Cengiz Han'a Küsen Bulut

Cengiz Aytmatov Cengiz Han'a Küsen Bulut
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Ötüken Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1955
Sayfa Sayısı:112
ISBN:9754370540
Kitap Puanı:
5.7 / 10 | Oy: 542 | Yorum: 12
Editör Puanı:8
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
D&R:4,55 TL
KitapYurdu:4,55 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Çeviren:Refik Özdek

Arka Kapak Bilgisi

Cengiz Han'a Küsen Bulut Özeti

Cengiz Aytmatov Cengiz Han'a Küsen Bulut


Cengiz Aytmatov’un rejim karşıtlığı ve olumsuz tanıklıklarıyla ele aldığı Cengiz Han'a Küsen Bulut kitabında adeta yakıtı insan olan bir sobayı resmetmektedir. Dönemin de Gün Olur Asra Bedel’den ayrılan ve karşımıza ayrı bir kitap olarak çıkan kitap insanlar ve zamanlar değişirken de insan hırsları ve iktidar ateşinin halkı nasıl yaktığını ortaya koymaktadır.

Cengiz Aytmatov’un bu eşsiz eseri herkesin bildiği dizelerle başlar. (Bu yerlerde trenler doğudan batıya, batıdan doğuya gider gelir.. gider gelirdi…) Cengiz Han’a Küsen Bulut iktidar ve para hırsı için insanların nasıl ihtiras ateşiyle yandığını ve gözlerini sardığını anlatan bir girdap ve en çokta devleti insan kanıyla boğan bir döngünün eleştirisidir. Her an sürprizlerle karşılaşacağınız kurguda adeta sonun içinde başlangıç başlangıçların içerisinde bir son vardır. Kansere yakalanmış bir hasta gibi ölümü ensenizde hissederek yaşama tutunursunuz. Ama her mekânın insanın çaresizliği karşısında yaşama sarılan ölümün karşı konulmaz bir gücü vardır.

Güneş eşinin döneceği bir günün umudunu taşırken bir yandan da kahramanımıza ‘’Mankurt’’ ve ‘’Sarı Özek Kurbanları’’ yazılarından dolayı yüksek ışıkla işkence etmektedir. Gözlerini zar zor açabilen Abutalip, düşünceleriyle, toplumu zehirlemeye çalışmasıyla ve casusluğuyla yüksek makam için Tansıkbayev’in Kudret Tanrısına(makam ve insanı hırslar vb.) verilecek bir kurbandır. Lakin suçlamaları ve bu sorgunun istediği gibi sonuçlanması için işkence, onun için kullanabileceği ama sonuç için farklı yollara başvurmasını gerektiren bir şekilde ilerler. Abutalip’in yazdıklarının daha ilgi görmesi ve terfisinin daha da yüksek olması için ‘’Sarı Özek Kurbanları’’ dosyasını okumaya başlar.

Efsane Cengiz Han’ın bir sefere çıkması sırasında bir kişi ona kudretini temsilen bir bulutun eşlik edeceğini söyler. Cengiz Han buna inanmaz. İnanmasa da sefer sırasında bir bulutun takip ettiğini fark eder. Kitap ismini bu buluttan alır. Cengiz Han’ın kudretinin sembolü olan bu güç Cengiz Han’ı gücüne olan güvenini ve hırsını artırmaktadır. Yol esnasında kadınların doğurmasının yavaşlatacağını düşündüğünden kadınların doğumunu yasaklar. Cengiz Han’ın komutanlarından biri ejderlerini işleyen bir kadına aşık olur. Çocuğunun doğumundan sonra Cengiz Han’a bu ulaştırılır. Cengiz Han’ın bunu öğrenmesiyle nasıl olur da bugüne kadar haberi olmadığını askerlerine sorar. Kadın için idam ettirilecekken komutan çıkar gelir. Aşkın gücünü bütün askerlerinin önünde komutanın dizleri altında kafalarının sallandırılarak gövde gösterisi yapılır. Cengiz Han’ın üzerindeki bulut onu terk eder. Rivayettir ki Cengiz Han çocuklarına ve torunlarına seferlerini bırakarak anavatana döner ve ölür.

Şüphesiz ki yasak aşktan ziyade toplumun önünde kuralların çiğnenmemesi gerektiğini kanla yazan katı bir iktidarın mermerinin insan etiyle sağlamlaştırılması için iğneleyen bir tür hikâyedir. İlk başlarda babasının çıkmaması da Cengiz Han’ın Börte’ye sarıldığında tütün kokan bir adamı hissetmesi hatırlamasına ve ona olan aşkının gücüne değişimini gösterecektir. Bu aşkın gücü aynı güçte bir şüpheye yer verecektir.

Sorgu ilerlerken Abutalip’in dosyayı oluşturur. Mahkum trenle sevkiyata başlanır. Abutalip’inse son kez ailesini tren geçerken görmek isteği vardır. Abutalip’in suçlamaları kabul edip istediği terfiyi alması için anlayış göstermeye çalışır. Sorgu bu haldeyken Abutalip için güneş batmış daha da ziyade umudun öldürücü gücü bir tür kabullenişe yer vermiştir. Rejimin keskin törpüsü karşısında yok edilmesi gereken, bir merdivenden başka bir şey değildir.

Abutalip teslim edildikten sonra tahmin edilmesi zor bir seçimle okurların karşısına çıkar. Yüksek aşkları ölümle taçlandıran bir iktidar için insan önemsiz bir tahıl tanesidir. İktidarların görmediği şeyse aynı kan gibi toprağa karıştıktan sonra katlanarak artmasıdır. Börte’nin kaçırılması, bir Cengiz Han çıkardıysa da Sarı Özek Kurbanları’nın çocukları da ardına bir efsane bırakır. Herkesin kötü sözlerle anlattıkları rejim kendi anılarıyla birlikte korkularak basılmayan bir kitabın bugünlere ulaşmasında sadece pişmanlık ve korktukları yok oluşun çaresizliğini hissedebilirler. Bugünlerde daha da okumanız gereken Cengiz Han’a Küsen Bulut Cengiz Aytmatov başyapıtından ziyade pek çok iktidarın bayrağının insan kanıyla yakıldığı, yitildiğini ve işlendiğini anlatan ölümsüz bir eser.

Yazar: Şeyhzade Bilgin

Cengiz Han'a Küsen Bulut Yorumları

Cengiz Han'a Küsen Bulut Yorum okuduğum en saçma romanlardan bir tanesiydi daha önce cengiz aymatovun kitaplarını okudum daha çok masalımsı kitaplar yazıyor ama bu çok saçmaydı

11-12-2015 07:50 !!

Cengiz Han'a Küsen Bulut Yorum adam çok güzel yazıyor yazdığı romanlar fantastik oluyor biraz hayal dünyası geniş tavsiye ederim kitaplarını

17-12-2015 20:40 !!

Cengiz Han'a Küsen Bulut Yorum basit ama çok güzel bir noktaya değinmiş oldukça iyi bir kitaptı

02-01-2016 09:13 !!

Cengiz Han'a Küsen Bulut Yorum çok çık saçma ben hiç sevmedim hiç birşeyde anlamdım

13-03-2016 20:01 !!

Cengiz Han'a Küsen Bulut Yorum cengiz aytmatovun bu güne kadar çok kitabını okudum ama bu kitap kadar saçmasını görmedim ayrıca da hiç bişey anlamadım daha da saçma kitaplar da yazmıştır yani hepsi de berbat bida de okumam artık kitap okumak tan bıktım

05-04-2016 21:20 !!

Cengiz Han'a Küsen Bulut Yorum güzel kitap

20-04-2016 10:42 !!

Cengiz Han'a Küsen Bulut Yorum yazarın 'gün olur asra bedel' kitabını okuduktan sonra okunması gereken bir kitap. çünkü o romanda geçen kahramanlardan birinin hikayesi bu kitabında tek başına verilmiş.

21-10-2016 13:34 !!

Cengiz Han'a Küsen Bulut Yorum daha okumadım ama okucam cengiz aytmatov un daha önce yaptığı cemile adlı kitabıda okudum oda kötüydü bu da hoşuma gitmezse bi daha cengiz aytmatov un kitaplarını okumicam

03-02-2017 17:11 !!

Cengiz Han'a Küsen Bulut Yorum cok guzel

28-02-2017 13:23 !!

Cengiz Han'a Küsen Bulut Yorum bunun teması nedir???

25-04-2017 20:42 !!

Cengiz Han'a Küsen Bulut Yorum kitabı okuduğunuz kafa çok onemli keske biraz anlayarak okusanız o kadar çok şey anlatıyor ki aslında ben bir tarihçi olarak okumaktan zevk aldim ve bir çok şey kattı kitap bana

28-05-2017 04:37 !!

Cengiz Han'a Küsen Bulut Yorum harika bir kitaptır.ee cengiz aytmatov'dan da bu beklenirdi zaten

05-03-2018 20:37 !!

Yorum Yaz

:: Cengiz Aytmatov ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.