Sıfıra Doğru

Sıfıra Doğru
Kitabın Yazarı:Agatha Christie Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:2003 Sayfa Sayısı:176 ISBN:9789752101739 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:92,20 TL KitapYurdu:92,30 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Sıfıra Doğru - Agatha Christie

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye, Macera Orjinal Adı:Towards ZeroÇeviren:Gönül Suveren

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sıfıra Doğru Özet

Yazarımız kitaba; ileride yaşanacak olan zekice planlanmış bir cinayete tanıklık edecek, daha doğrusu kaçınılmaz olarak cinayetin içine doğru çekilecek karakterlerin yaşantılarından birer günü alıntılayarak başlar. Karakterlerin arasında iyi bir sporcu, soğukkanlı bir müfettiş, intihara kalkışan bir adam, kriminoloji ile ilgilenen yaşlı bir avukat, cinayet ile sonuçlanacak bir davete ev sahipliği yapan yaşlı bir kadın, sporcu adamın eski ve yeni eşi, aynı zamanda kadının yakasını bir türlü bırakmayan eski sevgilisi bulunmaktadır.

Zeki ve sportif karakterimiz Nevile Strange, eski eşi Audrey Strange ve yeni eşi Kay Strange’i , eskiden beri tanıdığı yaşlı kadın Camilla Tressilian’ın kendi köşkünde düzenleyeceği davette, ikisini tanıştırıp arkadaş olmalarını sağlamak ister. Fakat Kay bunu kesin bir dille istemediğini belirt ve katiyen o kadınla arkadaş olmayı reddeder. Audrey’i her ne kadar kıskanmadığını söylese de içten içe kıskanıyor ve kocasının eski eşi ile birlikte bırak aynı köşkte iki hafta kalmayı, aynı ortamda bile bulunmaya tahammül edemeyeceğini biliyordu. Fakat Audrey zaten her sene o köşke davet edilmektedir, çünkü Leydi Tressilian kendisini çok sever ve sayardı. Nevile’in yeni eşi Kay Strange’den ise hiç hazzetmez, kendisini de bu köşke tamamen incelik olsun, Nevile gücenmesin diye çağırır. İşin aslı o köşkte bulunan kimse Kay’i sevmez, fakat şaşılır derecede güzel oluşuna imrenirler. Yazar tam olarak baş döndürücü bir güzelliğe sahip, insan kullanmayı bilen ve sinsi planlar kurabilecek zekaya sahip, aynı zamanda paraya önem veren bir kadın profili oluşturmak istemiş ve bunda da başarılı olmuş. Böylece diğer karakterlerin hazzetmeyeceği ve sadece sevip değer verdikleri insan için aynı yerde bulunmaya tahammül edecekleri bir karakter meydana gelir. Nevile’in yeni eşine kıyasla Audrey sessiz, içine kapanık bir karakterdir. Kocasını ayartıp kendisinden boşanmasına sebep olan o kadına bile her zaman iyi niyetle yaklaşır, kadının yaptığı tüm imaları görmezden gelir, bir tatsızlığa sebep olmaktan ölesiye korkardı.

Hepsi köşke geldikten sonra ortama uzun süren bir sessizlik hakim olur. Bunu fırtına öncesi sessizlik olarak da adlandırabiliriz. Birlikte yedikleri ilk akşam yemeğinden sonra beklenmedik ama sebebi tahmin edilebilir bir ölüm gerçekleşir. Bu ölüme neyin neden olduğu az çok bilindiği için kimse üzerinde durmaz fakat daha sonra aniden yaşanan bu ölüm tekrar su yüzüne çıkar ve etrafındaki herkesi içine çeken bir girdap haline gelir. Elbette her zaman tehlikeli sularda yüzmeyi seven katilimiz de boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalır ve bundan –şimdilik- kurtulur. Daha sonralarda ise bu ölümün aniden yaşanmadığı, aksine basitçe işlenmiş bir cinayet olduğu üzerinde durulur.

Nevile’in eski eşinin o köşkte bulunmasının Kay’i rahatsız ettiği kadar aynı şekilde Kay’in eski sevgilisi Ted Latimer’in de orada bulunması Nevile’i rahatsız etmektedir fakat bunun üzerinde çok durmaz çünkü Ted her zaman Kay’e umutsuz bir aşkla bağlı olmuştur. Kay ise Audrey’den neredeyse elini kana bulayacak kadar nefret ediyordur. Nevile’in ikisinin arkadaş olmasıyla ilgili yaptığı plan başarısız olmuş, hatta herkesin içindeki bazı duyguları körüklemiştir.

İlerleyen zamanlarda esas cinayetimiz meydana gelir ve hiçbir şey, hiç kimse eskisi gibi kalmaz. Katilin kim olduğu, cinayet silahı ve cinayetin işlendiği saat apaçık ortadadır fakat başmüfettiş Battle,tüm bunun herkesi katilin başka biri olduğuna inandırmak için asıl katilin kurduğu bir komplo olduğu teorisinin üzerinde durur . Daha sonra farklı deliller de ortaya çıkar ve herkes katilin başka biri olduğuna emin olur. Başmüfettiş Battle hala bunların zekice planlanmış bir komplo olduğunu düşünmektedir ve asıl katil yakalanana kadar da bu işin peşini bırakmaz.

Yazan: Ecem Atlığ

Sıfıra Doğru Soruları ve Cevapları

Sıfıra Doğru kimin eseri?

Agatha Christie

Sıfıra Doğru türü nedir?

Yabancı Romanlar, Polisiye, Macera

Sıfıra Doğru kaç sayfa?

176

Sıfıra Doğru Yorumları

kadının kötü kitabı yok süper yazmış bayıldım

26-10-2021 19:27

macera ekspresi özeti arıyorum

27-11-2022 18:06

kimse yorum yazmamış kötü kitapmı

25-04-2024 00:20

Noelde Cinayet Beş Küçük Domuz Fare Kapanı Cinayetler Oteli Mavi Trenin Esrarı 16.50 Treni Porsuk Ağacı Cinayeti Roger Ackroyd Cinayeti Ölüm Diken Üstünde Ölümle Randevu Neden Evans'a Sormadılar Cesetler Merdiveni Cinayet İlanı Sıfıra Doğru Esrarengiz Sanık Çarpık Evdeki Cesetler Cinayet Alfabesi Ölüm Sessiz Geldi Acı Kahve Ölüm Oyunu Nil'de Ölüm Doğu Ekspresi'nde Cinayet On Küçük Zenci Poirot'nun İlk Davaları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu