Lüzumsuz Adam

Sait Faik Abasıyanık Lüzumsuz Adam
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yerli Romanlar
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1948
Sayfa Sayısı:108
ISBN:6053607861
Kitap Puanı:
5.9 / 10 | Oy: 536 | Yorum: 10
Editör Puanı:9
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:5,85 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Arka Kapak Bilgisi

Lüzumsuz Adam Özeti

Sait Faik Abasıyanık Lüzumsuz Adam


Lüzumsuz Adam, Türk edebiyatının en önemli öykü yazarlarından biri olan Sait Faik Abasıyanık'ın öykü kitaplarından biridir. İlk kez 1948 yılında yayımlanmış olan Lüzumsuz Adam'ın yazarın en okunası kitaplarından biri olduğunu söyleyebilirim. Sait Faik'in cümleleri ve onlara kattığı derinliğin okunmaya değer olduğunu düşünüyorum. Kitabın içinde tam on dört öykü bulunmakta. Yazar tüm öykülerinde ülkemizin insanlarının çaresizliğini, sevinçlerini, üzüntülerini en iyi şekilde dile getiriyor. Kitabın İş Bankası Kültür Yayınları baskısının sonunda Sabahattin Kudret Aysal'ın yazdığı 'Sait Faik'in Ardından' başlıklı sonsöz ise kitaba ayrı bir derinlik ve değer katıyor. Kitapta benim en sevdiğim öykü olan "Kaçamak, Papağan, Karabiber" adlı öykünün kısa özeti ise şöyle:

Anadolu'da bir kenar mahallede, neredeyse tüm insanların esmer ve kara gözlü olduğu söylenir. Yalnız iki sarışın, boncuk gibi mavi gözlü mahalle sakini vardır. Biri Papağan Rıza, diğeri ise Kaçamak Fatma'dır. Rıza başlarda serserilik yapmış, çeşitli işler yapmayı denemiş fakat dikiş tutturamamıştır. En sonunda bir manav dükkanı açmış, hayatını bu şekilde kazanmaya çalışmış ve az buçuk başarılı da olmuştur. Fatma ise cilveli bir genç kızdır, mahallenin kara gözlü delikanlılarına kuyruk sallamaktan geri durmasa da, gönlü bizim Papağan Rıza'ya kaymıştır. Tam Rıza'nın ailesiyle beraber başka bir şehre taşınacağı sıra, bir lakırdı çıkarır: Rıza'dan gebe olduğunu söyler. İşin doğrusu, yalan da değildir söyledikleri. Rıza bir gece evine dönerken Fatma'nın penceresine de uğrayıvermiştir. Böylece Papağan Rıza ve Kaçamak Fatma evlenir ve Kadıköy'de bir mahalleye, yeni bir eve taşınırlar. Taşınırlar taşınmasına ama Fatma'nın ayağı eski mahallesinden bir türlü kesilmemiştir. Evlerindeki gramofonu koltuğuna kıstırıp mahallesine yollanıyor, akşama kadar eski komşularıyla şarkılar dinleyip çene çalıyordur. Bunları öğrenen Rıza Fatma'nın evire çevire döver fakat Fatma az biraz ağlayıp, biraz da surat asıp az sonra eski haline dönüyor, akşama da gramofonu kaptığı gibi yine eski mahallesine gidiyordur. Adı üstünde 'Kaçamak'lık bu ya, orada burada içten içe delikanlılara kuyruk da sallıyordur.

Bir gün yine gramofonu ile mahallesine gittiğinde, Fatma'dan başka kimi kimsesi olmayan, Fatma'nın da anası babası olmadığından yakın bildiği tek kişi olan Cevriye ninesinin hasta olduğunu öğrenir. "Cevriyem" şarkısının plağı çıkmadığından, bülbül gibi sesiyle şakıyarak defalarca bu şarkıyı söyler ninesine. Cevriye nineye telaşlanmamasını, aile doktoruna haber verip onu buraya getireceğini söyler. Orada bulunan eski komşularından biri hemen abisine yetiştirir olanları. Mahallenin en yakışıklı delikanlısıyla evlendiği ve bu kenar mahalleden ta Kadıköy'e taşındığından içten içe hep kıskanmıştır Fatma'yı. İşte böylece, olanlar ta Rıza'nın kulağına kadar gider. Bu kez çok sinirlenen Rıza, bıçağını aldı ve karısını doktorun kapısından çıkarken bulduğunda karısını yedi yerinden vurur. İşte Kaçamak Fatma kızın hikayesi burada biter.

Olanların ardından, bir gazeteci fotoğrafçısını da yanına aldığı gibi doğru Kaçamak Fatma'nın eski mahallesine gider. Mahallenin girişinde fotoğrafçı akşam olduğunu, yarın gündüzün gelip fotoğraf çekerse daha iyi olabileceğini söyleyerek gazetecinin yanından ayrılır. Az biraz ilerleyince, karakaşlı kara gözlü bir adam karşılar gazeteciyi. Üzgün, çaresiz görünüşlü bir adamdır bu. Gazetecinin amacını anlayınca onu göndermeye kalkar, orada görülecek bir şey olmadığını söyler. Bir yandan da yüzü iyice çökmüştür sanki. Gazeteci bir sigara uzatır, sohbet etmeye başlar. Adam da yelkenleri suya indirmiştir hemen. Beraber mahalleye çıkan yokuşu tırmanmaya başlarlar. Adam görmeden, hiçbir şeyin farkında olmadan sigarasını içmekte, bir yandan da anlatmaktadır. "O gün Fatma'nın doktora gittiğini Rıza'ya haber veren şerefsiz benim" der. Sonra kendi kendine sayıklamaya başlar. Başını ellerini arasına alarak, ağlamaya başlar. Sonra da gazeteciye hiçbir şey demeden, yine sayıklayarak çeker gider.

Yazar: Miraç Elif Kanbay

Lüzumsuz Adam Yorumları

Lüzumsuz Adam Yorum çok güzel yazılmış çok beğendim

01-10-2015 20:16 !!

Lüzumsuz Adam Yorum öğretmenimiz kitabın özetini çıkartmamızı istedi o yüzden okudum ve çok beğendim

29-12-2015 21:14 !!

Lüzumsuz Adam Yorum kitapta kendimi okudum sanki çok güzel bir anlatımı var karakterler çok iyi okuyun

30-12-2015 23:13 !!

Lüzumsuz Adam Yorum çok güzel olmuş ama biraz kısa olsaymıs😱

07-04-2016 23:06 !!

Lüzumsuz Adam Yorum lüzumsuz adam kimin eseri acaba kitabın yazarı hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz? lüzumsuz adam özeti çıkartmam lazım ve yazar hakkında kısa bilgi vermem lazım kitabı okudum özet hazır da yazar kısmı lazım bana

18-11-2016 11:16 !!

Lüzumsuz Adam Yorum mükemmel bir roman mutlaka okuyun

23-11-2016 22:20 !!

Lüzumsuz Adam Yorum kitabın anafikri ne?

15-02-2017 19:12 !!

Lüzumsuz Adam Yorum bize özet için okuttular ama çok beğendim zaten kısa kitap bir kerede bitiyor o yüzden okumanızı tavsiye ederim çok beğeneceksiniz

19-03-2017 20:28 !!

Lüzumsuz Adam Yorum konusu çok güzeldi karakterler de güzel kurgulanmış çok beğendim

24-05-2017 21:02 !!

Lüzumsuz Adam Yorum bir defada okudum kısa kitap bir de sürükleyici okuyup bitiriyorsunuz o kadar güzel

02-08-2017 22:57 !!

Yorum Yaz

:: Sait Faik Abasıyanık ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.