Kayıp Aranıyor

Kayıp Aranıyor
Kitabın Yazarı:Sait Faik Abasıyanık Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1953 Sayfa Sayısı:120 ISBN:9786053607465 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:7,10 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kayıp Aranıyor - Sait Faik Abasıyanık

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kayıp Aranıyor Özet

Türk Edebiyatı'nda hikaye denilince ilk akla gelen isimlerden biridir Sait Faik. Hikayelerindeki karakterlerin içimizden birileri oluşu ve samimi anlatış biçimi ile elimizden düşmeyen kitapların sahibidir. Kayıp Aranıyor hikayesi işte böyle içten ve akıcı bir dille yazılmış film tadında bir hikayedir. Kayıp Aranıyor romanının konusu ise şöyle;

Konsolos Vildan Bey'in kızı Nevin çok farklı bir kültürle yetişmişti. Babasının gittiği birçok ülkeden getirdiği anıların, yaşamların ve olayların kızı üzerinde çok etkisi olmuştu. O dönem Türkiye’sinin bambaşka bir kız çocuğu olarak yetişti Nevin. Dört dil bilen, kitap okuyan, tiyatroya giden, çeviri yapan, rakı ve şarap içen, erkek arkadaşlarıyla yemekler yiyen bir kadın oldu sonradan. Özdemir adında bir gazeteciyle evlendi. Birbirlerine pek uymasalar da birlikteliklerini koruyabiliyorlardı. Nevin gazeteci olduğu için Ankara'ya gidip geliyordu. Sürekli otobüse biniyor Bakanlıklara gidiyordu. Burada gördüğü bir biletçi çocuğa karşı ilgi duymaya başladı. Hoşlantı, ilgi duyma gibi bir şeyi. Çocukta ona sürekli "canım ablacığım, şeker ablacığım" diyordu. Birçok karşılaşma sonrasında otobüsün içi tenhayken çocuk elindeki paraları düşürür gibi yaptı ve Nevin'in elini uzunca öptü. Bu öpüş Nevin'i oldukça etkiledi. O gün biletçi çocuğa bir not yazarak buluşma teklif etti fakat çocuğun kötü bir hareketini görerek vazgeçti. İşlerini hallettikten sonra ise İstanbul'a kocasının yanına geldi.

Özdemir ise oldukça hasta görünüyordu. Nevin ona bakmak istedi fakat Özdemir ona işlerle ilgili uzun bir liste verdi. Listeye bakılırsa Nevin akşamdan önce evde olamayacaktı. Listedeki görüşülecek kişilerden başlamaya karar verdi. Fakat kime gitse geri çeviriyor, Özdemir'in kendisinin gelmesi gerektiğini söylüyorlardı. Böyle olunca Nevin eve gitmeye karar verdi. Öğleden sonra eve geldiğinde salonun dağınık olduğunu ve bir kadına ait eşyaların olduğunu fark etti. Yatak odasına gittiğinde ise kocasını ve Amerikalı bir gazeteci kızın beraber yatarlarken gördü. Aldatıldığını anlayınca aklına ilk gelen bavulunu alıp gitmek oldu. Hemen bir otele yerleşti fakat psikolojisi oldukça etkilenmişti. Özdemir'den beklenen haber bir hafta sonra geldi. Onu arkadaşlarının da olacağı bir kutlama yemeğine davet ediyordu. Ayrılıklarını kutlayacaklardı. Nevin zor bir karar vererek davete gitmeyi kabul etti. Fakat yemekte kimse Özdemir'e suçlayıcı tavırlarda bulunmuyor tam tersi kendisine karşı imalı sözler duyuyordu. Bu imaların nedenini ise az sonra anladı. Özdemir'in arkadaşlarından Rıfat Bey, Nevin'i Ankara'da biletçi çocuk onun elini öperken görmüş ve bunu Özdemir'e iletmişti tabii diğerlerine de. Şimdi ise hepsi ayrılık sebeplerini Nevin olarak görüyorlardı. Nevin bu durumu anlayınca hemen ayağa kalktı ve olayın aslını anlattı. Masadaki herkes çok mahcup olmuştu. Nevin ise kalkıp gitti. Özdemir ve Nevin beraber trenle İstanbul'a dönüyorlardı. Bu sırada konuşup bir karar aldılar. Boşanacaklardı.

Nevin ailesinin yanına döndü. Burası İstanbul'un daha çok muhafazakar kesimli bir kentiydi. Genellikle balıkçıların yaşadığı bir yerdi. Nevin'in yaşam tarzı tüm mahalle için olay olmuştu. Herkes onun çok sıra dışı şeyler yaptığına inanıyordu. Nevin ise buradan balıkçı bir gence aşık olmuştu adı Cemal'di. Aynı şekilde balıkçı da ona karşı boş değildi. Evlenmeye karar verseler de aniden bu kararlarından vazgeçtiler. İki farklı yaşam tarzıyla mesut olamazlardı. Ayrıca iki tarafın ailesi de bu duruma şiddetle karşı çıktılar.
Nevin her şeyden uzaklaşmak istedi ve kimseye haber vermeden başka bir şehre gitti. Sadece babasına bu bilgiyi verdi. Konsolos Vildan Bey ise kızına uzun süre ulaşamayınca gazetelere kayıp ilanı vermeye başladı.

Yazan: Ilgın Kocaman

Kayıp Aranıyor Soruları ve Cevapları

Kayıp Aranıyor kimin eseri?

Sait Faik Abasıyanık

Kayıp Aranıyor türü nedir?

Yerli Romanlar

Kayıp Aranıyor kaç sayfa?

120

Kayıp Aranıyor Yorumları

sıkıcı ama güzel kitap kısa olması avantaj

12-01-2017 18:26

uzun zaman önce okumuştum konusu güzeldi

05-02-2017 21:05

hocamız kayıp aranıyor kitap özeti istemese okumazdım çok sıkıcı bir kitaptı kısa olması iyi olmuş yoksa bitiremezdim

26-11-2019 15:38

kitap özeti için teşekkürler sayenizde okumama gerek kalmadı

11-08-2022 22:14

yerli romanı anladık da bunun dışında kitabın türü ne polisiye mi dram mı komedi mi

13-05-2023 19:24