Ölüm Sessiz Geldi

Ölüm Sessiz Geldi
Kitabın Yazarı:Agatha Christie Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:2008 Sayfa Sayısı:256 ISBN:9789752110281 Kitap Puanı:7.1 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:120,59 TL D&R:120,65 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ölüm Sessiz Geldi - Agatha Christie

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye Orjinal Adı:The Affair in StylesÇeviren:Çiğdem Öztekin

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ölüm Sessiz Geldi Özet

Hastings askerdedir. Askerde yaralanır ve İngiltere'ye gider. İngiltere'de eski arkadaşı olan John Cavendish ile karşılaşır ve Bay Cavendish onu evine yani Styles'e davet eder. John'un babası yıllar önce ölmüştür. Ölmeden önce yaptığı evlilik Bayan İnglethorp iledir. Bayan İnglethorp kocası öldükten sonra yeniden Alfred İnglethorp ile bir evlilik yapmış ancak üvey oğulları olan Lawrence Cavendish ve John Cavendish'i yanından ayırmamıştır.

Hastings konağa geldiğinde John'un eşi olan Mary Cavendish ile tanışmıştır. Mary çok tatlı, alımlı ve güzel bir kadındır. Hastings'in aklı Mary de kalmıştır. Aynı zamanda evde yetim ve öksüz bir kız olan Cynthia Murdoch da yaşamaktadır. Hastings Bayan Murdoch dan da hoşlanmıştır. Evin sadık hizmetçisi Evilyn Howard, Bayan İnglethorp'un eşi olan Bay İnglethorp'un kuzenidir. Ve ikisi birbirinden nefret ediyor olarak görünürler.

Her şey normal bir şekilde ilerlerken bir gece Bayan İnglethorp ani bir şekilde zehirlenerek can vermiştir. Zehrin adı Striknindir. Doktor Bauerstein ve Doktor Wilkins durumu açıklar ve ceseti otopsiye gönderirler. Herkes için şüpheli olan Bay İnglethorp'tur. Hastings dedektif dostu Poriot ile konuşur ve olayı incelemesini ister. Poriot incelemeye Bayan İnglethorp'un odasından başlar. Hastings ile her şeyi incelerler. Şömine de ölmeden önce yazdığı vasiyetnameden kalan son parçayı bulur. Onu yanına alır. İçilen kakao ve kahveden örnekler alır ve kapının süngüsüne takılmış olan yeşil ipi alarak incelemeye gönderir.

John ve avukatları ise vasiyeti konuşmaktadır. Poriot yeni vasiyetname kağıdını onlara da gösterir ve Bayan İnglethorp'un odasına tekrar çıkarlar ve onun her şeyini sakladığı mor çantaya bakmak isterler ancak fark ederler ki çanta çoktan zorlanarak açılmış ve içinde onların işine yarayacak olan kağıt çalınmıştır. Odadan çıkar ve araştırmalara devam ederler. Poriot, sorguya hizmetlilerden başlar. Dorcas, bildiklerini ve Bayan İnglethorp ile Bay İnglethorp arasında oluşan kavgayı Poriot'a anlatır. Tüm şüpheler Bay İnglethorp'u gösterse de Poriot suçlunun o olmadığını ve şimdilik tutuklanmasını istemediğini savunur.

Bu sıralarda Doktor Bauerstein casusluk suçundan tutuklanır herkes acaba suçlu Bauerstein mı? Diye düşünür ancak suçlu o da değildir. Çatı katında bir adet takma siyah sakal bulunur. Bu sakal, birinin Bay İnglethorp'un yerine geçtiğini göstermektedir. Bu kişi Lawrence Cavendish gibi gelir en başta ancak sonra John Cavendish tutuklanır. Dorcas'ın anlattığı kavga aslında Bay İnglethorp ile değil John Cavendish ve Bayan İnglethorp arasında olmuştur. Ve John Cavendish'in odasında bir adet Striknin şişesi bulunur. John tutuklanmadan Poriot suçlunun aslında bay İnglethorp ve Bay Evelyn Howard olduğunu ispatlar. Bu iki kuzen aslında birbirlerine aşıktırlar. Bayan İnglethorp'un parasını alabilmek için Bay İnglethorp onunla evlenmiş ve onun her gün içtiği ilacına Striknin katarak onu öldürmüşler ve delilleri ise John'un üstüne çekmeye çalışmışlardır.

Poriot, tüm olayı açıklığa kavuşturur. Miras John Cavendish'e kalmıştır. Mary Cavendish ile evliliği de yoluna girmiştir. Cynthia Murdoch ve Lawrence Cavendish ise birbirlerine olan aşklarını itiraf etmiş ve kavuşmuşlardır. Cinayet açığa çıkmış herkes huzura kavuşmuş bir şekilde kitap sona erer.

Değerlendirme:

Agatha Christie ile ilk tanışmam kendisinin de ilk yazdığı kitap olan bu kitapla başladı. Kitap sürükleyici ancak heyecan yaratmıyor. Sanırım ilk kitabı olduğu için bu şekilde. Okurken katilin kim olduğu tahmin edilebiliyor. Bu yüzden de heyecan vermiyor ama sürükleyici bir dille yazılması nedeniyle kitap akıp gidiyor.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Ölüm Sessiz Geldi Soruları ve Cevapları

Ölüm Sessiz Geldi kimin eseri?

Agatha Christie

Ölüm Sessiz Geldi türü nedir?

Yabancı Romanlar, Polisiye

Ölüm Sessiz Geldi kaç sayfa?

256

Ölüm Sessiz Geldi Yorumları

fena değil bir klask değil ama yine de günümüz polisiyelerinden iyi

16-10-2021 20:27

pdf paylaşırmısınız okumak istiyorum param yok

22-07-2022 17:08

bu kitabın filmi yapıldı mı

28-04-2023 23:18

agatha christiye başlamak için iyi bir kitap değil

21-02-2024 18:36

Noelde Cinayet Beş Küçük Domuz Fare Kapanı Cinayetler Oteli Mavi Trenin Esrarı 16.50 Treni Porsuk Ağacı Cinayeti Roger Ackroyd Cinayeti Ölüm Diken Üstünde Ölümle Randevu Neden Evans'a Sormadılar Cesetler Merdiveni Cinayet İlanı Sıfıra Doğru Esrarengiz Sanık Çarpık Evdeki Cesetler Cinayet Alfabesi Ölüm Sessiz Geldi Acı Kahve Ölüm Oyunu Nil'de Ölüm Doğu Ekspresi'nde Cinayet On Küçük Zenci Poirot'nun İlk Davaları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu