Cesetler Merdiveni

Cesetler Merdiveni
Kitabın Yazarı:Agatha Christie Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:1994 Sayfa Sayısı:176 ISBN:9789754054910 Kitap Puanı:5.6 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:15,25 TL e-kitap,pdf,epub: *

5.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Cesetler Merdiveni - Agatha Christie

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye Orjinal Adı:The Body in the LibraryÇeviren:Gönül Suveren

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Cesetler Merdiveni Özet

Klasik Agatha Christie romanlarından biri olan Cesetler Merdiveni yine oldukça sürükleyici bir hikaye sunuyor. Christie kitaplarını okuyanlar bilirler, katilin kim olduğunu kitap sonuna kadar sezmek çoğu zaman güç olur, tam buldum derken kafa karıştırıcı bazı ayrıntılar ise yine yolunuzu şaşırabilirsiniz. Bu kitabında da klasik Christie’yi yaşıyoruz diyebiliriz.


Kitapta hikayemiz oldukça sakin bir yerde yaşayan Bantry’lerin köşkünün kütüphanesinde bulunan bir kadın cesedi ile başlıyor. Bantry’ler evin çalışanlarından kütüphanede bir ceset olduğunu duyduklarında aslında başta inanmıyorlar. Fakat sonrasında Bay Bantry kalkıp kütüphaneye indiğinde korkunç olay ile karşı karşıya gelir. Sarışın ve garip giyimli bir kadın boylu boyunca kütüphanede yatarken bulur. Bu sırada Bayan Bantry ise bu olayı çözmesi için yakın arkadaşı olan Miss Marple’a haber verir ve onu çağırır. Böylelikle boğarak öldürülen kadının katilini bulmak için çalışmalar başlar. Köşkte kimsenin bu kadını tanımaması ile işleri karıştıran şeylerden biri olur aslında. Köşktekiler dahil olmak üzere herkesin aklına şüpheleri çeken bir isim gelir. O da Basil Blake’dir. Jane Marple tabi ki yine işin araştırmacı tarafında hikayemize dahil oluyor. Bu şüpheler üzerine de araştırmalara başlıyor. Miss Marple’ı bilenler bu cinayetin de onun sayesinde çözüleceğini çoktan anlamışlardır zaten.


Basil Blake’in üstüne farklı şüpheliler de ortaya çıkıyor ama bu sıra da Jane Marple zaten katili bulduğuna inanıyor. Sadece daha fazla delile ihtiyacı olduğu için araştırmalarına devam eder. Tüm bunlar olurken arabada ikinci bir ceset daha bulunuyor. Bu iki ceset arasında bir bağlantı var mıydı, varsa bu bağlantı bizi katile götürecek miydi? Gerçekten tüm bunları kitabın sonuna kadar kestirebilmek çok mümkün olmadı. 


Tüm bu olay örgüsünü okurken karakterlerin birbirleri ile bağlantılarına, olay akışlarına gerçekten yine hayran kaldığımı söyleyebilirim. Zaten Agatha Christie romanlarında belki de en sevdiğim şeyler farklı karakterler ve sonra onları hikayelerinin birbirleriyle kesişmeleri oluyor. Bu romanda da bunun çok güzel örnekleri görebilmek beni sevindirdi diyebilirim. Karakterlerin ve olay anlarının betimlemeleri de öyle iyi ki okurken sanki sayfaların üzerinde görüntüleri canlanıyor gibi hissediyorsunuz. Bir kitap okurken aynı anda bir film izliyor hissine kapıldığımı kesinlikle söylemem gerekir. Zaten kitap 176 sayfa kadar kısa bir roman ve siz katil kim diye okurken bir bakmışsınız sonuna gelmişsiniz bile.


Aslında yine Agatha Christie’nin zekasına hayran kaldığımız bir kurgu okuyoruz ama ben diğer kitaplarına nazaran bu kitabı daha az beğendiğimi söyleyebilirim. Yine şaşırtan detaylar tabi var ama okurken bazı yerlerde hissettiğim kopukluklar beni hikayeden zaman zaman uzaklaştırdı.


Bir de kitaptan bağımsız olarak yayınevi ile ilgili bir yorumumu da eklemeden geçemeyeceğim. Çeviri olarak bazı noktalarda sorun olduğu açıkça görülüyor. Hatta aslında kitabın isminin çevirisinde bile sorun görünüyor diyebiliriz. Kitabın orijinal ismi “The Body In The Library”, o nedenle çeviri sebebiyle birçok kişi tarafından da eleştirildiği söylenebilir. Orijinal ismi böyleyken neden Cesetler Merdiveni diye bir isim konduğunu anlamak güç gelebilir. Kitabı okurken de çevirisinde problem olduğunu düşündüğüm cümlelerle de karşılaştım.


Toparlamak gerekirse tabi ki bir Agasta Christie klasiği ve o zekayı, o ustalığı ve o heyecanı yine okurken yakalamak mümkün. Ben kitap için 10 üzerinden 6 diyebilirim. Diğer Agatha Christie kitapları ile karşılaştırınca bir tık geride kaldığını söylemiştim, o nedenle diğer kitapları okumadan bu romanla başlarsanız diğer kitaplarına şans vermemezlik etmeyin derim.

Editör: Pınar Gültepe

Cesetler Merdiveni Yorumları

kadın baya roman yazmış hepsi de güzel tüm kitaplarını okumaya çalışıyorum

14-02-2021 12:20

Neden Evans'a Sormadılar Cesetler Merdiveni Cinayet İlanı Sıfıra Doğru Esrarengiz Sanık Çarpık Evdeki Cesetler Cinayet Alfabesi Ölüm Sessiz Geldi Acı Kahve Ölüm Oyunu Nil'de Ölüm Doğu Ekspresi'nde Cinayet On Küçük Zenci Poirot'nun İlk Davaları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna