Nil'de Ölüm

Nil'de Ölüm
Kitabın Yazarı:Agatha Christie Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:1937 Sayfa Sayısı:192 ISBN:9789754059616 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:146,16 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Nil'de Ölüm - Agatha Christie

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye Orjinal Adı:Death On The NileÇeviren:Gönül Suveren

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Nil'de Ölüm Özet

Ünlü polisiye roman yazarı Agatha Christie’nin en iyi romanlarından bir tanesi olarak kabul edilen Nil’de Ölüm okurlarına yine kusursuz bir cinayet hikayesi sunuyor.

Nil’de Ölüm romanının konusu adından da anlaşılacağı üzere Nil Nehrinde geçiyor. Kitabın ana karakteri ve kurbanı olan Linnet Doyle hem çok güzel bir kadındır hem de çok zengindir. En yakın dostu olan Jakie onu sevgilisi olan Simon ile tanıştırır ve hikayede bundan sonra başlar.

Jakie’nin sevgilisi Jakie’yi terk eder ve Linnet Doyle ile nişanlanır. Bu Jakie için tam bir hayal kırıklığıdır. Sevdiği adamın en yakın arkadaşı tarafından kandırılmasını kabullenemez ve çifti hiçbir yerde rahat bırakmaz. Linnet ve Simon balayını geçirmek için Mısır’a giderler fakat Jakie onları orada da rahat bırakmaz. İkili onu kandırıp Nil’de gemi turuna çıkarlar ve şans eseri ünlü dedektif Hercule Poirot da oradadır.

Gemi turunun diğer bir özelliği de Linnet’ten nefret edenlerin hep orada toplanmasıdır. Linnet her ne kadar güzel ve zengin olsa da kendisine birçok düşman edinmiştir. Bu düşmanlarında çoğu gemide bulunmaktadır. Kandırdıklarını sandıkları Jekie de tura sonradan dahil olur. Böyle olunca da kaçınılmaz son gerçekleşir ve Linnet öldürülür.

Jekie’nin Linnet ve Simon’u rahat bırakmaması sonunda Simon ile Jakie’nin tartışmasına neden olur. Jakie dayanamaz ve silahını çekerek Simon’u ayağından vurur. Bunun şoku ile birlikte silahını düşürür. Simon bacağından vurulur ve yürüyemez. Gemide bulunan hemşire Jakie’yi sakinleştirmeye çalışırken doktor da Simon ile ilgilenir. Şans eseri de Hercule Poirot bu olaylar yaşanırken derin bir uykudadır.

Sabah olduğunda Linnet’in ölmüş bedeni bulunur. Yakın mesafeden başından vurulmuştur. Hemen yanında kan ile J harfi yazılmıştır fakat yakın mesafeden vurulduğu için hemen ölmüş olması gerekir. Bu da birinin Jakie’yi işaret etmeye çalıştığını gösterir.

Poirot tüm yolcuları sorgulamaya başlar. Hepsinin Linnet’i öldürmek için bir nedeni vardır ve hepsinin olaylar yaşanırken yere düşen silahı alıp, Linnet’in odasına gidip onu öldürmesi mümkündür. Fakat Poirot kesin sonua ulaşacağı ip ucunu bir türlü bulamaz.

Tam bu sırada Linnet’in hizmetçisi de odasında ölü olarak bulunur. Bu Poirot için tam anlamı ile sürpriz olmaz çünkü hizmetçi bir önceki görüşmelerinde dolaylı yoldan katili gördüğünü ima etmiştir. Poirot bunu o zaman tam anlamamıştır fakat cinayet sonrasında bundan emindir. Katili artık biliyordur fakat tam nasıl olduğunu çözmeye çalışır. Bu sırada hizmetçiyi öldüreni gördüğünü iddia eden biri çıkar. Tam kim olduğunu söyleyecekken o da başından vurulur ve ölür. Bu ölüm Poirot için davanın kapanması için yeterli olur.

Poirot tüm yolcuları toplar ve o ünlü olaylar nasıl oldu konuşmasını yapar. Katil, daha doğrusu katiller en az şüpheli olan Jakie ve Simon’dur. Her ne kadar ayrılmış olsalar da asıl plan Simon’un Linnet ile evlenip onun tüm servetine sahip olmaktır. Bunun üzerine böyle bir oyuna başvururlar ve herkese yaşanan sorunları gösterirler.

Olay gecesi Jakie aslında Simon’u vurmamıştır. Simon ayağından vuruldu gibi göstermiş, hemşire Jakie’yi sakinleştirmeye çalışırken silahı alıp hemen Linnet’in odasına gidip onu öldürmüş, daha sonra olayın yaşandığı yere gidip bu kez kendisi kendini ayağından vurmuştur. Böylece ayağından vurulan Simon yürüyemeyeceği için, Jakie de hep hemşire ile birlikte olduğu için hiç şüphe çekmeyecektir. Fakat Linnet’in hizmetçisi şans eseri Simon’un Linnet’i öldürdüğünü görmüş ve ondan para koparmak için odasına gitmiş, Poirot da o anda odada olduğu için amacını gerçekleştirememiştir. Fakat dolaylı yolda katili gördüğünü ima etmiş, Simon bunu anlamış ve Jakie’ye iletmiştir. Jakie de bunun üzerine hizmetçiyi öldürmüştür. Fakat öldürürken onu biri görmüştür. Gören kişi tam bunu açıklayacakken Jakie yine onu başından vurmuş ve kaçmıştır.

Agatha Christie Nil’de Ölüm kitabı ile okurlarına yine kusursuz bir cinayet sunuyor fakat Poirot için kusursuz cinayet yoktur.

Nil'de Ölüm Soruları ve Cevapları

Nil'de Ölüm kimin eseri?

Agatha Christie

Nil'de Ölüm türü nedir?

Yabancı Romanlar, Polisiye

Nil'de Ölüm kaç sayfa?

192

Nil'de Ölüm Yorumları

çok iyi bir kitaptı katili bulmak imkansız

13-12-2016 20:44

klask agatha romanı sadece katili bulamasınlar diye kasıyor

18-12-2016 12:11

kitabı daha almadım ama niye spoyler verdiniz

17-12-2018 20:42

nilde ölüm kitabının konusu katilin bile aklına gelmez bu kadın bunları nereden buluyor çok merak ediyorum bununla ilgili bir sözleşi yada reportaj var mı acaba

27-01-2020 22:44

filmi izledim katil kim bir türlü bulamıyorsunuz çok şahane bir polisiye yazmışsınız tebrik ederim

30-05-2022 20:59

karakterler çok iyi işlnemiş okuyucuyu iyi yönlendiriyor şüphelenmemenizi sağlıyor sonra da katil o kişi çıkıyor

14-03-2023 17:21

agathanın eserlerinde katili bulmak zordur hatta imkansızdır birşeye dayanarak fikir üretemezsiniz kadın işini çok iyi biliyor

25-12-2023 23:29

Noelde Cinayet Beş Küçük Domuz Fare Kapanı Cinayetler Oteli Mavi Trenin Esrarı 16.50 Treni Porsuk Ağacı Cinayeti Roger Ackroyd Cinayeti Ölüm Diken Üstünde Ölümle Randevu Neden Evans'a Sormadılar Cesetler Merdiveni Cinayet İlanı Sıfıra Doğru Esrarengiz Sanık Çarpık Evdeki Cesetler Cinayet Alfabesi Ölüm Sessiz Geldi Acı Kahve Ölüm Oyunu Nil'de Ölüm Doğu Ekspresi'nde Cinayet On Küçük Zenci Poirot'nun İlk Davaları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli