Cengiz Aytmatov

Cengiz Aytmatov Kimdir

Türk Dünyası’nın en tanınan yazarı olan Kırgız yazar Cengin Aytmatov 12 Aralık 1928 tarihinde Kırgızistan’ın Şeker köyünde dünyaya geldi. Küçük yaşta babasını kaybedince ve savaşın da etkisi ile genç yaşta farklı işlerde çalışmaya başladı. Moskova’ya Edebiyat Fakültesinde okumaya gitmesi ile yazarlık kariyerine başladı. İlk olarak Pravda gazetesinde yazmaya başlayan Cengin Aytmatov daha sonra kısa eserler de yazmaya başladı. 1958 yılında yazdığı Cemile romanı ile bir anda büyük başarı elde etti. Eseri birçok dile çevrilen ve çok satan Cengiz Aytmatov, daha sonra Beyaz Gemi, Gün Olur Asra Bedel gibi ünlü romanlara da imza attı. Eserleri yaklaşık 170 dili çevrilmesi ile en tanınan Türk Dünyası yazarı olmayı başardı. Geçmişten gelen efsane ve halk hikayelerini modern dünya ile harmanlayarak eserlerine aktaran ünlü yazar bu sayede kendine has bir tarz yaratmayı başardı. 16 Mayıs 2008 tarihinde ansısız rahatsızlandı ve 10 Haziran tedavi gördüğü Almanya’da hayata veda etti.

Cengiz Aytmatov Romanları & Eserleri & Kitapları:

Dişi Kurdun Rüyaları, Sultan Murat, Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, GülSarı, İlk Turnalar, Hiroşimalar Olmasın, Kızıl Elma, Çocukluğum, Cengiz Han’a Küsen Bulut, Toprak Ana, Zorlu Geçit, Yüzyüze, Cemile, İlk Öğretmenim, Dağlar ve Steplerden Masallar, Elveda Gülsarı, Selvi Boylum Al Yazmalım, Beyaz Gemi, FujiYama, Gün Olur Asra Bedel, Darağacı, Dağlar Devrildiğinde


8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Cengiz Aytmatov Kitapları

Toprak Ana Toprak Ana

Yazar, Toprak Ana romanında savaş zamanı insanların yaşadığı tüm sıkıntıları, cephede kaybedilenlere duyulan acıları, insanı perişan eden ayrılıkları akıcı bir dille anlatmış.

Puan: 8.3 | Yorum: 132

Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek

Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, Cengiz Aytmatov'un yine harika eserlerinden bir tanesi.

Puan: 7.8 | Yorum: 7

Sultan Murat Sultan Murat

Aytmatov’un Sultanmurat/ Erken Gelen Turnalar öyküsü otobiyografik öğeler taşımaktadır.

Puan: 8.4 | Yorum: 7

Yüz Yüze Yüz Yüze

Bu eserin içindeki Oğulla Görüşme ve Askerin Oğlu hikayelerini beğendim. Cengiz Aytmatov’u okumak isteyenlere bu kitabı öneririm.

Puan: 8.7 | Yorum: 8

İlk Öğretmen İlk Öğretmen

İlk Öğretmen, konusu itibariyle hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin mutlaka okuması gereken bir kitaptır.

Puan: 7 | Yorum: 5

Kassandra Damgası Kassandra Damgası

Kassandra Damgası, bilim kurgu tadını tam veremese de yerinde bir kitap.

Puan: 7.3 | Yorum: 7

Gün Olur Asra Bedel Gün Olur Asra Bedel

Okurken beni benden alan, düşündüren ve bittikten sonra uzun uzun düşünmemi sağlayan bu eser çok etkileyici bir dille yazılmış ve çevirisi de çok kuvvetli yapılmış.

Puan: 8.9 | Yorum: 25

Dişi Kurdun Rüyaları Dişi Kurdun Rüyaları

Cengiz Aytmatov ilahi gücün ve kudretin ağır bastığı Dişi Kurdun Rüyaları romanında iyi-kötü, sevap-günah, kavramlarını ele almıştır.

Puan: 8.2 | Yorum: 12

Beyaz Gemi Beyaz Gemi

Cengiz Aytmatov’un en önemli eserlerinden biri olan Beyaz Gemi, Kırgız bir çocuğun hüzünlü hayat hikâyesini konu alan bir roman.

Puan: 8.8 | Yorum: 192

Elveda Gülsarı Elveda Gülsarı

Elveda Gülsarı kitabı Tanabay adlı bir askerin bir dar yokuşta nefes nefese kalan yılkısının en iyi atını bitap düşmüş halde görmesiyle başlar.

Puan: 7.1 | Yorum: 34

Kızıl Elma Kızıl Elma

Yazarın öykü kitabında: Kızıl Elma, Oğulla Buluşma, Beyaz Yağmur, Asker Çocuğu ve Deve Gözü isminde beş hikaye bulunmaktadır.

Puan: 7.9 | Yorum: 7

Selvi Boylum Al Yazmalım Selvi Boylum Al Yazmalım

Selvi Boylum Al Yazmalım filmini çocukluğumuz da izlerdik. Kitabını okumak ise bambaşka hissettirdi.

Puan: 8.3 | Yorum: 12

Cemile Cemile

Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un 1958 yılında yayınlanan ve kimi kitap eleştirmenlerine göre Cengiz Aytmatov’un en güzel aşk romanı olan Cemile, birbirine açık iki gencin hikayesini üçüncü bir göz ile anlatıyor.

Puan: 7.2 | Yorum: 41

Cengiz Han'a Küsen Bulut Cengiz Han'a Küsen Bulut

Cengiz Aytmatov’un rejim karşıtlığı ve olumsuz tanıklıklarıyla ele aldığı Cengiz Han'a Küsen Bulut kitabında adeta yakıtı insan olan bir sobayı resmetmektedir.

Puan: 8.2 | Yorum: 19

Cengiz Aytmatov ile ilgili yorumlar

cengiz aytmatovun çoğu kitabını okudum hikayeleri çok güzel sadece bir dili var efsanevi bir masal okuyorsunuz gibi oluyor mükemmel bir yazar

11-11-2016 20:21

kitapları çok güzel çoğunu okumuşumdur beyaz gemi beni ağlatmıştı cemile, selvi boylum al yazmalım, gün olur asra bedel, darağacı,ilk turnalar aklımda kalan kitapları okunması gereken bir yazar olduğu kesin

28-11-2016 09:07

Kitaplarını severek okuyorum kendisi çok büyük bir edebiyatçı bana göre

11-04-2017 21:56

Benim içim o bütün yazarların en büyüğudür.heleki o beyaz gemideki çocuk beni benden aldı.☺

11-04-2017 21:59

Bütün eserlerini okumakla gurur duyuyorum🙏

14-10-2017 02:45

Cengiz aytmatovun eserleri çok güzel

21-12-2017 08:52

kıyamet yok, sanırım türkçeye çevrilmedi daha ama yazılalı 30 yıldan fazla. böylü bir eser nasıl çevrilmedi anlamış değilim

19-01-2018 00:56

eserleri mükemmel öğretmenimiz de hep cengiz aytmatovun kitaplarını veriyor okumamız için onun sayesinde çoğu kitabını okudum çok seviyorum kendisini

08-07-2019 18:04

bu adamın toplamda kaç kitabı var

31-01-2023 23:02