Nil'de Ölüm

Nil'de Ölüm
Kitabın Yazarı:Agatha Christie Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:1937 Sayfa Sayısı:192 ISBN:9789754059616 Kitap Puanı:6.6 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

6.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Nil'de Ölüm - Agatha Christie

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye Orjinal Adı:Death On The NileÇeviren:Gönül Suveren

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Nil'de Ölüm Özet

Ünlü polisiye roman yazarı Agatha Christie’nin en iyi romanlarından bir tanesi olarak kabul edilen Nil’de Ölüm okurlarına yine kusursuz bir cinayet hikayesi sunuyor.

Nil’de Ölüm romanının konusu adından da anlaşılacağı üzere Nil Nehrinde geçiyor. Kitabın ana karakteri ve kurbanı olan Linnet Doyle hem çok güzel bir kadındır hem de çok zengindir. En yakın dostu olan Jakie onu sevgilisi olan Simon ile tanıştırır ve hikayede bundan sonra başlar.

Jakie’nin sevgilisi Jakie’yi terk eder ve Linnet Doyle ile nişanlanır. Bu Jakie için tam bir hayal kırıklığıdır. Sevdiği adamın en yakın arkadaşı tarafından kandırılmasını kabullenemez ve çifti hiçbir yerde rahat bırakmaz. Linnet ve Simon balayını geçirmek için Mısır’a giderler fakat Jakie onları orada da rahat bırakmaz. İkili onu kandırıp Nil’de gemi turuna çıkarlar ve şans eseri ünlü dedektif Hercule Poirot da oradadır.

Gemi turunun diğer bir özelliği de Linnet’ten nefret edenlerin hep orada toplanmasıdır. Linnet her ne kadar güzel ve zengin olsa da kendisine birçok düşman edinmiştir. Bu düşmanlarında çoğu gemide bulunmaktadır. Kandırdıklarını sandıkları Jekie de tura sonradan dahil olur. Böyle olunca da kaçınılmaz son gerçekleşir ve Linnet öldürülür.

Jekie’nin Linnet ve Simon’u rahat bırakmaması sonunda Simon ile Jakie’nin tartışmasına neden olur. Jakie dayanamaz ve silahını çekerek Simon’u ayağından vurur. Bunun şoku ile birlikte silahını düşürür. Simon bacağından vurulur ve yürüyemez. Gemide bulunan hemşire Jakie’yi sakinleştirmeye çalışırken doktor da Simon ile ilgilenir. Şans eseri de Hercule Poirot bu olaylar yaşanırken derin bir uykudadır.

Sabah olduğunda Linnet’in ölmüş bedeni bulunur. Yakın mesafeden başından vurulmuştur. Hemen yanında kan ile J harfi yazılmıştır fakat yakın mesafeden vurulduğu için hemen ölmüş olması gerekir. Bu da birinin Jakie’yi işaret etmeye çalıştığını gösterir.

Poirot tüm yolcuları sorgulamaya başlar. Hepsinin Linnet’i öldürmek için bir nedeni vardır ve hepsinin olaylar yaşanırken yere düşen silahı alıp, Linnet’in odasına gidip onu öldürmesi mümkündür. Fakat Poirot kesin sonua ulaşacağı ip ucunu bir türlü bulamaz.

Tam bu sırada Linnet’in hizmetçisi de odasında ölü olarak bulunur. Bu Poirot için tam anlamı ile sürpriz olmaz çünkü hizmetçi bir önceki görüşmelerinde dolaylı yoldan katili gördüğünü ima etmiştir. Poirot bunu o zaman tam anlamamıştır fakat cinayet sonrasında bundan emindir. Katili artık biliyordur fakat tam nasıl olduğunu çözmeye çalışır. Bu sırada hizmetçiyi öldüreni gördüğünü iddia eden biri çıkar. Tam kim olduğunu söyleyecekken o da başından vurulur ve ölür. Bu ölüm Poirot için davanın kapanması için yeterli olur.

Poirot tüm yolcuları toplar ve o ünlü olaylar nasıl oldu konuşmasını yapar. Katil, daha doğrusu katiller en az şüpheli olan Jakie ve Simon’dur. Her ne kadar ayrılmış olsalar da asıl plan Simon’un Linnet ile evlenip onun tüm servetine sahip olmaktır. Bunun üzerine böyle bir oyuna başvururlar ve herkese yaşanan sorunları gösterirler.

Olay gecesi Jakie aslında Simon’u vurmamıştır. Simon ayağından vuruldu gibi göstermiş, hemşire Jakie’yi sakinleştirmeye çalışırken silahı alıp hemen Linnet’in odasına gidip onu öldürmüş, daha sonra olayın yaşandığı yere gidip bu kez kendisi kendini ayağından vurmuştur. Böylece ayağından vurulan Simon yürüyemeyeceği için, Jakie de hep hemşire ile birlikte olduğu için hiç şüphe çekmeyecektir. Fakat Linnet’in hizmetçisi şans eseri Simon’un Linnet’i öldürdüğünü görmüş ve ondan para koparmak için odasına gitmiş, Poirot da o anda odada olduğu için amacını gerçekleştirememiştir. Fakat dolaylı yolda katili gördüğünü ima etmiş, Simon bunu anlamış ve Jakie’ye iletmiştir. Jakie de bunun üzerine hizmetçiyi öldürmüştür. Fakat öldürürken onu biri görmüştür. Gören kişi tam bunu açıklayacakken Jakie yine onu başından vurmuş ve kaçmıştır.

Agatha Christie Nil’de Ölüm kitabı ile okurlarına yine kusursuz bir cinayet sunuyor fakat Poirot için kusursuz cinayet yoktur.

Nil'de Ölüm Yorumları

çok iyi bir kitaptı katili bulmak imkansız

13-12-2016 20:44

klask agatha romanı sadece katili bulamasınlar diye kasıyor

18-12-2016 12:11

kitabı daha almadım ama niye spoyler verdiniz

17-12-2018 20:42

nilde ölüm kitabının konusu katilin bile aklına gelmez bu kadın bunları nereden buluyor çok merak ediyorum bununla ilgili bir sözleşi yada reportaj var mı acaba

27-01-2020 22:44

Neden Evans'a Sormadılar Cesetler Merdiveni Cinayet İlanı Sıfıra Doğru Esrarengiz Sanık Çarpık Evdeki Cesetler Cinayet Alfabesi Ölüm Sessiz Geldi Acı Kahve Ölüm Oyunu Nil'de Ölüm Doğu Ekspresi'nde Cinayet On Küçük Zenci Poirot'nun İlk Davaları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna