Kızıl Elma

Kızıl Elma
Kitabın Yazarı:Cengiz Aytmatov Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Ötüken Yayınları Yayınlandığı Yıl:1964 Sayfa Sayısı:118 ISBN:9789754370931 Kitap Puanı:7.9 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:18,70 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kızıl Elma - Cengiz Aytmatov

Kitap Türü:Öykü/Hikaye Çeviren:Refik Özdek

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kızıl Elma Özet

Cengiz Aytmatov ,1928 yılında Kırgızistan'da doğdu. Çevirmen ve gazeteci olan Aytmatov yazarlığa 1952'de başlamıştır.

Yazar, Povesti Gori Stepey (Dağlar ve Steplerden Masallar) öykü kitabıyla Lenin edebiyat ödülünü kazandı.

Eserleri Türkçeyle beraber 170 dilde çevrilmiştir. Bu durum onun çok okunan bir yazar olduğunu gösterir.

Cengiz Aytmatov Kırgız edebiyatının önemli yazarları arasında yer alıp, eserleriyle eşsiz bir haz bırakmıştır.

Yazarın öykü kitabında: Kızıl Elma, Oğulla Buluşma, Beyaz Yağmur, Asker Çocuğu ve Deve Gözü isminde beş hikaye bulunmaktadır.

KIZIL ELMA: Isabiekov, mektubuna nasıl başlayacağını bilmiyordu. Bitmeyen kavgalardan gürültülerden sıkılmıştı. Genç ve güzel bir karısı vardı. Karısıyla ayrı yaşama kararı almışlardı. Bu sebeple karısı Moskova'ya gitmişti. Şimdi Isabiekov bu durumu kızı Anara'ya anlatmak zorundaydı. Isabiekov kızını bir kır gezisine götürdü. Maksadı karısıyla olan ilişkisini anlatmaktı. Kızı Anara birden bahçeye koştu. Ağaca tırmandı. Kız çıktığı ağaçta kızıl bir elma buldu. Isabiekov bu duruma şaşırdı. Zamanında kendisi de böyle bir kızıl elma bulmuştu. O zaman gençlik yıllarındaydı. Ağaçta bulduğu kızıl elmayı hoşlandığı genç kıza vermeyi istiyordu. Kıza elmayı verdiğinde kız kabul etmedi. Sinirle elmayı duvara fırlattı. Diğer kız arkadaşlarına elma vermedi. Zaten onlarda istememişti. Elma isteyen tek kişi karısıydı. Kızı ağaçta bulduğu elmayı annesine götürmek istedi. Isabiekov kızını haklı buldu. Hemen Moskova'da ki karısına bir telgraf çekip kızıyla beraber yanına geleceklerini ve bir kızıl elma getireceklerini söyledi.

OĞULLA BULUŞMA: Çordon günlerdir huzursuzdu. Savaşta kaybettiği oğlunun ölmediğine inanıyordu. Bir gün karar alıp oğlunun yaşadığı yerlere gitti. Bu yerlere gelince oğluyla son buluşmasını hatırladı. Oğlu daha çok küçüktü ve gönüllü olarak savaşa gitmek istiyordu. Ablası ile babasına kardeşinin savaşa gitmemesi gerektiğini söylüyordu. Çordon ise oğlunun vazgeçmeyeceğini biliyordu. Daha sonra kızı oğlunu ölüme gönderiyorsun deyince adam dayanamayıp oğlunun yanına gitti. Hareket eden trene yetişmek için bir ata atladı. Tren durunca oğluyla sarıldılar. Oğlan herkesin onu affetmesini, kendi isteğiyle savaşa gittiğini açıkladı. Daha sonra trene binip uzaklaştı. Çordon şimdi oğlunun yaşadığı bu topraklarda bulunuyordu.

ASKER ÇOCUĞU: Cihangül cephede kocasını kaybetmiş beş yaşındaki oğluyla yalnız kalmıştı. Her yıl koyun kırpma zamanında ağılda yardımcı işçi olarak çalışırdı. Akşam ağıla sinema gelecekti. Filmin konusu savaştı. Filmi izlemek için koyuldular. Kadın film sırasında oğluna savaştaki askerlerden birisini göstererek bu senin baban dedi. Herhalde kocasına benzettiği için öyle dedi. Hayatı boyunca babasını görmeyen çocuk bugün babasını gördüğünde beş yaşındaydı. Film bittikten sonra gururla babasının nasıl savaştığını anlattı. Orada bulunanlar o adamın bir oyuncu olduğunu söyleseler de çocuk inanmıyordu. Artık birisini kaybetmenin verdiği acının ne demek olduğunu biliyordu.

