Ölüm Sessiz Geldi

Ölüm Sessiz Geldi
Kitabın Yazarı:Agatha Christie Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:2008 Sayfa Sayısı:256 ISBN:9789752110281 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:21,35 TL KitapYurdu:27,91 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ölüm Sessiz Geldi - Agatha Christie

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye Orjinal Adı:The Affair in StylesÇeviren:Çiğdem Öztekin

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ölüm Sessiz Geldi Özet

Hastings askerdedir. Askerde yaralanır ve İngiltere'ye gider. İngiltere'de eski arkadaşı olan John Cavendish ile karşılaşır ve Bay Cavendish onu evine yani Styles'e davet eder. John'un babası yıllar önce ölmüştür. Ölmeden önce yaptığı evlilik Bayan İnglethorp iledir. Bayan İnglethorp kocası öldükten sonra yeniden Alfred İnglethorp ile bir evlilik yapmış ancak üvey oğulları olan Lawrence Cavendish ve John Cavendish'i yanından ayırmamıştır.

Hastings konağa geldiğinde John'un eşi olan Mary Cavendish ile tanışmıştır. Mary çok tatlı, alımlı ve güzel bir kadındır. Hastings'in aklı Mary de kalmıştır. Aynı zamanda evde yetim ve öksüz bir kız olan Cynthia Murdoch da yaşamaktadır. Hastings Bayan Murdoch dan da hoşlanmıştır. Evin sadık hizmetçisi Evilyn Howard, Bayan İnglethorp'un eşi olan Bay İnglethorp'un kuzenidir. Ve ikisi birbirinden nefret ediyor olarak görünürler.

Her şey normal bir şekilde ilerlerken bir gece Bayan İnglethorp ani bir şekilde zehirlenerek can vermiştir. Zehrin adı Striknindir. Doktor Bauerstein ve Doktor Wilkins durumu açıklar ve ceseti otopsiye gönderirler. Herkes için şüpheli olan Bay İnglethorp'tur. Hastings dedektif dostu Poriot ile konuşur ve olayı incelemesini ister. Poriot incelemeye Bayan İnglethorp'un odasından başlar. Hastings ile her şeyi incelerler. Şömine de ölmeden önce yazdığı vasiyetnameden kalan son parçayı bulur. Onu yanına alır. İçilen kakao ve kahveden örnekler alır ve kapının süngüsüne takılmış olan yeşil ipi alarak incelemeye gönderir.

John ve avukatları ise vasiyeti konuşmaktadır. Poriot yeni vasiyetname kağıdını onlara da gösterir ve Bayan İnglethorp'un odasına tekrar çıkarlar ve onun her şeyini sakladığı mor çantaya bakmak isterler ancak fark ederler ki çanta çoktan zorlanarak açılmış ve içinde onların işine yarayacak olan kağıt çalınmıştır. Odadan çıkar ve araştırmalara devam ederler. Poriot, sorguya hizmetlilerden başlar. Dorcas, bildiklerini ve Bayan İnglethorp ile Bay İnglethorp arasında oluşan kavgayı Poriot'a anlatır. Tüm şüpheler Bay İnglethorp'u gösterse de Poriot suçlunun o olmadığını ve şimdilik tutuklanmasını istemediğini savunur.

Bu sıralarda Doktor Bauerstein casusluk suçundan tutuklanır herkes acaba suçlu Bauerstein mı? Diye düşünür ancak suçlu o da değildir. Çatı katında bir adet takma siyah sakal bulunur. Bu sakal, birinin Bay İnglethorp'un yerine geçtiğini göstermektedir. Bu kişi Lawrence Cavendish gibi gelir en başta ancak sonra John Cavendish tutuklanır. Dorcas'ın anlattığı kavga aslında Bay İnglethorp ile değil John Cavendish ve Bayan İnglethorp arasında olmuştur. Ve John Cavendish'in odasında bir adet Striknin şişesi bulunur. John tutuklanmadan Poriot suçlunun aslında bay İnglethorp ve Bay Evelyn Howard olduğunu ispatlar. Bu iki kuzen aslında birbirlerine aşıktırlar. Bayan İnglethorp'un parasını alabilmek için Bay İnglethorp onunla evlenmiş ve onun her gün içtiği ilacına Striknin katarak onu öldürmüşler ve delilleri ise John'un üstüne çekmeye çalışmışlardır.

Poriot, tüm olayı açıklığa kavuşturur. Miras John Cavendish'e kalmıştır. Mary Cavendish ile evliliği de yoluna girmiştir. Cynthia Murdoch ve Lawrence Cavendish ise birbirlerine olan aşklarını itiraf etmiş ve kavuşmuşlardır. Cinayet açığa çıkmış herkes huzura kavuşmuş bir şekilde kitap sona erer.

Değerlendirme:

Agatha Christie ile ilk tanışmam kendisinin de ilk yazdığı kitap olan bu kitapla başladı. Kitap sürükleyici ancak heyecan yaratmıyor. Sanırım ilk kitabı olduğu için bu şekilde. Okurken katilin kim olduğu tahmin edilebiliyor. Bu yüzden de heyecan vermiyor ama sürükleyici bir dille yazılması nedeniyle kitap akıp gidiyor.

Editör: Senanur KARAKUZULU

Ölüm Sessiz Geldi Yorumları

Neden Evans'a Sormadılar Cesetler Merdiveni Cinayet İlanı Sıfıra Doğru Esrarengiz Sanık Çarpık Evdeki Cesetler Cinayet Alfabesi Ölüm Sessiz Geldi Acı Kahve Ölüm Oyunu Nil'de Ölüm Doğu Ekspresi'nde Cinayet On Küçük Zenci Poirot'nun İlk Davaları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna