16.50 Treni

16.50 Treni
Kitabın Yazarı:Agatha Christie Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:2004 Sayfa Sayısı:288 ISBN:9789752104679 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:95,00 TL BKM:169,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

16.50 Treni - Agatha Christie

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Gizem, Polisiye Orjinal Adı:4.50 From PaddingtonÇeviren:Çiğdem Öztekin

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

16.50 Treni Özet

Bayan McGillicuddy yeni yıl öncesi sevdiklerini ziyaret amaçlı tren yolculuğu yapmaktadır. Tren seyir halindeyken yandaki trende bir cinayet işlendiğine şahit olur. Bir adam bir kadını boğup öldürmüştür. Panik halinde tren görevlilerine ulaşıp durumu anlatır. Yaşlı bir kadın olduğu için onun hayal gördüğünü düşünseler de görevliler olayı polise bildirir.

Bayan McGillicuddy samimi dostu Bayan Marple'ın evine ulaştığında şoka girmiş bir haldedir. Bayan Marple'a durumu anlatır ve iki dost olayın peşine düşmeye karar verir. Önce hangi tren olduğunu bulurlar. Sonra polise giderler ancak ortada bir ceset yoktur. Bu da inanılırlıklarını sarsar. Bayan Marple dostunu evine gönderdikten sonra olayı çözmek için bir plan yapar.

Yillar önce kendisiyle ilgilenen Lucy isimli ev işlerinde yardımcı olan kadına ulaşır. Lucy iyi bir okuldan mezun, bir matematik dehasıdır ancak kariyerini her evde en fazla 15 gün kalacak şekilde ayarlayan bir ev yardımcısı olarak sürdürmektedir. Işinde o kadar iyidir ki çok talep görmektedir. Bayan Marple, Lucy'nin zekasına güvendiği için onu seçmiştir.

Lucy cinayetin işlendiği bölgedeki Rutherford Hall isimli evde çalışmaya başlar. Amacı cesedi bulmaktır. Bayan Marple da teyzesi rolüne bürünerek yakınlarda bir konukevinde kalır. Lucy evin arazisini araştırırken bir bölgesindeki lahitte cesedi bulur. O baraka da herkese açık bir yer olduğu için cesedin kimliğini ve kimin katil olduğunu bulmayı zorlaştırır.

Rutherford Hall'da babadan zengin Bay Crackenthorpe ve kızı Emma yaşamaktadır. Ailenin farklı şehirlerde, ülkelerde ikamet eden 3 oğlu, 1 damadı ve torunu da olayı duyunca eve gelmişlerdir. Bay Crackenthorpe babadan zengin ancak mirasta pay hakkı olmayan huysuz ve cimri bir adamdır. Emma evin hiç evlenmemiş, kendini babasına adamış kızıdır. 3 oğuldan biri kibirli Harold, diğeri dolandırıcı Alfred, ve sonuncusu da sanatçı Cedric'tir.

Miras en büyük oğul başta olmak üzere tüm oğullar, Emma ve torun Alexander’a kalacaktır. Tabi bunun için önce Bay Crackenthorpe'un ölmesi gerekmektedir. Yaşlı ihtiyarın da ölmeye hiç niyeti yoktur.

Müfettiş Craddock önce kadının öldürülmesinin bu evdeki olaylarla bir ilgisi olduğunu düşünür. Ev ahalisinden kimse öldürülen kadını tanımadığı için bu tez çürür gider. Öncelikli olarak kadının kimliğini bulmak gerekmektedir.

Emma ölen abisinin bir nişanlısı olduğunu ve eve gelmek istediğini belirttiği bir mektup olduğundan bahsedince kadının Martine olduğu düşünülür. Martine'i araştırırken Anna adında bir dansçıya ulaşırlar. Anna'nın Martine'i tanıdığını ve aileden para koparmak için onun yerine geçtiğine inanırlar. Bu sırada Anna'dan dünyayı gezdiğine dair bir bilgi gelir.

Günler geçerken Bayan Marple olayı yavaş yavaş çözümlemeye başlar. Bayan McGillicuddy’yi çağırarak son kozunu oynar. Böylece tüm olay ortaya çıkacaktır.

Ailenin doktoru Dr.Quimper, ailenin kızı Emma ile ilgilenmekte ve eğer baba Crackenthorpe ölürse de Emma ile evlenmek istemektedir. Böylece büyük bir mirasa konmayı planlamaktadır ancak kendisi zaten evli olduğu için önce karısı Anna’dan kurtulur. Lahitteki ceset Anna'ya aittir. Bu sırada Emma'nın mirastan en büyük payı alabilmesi için de abilerini sırayla zehirler. Alfred ve Harold bu sırada ölür. Bayan Marple hazırladığı oyunda Rutherford Hall’da son bir veda yemeği yemeye gider. Yanında Bayan McGillicuddy de vardır. Ondan bir ara tuvalete gitmesini ister. McGillicuddy de kendisine denileni yapar. Bunu istemesinin sebebi Bayan McGillicuddy’nin katili sırtından görmüş olmasıdır. Balık yerken boğazına bir şey takılmış gibi yapar ve doktor Quimper hemen ona müdahale eder. Bu sırada odaya dönen McGillicuddy katil bu diye bağırınca tüm olay açığa kavuşur. Bayan Marple yine günü kurtarmıştır...

Agatha Christie’nin bence en keyifli romanlarından birisiydi bu. Bay Crackenthorpe’un huysuzluğu, Emma'nın naifliği, kardeşlerin birbirinden farklı gibi duran ama özünde aynı açgözlülükteki karakterleri, ailenin damadının evden kopmak istememesi, ev ahalisindeki gencinden yaşlısına tüm erkeklerin Lucy ile evlenme planı yapması, Alexander'ın en yakın arkadaşının annesinin gerçek Martine olması tesadüfü ile karakterler sizi kendine bağlıyor. Sanki Rutherford'da tüm olayı sessiz sedasız izler gibi okuyorsunuz kitabı. Olayın içinde hissettiren ve heyecanla çevirdiğiniz sayfalar sizi hikayeden bir saniye olsun koparmıyor. Merakla okunacak bir polisiye romanı. Keyifli okumalar dilerim.

Yazan: Ebru S. Bektaş

16.50 Treni Soruları ve Cevapları

16.50 Treni kimin eseri?

Agatha Christie

16.50 Treni türü nedir?

Yabancı Romanlar, Gizem, Polisiye

16.50 Treni kaç sayfa?

288

16.50 Treni Yorumları

filmi yapılacak bir roman harikaydı

05-12-2022 19:31

her zamanki gibi konusu güzel harika bir polisiye

23-05-2023 19:15

vasat agatha standırda baya vasat

13-03-2024 22:39

Noelde Cinayet Beş Küçük Domuz Fare Kapanı Cinayetler Oteli Mavi Trenin Esrarı 16.50 Treni Porsuk Ağacı Cinayeti Roger Ackroyd Cinayeti Ölüm Diken Üstünde Ölümle Randevu Neden Evans'a Sormadılar Cesetler Merdiveni Cinayet İlanı Sıfıra Doğru Esrarengiz Sanık Çarpık Evdeki Cesetler Cinayet Alfabesi Ölüm Sessiz Geldi Acı Kahve Ölüm Oyunu Nil'de Ölüm Doğu Ekspresi'nde Cinayet On Küçük Zenci Poirot'nun İlk Davaları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu