Çarpık Evdeki Cesetler

Çarpık Evdeki Cesetler
Kitabın Yazarı:Agatha Christie Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:1949 Sayfa Sayısı:248 ISBN:9789754052213 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:115,55 TL KitapYurdu:115,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Çarpık Evdeki Cesetler - Agatha Christie

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye Orjinal Adı:Crooked HouseÇeviren:Çiğdem Öztekin

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Çarpık Evdeki Cesetler Özet

Charles Hayward isimli genç adam, Leonidas ailesindeki en büyük torun olan Sophia Leonidas ile evlenmek ister. Ancak Sophia’nın büyükbabası Artistide Leonidas’ın aniden bir cinayete kurban gitmesi ile yaptığı evlilik planı tamamen altüst olur. Leonidas ailesinin acısı henüz tazedir, bu yüzden Sophia, Charles ile evlenmek için kendini henüz hazır hissetmiyordur. Daha sonra cinayetin nedenini araştırmak için Charles, müdür muavini olan babası ve Taverner isimli bir polis müfettişi ile Leonidas ailesinin ikametini sürdürdüğü Üç Kuleli Malikane’ye giderler, bu vesile ile Charles hem bir cinayete ışık tutmuş, hem de Sophia’nın ailesiyle tanışmış ve kızlarıyla ilgili olan niyetini göstermiş olacaktı ve yeterince şanslı ise Sophia’nın evlilik hakkındaki fikirlerini de değiştirebilecekti. Leonidas ailesi; vefat eden büyükbabanın dul kalmış genç eşinden, iki oğlundan, onların eş ve çocuklarından ve torunların teyzesinden oluşmaktadır. Dışarıdan bakıldığında en az evleri kadar mükemmel bir görüntüye sahip olan bu aile, her ailede olduğu gibi karanlık sırlarla dolup taşıyordur ve bu sırlar da yakın zamanda gün yüzüne çıkacaktır.

Müfettiş Taverner, Charles ve babası ile birlikte teker teker ailenin tüm fertlerini sorgular, hepsi hakkında yeteri kadar bilgiye ulaştıktan sonra bir karara varmaya çalışırlar. Aile üyelerinin yaptığı tanıklık ve bulunan deliller, katilin Artistide Leonidas’ın dul kalmış eşi Brenda Leonidas olduğu yönündedir. Fakat Charles, yaptığı gözlemlere dayanarak cinayeti işleyenin Brenda olmadığından neredeyse emindir. Öteki taraftan Leonidas ailesi bu işten tamamen Brenda’yı sorumlu tutuyordur çünkü bu cinayeti işlemek için kendince geçerli sebepleri olduğunun farkındadır. Onlara göre Brenda para avcısından başka bir şey değildir. Aralarındaki yaş farkı da bu durumu tamamen tescil ettiriyordur. Aynı zamanda Sophia’nın kardeşlerine eğitim veren Laurence ile Brenda’nın arasında bir yasak aşk yaşandığından da şüpheleniyorlardır fakat ortada henüz bununla ilgili bir delil bulunmuyordur. Tüm bu kanıtlar Brenda’yı gösteriyor olsa bile Charles içinde bir yerlerde Brenda ve Laurence’ın suçsuz olduğundan emindir, çünkü kadının kocasının ölümünün yaratmış olduğu etkiyle ne kadar zayıf, çaresiz ve yalnız hissettiğini fark etmiştir.

İkisinin yolları; Brenda’nın Artistide’in restorant zincirlerinden birinde garsonluk yaparken yaşlı adamın oraya gitmesiyle kesişmiştir. Brenda’yı diğer garsonlardan ayıran bir özelliği olduğunu gören Artistide, kendisinin ne kadar güzel ama bir o kadar da çaresiz olduğunun farkındadır ve kendisine evlenme teklifi eder ve hemen ani bir karar ile evlenirler. Artistide ve Brenda’nın evliliği tüm ailede büyük bir şok etkisine neden olmuştur, özellikle Artistide’in oğulları Roger ve Phillip bu ani evliliğe en çok şaşıran ve bozulan ikili olmuştur. Kadının bir para avcısı olduğu kanısına en başlarda karar veren kardeşler, babasından kalacak olan mirastan da yeteri kadar pay alamamaktan endişe duymaktaydılar. Çünkü Roger, karısı Clemency’nin önceki evliliğinde yaşadığı mutsuzluğun tekrarlanmasını ve onu mümkün olabilecek en güzel şekilde yaşatmak istiyordur. Ne var ki Clemency’nin parada pulda gözü yoktur, sadece kocasıyla birlikte bu hengameden bir an önce uzaklaşma hayalleri kuruyordur.

Aile üyeleri Artistide’in yazmış olduğu vasiyetnamedeki değişiklikleri fark edince işler daha da kızışır.Bu sırada Charles, Sophia’nın kardeşi Josephine’in bir şeyler bildiğini fakat bildiklerini herkesten gizlediğini fark eder. Kendisini birkaç kez kapı dinlerken yakalar ve ne bildiğini öğrenmek için sorguya çeker. Josephine’in anlattıklarına ilk başta inanmaz ve saçma bulur, fakat zaman geçtikçe farklı olaylar yaşanır ve her şey tam da Josephine’nin anlattığı gibi olur. Deliller hala Brenda ve Laurence’ın aleyhinde iken, polis de her zaman onların bir adım arkasında olmaya devam eder. Cinayeti işleyenin bu ikili olduğu yönünde daha fazla delil ortaya çıktıkça işler bambaşka bir hal alır ve katilin kim olduğu daha fazla cinayet yaşandıktan ve katil de öldükten sonra ortaya çıkar.

Yazan: Ecem Atlığ

Çarpık Evdeki Cesetler Soruları ve Cevapları

Çarpık Evdeki Cesetler kimin eseri?

Agatha Christie

Çarpık Evdeki Cesetler türü nedir?

Yabancı Romanlar, Polisiye

Çarpık Evdeki Cesetler kaç sayfa?

248

Çarpık Evdeki Cesetler Yorumları

şahane bir roman bir kerede okuyup bitirdim beklediğim gibi bitmedi ama olsun

29-10-2021 21:28

bu kitabın filmi var mı?

31-07-2022 20:11

güzel yorumlar var alıp okuyacağım umarım pişman olmam

03-05-2023 23:18

çok kitabı var okadar kitaptan bir kaç tanesi güzel

28-02-2024 19:49

Noelde Cinayet Beş Küçük Domuz Fare Kapanı Cinayetler Oteli Mavi Trenin Esrarı 16.50 Treni Porsuk Ağacı Cinayeti Roger Ackroyd Cinayeti Ölüm Diken Üstünde Ölümle Randevu Neden Evans'a Sormadılar Cesetler Merdiveni Cinayet İlanı Sıfıra Doğru Esrarengiz Sanık Çarpık Evdeki Cesetler Cinayet Alfabesi Ölüm Sessiz Geldi Acı Kahve Ölüm Oyunu Nil'de Ölüm Doğu Ekspresi'nde Cinayet On Küçük Zenci Poirot'nun İlk Davaları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu