un aşka yenik düşüp normal hayata dönmesi ile ilerliyor kitap. George Orwell'ın şimdiye kadar 1984, hayvan çiftliği, Wigan iskelesi yolu kitaplarını okudum. Okuduğum son kitabında 1984'ün hikaye tadını aldım. Çoğu kitabında sistemi eleştiren Orwell, bu eserinde de her şeyin paraya bağlı oluşunu, para olmadan mutlu olunamayıp düzgün bir hayat yaşanmayacağını anlatmaya çalışıyor. Okurken acaba para olmasaydı napardık? Diye düşündürüyor insanı. Acaba nasıl bir hayat olurdu? O zaman eşitlik olur muydu? Herkes mutlu mu olurdu? Yoksa yine üzülecek bir şey bulur muyduk? Tek sorunumuz, üzüldüğümüz tek şey para mı peki? Paranın, düşüncelerin, her şeyin üstünde olan duygular var. Aşk var. Gordon'un tüm prensiplerini yerle bir edip her şeyi yeniden yaratan bir duygu olan aşk. Bazen her şeye yeni baştan başlatsa da çoğu zaman yıkım da olabilen bir duygu. Tehlikeli.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Aspidistra Solmasın Soruları ve Cevapları

Aspidistra Solmasın kimin eseri?

George Orwell

Aspidistra Solmasın türü nedir?

Yabancı Romanlar

Aspidistra Solmasın kaç sayfa?

172

Aspidistra Solmasın Yorumları

zambak solmasın ile bu roman aynı mı acaba öğretmen zambak solmasın kitabını istedi arattığımda nedense bu kitap çıkıyor

31-03-2022 12:47

iki roman da aynı

31-03-2022 13:54

çok iyi bir özet olmuş 10 numara

02-01-2023 18:54