Cinayet Alfabesi

Cinayet Alfabesi
Kitabın Yazarı:Agatha Christie Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:2018 Sayfa Sayısı:175 ISBN:9789752124547 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:128,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Cinayet Alfabesi - Agatha Christie

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye Orjinal Adı:The A.B.C. MurdersÇeviren:Gönül Suveren

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Cinayet Alfabesi Özet

Bir gün dedektif Pairot’ya cinayet işleneceğine dair bir mektup gelir. Bu kişi alfabe sırasına göre kurbanlarını ve şehirlerini seçen bir seri katildir. Mektupta, cinayeti nerede ve hangi tarihte işleyeceğini yazarak alay eder. Dostu Hastings ile incelediklerinde delinin biri olduğunu düşünürler. İlk başta ciddiye alınmayan mektubun cinayet işlendikten sonra ciddiyeti anlaşılır. Ölen kişi Andover’da yaşayan Bayan Ascher’dı. Kafasına aldığı ağır bir darbeyle ölen Ascher’ın katili ABC tren tarifesini oraya bırakmıştır. Ardından alkolik eşini sorgularlar ve yeğeninin yanına giderler. Esnafla konuştuklarında cinayet en işlek saatte işlendiği için orada da bir ipucu bulamazlar.

Olay artık yavaş yavaş akıllardan silinmeye başlamıştı ki, Bexhill’de planlanan cinayet mektubu gelmiştir. Yetenekleriyle övünen bir katil, Elizabeth Barnard’ı sahilde kadının kendi kemeriyle boğarak öldürmüş ve yine ABC tren tarifesini oraya bırakmıştır. Ardından çalıştığı yere ve ailesinin yanına gidilse de elle tutulur bir bilgiye ulaşamamışlardır. İki cinayet arasında tek ortak nokta ABC tren tarifesi olmasıdır.

Üçüncü mektup gelir gelmez basına açıklamayı ve ismi C ile başlayan herkesi uyarmayı düşündüler. Üçüncü mektup tam da tahmin edildiği gibi Churston’dı. Bu sefer tanınan bir adam olan Carmichael Clarke yürüyüş sırasında kafasına ağır bir cisimle vurulmuş halde ölü bulunmuş ve tabii ki yanına da ABC tren tarifesi bırakılmıştır. Poirot, bu olayda görevli olanların aksine oturup düşünerek katilin nasıl bir insan olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyordu. Katilin izini sürmeye devam ederken ölen kişinin yakınlarını çağırırlar ve bundan sonra hep beraber iz sürmeye koyulurlar. Clarke cinayetinde adamın yaşadığı eve gittiklerinde Leydi Clarke, bizzat dedektife yardım için evden ayrılan Thora Grey’in cinayetin işlendiği gün kapıda yabancı bir adamla konuşurken gördüğünü söyler bunun üzerine Poirot sorduğunda zor hatırlasa da bir çorap satıcısıyla konuştuğunu fakat yüzünü hatırlamadığını söyler. Poirot çoraplara çok takılır çünkü Andover cinayetinde de kadının yatak odasında bir çift yeni çorap dikkatleri çekmiştir. İkinci cinayet için Megan Barnard ile konuşulduğunda annesinin kız kardeşine yeni çoraplar aldığını fakat giyemeden öldüğünü ağlayarak anlatmıştı. Poirot artık emindi, çoraplar çok büyük bir ipucuydu. Derken dördüncü mektup da gelir ve katil, cinayeti Doncaster’da işleyeceğinin haberini verir. Verdiği tarihte ve yerde St. Leger at yarışlarının tam da o tarihte orada yapılacağı akıllarına gelince durumun zorlaştığını fark ederler.

Doncester cinayetinin olduğu gün gelir. Orada katili tek gören Thora Grey olduğu için ona büyük bir sorumluluk düşüyordu. O gün için özel polis memurları görevlendirilmiş ve halk uyarılmıştır. Cinayet haberi gelmişti. Katil bu sefer ters köşe yapıp sinemada işlemişti cinayetini. Ölen adamı fark eden kişi sorguya alındığında bıçakla öldürülmüş olduğunu söyler. Ölenin adı Earlsfield’dı. İfadeyi veren kişinin adı ise D ile başlıyordu. Katil bu sefer alfabetik sırada hata yapmıştı. Ardından çorap satma işini yapanların listesini çıkardılar. Şüpheli bir kişi vardı. Alexander Bonaparte Cust, kaldığı yerde çalışanlar ve seyahat sırasında kaldığı yerde onu görenler ifade verdiğinde katil, Bay Cust gibi gözüküyordu. Bay Cust ile Poirot yüzleştiği sırada, Poirot katilin o olmadığını anlamıştı. Bay Cust yalnızca ona söylenen tarihlerde söylenen kişilere çorap satması gerektiğini biliyordu ve söyleneni yapıyordu. Sorgu bitmişti ve Poirot konuşma için herkesi toplamıştır. Katilin, üçüncü cinayet olan Carmichael Clarke’ın erkek kardeşi Bay Clarke olduğunu söyler. Açıklaması ise şöyle devam eder, gelecek için kaygılandığını ve abisinin Thora Gray’e ilgisi oduğunu hasta olan yengesi öldükten sonra onunla evlenip mirasçısı olma durumunu imkansız olduğunu ve cinayeti bu yüzden işlediğini söyler. Ağabeyini ortadan nasıl kaldıracağını düşünürken Bay Cust’la karşılaşıp planını yapar. Kanıtları ise Andover ve Churston cinayetlerinde kullandığı bastondu, onu bulmuştu. Bastonun bir parçası çıkarılmış ve içine eritilmiş kurşun döktürülmüştü. Yarış alanında olduğunu iddia ettiği saatlerde ise sinemadaki insanlar resmini görür görmez Bay Clarke’ı sinemadan çıkarken gördüklerini söylemişlerdi. Bexhill cinayetine gelince kafede çalışan kızın arkadaşının onu tanıdığını söylemişti. Başından beri bu cinayetin izini süren Hanstings ve Poirot bir kez daha beraber çıktıkları avın sonuna başarıyla ve zekice gelmişlerdir.

Yazan: Begüm Demir

Cinayet Alfabesi Soruları ve Cevapları

Cinayet Alfabesi kimin eseri?

Agatha Christie

Cinayet Alfabesi türü nedir?

Yabancı Romanlar, Polisiye

Cinayet Alfabesi kaç sayfa?

175

Cinayet Alfabesi Yorumları

agatha christienin az bilinen ama en güzel kitaplarından bir tanesi tavsiye ederim

11-01-2021 14:29

abc cinayetleri ile bu kitap aynı mı

02-07-2022 18:21

kitabın yazarı agatha olunca otomatik okumak istiyorsunuz ve okuyorsunuz ve pişman olmuyorsunuz

10-04-2023 20:17

boşuna para vermeyin bu kadının kitaplarını nette pdf olarak bulabiliyorsunuz

27-01-2024 22:38

Noelde Cinayet Beş Küçük Domuz Fare Kapanı Cinayetler Oteli Mavi Trenin Esrarı 16.50 Treni Porsuk Ağacı Cinayeti Roger Ackroyd Cinayeti Ölüm Diken Üstünde Ölümle Randevu Neden Evans'a Sormadılar Cesetler Merdiveni Cinayet İlanı Sıfıra Doğru Esrarengiz Sanık Çarpık Evdeki Cesetler Cinayet Alfabesi Ölüm Sessiz Geldi Acı Kahve Ölüm Oyunu Nil'de Ölüm Doğu Ekspresi'nde Cinayet On Küçük Zenci Poirot'nun İlk Davaları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu