Ölüm Oyunu

Agatha Christie Ölüm Oyunu
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Altın Kitaplar
Yayınlandığı Yıl:1941
Sayfa Sayısı:175
ISBN:9754057664
Kitap Puanı:
5.8 / 10 | Oy: 285 | Yorum: 2
Editör Puanı:
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:10,38 TL
D&R:10,40 TL
Pandora:10,64 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye
Orjinal Adı:Evil Under The Sun
Çeviren:Gönül Suveren

Arka Kapak Bilgisi

Ölüm Oyunu Özeti

Ölüm Oyunu Agatha Christie


Ölüm Oyunu Agatha Christie’nin katili tahmin edilibilir nadir romanlarından bir tanesi fakat tabi ki sadece bir tanesini. Agatha Christie romanlarında karmaşık hikayeler sunmak için genelde birden fazla katili kullanıyor. Ölüm Oyunu romanında da bu değişmiyor ve bu kez katillerden bir tanesini tahmin etmek pek zor değil ama ikinci katil sizi oldukça şaşırtıyor. Hatta imkansız gibi görünüyor.

Ölüm Oyunu kitabında yine ünlü dedektif Hercule Poirot iş başında. Bu kez kendisi tatil için Devon şehrindeki Kaçakçılar Adası’na gidiyor. Fakat bela onu tatilde iken de buluyor. Aslında bu kendisi için hem iş hem tatil oluyor ama yaşananlardan sonra tam işe dönüyor diyebiliriz.

Kaçakçılar Adası’ndaki otelde yine birbirinden ünlü ya da varlıklı insanlar toplanmıştır fakat bunlardan en dikkat çekeni ünlü yıldız Arlena Stuart’tır. Otele yeni kocası ve üvey kızı ile birlikte gelmiştir ve tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Üvey kızına kötü davrandığı için kızı ondan nefret etmektedir. Otelin sahibi kocasına ilgi duyduğu için ve o olmasa birlikte olabileceklerini bildiği için kendisini pek sevmez. Otelde yer alan bir çiftin yakışıklı ismi onun güzelliğine kapılır ve onunla cilveleşmekten çekinmez. Tabi sağlık sorunları nedeni ile güneşe çıkamayan eşi buna çok sinirlenir. Arlena’nın kocası da eşinin genç bir yakışıklı ile cilveleşmesine pek hoş bakmaz. Arlena’nın yeni oyunlarında yer almasını isteyen fakat bir türlü olumlu cevap alamayan, bu yüzden batma noktasına gelen iş adamı da pek mutlu değildir. Arlena’nın hayatını kitap yapan fakat Arlena’nın yayınlanmasına izin vermemesi nedeni ile zor durumda kalan adam da onu sevmeyenlerden biridir.

Her zamanki gibi kurbanı sevmeyen ve onu öldürmek için nedeni bulunlar aynı yerde toplanmıştır. Cinayet kaçınılmazdır. Arlena yalnız başına kalmak için deniz bisikletini alır ve yalnız başına bir koya gider. Bir süre burada güneşlenir. Ona ilgi duyan yakışıklı genç yanına zoraki olarak birini alarak onu bulmaya gider. Onu bulduğunda ise ölmüş olduğunu görür. Bunun üzerine Poirot’un görevi de başlamış olur.

Poirot oteldeki herkesi sorgulamaya başlar. Herkes cinayetin işlendiği zaman diliminde o koya gidip Arlena’yı öldürebilir fakat herkesin bir görgü tanığı vardır ve bu yüzden katili bulamaz. Fakat sorgular sırasında bazı anormallikleri de keşfeder. Görgü tanıklarından birine koya giderken yamaçtan bir şişe atılmıştır. Ölüm zamanından kısa bir süre sonra, yani öğle vaktinde biri duş almıştır. Poirot bunları başta birleştiremez fakat koyu ve herkesin bulunduğu iddia ettiği yerleri gezdiğinde olayı çözmüştür.

Bunun üzerine herkesi katili açıklamak için odaya toplar. Katil Arlena ile cilveleşen yakışıklı gencin eşidir. Olay zamanında Arlena’nın üvey kızını yanına alarak başka bir koya giderler. Amacı bir görgü tanığı sahibi olmaktır. Kızın saatini 20 dakika geriye alır. Öğle vakti geldiğinde kıza saati sorar. Öğrenince de acelesi olduğunu belirtip uzaklaşacakken kızın saatini düzeltir. Böylece kıza ne zaman ayrıldığını sorduklarında gerçek zamanın 20 dakika sonrasını söyleyecektir. Bu da koya gidip Arlena’yı öldürmek için yeterli zamandır. Fakat cinayet bu kadar basit değildir. Çünkü Arlena boğazından sıkılarak öldürmüştür ve kız bunu yapamayacak kadar zayıftır. Poirot duş ve atılan şişeyi de hesaba katarak ikinci katili bulur. Bu da aslında kadının kocası, yani ceseti bulan yakışıklı gençtir.

Genç koya geldiğinde aslında Arlena’nın cesetini bulmaz. Orada yatan aslında kendi eşidir. Amaç görgü tanığı yaratmaktır. Fakat genç kız güneşten uzak durduğu için kendisini bronza boyamak zorunda kalmıştır. Kocası yanında zoraki olarak gelmiş gibi görünen diğer kadını yardım getirmesi için geri gönderir. Bu sırada karısı koşarak koydan uzaklaşarak otele geri döner. Bronz boya şişesini de giderken uçurumdan aşağıya atar. Hemen otele gider ve duş olarak boyayı temizler. Bu sırada da kocası Arlena’yı boğarak öldürür ve normal pozisyonda onu yatırır.

Poirot cinayetin oluş şeklini açıkladığında herkes şok olur. Bir de bunları kanıtlayacak kesin bir kanıt yoktur. Bu yüzden çifti tutuklayamaz. Çift de elini kolunu sallayarak uzaklaşmak zorundadır fakat otelin parası ödenmesi gerekir. Çift bunun için çek yazar ve burada kendilerini ele verirler. Çünkü Poirot çiftin aslında dolandırıcı olduklarını anlamıştır ve önceki davalarından bir tanesi ile ilgili olduklarını bilir. O dava ile çekteki imzayı karşılaştırdığında aynı olduklarını görür. Bu da onları tutuklamak için yeterli kanıtı oluşturur.


Ölüm Oyunu Yorumları

Ölüm Oyunu Yorum çok saçma bir cinayet sırf konuyu karıştırmak için abartmış

13-12-2016 20:44 !!

Ölüm Oyunu Yorum hep aynı tarz yazıyor

18-12-2016 12:10 !!

Yorum Yaz

:: Agatha Christie ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.