Güneşi Uyandıralım

Şeker Portakalı Serisi 2. Kitap Güneşi Uyandıralım
Kitabın Yazarı:Jose Mauro De Vasconcelos Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1974 Sayfa Sayısı:272 ISBN:9789750725050 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 21

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:123,02 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Güneşi Uyandıralım - Jose Mauro De Vasconcelos

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Çocuk Kitapları Orjinal Adı:Vamós Aquecer o SolÇeviren:Aydın Emeç

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Güneşi Uyandıralım Özet

Şeker Portakalı ile aklımıza kazınan Zezé Güneşi Uyandıralım ile tekrar karşımıza çıkıyor. Zezé artık 11 yaşındadır ve zengin bir aileye evlatlık verilmiştir. Bir gün yatarken bir ses duyar. Bu bir cururu kurbağasıdır. Ona yardım edeceğini söyler ve Zezé'nin kalbinin olduğu yere yerleşir.

Zezé okula gidemeyecek kadar hastadır. Zatüre olmuştur. Bir hafta sonra iyileşir ve okula geri döner. Artık kalbinin yerini dolduran kurbağası Adam'a her yeri gösterebilecektir. Okula dönüşünü Peder Fayolle büyük bir sevinçle karşılamıştır. Zezé Peder fayolle'ye kalbindeki kurbağası hakkındakileri anlatır. Eve geldiğinde piyona çalması gerekmektedir. Piyanosunun ismi Joãnzinho'dur.

Hafta sonu geldiğinde Zezé sinemaya gitmek için evden ayrılır. Gitmesi gereken film yerine A Bedtime Story adlı diğer filme girer. Bu filmdeki başrol Maurice Chevalier'in babası olmasına karar verir. Artık Zezé'nin düşsel bir babası olmuştur. Maurice film çalışmalarından dolayı onu sık sık ziyaret edememektedir. Zezé onun da Portekizli Manuek Valadares gibi ölmesinden korkmaktadır. Ama Maurice artık Zezé'nin ona ihtiyacı olmayacağı güne kadar onunla kalacaktır.

Zezé'nin okulunda öğrenciler sıcak günlerde bile üniformayı çenelerine kadar iliklenmiş olarak giymek zorundadırlar. Ama Zezé bu şekilde giymek istememektedir. Artık gömleğinin yakasını açarak giymektedir ki okul müdürü onu yakalar. Zezé yine de fırsat buldukça o şekilde giymektedir. Bu yüzden başı belaya girer. Ama öğretmenler yaptıkları toplantıda Zezé'yi haklı bulurlar. Üniformaların da değiştirilmesine karar verilir.

Zezé'nin babası ameliyat olmak zorundadır. Bu sırada Zezé okul yurdunda kalmak zorundadır. Ama bu onun için bir tatil gibi olmuştur çünkü bu sürede istediğini yapabilmiştir.

Zezé babasının söylediği bir laftan dolayı alınmıştır. Ağlama krizlerine girmektedir. Onun yaşındaki bir çocuk için bu çok büyük bir acıdır. Eve gitmek istememektedir. Ama okuldaki bir Peder'in ona kızmasıyla eve dönmüştür. Ama babasıyla arasına bir soğukluk girmiştir.

Zezé ve ailesi yeni bir eve taşınır. Şeytan yine Zezé'nin kulağına fısıldamaktadır. Zezé komşularının bahçesinden gizlice meyve toplamaktadır ve gözünü yeni yetişmekte olan bir papayaya dikmiştir. Komşu kadın her gün papayayı kontrol etmektedir. Ama Zezé onu gizlice koparmayı başarır ve yer.

Eski Zezé geri dönmüştür. Sürekli yeni bir yaramazlık peşindedir. Yeni merakı akşamları Manuel Machado'nın ormanlarına girmektir. Eğlence için acılı bir ruh gibi davranmaya karar verir. Ormanda çıkardığı sesler büyük yankı toplar. Herkes bu olayı konuşuyordur. Bir gün aşçıları Dadada onu yakalar bu oyuna son vermek zorunda kalır.

Zezé eskisi gibi değildir. Artık Maurice de onun ziyaretine pek gelmemektedir. Ve kurbağası Adam da gitme çalışmaları yapmaktadır. Çünkü Zezé'nin artık onsuz yapabileceğini ve yüreğindeki umut güneşini tek başına uyandırabileceğini anlamıştır. Sonuçta Zezé büyümüştür. Ve aşk gibi yeni duygular da keşfetmişti.

Şeker Portakalı’nı sevenlerin aynı tadı alamasa da severek okuyacağı bir kitaptı Güneşi Uyandıralım. Zezé büyümüştü ama o hüzünlü çocuk aynıydı. Yalnızlık hissi ve sevgiye açlık bir gölge gibi peşindeydi onun. Tabi ki yine yaramazdı. Ve onunla tekrar karşılaşmak okurlar için eski bir dostla karşılaşmak gibiydi. Zezé'yi özlediyseniz bu kitaba bir şans vermelisiniz.

Güneşi Uyandıralım Konusu

Serinin ilk kitabı olan Şeker Portakalı ile tüm dünya Zeze ile tanışmış, onu çok sevmiş ve hüzünleri ile okurlarda hüzünlenmişti. Jose Mauro De Vasconcelos Güneşi Uyandıralım romanı ile okurlarına hikayenin devamını sunuyor.

Güneşi Uyandıralım kitabında Zeze biraz daha büyümüş ve romanda artık 11 yaşındadır. Ailesi, onun daha iyi bir yaşam sürmesi ve eğitim görmesi için zengin bir aileye evlatlık olarak verir. Tek dostu ve sırdaşı şeker portakalını kaybetmesinin acısı üzerine bir de ailesinden kopması eklenir.

Zeze yeni ailesinde de umduğu aile sıcaklığını bulamaz. Bunun üzerine kendisine dost olarak evin aşçısını seçer. Zamanının büyük bir kısmını Dadada ile geçirir. Şeker portakalı ağacının yerini ise Adam adını verdiği kurbağa alır. Zeze tüm dertlerini ve sırlarını artık kurbağası ile paylaşır.

Güneşi Uyandıralım romanı ile bu kez çocukluk sorunlarının yerine ergenlik sorunları alıyor ve Jose Mauro De Vasconcelos yine kendine has üslubu ile okurlara ergenliğin acı hikayelerini sunuyor. Zeze yeni kitapta aşkı ve aşık acısını da tadıyor. Tabi ki yine en zor yoldan bunu yapıyor.

Güneşi Uyandıralım Soruları ve Cevapları

Güneşi Uyandıralım kimin eseri?

Jose Mauro De Vasconcelos

Güneşi Uyandıralım türü nedir?

Yabancı Romanlar, Çocuk Kitapları

Güneşi Uyandıralım kaç sayfa?

272

Güneşi Uyandıralım Yorumları

yazarda bu çocuğa ne çektirdi kardeşim hiç mi iyi birşey gelmez şu çocuğun başına küçük emrah gibi oldu neredeyse

08-11-2016 21:24

ilkinin yanında biraz sönük bir kitap ama yine de fena değildi

13-11-2016 21:30

yazar nasıl bir çocukluk geçirmiş merak ediyorum zezeye ne çektirdi böyle amacı ne acaba

27-11-2016 21:12

yazarda bu çocuğa ne çektirdi kardeşim hiç mi iyi birşey gelmez şu çocuğun başına küçük emrah gibi oldu neredeyse
bunu yazan kisi sana soyluyorum;
bu kitap biyografi

05-01-2017 19:06

aynen ne çektirdi çocuğa

28-02-2017 21:27

güzel bence ama çocuk baya çekti bu arada bunu yazan kişi öldü o yorumunu düzelt

01-04-2017 21:01

çok güzeldi​.

17-05-2017 22:47

gayet güzel bir kitap

30-11-2017 17:11

şeker portakalı çok güzeldi umarız bu da güzeldir şeker portakalında aglamisitim :')

29-12-2017 18:59

muhteşemdi çok
muhteşem ve çok hüzünlü

04-02-2018 20:57

yani ağlamak üzereyim her ne kadar zeze çektiyse sanki bende onun kadar çektim

19-04-2018 19:14

güzel hikaye
yazarı şanslı

31-10-2018 15:11

çok güzel bir kitap yazarin ellerine sağlik mükemmel
harika
şahane
kitabi herkese öve öve bitirdim

03-01-2019 22:51

kitap gerçekten çok berbat ve sıkıcı

15-05-2019 19:13

şeker portakalı kitabının devamı olan bir kitap o yüzden ilk olarak o kitabı okumanız gerekiyor yoksa anlamsız gelebilir güneşi uyandıralım konusu olarak ilk kitabın devamı gibi olmuş ama biraz zorlama olmuş ilk kitap kusursuzdu çok beğenilince sanırım yazar ve yayıncılar devamını getirelim demişler ama pek olmamış yine de güzel kitap çocuğun hikayesinin farklı şekilde ilerlemesini beklerdim

10-12-2019 10:25

şeker portakalı müthiş bir kitap .öncelikle çok duygu yüklü zeze karakteri o kadar gerçekçi ki okurken insan gözyaşlarını tutamayabilir

05-01-2021 21:06

kitabın ana fikri nedir özeti ana fikir diye yazsak oluyor mu deneyen var mı

26-04-2022 23:15

kitabın baş karakterleri ve olayın geçtiği yer isteniyor

06-11-2022 15:23

maurice karakterinin özellikleri lazım

09-05-2023 21:26

adını şeker portakalı 2 koysalar olurmuş

01-11-2023 21:46

keşke tek kitap ile kalsaydı ilkinin büyüsünü de bozmuş

30-04-2024 20:12

Kristal Yelkenli Kayığım Rosinha Yaban Muzu Kırmızı Papağan Japon Sarayı Güneşi Uyandıralım Delifişek Şeker Portakalı Delifişek Delifişek Şeker Portakalı Şeker Portakalı en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Tarihi Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Fantastik Kitaplar Macera Kitapları Yerli Romanlar Korku Kitapları Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Psikoloji Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar Beslenme Diyet Kitapları