Acı Kahve

Acı Kahve
Kitabın Yazarı:Agatha Christie Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:1930 Sayfa Sayısı:154 ISBN:9789754058784 Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:69,43 TL Pandora:91,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Acı Kahve - Agatha Christie

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye, Gizem, Gerilim Orjinal Adı:Black CoffeeÇeviren:Dilek Akari

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Acı Kahve Özet

Neden hep cinayetlerin suçluları en tahmin edilemeyecek kişi olmak zorunda? Ya da biz neden insanları bu kesinlikle cinayet işleyemez diye kategorilere sokarız?

Neyse ki Hercule Poirot böyle düşünmüyor. Ve tam da emekli olmaya karar verdiği sırada kendisine sunulan cazibeli teklif, istisna yapmasına neden olmuştu. Bu sefer üslendiği görev ise bir cinayet yerine savaşların yönünü değiştirebilecek kadar güçlü olan bir patlayıcı formülüydü.

Sir Claud Amory, Bay Poirot’tan bulduğu atım formülünü bizzat kendisinin götürmesi gereken müesseseye iletmesini istemişti. O zamana kadar ayriyeten evine misafir olup, formüle göz kulak olmasını da istemişti. Çünkü yaşadığı ev halkında ki birilerinden formülü çalacağından endişe duyuyordu.

Endişesinde de haklıydı da zaten. Formül çalınmıştı. Ve çalan kişi daha sonra da korkarak Sir Claud Amory’ de öldürmüştü.

Olay artık değerli bir hazineyi korumaktan çıkıp bir cinayete dönüşmüştü. Neyse ki evin sadık uşağı Bay Poirot, erkenden davet etmişti ki; cinayetin işlenmesinden saliseler sonra Hercule Poirot ve yakın arkadaşı Hastings ile beraber olay yerine gelmişti.

Olay yeri ise misafir odası ve cinayet ürünü ise zehir… Evin halası Bayan Amory, evin gelini güzeller güzeli Lucia, evin oğlu Richard, yeğen Barbara, Sir Claud Amory ’un sekreteri Raynor, Sir Claud Amory o gecenin misafiri Dr. Carelli ‘nin bulunduğu bu odada Sir Claud Amory, formülün zaten çalındığını ve her kim çaldıysa ışıkların kapatıldığı o bir dakika içerisinde masaya bırakmasını istemişti. Işıklar kapandı. Fısıldaşmalar ve soluklar odayı doldururken, ışık açıldığında; Sir Claud Amory çoktan hayatını kaybetmişti.

Evdeki herkesin sırları vardı. Sir Claud Amory ecelinden değil zehirlendiği yüzünden ölmüştü. Peki, kim zehirlemişti?

Acı Kahve kitabında Lucia’nın bir kahve bardağına zehir döktüğü vurgulanıyordu. Ama o intihar etmek için zehir dökmüştü bardağa ve o bardağın Sir Claud Amory’nin içebileceğini tahmin etmemişti. Zaten katil o değildi. Çünkü onun korkulu ve şüpheli tavırlarının hepsi herkesten sakladığı gizli kimliğiydi. Ve Dr. Carelli onun aşığı falan da değildi. Lucia sadece kocası Richard’a âşıktı. Zaten bu yüzden bu kadar yalan söylemişti ya.

Ve Hercule Poirot ‘un da eşsiz tecrübeleri Lucia’nın katil olmadığını söylüyordu. Kendisini babası yerine koymasını ve gerçekleri anlatmasını istediğinde olaylar biraz daha aydınlanmıştı. Aslında şüpheli sayısı azalmıştı.

Bayan Amory’nin verdiği ipuçları ise paha biçilemezdi. Hercule Poirot ve arkadaşı Hastings ile sürekli misafir odasında saklanarak nöbetleşen bu adamlar katilin bir açık vermesini bekliyorlardı.

Evde uygulanan dışarı çıkma yasağı sayesinde formülde, katilde evin içindeydi. Karanlık olan o bir dakika içinde neler olabileceğini tiyatro gibi sürekli canlandıran Hercule Poirot, formülü sonunda bulmuştu. Ama formülü korumak yerine onu bulduğunu belirten bir ifadeyle eski yerine koyarak, katilin açık vermesini bekledi. Ki katilde açık verdi.

Her şey açığa çıkmıştı. Hercule Poirot yine kusursuz bir şekilde sis perdesini aralayıp cinayeti çözmüştü ama katil bu sefer de Hercule Poirot zehirlemişti. Kimse gerçeği öğrenemeden Hercule Poirot ölecek miydi yoksa sadece hepsi bir numara mıydı?

Acı Kahve kitabı kısa bir romandı. Tek oturuşta bitirebilecek bir kitap. Gizem ve polisiye sevenlerin vazgeçilmezi olan Agatha Christie, karmakarışık bir kurguyla hiçbir zaman karşımıza çıkmadı. Acı Kahve adlı kitabında kurgu güzeldi ama katil sıradandı. Fazla alışılmışlık bir durum... Hercule Poirot karakteri zeki olduğu kadar da kendisine güvenen bir adam olduğundan birçok kişi tarafından nefret ediliyor –kitaplarda-.

Ve katil umulmadık biri değildi. Herkes katil olabilir. Ama kurgu anlatılırken gerçek katilin sadece birkaç sahnede bulunması düş kırıklığı açıkçası. Ardında bıraktığı ipuçları ise Hercule Poirot gibi görünmeyen ipuçlarından yararlanarak olayı çözebilen zeki adamlar kahraman olabilir. Ne diyeyim, kötü değildi ama iyi denilebilecek geçerli bir notada sahip değil.

Yazan: Selin Gürcüoğlu

Acı Kahve Soruları ve Cevapları

Acı Kahve kimin eseri?

Agatha Christie

Acı Kahve türü nedir?

Yabancı Romanlar, Polisiye, Gizem, Gerilim

Acı Kahve kaç sayfa?

154

Acı Kahve Yorumları

agatha christienin en kötü romanlarından bir tanesi

11-06-2017 22:07

benim çok hoşuma gitti güzel yazılmış

18-07-2017 23:14

bence agatha christie acı kahve ile kendine haksızlık etmiş o kadar mükemmel romanlardan sonra bu pek olmamış

06-06-2019 18:22

agatha christie yine mükemmelliğini konuşturmuş.kitabı bir nefeste okudum.katil kim diye kendime sürekli sorular sorarak kitabı bitirdim kitabın sonunda bir ters köşe yaşadım.beklediğim kişi katil çıkmadı.yine fazlasıyla agatha christie beni yanılttı.yazarın mükemmelliyetçiliği takdire şayan...eğer agatha christie seven biriyseniz beklentinizi fazlasıyla karşılayacak bir kitap olduğundan emin olabilirsiniz.

Gülsüm • 31-01-2021 23:24

okurken farklı gelmişti sonradan tüyatro oyunu olarak kurgulandığını öğrendim okuyacaklar tam bir roman beklemesin

23-11-2022 18:54

kısa okuması kolay bir roman ama diğer kitapları kadar şaşırtıcı değil

18-07-2023 22:27

Beş Küçük Domuz Fare Kapanı Cinayetler Oteli Mavi Trenin Esrarı 16.50 Treni Porsuk Ağacı Cinayeti Roger Ackroyd Cinayeti Ölüm Diken Üstünde Ölümle Randevu Neden Evans'a Sormadılar Cesetler Merdiveni Cinayet İlanı Sıfıra Doğru Esrarengiz Sanık Çarpık Evdeki Cesetler Cinayet Alfabesi Ölüm Sessiz Geldi Acı Kahve Ölüm Oyunu Nil'de Ölüm Doğu Ekspresi'nde Cinayet On Küçük Zenci Poirot'nun İlk Davaları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli