Neden Evans'a Sormadılar

Ceset Dedi Ki Neden Evans'a Sormadılar
Kitabın Yazarı:Agatha Christie Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:2011 Sayfa Sayısı:304 ISBN:9789752113411 Kitap Puanı:9 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:23,60 TL KitapYurdu:27,17 TL e-kitap,pdf,epub: *

9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Neden Evans'a Sormadılar - Agatha Christie

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Gizem, Polisiye Orjinal Adı:Why Didn’t They Ask Evans?Çeviren:Çiğdem Öztekin

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Neden Evans'a Sormadılar Özet

Agatha Christie’nin yine bayılarak okuduğum bu esrarengiz romanında; bir rahibin oğlu olan Bobby Jones isimli bir genç adam, Doktor Thomas ile golf oynadığı sırada golf topu yamaçtan aşağı doğru yuvarlanır. Topu almaya giden Bobby, tamamen rastlantı sonucu kayalıkların arasına düşen bir adamın can çekişmekte olan bedenini görür ve hemen kayalıklara doğru iner. Bobby adamın ölmek üzere olduğunun ve hangi müdahalede bulunursa bulunsun adamı kurtaramayacak olduğunun farkına varır ve sonuç olarak da elinden bir şey gelmez. Adamın son can çekişmelerinin arasından şu sözleri işitir: “Neden Evans’a sormadılar?” Bobby soru sorma fırsatı elde edemeden ve olayın ne olduğunu anlayamadan adam hayata gözlerini yumar. Adamın yaşamını yitirmeden önceki hayat dolu görüntüsü ve capcanlı mavi gözlerine tanıklık ettikten sonra bu adamın sis yüzünden uçurumdan yuvarlanacak biri olmadığı kanısına varır ve bu adamın gerçekten ölümüne sebep olan olayın ne olduğunu merak eder. İsmini bilmediği adamın ceplerini kurcalamaya başlar ve bir adet kadın fotoğrafı dikkatini çeker. Fotoğrafı inceler ve kadının her erkeğin aklını başından alabilecek bir güzelliğe sahip olduğunu asla inkar edemeyecek olduğunu biliyordur. Şimdi asıl sorulması gereken soru şuydu: O adam gerçekten görüşünü engelleyen sis yüzünden mi uçurumdan yuvarlandı, yoksa biri tarafından kayalıklara doğru mu itildi?

Bobby’nin aklına aniden babasının kilisesine katılması gerektiği gelir ve oradan geçmekte olan bir adamdan, ambulans gelene kadar cesedin başında beklemesini rica eder. Bobby işin aslını bir an önce öğrenmeyi çok ister fakat zaten adam ölmeden önce orada bulunup olaya tanıklık eden –Doktor Thomas haricinde- tek kişi olduğundan dolayı ister istemez bu resmi soruşturmaya dahil olacak ve bildiği her şeyi adamın yakınları ve polis ile paylaşmak zorunda kalacaktı.

Bobby yaptığı tren yolculuğu sırasında eski arkadaşı Lady Frances Derwent – bir diğer adıyla Frankie- ile karşılaşır. Sohbetleri sırasında Bobby, Frankie’nin de aniden uçurumdan düşüp hayatını kaybeden adamdan haberi olduğunu öğrenir. Bunun üzerine uzun uzun konuşurlar ve olayın nasıl gerçekleştiğine kafa yorarlar fakat ellerindeki bilginin sınırlı olması sebebiyle hiçbir sonuca varamazlar. Bobby’nin aksine Frankie bu olayın çok büyük heyecan teşkil ettiğini düşünmektedir ve kendisi de bu konuyla ilgili araştırma yapmak ister.

Resmi soruşturma başlar ve Bobby tanıklık ettiği her şeyi jüriye ve savcıya anlatır. Ölen adamın adının Alex Pritchard olduğu öğrenilir. Alex’in vücudunda hiçbir şekilde darp izine rastlanmaz, bundan yola çıkarak adamın intihar etmiş olabileceği düşünülür fakat bu ihtimal üzerinde de fazla durmazlar. Alex’in cebindeki fotoğrafın da kız kardeşi Amelia Cayman’a ait olduğu ortaya çıkar. Resmi soruşturma sona erer ve eve döndükten sonra Bobby’nin aklına, Amelia ve onun sinir bozucu kocası Leo Cayman ile paylaşmayı unuttuğu Alex’in son cümlesi gelir: “Neden Evans’a sormadılar?”. Daha sonra bu önemli bilgiyi onlara ulaştırmak için bir mektup yazar.

İlerleyen günlerde Bobby’nin başına neredeyse sağ olarak çıkması imkansız olan bir olay gelir. Bobby’nin arkadaşı Frankie, bu işte kesin olarak Cayman’ların parmağı olduğundan emindir. Şüphelerini doğrulamaya kararlı olan Frankie, Bobby ile birlikte bu gizemi çözmek ister ve her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünüp bir plan yaparlar. Fakat bu süreçte üzerinde durdukları her teori doğru çıkmaz ve daha da kötüsü başlarına ne tür felaketlerin geleceğinden de bihaberlerdir.

Yine uykularımı kaçıran ve verdiğim tüm zamana sonuna kadar değen bir roman oldu. Agatha benim için polisiye roman yazarlarında her zaman 1.sırada olacak ve ben şimdiden bu kitabı tahtından edecek bir diğer Agatha Christie romanı için sabırsızlanıyorum. Aynı zamanda ömrümün tüm Agatha Christie romanlarına yetmeyeceğinden de endişe duyuyorum.

Yazan: Ecem Atlığ

Neden Evans'a Sormadılar Yorumları

Neden Evans'a Sormadılar Cesetler Merdiveni Cinayet İlanı Sıfıra Doğru Esrarengiz Sanık Çarpık Evdeki Cesetler Cinayet Alfabesi Ölüm Sessiz Geldi Acı Kahve Ölüm Oyunu Nil'de Ölüm Doğu Ekspresi'nde Cinayet On Küçük Zenci Poirot'nun İlk Davaları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna