Delifişek

Jose Mauro De Vasconcelos Delifişek
Kitabın Yazarı:
Seri:Şeker Portakalı Serisi 3. Kitap
Yayınevi:Can Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1963
Sayfa Sayısı:88
ISBN:9750724787
Kitap Puanı:
5.6 / 10 | Oy: 673 | Yorum: 14
Editör Puanı:7
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:6,48 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Orjinal Adı:Doidão
Çeviren:İnci Kut

Arka Kapak Bilgisi

Delifişek Özeti

Jose Mauro De Vasconcelos Delifişek


Delifişek, Brezilyalı yazar José Mauro de Vasconcelos'un Şeker Portakalı serisinin üçüncü kitabı. Şeker Portakalı ve Güneşi Uyandıralım adlı kitapların ardından üçlemeyi sonlandıran kitap Delifişek'in sonunu pek beğenmemiş olsam da, seriyi tamamlamak adına mutlaka okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki diğer iki kitabı okumamış olanlar için de güzel bir uzun öykü niyetine okunabilecek bir kitap. Seksen beş sayfalık bu kısa kitap, tamamen seriyi sonlandırmak için yazılmış olmasına ve içinde çok fazla olay örgüsü bulundurmamasına rağmen oldukça akıcı bir dille yazılmış. Şeker Portakalı ve Güneşi Uyandıralım kitaplarını okumuş olanlar bu kitabı da mutlaka okumalılar. Kitabın kısa özeti ise şöyle:

Zeze, artık büyümüş ve yetişkin sorunlarıyla başa çıkmaya çalışmaya başlamıştır. Üstelik küçükken sorunlarını çözmesine yardım eden şeker portakalı ağacı, kalbinde yaşayan kurbağası veya hayali film yıldızı arkadaşı artık yoktur. Bütün sorunlarıyla tek başına başa çıkması gerekmektedir. Artık on sekiz yaşında olan Zeze'nin geleceğini düşünmeye başlaması gerekirken onun tek düşündüğü yüzmek ve kızlardır. Babası onu hala görmezden gelmektedir, fakat ona ne yapması gerektiğini söylemeye devam eder. Artık geleceği ile ilgili olarak plan yapması gerekmektedir. Fakat ne olması gerektiğini bilmeyen Zeze, okulu bırakarak bir gemide çalışmaya karar verir. Okulu bıraktığında her şey o kadar kötüdür ki, tek tutkusu olan yüzme ile kendini öldürmeye karar verir. Kıyıdan yüzmeye başlar ve gidebildiği kadar ileri yüzer. Fakat bir balıkçı teknesi onu farkettiğinde ölmeyi bile beceremediğini düşünerek geldiği gibi kıyıya geri döner. Eve döndüğünde kimse bir problemi olduğunu anlamamış, nasıl olduğunu sormamıştır. Zaman böylece geçip gider ve Zeze tam yirmi yaşına girer. Artık koca bir delikanlı olsa da hala genç kızlara kur yapmaktan başka işi gücü yoktur.

Bir gün Zeze, en yakın arkadaşı Tarcisio'dan küçükken Zeze'ye sarkıntılık yapan ve o zamanlar hayli çirkinken, şimdilerde oldukça güzelleşmiş olan Sylvia'ın geri döndüğünü haber verir. Zeze hemen onu görmeye gitmeye karar verir. Eve gidip hazırlanmaya başlar. Tam çıkacağı sırada balkonda oturmuş sigara içen babası onu yanına çağırır ve ona bir şey söylemhesi gerektiğini söyler. Fakat sonra Zeze'ye bir kızla mı görüşeceğini sorar ve öyleyse hemen gitmesini söyleyerek onu gönderir.

Zeze, Sylvia'yı görmeye gittiğinde başta pek hoş karşılanmasa da, zaman geçtikçe ikisi de birbirlerini çok sever. Artık sevgili olmuşlardır ve birlikte çok iyi vakit geçiriyorlardır. Her şey böylesine iyi giderken, işler Zeze'nin babasından hasta olduğunu öğrenmesiyle giderek kötüleşir. Babası üç ay içinde ameliyat olacaktır ve günden güne kötüye gitmektedir. Zeze buna çok üzülmektedir ama elinden bir şey gelmez. Aynı anda büyük yüzme yarışına hazırlanan Zeze, hiç yapmadığı bir şey yapar ve tanrıya eğer babasını iyileştirirse bir daha yüzmeyeceğine dair söz verir.

Zamanla babası gerçekten çok kötüye gider. Ameliyat zamanı gelip çatmıştır. Ameliyat gayet başarılı geçer, herkes çok mutludur. Zeze de mutludur, fakat verdiği sözü tutmak zorundadır. En sevdiği yüzücü mayosunu bir pakete koyar ve kiliseye gider. Mayoyu oraya bırakır ve bir daha yüzmemeye karar verir. Büyük yarışa da katılamayacaktır. Herkes onun korktuğu için katılmadığını düşünür fakat asıl sebebi bambaşkadır işte.

Babası hastalığı nedeniyle midir bilinmez, Zeze'ye karşı hiç olmadığı kadar kibar, duyarlı ve ilgili davranmaktadır. Bu da Zeze'nin çok hoşuna gitmektedir. Bu nedenle o da babasına karşı ilgili davranır, bir dediğini iki etmez. Fakat bir gün babası, Zeze'den Sylvia ile ayrılmasını ister. Zeze hiç sesini çıkarmadan bu isteğini kabul eder, fakat içi kan ağlayarak bu isteği yerine getirir. Sylvia da anlayışlı davranmıştır. Fakat bir süre sonra buna dayanamaz ve yeniden bir araya gelirler. Zeze bu süreçte gerçekten çok üzülmüştür. Fakat bu kez de yaşadıkları yerde onlarla ilgili büyük dedikodular çıkar. Zeze bir gemide iş bulup, uzun süre çalışıp para biriktirdikten sonra geri dönüp Sylvia'yı da alarak uzak yerlere kaçmaya karar verir. Kaderi, Zeze'yi uzak yerlere fırlatmıştır.

Delifişek Yorumları

Delifişek Yorum şeker portakalının devamı olduğunu öğrendiğimde okumuştum şeker portakalındaki saf duygular ne yazık ki yok

06-09-2015 21:47 !!

Delifişek Yorum çok güzel bir kitap zezeyi yeniden görmek çok güzel

15-12-2015 21:19 !!

Delifişek Yorum delifişek özeti çok güzel olmuş kitap hakkında fikir sahibi olmamı sağladı teşekkürler

30-12-2015 23:10 !!

Delifişek Yorum seker portakali harika idi gunesi uyandiralim iyi delifisekte hic duygu yok

05-01-2016 21:07 !!

Delifişek Yorum harika 3. bolumde zezeyi tekrar gormek cok guzel😉

30-01-2016 16:20 !!

Delifişek Yorum cok guzel bir hikaye yazmis cok tessekur ederim

08-02-2016 23:29 !!

Delifişek Yorum çok güzel bir roman

07-05-2016 16:28 !!

Delifişek Yorum süperrrr

06-11-2016 15:14 !!

Delifişek Yorum bende şeker portakalını okuyorum hala çok güzel

12-11-2016 11:44 !!

Delifişek Yorum çok güzel bir özet😀

04-12-2016 18:38 !!

Delifişek Yorum jose mauro de vasconcelos un yazdığı kitaplar çok güzel ona çok teşekkür ederim

16-12-2016 22:13 !!

Delifişek Yorum bende seker portakali kitabi var burda yazilanlarla ayni diyil (lutfen gercek bir hikaye yaratin)

23-12-2016 16:22 !!

Delifişek Yorum babası ne hastalığına yakalanır yazıyormu

18-05-2017 12:36 !!

Delifişek Yorum çok lazımdı teşekkürler özlerde çok iyi

11-02-2018 15:05 !!

Yorum Yaz

:: Jose Mauro De Vasconcelos ::
Benzer Kitaplar
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.