BEYAZ YAĞMUR: Saadet, annesiyle birlikte yaşıyordu. Amcası Tokay sayesinde annesinden izin alarak pullukçu olarak çalışmaya başladı. Annesi ise yalnız kalmaktan korkuyor, kızının çalışmasına karşı geliyordu. Bir gün çalıştığı yerden bir gençle evlendi. Annesi ise artık tamamen yalnız kalacağını anlamıştı. Kızına çok kızgındı. Hemen Tokay'ın yanına giderek kızını geri getirmesini istedi. Oysa Saadet'in amcası Tokay'a göre yeğeni kötü bir şey yapmamıştı. Onlar zamanında Eski Oba topraklarını sürmek istemişlerdi. Onların başaramadığı işi bugün Saadet ve onun gibiler yapıyordu. Annesini de yalnız bıraktığı yoktu. Gelip onu görecekti. Bütün bunlardan sonra kadın dayanamayıp kızını görmeye gitti. O sırada beyaz bir yağmur yağıyordu. Beyaz yağmur bereket demekti. Giderken eski obanın yanından geçti. O ürün vermeyen toprak şimdi kızı sayesinde ne kadar verimli hale gelmişti. Bir taşın üstüne oturarak ağlamaya başladı. Bu yaşlar çocuğuyla gurur duyan bir annenin gözyaşlarıydı.

Oldukça anlaşılır bir anlatıma sahip olan yazarın kurgularında aşk, dostluk ve savaş sıklıkla görülmektedir.

Kitapta bulunan beş öykü birbirinden güzel kurgularıyla tek solukta okunabilecek türdedir.

Yazan: Elif POYRAZ

Kızıl Elma Konusu

Kızıl Elma, Kırgız edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Cengiz Aytmatov’un sevilen eserlerinden biridir. Aytmatov eserlerinde genellikle köy ve kırsal hayatı anlatırken bu kitabında şehir hayatından bahsetmiştir.

Kitabın ana karakteri İsabiekov adında bir babadır. İsabiekov kızı Anara’ya annesiyle ayrılmalarını anlatmaya çalışır. Bunu evde anlatmak yerine onu dışarı çıkarmayı düşünür. Hem keyfi yerine gelirse o kadar da üzülmez diye düşünür ve kızını kır gezisine çıkarır. Kızı kırlarda oynarken birden koşturarak babasının yanına gelir ve ona kıpkırmızı parlak bir elma uzatır. Bulduğu elma ile çok mutlu olan kızını gören İsabiekov’un kafasında anıları canlanmaya başlar. Gençlik yıllarını hatırlar, o da bir gezi sırasında kıpkırmızı kocaman ve parlak bir elma bulmuştur. Bunu o dönem uzaktan uzaktan sevdiği kıza vermek için saklar. Kıza hediyesini vermek için sabırsızlanmaktadır. Kıza gidip elmayı verdiğinde kızın bunu hiç umursamadığını görür ve kurduğu bütün hayallerin yıkılışını seyreder. Ama daha sonra karısı ile karşılaşır ve tanışırlar. Karısı onun elmasını önemseyen gerçek kişidir. Hikaye örgüsü bu şekilde tamamlanıyor ve devamını isteyeceğimiz bir hikaye ile Kızıl Elma’yı bitiriyoruz.

Kitabın diğer bir hikayesi Oğulla Buluşma’dır. Bu hikayede oğlunu yıllar önce başka bir şehirde kaybetmiş bir babanın hikayesi anlatılıyor. Oğlunu kaybettiği şehre gitmek için yola çıkan ve yolda bir arkadaşına yoldaşlık eden bir olay örgüsü var. Baba yolda arkadaşlık ettiği kişiye nereye gittiğini sorar o da oğluna gittiğini söyler. Bunu duyan babanın içinde bir şeyler acır, ki bunu Aytmatov’un anlatımıyla adeta hissedebiliyoruz. Buna karşılık baba da oğlu ölmemişçesine, kendisinin de oğlu ile buluşmaya gittiğini söyler.

Bir sonraki hikayemiz Beyaz Yağmur. Bu hikayede en sevdiğim mesaj gençlerin hiçbir ayrım olmaksızın, buna cinsiyet de dahil, hayatın içinde çalışarak üreterek var olması gerektiğidir. Bunu okuyan herkes çok net bir şekilde anlayacaktır. Hikayede Zeynep Apa’nın kızı Saadet’in çalışmak Sovyetler’in çiftçi gruplarında çalışmak istiyor ve iş için evden ayrılıyor. Annesi ise sürekli yalnızlığından şikayet ederek kızının geri dönmesini istiyor. Bunlar olurken Saadet çalıştığı yerde Kasımcan ile tanışıp kısa zamanda annesine de haber vermeden evleniyor ve bunu duyan annesi oldukça üzülüyor ama aracılar ile durum tatlıya bağlanıyor. Genel olarak bu hikayenin akışında diğerlerinden farklı olarak daha kuvvetli ve net mesajlar görmek mümkündür.

Kitabın dördüncü hikayesi; Asker Çocuğu’dur. Bu hikayede babasını kaybetmiş bir çocuğun anısı anlatılıyor. Annesiyle şehirlerine gelen sinemayı izlemeye giden çocuk, beyaz perdede askerleri görünce ilgiyle izlemeye başlıyor. Nazilerin vurulduğunu gördükçe heyecanlanan ve sevincinden yerinde duramayan çocuk ekranda düşen kendi askerlerini görünce de onlara bir şey olmayacağını düşünüyordu. Sonra perdede kendi askerlerinden bazılarını gördü. Annesi birini gösterdi ve “bak bu senin baban” dedi. Bu askerin öldüğünü gören çocuk salonda bağırmaya başlar; “Gördünüz mü, bu benim babam.” Herkes çocuğu duymazdan gelir ama çocuk tekrarladıkça insanlar da dikkatini ona verir. Annesi çocuğu susturmak ister ama çocuk bağırdıkça bağırır. Bu hikayede çocuğun babası uzun yıllar önce savaşta ölmüştü ama o andan itibaren çocuğun içinde yaşamaya başlamıştı, ve çocuk bunu henüz fark etmemişti.

Kitaptaki son hikaye Deve Gözü. Bu hikaye aslında ayrı bir kitap olarak Doğu Almanya’da ders olarak da okutuluyordu. Felsefi yaklaşımlar içeren bir hikayedir. Bu hikaye hakkında çok da bilgi vermek istemiyorum çünkü bence kitabın en özel hikayelerinden biriydi, o nedenle en ince ayrıntısına kadar okunmasını öneriyorum.

Bütün bu hikayelerin birleştiği bu kitap, gerçekten keyifle okunacak, içinden güzel mesajlar çıkarılacak edebi bir eserdir.

Pınar Şimşek

Kızıl Elma Soruları ve Cevapları

Kızıl Elma kimin eseri?

Cengiz Aytmatov

Kızıl Elma türü nedir?

Öykü/Hikaye

Kızıl Elma kaç sayfa?

118

Kızıl Elma Yorumları

cengiz aytmatovun en kötü kitabı diyebilirim çoğu kitabını okudum bu biraz basit kalmış

01-11-2018 14:42

oldukça güzel bir hikayesi var ben beğendim

09-11-2018 17:09

arkadaşlar kızıl elma türü ne acaba? roman tarzında mı yoksa öykü kitabı mı her sitede farklı birşey yazıyor

25-05-2019 17:52

güzel bir öykü kitabı daha çnce cengiz aytmatovun kitaplarını okumuştum tarzını seviyorum kitaptaki bazı öyküler onun standardının altında ama genel olarak güzeller özellikle beyaz yağmur hoşuma gitti kendimden birşeyler buldum

17-03-2022 16:06

ogulla buşulma çok güzeldi diğer öyküler de güzel ama en çok o hoşuma gitti

15-10-2022 20:03

deve gözü özetini arıyorum yardımcı olacak var mı

20-06-2023 20:09

beş hikaye demiş dördünün özetini yazmış bir tek deve gözü özeti yok

04-04-2024 20:58

Yüz Yüze Gün Olur Asra Bedel İlk Öğretmen Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Sultan Murat Kızıl Elma Selvi Boylum Al Yazmalım Kassandra Damgası Dişi Kurdun Rüyaları Elveda Gülsarı Cengiz Han'a Küsen Bulut Toprak Ana Cemile Beyaz Gemi en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli