Kassandra Damgası

Kassandra Damgası
Kitabın Yazarı:Cengiz Aytmatov Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Nora Yayınlandığı Yıl:1995 Sayfa Sayısı:288 ISBN:9789752473171 Kitap Puanı:6.1 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:21,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Kassandra Damgası - Cengiz Aytmatov

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kassandra Damgası Özet

Fütürolog Robert Borg yaptığı bir seyahatten eve dönüş yolunda Atlas Okyanusu’ nun üzerinden geçerken bir an için pencereden dışarıya bakar. Gördüğü manzara onu hayretler içinde bırakır. Denizin tam ortasında suyun içine dalıp çıkan yunuslar sürü halinde hareket etmektedir. Yunuslara olan düşkünlüğü ile bilinen Robert hayvanların dalışlarını izlerken diğer yandan da aklında yunuslar ile ilgili yapılan tespit vardır. Bilimin aydınlattığı doğrultuda, gruplar halinde seyahat eden yunuslar bir zaman sonra kendilerini karaya vurarak intihar ederler. İşte yunus balıklarının intiharı ile eş zamanlı olarak dünya üzerinde kitleleri etkileyecek olaylar meydana gelir. Kimi bilim insanına göre yunusların intiharı, onların dünyadaki olumsuz olaylara verdikleri iç güdüsel tepkilerdir. Robert tüm bunları bir süre düşündükten sonra gördüklerini anlatmak için eve kadar bekleyemeyeceğini düşünerek eşini arar. Ona yunusları tıpkı rüyalarında gördüğü gibi gördüğünü anlatır fakat aynı heyecanı karısının hissetmediğini fark eder. Ne olduğunu sorduğunda ise aldığı cevap karşısında şok geçirir ve olayların içine nasıl girdiğini anlamadan kendini sorunların merkezinde bulur.

Uzayın derinliklerinden Roma’ da ki Papa’ ya uzunca bir mektup gelmiştir. Bu mektubu yazan kişi kendisini uzay rahibi diye tanıtan Filofey’ dir. Filofey; Rx uzay istasyonunda son üç yıldır yalnız başına yaşayan, geldiği ekiple birlikte dünyaya dönmeyi reddeden, kendini buluşları ile birlikte sonsuz boşlukta hapseden Rus bir bilim adamıdır. Dünyadaki adı; Andrey Kriltsov ‘ dur.

Filofey’ i dünyada bu kadar ilgi çekici yapan son üç yıldır uzayda yaşaması değildir. Bu yıllar içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alacak buluşudur. Adına ‘Kassandra Damgası’ dediği buluşu tüm insanlığı ama en çokta kadınları ilgilendirmektedir.

Kassandra Damgası bebeklerin henüz embriyo döneminde yani ana rahminde dünyada olup bitenleri hissedebilme yeteneğini ortaya koymaktadır. Kısacası kendi hayatları ile ilgili öngörülere sahiptirler. Kimileri yaşayacağı hayatı kabullenirken, kimi embriyolar bu hayata tepki gösterir ve dünyaya gelmek istemez. İnsanlığın uzunca bir zamandır görmediği bu işaretleri Filofey bulduğunu söyler. Eğer embriyolar hayata gelmek istemiyorlarsa annelerinin alnında küçük benekler oluşturuyorlar. İşte buna Kassandra Damgası deniliyor. Filofey’ in buluşu ise uzay istasyonundan gönderdiği keşif ışınları etkisi ile bir sivilce olarak kabul edilen bu benekleri annelerin alınlarında belli edecek hale getirmesidir. Yaptığı bu keşif ile Papa’ ya bir mektup yazarak kendisinden bunu tüm insanlığa duyurmasını ister. Alınlarında Kassandra damgası olan kadınların bu çocukları dünyaya getirmekle onlara kötülük yaptığını, bu embriyoların hayata gelmek istemediklerini, geldikleri takdirde hayatın içinde kötü birer insan olarak yol alıp gideceklerini insanlığa bilimin ışığında anlatmasını söyler. Papa bu mektubu bir gazeteye vererek tüm kamuoyuna duyurur.

Bork’ ün en yakın arkadaşı Ordok başkanlık seçimlerine adaylığını koymuştur. Bork’ ün eve döndüğünün haberini alınca kendisini acil olarak seçim kampanyası ile ilgili arar. Duyulduğu andan beri herkesi ayaklanmaya çıkaran Kassandra Damgası hakkında ne düşündüğünü öğrenmek için saatlerce telefon görüşmesi yaparlar. Ertesi gün halkla buluşacak olan Ordok bu damga konusunda insanlara ne diyeceğini danışır. Bork bu durumun bilimin ışığında gayet mantıklı olduğunu ve Filofey’ in buluşlarını destekleyecek belgeler olabileceğini hatta kendisininde bu duruma bir fütürolog olarak katıldığını söyler. Ordok’ a insanları Filofey’ in buluşlarını terslemek yerine kabullenmelerini önermesini tembihleyerek telefonu kapatırlar.

Ertesi gün Ordok’ a toplantıda, canlı yayın sırasında bir vatandaş embriyolar hakkında ne düşündüğünü sorar. Ordok bir gece önceki telefon görüşmesine bağlı kalarak cümlesine giriş yapar ancak onun bunu desteklediğini öğrenen salondaki halk isyan çıkartır. Başkanlık endişesi taşıyan Ordok anında taraf değiştirir, bir de üzerindeki okları bir başkasına yönlendirir. Ünlü fütürolog Robert Bork’ ün de Filofey delisinin dediklerine katıldığını söyler. Arkadaşını koltuk sevdası uğruna çıldırmış halkın içine atar. Kendisi halkın desteği ile başkanlık yolunda emin adımlarla ilerler.

Dünyaca ün yapmış olan Bork olanları sessizlikle izler. Damga hadisesi dalga dalga tüm dünyaya yayılır. Herkes sokaklarda protestolarda bulunur. Robert Bork ortadaki buluşu insanlara anlatamadan evinin önünde hunharca dövülerek öldürülür.

Ertesi gün olayın haberini alan Filofey bütün bu durumlardan kendisini suçlu bulur. Bütün yaptığı araştırma, belge ve kayıtları yok eder. Dünya ile yaptığı canlı yayın esnasında son vedasını ettikten sonra uzayda başka bir ilki gerçekleştirerek intihar eder ve bedeni sonsuzlukta sürüklenir.

Bu olayların hemen arkasından kalabalık bir yunus balığı sürüsü kendilerini karaya vurarak intihar eder.

Kassandra Damgası, bilim kurgu tadını tam veremese de yerinde bir kitap. Okunmaya değer. İlk başlarda olayları anlamak için çaba sarf ediyorsunuz, bu neden böyle olmuş vs. fakat daha sonra kitabın anlatmak istediğini görünce, özellikle son sayfayı bitirince yüzünüzdeki gülümsemeye engel olamıyorsunuz. Böyle bir öngörünün olabildiği dünyada kürtaj neden olmasın sorusunun yanıtı gizli. Dünya salt kötü bir yer değil, onu kötü yapan biz insanlarız.

Yazan: Betül PALACI

Kassandra Damgası Yorumları

borg mu bork mu adamın adı özet çok karışık ama kitap heyecanlı

28-02-2018 01:52

karakterin soyadı " bork ". dikkatiniz için teşekkür ederim, tek bir yerde yapılan harf yanlışını fark etmeniz değerlendirmemi ne kadar dikkatli okuduğunuzu gösteriyor. heyecanlı bulduğunuz kitabı okumanızı öneririm, böylelikle yukarıda yer alan yazının hiç de karışık olmadığını göreceksinizdir. yorumunuz için teşekkür ederim iyi okumalar :)

04-03-2018 12:32

cengiz aytmatovun kitaplarını severim ama bu kitabı pek olmamış beyaz gemi toprak ana gün olur ve asra bedel falan mükemmeldi bunda o tat yok

04-02-2019 19:31

bana kısa özet lazımdı buradaki biraz uzun olmuş bende özetten özet çıkartıyorum hiç yoktan iyidir tüm kitabı okumaktansa

19-02-2020 14:49

Yüz Yüze Gün Olur Asra Bedel İlk Öğretmen Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Sultan Murat Kızıl Elma Selvi Boylum Al Yazmalım Kassandra Damgası Dişi Kurdun Rüyaları Elveda Gülsarı Cengiz Han'a Küsen Bulut Toprak Ana Cemile Beyaz Gemi en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna