Selvi Boylum Al Yazmalım

Selvi Boylum Al Yazmalım
Kitabın Yazarı:Cengiz Aytmatov Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Nora Yayınlandığı Yıl:1963 Sayfa Sayısı:144 ISBN:9789752473041 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 12

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:14,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Selvi Boylum Al Yazmalım - Cengiz Aytmatov

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Çeviren:Mehmet Özgül

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Selvi Boylum Al Yazmalım Özet

Bir gazeteci görevi gereği sık sık Tiyen-Şan dağlarına gider. Yine böyle bir görev sırasında il merkezine çağırılır. Otobüsü kaçırdığı için, önüne çıkan ilk kamyona binmekten başka çaresi yoktur. Benzin istasyonunda gördüğü kamyon ise onu almaz. Sonra başka kamyon ile gider.

Gazeteci bir süre sonra Oş'a göreve gönderilir. Trende kamyonuna almayan şoför ile karşılaşır. Ondan özür dileyerek o gün oğlunun yanına gittiğini, onu beklediğini söyler. Sonra da hikayesini anlatmaya başlar:

Her şey birdenbire başlamıştır. Askerden döndükten sonra Ribaçye'de yakın arkadaşı Alibek'in yanına gider. İkisinin de hayali Tiyen-Şan ya da Pamirler'de çalışmaktır. Orada iyi karşılanır ve ona bir kamyon verirler. Arabasını bir insanı sever gibi sevmekte, gözü gibi bakmaktadır. İlk günler parti kurultayının aldığı kararla çiftliklerde ki işleri hızlandırırlar. Çiftliklere ise en yeni şoförler verilir. Köy yollarında arabasının kötü olmasını istemez. Fakat yine de gitmek zorundadır.

Bir gün çiftlikte kurulacak bir mandıra için taş götürmektedir. Köye az bir mesafe kala batağa saplanır. Ne yaptıysa çıkaramaz. Çıkamayınca mecburen arabanın altına girer. O sırada lastik çizmeli biri yanına yaklaşır. Sonra eteğini görünce yaşlı olduğunu düşünerek, nineden yoluna gitmesini ister. Hiç beklemediği genç bir ses, nine olmadığını söyler. Sonra arabanın altından çıkar; bakar. Gerçekten güzel bir kız ona bakmaktadır. Güzel olduğunu söyleyince kız uzaklaşmaya başlar. O da arabayı sonunda çıkararak peşinden gider. Israrları ile arabaya binmeyi ikna eder ve tanışırlar. Adam adının İlyas olduğunu söyler. Kızın adı da Asel'dir. Asel, köy yakınına gelince inmek ister. İlyas yarın da gelip gelmeyeceğini sorduğunda annesi gelir ve dünürlerin geleceğini acele etmesini söyler. İlyas o gün kendine yapacak birçok iş bulsa da Asel'i aklından çıkaramaz. Ertesi gün tekrar çiftliğe gider ama Asel yoktur. İlyas, selvi boylu al yazmalısını göremez. Ertesi gün yine aynı yoldan geçerken, Asel arabanın bozulduğu yerde beklemektedir. Ondan bir daha haraya gelmemesini ister. Yakında evlenecektir. Bir gün başlarında duran kadın Kadiça ona dolon hattına gideceğini söyler. İlyas ise çiftliğe gitmek ister. Yükünü alacağı sırada bir anda sıradan çıkar. Asel'in evinin oraya gelir. Bir çocuk Asel gitti der. Oda kamyonun bozulduğu yere gider. Asel oradadır. Sonra kamyona atlayarak gezmeye çıkarlar. Böylece kaçmış olurlar. İlyas’ın ona verecek bir şeyi yoktur. Fakat Asel de ondan bir şey istememektedir. Ertesi sabah gittiklerinde herkes onları tebrik eder. Yakın arkadaşı Alibek ikmal merkezinde oturdukları evi verir. Onlarda yaptırdıkları evlerine geçerler. Bir hafta sonra Asel ve İlyas bu eve taşınır. Zamanla eve ufak tefek şeyler almaya başlarlar. Hayatları da yoluna girmektedir. Asel ile mutlu ve birbirlerini sevmektedirler. Sonra bir de oğulları olur.

Güz sonlarında havalar iyice bozar. Karla karışık yağmur yağmaktadır. Dağların en tehlikeli yeri dolon geçididir. Dolon geçidine yakın bozulmuş bir kamyon görür. Yanında iki kişi vardır. Kamyonu kendi arabasına bağlayarak götürmeyi teklif eder. Başta kabul etmeseler de başka çareleri yoktur. Dolon geçidinin virajlı yollarında gitmeye başlarlar. Dolu bir kamyonu çekmek, yokuş aşağı giderken onun kamyonuna yüklenmesi ile oldukça zordur. Yokuşu tırmanıp dik bir bayırdan indikten sonra düzlüğe gelirler. Sonra da bakım istasyonuna varırlar. Üçünün de rengi atmıştır. Ancak kendilerine bir sigara içtikten sonra gelirler. Eve döndüğünde Asel'e birine yardım ettiği için geç kaldığını söyler. Üç gün hasta yattıktan sonra kendine gelir. Asel'e baktığında onun da çöktüğünü fark eder. Asel'e, çocukları Samet'i birine bırakarak sinemaya gitmeyi teklif eder. Ama üçü evde vakit geçirirler. Yakın zaman da ise Asel'in ailesine el öpmeye gideceklerdir.

Ertesi gün ulaştırma merkezinde telaş vardır. Elektrik santralini bir an önce açmak isterler. Bir sürü malzemenin oraya taşınması gerekir. Gece gündüz çalışsalar da yetmeyecek kadar malzeme vardır. İlyas, başından geçenleri anlatarak kamyonların arkasına römork takmayı önerir. Fakat herkes onunla dalga geçer ve ciddiye almaz. İlyas bunun üzerine hırs yaparak gece Kadiça ile anlaşarak kamyonun arkasına römork takar. Kamyonu ve römorku yüklerle doldurarak dolon geçidinden geçmeye çalışır. Fakat bir yokuşu çıkarken geri geri kayarak römorku şarampole düşürür. Bir kamyonun geldiğini görünce römorku orada bırakarak kaçar. Eve geldiğinde Asel'e anlatır. Merkeze gitmesini söyler. Fakat İlyas gitmez. Bu durumda onun korkak olduğunu söyler ve kavga ederler. O gece konuk evinde uyur. Gündüz römorku bıraktığı yerde göremez. Ulaştırma merkezine geldiğinde Alibek'in getirdiğini öğrenir. Onu işten çıkarmak yerine yakın yerlere gönderirler. İlyas bu duruma da aldırış etmeden kendini içkiye vurur. O akşam içerken Kadiça gelir ve onunla içmeye başlar. Sonra kendini ister istemez onun evinde bulur. Sabah kalktığında yaptıkları için pişman olsa da geç kalmıştır. Kadiça'nın evinden çıkarken iş arkadaşı Cantay ile karşılaşır. Ona imalı imalı bakmaktadır. Ulaştırma merkezinde ise Alibek römorklara fren takmayı önermektedir. İlyas ise bunu da umursamaz. Eve gittiğinde Asel'in yüzüne bakamaz. Bir gün sonra

Alibek römorka fren takmış, dolon geçişini geçmektedir. Ona gelmesini söylese de umursamaz. O gün en yakın arkadaşını kaybeder. Bir süre sonra ona da iş vererek elektrik santrali işini bitirirler. Fakat İlyas, Asel ile Kadiça arasında gidip gelmektedir. Asel ile her şey yoluna girince Kadiça'ya ayrılmak için gitmeyi düşünür. Hata yaptığını söylemek ister. Tekrar eve geldiğinde Asel yoktur. Kadiça'ya gittiğinde ise gerçeği öğrenir. Cantay Asel'e her şeyi söylemiş ve Asel de Kadiça'dan öğrenmek için gelmiştir. O günden sonra Asel'e ulaşamaz. Kadiça ile Frunze'ye giden İlyas, bir süre sonra köye dönmek ister. Kadiça'da ayrılmayı kabul eder. Döndüğünde ulaştırma merkezine giderek tekrar iş ister ve alınır. Alibek ise Pamirler'e gitmiştir.

Bir gün hasta haliyle işe çıkar. Kamyonun hakimiyetini kaybederek kaza yapar. Ona yardım eden adam daha önce İlyas’ın yardım ettiği Baytemir'dir. Onu evine götürdüğünde Asel ile karşılaşır. Baytemir, Asel'i karısı; Samet'i de oğlum diye tanıtır. Dünya İlyas’ın başına yıkılmıştır. O gece orada kalır. Üçü içinde en zor gecedir. Ertesi gün iş dönüşü oğlu iki arkadaşı ile oyun oynamaktadır. Az da olsa kamyonuna alarak onunla vakit geçirir.

1 Mayıs günü Samet hediye alır. Bayrama götürmek ister. Çocuk başta kabul eder. Ama Baytemir'i görünce baba baba diye tutturur. Ağlaması ile İlyas onu bırakır. Bu Samet'i son görüşüdür.

İlyas dışarı çıkar. Gazeteci ise yaşadığı bir olayı anlatıp anlatmama arasında kalır. O da Baytemir ile tanışmış, onun hikayesini dinlemişti. Röportaj yapmak için gittiğinde onun Pamirler'e neden gitmediğini sorar ve öğrenir. Baytemir meğer Asel evden gittiğinde ona rastlamış ve gidecek yeri olmadığı için evini ona vermiştir. Zaman geçtikçe Samet konuşmaya başlamış ve onu babası bilmiştir. Bir gün Asel Cantay'a bir şey sorması ile gitme kararı alır. Baytemir ise tutamayacağını söyler. Fakat Asel gitmekten vazgeçer. Baytemir'e bir gün oğlun yürüyor diyerek Samet'in onun oğlu gibi olduğunu söyler. Böylece karı koca olurlar. Onlar artık Baytemir'in ailesi olmuştur.

Gazeteci ve İlyas Oş'ta ayrılır. Ilyas Pamirler'e gider. Orada kendine yeni bir hayat kuracaktır. Fakat Asel ile yaşadıkları da hep kalbinde kalacaktı.

Selvi Boylum Al Yazmalım filmini çocukluğumuz da izlerdik. Kitabını okumak ise bambaşka hissettirdi. Bana göre kesinlikle öncelik kitaplarda olmalı. Cengiz Aytmatov oldukça başarılı bir yazar. Kitabı Türkçeleştiren ise o da oldukça başarılı biri. Kitabın dili sade oldukça yalın. Okurken keyif aldığım kitaplardan biri oldu. Asel ve İlyas aşkı keşke bu şekilde olmasaydı dedim yine de. İlyas aşkını çok kolay harcadı bana göre. Hak eden aşıklar her zaman kavuşmalı ama İlyas bu sonu hak etmişti bana göre. Filmini sevenler bir de kitabını okumalı mutlaka.

Yazan: Nilay Alakuş

Selvi Boylum Al Yazmalım Soruları ve Cevapları

selvi boylum al yazmalım yazarı kimdir?

Selvi Boylum Al Yazmalım romanının yazarı Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'dur.

selvi boylum al yazmalım türü nedir?

Kitabın türü romandır.

Selvi Boylum Al Yazmalım Yorumları

bu adamın kitapları ço kgüzel hemen hemen hepsini okudum

26-10-2018 19:01

bizdeki filmin konusu bu kitaptan mı çıkma merak ettim ona göre alıp okuyacağım

06-11-2018 19:06

öğretmenimiz bunu bize zorla okutuyor selvi boylum al yazmalım konusu nedir diye komposizyon yazmamız lazım konusunu bana özet yazabilir misiniz filmde izlediğimiz ile aynı mı bir zamanlar filmi vardı onu yazsam mı diye düşünüyorum ama aynı mı bilmiyorum

14-05-2019 17:35

bir kitabın konusu bu kadar güzel bu kadar içten olabilir yazara helal olsun hikayeyi mükemmel kurgulamış karakterler eşsiz zaten hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan bir tanesiydi 10 numara 5 yıldız bir kitap

09-06-2019 18:39

özet için çok teşekkür ederim ama asıl teşekkür ettiğim gerçekten kitabı okuyarak özet çıkarttığınız gibi öğrencilerime bu kitabın özetini çıkartmaları için ödev verdim gitmişler çoğu filmdeki konuyu özet diye getirmişler bazıları buradan kopyalamış ama en azından doğru bir özet getirmişler en azından okuyarak özet çıkartanlar olduğunu bilmek güzel

23-09-2019 16:45

öğretmenimiz selvi boylum al yazmalım özet ödevi verdi duyunca sevindim filmini izler yazarım dedim ama kitap farklıymış konusu falan farklıymış sanırım o yüzden okumak zorunda kaldım ama hoşuma gitti yazarı güzel yazmış tebrik ederim

16-11-2019 13:00

buradaki selvi boylum al yazmalım kitap özeti mükemmel olmuş filmden yazacaktım ama farklıymış o yüzden son dakika özet bulmak iyi oldu

03-02-2020 22:14

selvi boylum al yazmalım deneme türü müdür? yoksa başka birşey mi türünü yazsanız öğrensek

21-03-2022 13:36

kitabın karakterleri gerekiyor onu da yazarmısınız

07-09-2022 16:01

ben bunun türk eseri olduğunu sanıyordum bana göre gelmiş geçmiş en güzel hikayeye sahip yabancı olunca şaşırdım acaba türk versiyonu da mı var yoksa tamamen bu eserden mi kaynaklı

17-01-2023 21:50

kitap ve film arasındaki farklar var mı ona göre sadece filmi izleyeyim

06-07-2023 21:19

en sevdiğim filmdir izledikçe kendi aşkım aklıma gelir bizde benzer şeyler yaşamıştık o yüzden bizdeki yeri ayrıdır

02-01-2024 20:18

Yüz Yüze Gün Olur Asra Bedel İlk Öğretmen Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Sultan Murat Kızıl Elma Selvi Boylum Al Yazmalım Kassandra Damgası Dişi Kurdun Rüyaları Elveda Gülsarı Cengiz Han'a Küsen Bulut Toprak Ana Cemile Beyaz Gemi en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Çocuk Kitapları Fantastik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Psikoloji Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Komik Kitaplar Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Gizem Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları