Noelde Cinayet

Noelde Cinayet
Kitabın Yazarı:Agatha Christie Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:1999 Sayfa Sayısı:176 ISBN:9789754052718 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:108,35 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Noelde Cinayet - Agatha Christie

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye Orjinal Adı:Murder for ChristmasÇeviren:Gönül Suveren

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Noelde Cinayet Özet

Noel'de kimse cinayet işlemez. Çünkü herkes sıcacık evinde mutludur ve böyle şeyler düşünmezler. Bu teoriyi yaşlı, zengin ve hasta olan Simeon Lee bozacaktı. Odasında boğazı kesilerek öldürülmüştü. Katilin evden biri olduğu kesindi. Bu cinayeti çözecek biri varsa o da Hercule Poirot'tu.

Simeon Lee, Güney Afrika'da bulduğu elmaslar sayesinde zengin olmuş biriydi. Resmî olarak beş çocuğu vardı ama kendisi gençken fazlasıyla çapkın olduğu için gayrimeşru kaç çocuğu olduğundan emin değildi. Ne yazık ki artık yaşlanmıştı. Henüz ölme niyetinde değildi ama hastaydı. Bu yüzden Simeon Lee, Noel'i ailesiyle birlikte geçirmek istiyordu. Hem çocuklarını görecek hem de onları birbirlerine düşürüp eğlenecekti. Bunun için de tüm çocuklarını ve çocuklarının eşlerini evine davet etti. Alfred ve eşi Lydia zaten Simeon Lee ile birlikte yaşıyordu. George, Magdalena, David, Hilda ve Harry Noel yemeğine katılacak kişilerdendi. Bunlara ek olarak Simeon Lee'nin torunu Pilar Estaravados ve Güney Afrika'da tanıştığı arkadaşının oğlu Stephen Farr da onlara katılacaktı.

Hepsi eve ulaştığında yaşlı adam, herkesi odasına çağırmıştı. Telefonda avukatına vasiyetini değiştirmek istediğini, Noel'den sonra kendisine uğramasını söyledi ve telefonu kapattı. Ardından çocuklarına döndü ve onların düzgün çocuklar olmadığını söyledi, gayrimeşru çocuklarının çok daha iyi olduğundan emin olduğunu yüzlerine bağırdı. Herkes odadan morali bozuk ayrıldı.

Akşam yedide Simeon Lee yemeğini yedi ve odasına kapandı. Onun düzeni buydu. O saatten sonra kimse onu rahatsız etmezdi. Çocuklarıysa evin içinde bir yerlere dağılmıştı. Birden bir şeylerin kırıldığını duydular. Ardından çığlıklar yankılandı evin içinde. Sesler boğuklaştı ve tamamen kesildi. Hepsi aynı anda Simeon Lee'nin odasına koştular. Kapı kilitliydi, kırarak içeri girdiler. Babaları şöminenin önünde yerde yatıyordu. Resmen bir kan gölünün ortasındaydı.

Yaşlı adam ölmeden önce Bay Sugden isimli bir polise saat tam sekizde gelmesini söyledi. Geldiğindeyse elmaslarının çalındığını ve bu konuda iki şüpheli olduğunu aktardı. Eğer biri çaldıysa şaka amacıyla, diğeri çaldıysa hırsızlık amacıyla almıştı elmasları. Simeon Lee ise bu kişileri polise aktarmamış dokuzu çeyrek geçe eve tekrar gelmesini o zaman bu olayı açıklayacağını söylemişti. Polis geldiğindeyse Simeon Lee ölmüştü.

Bunun bir cinayet olduğu belliydi. Çözecek kişiyse hayal gücü ve olayları farklı açılardan değerlendirmesiyle ünlü olan Hercule Poirot olacaktı.

Herkesin yaşlı adamı öldürmesi için kendilerine göre geçerli nedenleri vardı. Elmasların varlığıysa insanları kışkırtmak için yeterliydi.

İlerleyen zamanlarda Simeon Lee'nin torunu Pilar da ölümle burun buruna gelecekti. Kapısının üstüne bir gülle koyulmuştu ama katil bu defa başarılı olamamıştı.

Hercule Poirot sayesinde Simeon Lee'nin gayrimeşru çocuklarından birinin de diğerleriyle aynı çatı altında kaldığı ortaya çıkacaktı.

Yazının devamında katilin kim olduğu açıklanacaktır. Kitabı okumak isteyenler bu bölümü atlayabilir.

Katil Bay Sugden. Kendisi Simeon Lee'nin evlilik dışı çocuklarından biri. Cinayeti eve ilk geldiğinde işlemişti. Her şeyi ayarlayıp öyle çıkmıştı ve dokuzu çeyrek geçe geldiğinde tesadüfen orada bulunan polis memuru rolünü oynamıştı. Yukarıda bahsettiğim Simeon Lee'nin gayrimeşru çocuğu Sugden değil. O, Güney Afrika'daki arkadaşının çocuğu olan Stephen Farr.

Benim kitap hakkındaki görüşüm: Bu kitap kesinlikle Agatha Christie'nin en güzel kitaplarından biri. Olaylar mükemmel zincirler olarak birbirine bağlanmış. Nefes bile almadan okunacak bir eser. Evin havası, karakterlerin yapısı kesinlikle çok güzel. Katili ararken kendinizi Hercule Poirot olarak buluyorsunuz. Daha önce Agatha Christie'den Hercule Poirot'u okumuştum ama bu kesinlikle bambaşka bir eser. Sizlere de okumanızı tavsiye ediyorum.

Editör: Melek Sıla GÜLER

Noelde Cinayet Soruları ve Cevapları

Noelde Cinayet kimin eseri?

Agatha Christie

Noelde Cinayet türü nedir?

Yabancı Romanlar, Polisiye

Noelde Cinayet kaç sayfa?

176

Noelde Cinayet Yorumları

okuması çok keyifli

20-05-2024 20:05

Noelde Cinayet Beş Küçük Domuz Fare Kapanı Cinayetler Oteli Mavi Trenin Esrarı 16.50 Treni Porsuk Ağacı Cinayeti Roger Ackroyd Cinayeti Ölüm Diken Üstünde Ölümle Randevu Neden Evans'a Sormadılar Cesetler Merdiveni Cinayet İlanı Sıfıra Doğru Esrarengiz Sanık Çarpık Evdeki Cesetler Cinayet Alfabesi Ölüm Sessiz Geldi Acı Kahve Ölüm Oyunu Nil'de Ölüm Doğu Ekspresi'nde Cinayet On Küçük Zenci Poirot'nun İlk Davaları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu